Napszúrás és hősokk - 10 tipp, hogy megúszhasd a forróság durva következményeit
Már nem is számoljuk, hogy ez hányadik hőhullám, mindenesetre a hőségriasztás komoly dolog. Ez a mostani időjárás a kisgyerekek és az idősek számára különösen sok veszélyt tartogat, de a többiek is könnyen elmérhetik magukat.
Szerencsére néhány egyszerű tipp betartásával elkerülhetjük ezeket a kellemetlenségeket, és gondtalanul élvezhetjük a nyarat. Mutatjuk, hogyan!
Fel a kalappal!
Egy kalap remekül véd a napsugarak ellen. Ha a fejed árnyékban van, sokkal kisebb eséllyel kapsz napszúrást. Válassz széles karimájú kalapot, hogy az arcodat és a nyakadat is árnyékolja. Egy színes, divatos kalap még a stílusodat is feldobhatja. A baseballsapkák közül a pamutok a legjobbak, mert szellőznek.
Kell az a naptej!
A naptej nem csak a leégéstől véd meg, de a napszúrás ellen is jó. Kend be magad legalább 30-as faktorszámú naptejjel. Ne felejtsd el kétóránként újra kenni, főleg, ha vízben is voltál. Ha érzékeny a bőröd, válassz allergiamentes naptejet.
Iszol te eleget?
A melegben könnyen kiszáradhatsz, ezért fontos, hogy sok vizet igyál. Naponta legalább 2-3 liter víz ajánlott, de ha sportolsz vagy sokat vagy a napon, még többet igyál. Az alkohol és a koffein viszont nem segít, mert ezek dehidratálhatnak. Ha nem szereted a sima vizet, ízesítsd citrommal vagy mentával, uborkával. Mindig legyen nálad kulacs, így nem felejtesz el inni.
Jöhet a szieszta!
A nap legforróbb időszaka 11 és 15 óra között van. Ilyenkor próbálj meg árnyékban vagy hűvös helyen maradni. Ha mégis ki kell menned, viselj könnyű, világos ruházatot, ami nem szívja magába a hőt. A légkondicionált helyek, mint a bevásárlóközpontok, ilyenkor jó menedéket nyújtanak. Használj napernyőt, ha a ekkor is a strandon vagy.
Figyelj a jelekre!
Ha fejfájást, szédülést, hányingert vagy kimerültséget, gyengeséget érzel, lehet, hogy napszúrásod van. Ilyenkor azonnal menj árnyékba vagy hűvös helyre. Igyál vizet, és ha nem javul a helyzet, fordulj orvoshoz. A napszúrás tünetei gyakran lassan alakulnak ki, ezért figyelj magadra. Ne hagyd figyelmen kívül a tested jelzéseit.
Tarts szünetet!
Ha hosszabb ideig kell a szabadban lenned, időnként tarts szünetet. Pihenj meg egy fa alatt vagy egy hűvös helyen, hogy a tested lehűlhessen és feltöltődhessen. A rendszeres szünetek segítenek elkerülni a túlmelegedést. Egy rövid pihenő alatt is sokat javulhat a közérzeted. Használj ventilátort vagy hűtő kendőt, ha van.
Víz, víz, víz!
Egy hűvös zuhany vagy egy medence, a tó vagy a tenger vize gyorsan lehűthet. Ha nincs víz a közelben, használj nedves törölközőt vagy locsolj magadra vizet. A hideg italok és jégkrémek is segíthetnek lehűlni. Vizezd be a sapkád vagy egy kendőt, fejpántot. A hűvös környezetben töltött idő segít felfrissülni.
Ez a könnyű ételek szezonja!
Egyél könnyű, vízben gazdag ételeket, mint a gyümölcsök és zöldségek. Kerüld a nehéz, zsíros kajákat, amelyek megterhelik az emésztésedet és növelik a hőérzetedet. Hideg levesek, hűtött gyümölcsök, mint görögdinnye, az uborka és a bogyósok különösen jók ilyenkor. Egyél gyakrabban kisebb adagokat. Az egészséges táplálkozás segít megőrizni az energiaszintedet.
Mi van rajtad?!
Viselj laza, világos színű, jól szellőző ruhákat, amelyek lehetővé teszik a bőröd lélegzését és nem szívják magukba a napfényt. A pamut és a lenvászon remek választás a nyári hőségben. A szellős ruhák csökkentik a testhőmérsékletet. Használj napvédő ruházatot, ha érzékeny a bőröd. A megfelelő öltözék elviselhetőbbé teszi a forró napokat.
Ugrik az edzés!
A kánikulai napokon próbálj kevesebbet mozogni, különösen a legmelegebb órákban. Ha edzeni szeretnél, válaszd a kora reggeli vagy késő esti időpontokat, amikor hűvösebb van. Az intenzív fizikai aktivitás növeli a hőguta kockázatát. Pihenj meg gyakran, ha mégis mozognod kell. Hallgass a testedre, és ne erőltesd túl magad.
+1 tipp: Vedd észre, ha baj van!
Tudd, hogy a napszúrás és a hősokk komoly veszélyt jelentenek. Ha bármilyen szokatlan tünetet észlelsz, azonnal lépj. Jobb megelőzni a bajt, mint később kezelni a következményeket. Ha szükséges, ne habozz orvoshoz fordulni. A megelőzés a legjobb védekezés.