ÉLETMÓD

Miért sétálnak szélben a hollandok, mi a flangálás értelme? – avagy mitől lesz egy szimpla gyaloglásból testet-lelket feltöltő séta?

A séta a lábunkban kezdődik és a szívünkben ér véget, a sétálás sokkal több lehet puszta helyváltoztatásnál. Mire jó a városi séta, és mire az erdőfürdő?

Megosztom
Link másolása

Gyalog mész vagy elsétálsz a munkába?

Sétálsz egyet a kutyával vagy mentek egyet a tömb körül?

Lementek a gyerekkel a játszótérre ovi után vagy séta közben megálltok egyet csúszdázni?

Talán érezni a fenti példákból, hogy a sétálás nem egyenlő a gyaloglással.

„Aki sétál, nem akar eljutni sehová, mert ha célzattal, és úticéllal ered útnak, már nem sétál, csak közlekedik”

- vallotta Márai Sándor, és ha sétálásról beszélünk, valóban célszerű azt elkülöníteni a gyaloglástól, az A-ból B-be való eszköz nélküli közlekedéstől.

Alapvetően talán abban több a séta a gyaloglásnál, hogy a fizikai helyváltoztatás tényét beburkolja egy jóleső, kellemes érzelmi állapot, egyfajta flow-érzés is. De hogyan lesz a gyaloglásból séta?

Sétálunk, sétálunk... de hogyan?

Először is: a séta jelenlétet kíván. Nem csak fizikai értelemben, de szellemileg és lelkileg is érdemes belemerülni, mert akkor lesz igazán feltöltő tevékenység.

Sajátos meditációnak is felfoghatjuk, mely során kiélezzük az érzékszerveinket az „itt és most”-ra, szó szerint belegázolunk a látványba, a hangokba, illatokba.

Pontosan emiatt célszerű a séta idejére felszabadítani a kezünket, a szemünket, a fülünket.

Ha az "offline az új luxus", akkor engedjünk meg magunknak belőle legalább negyed órát, és kapcsoljuk ki vagy felejtsük el a telefonunkat egy időre, nem fogunk lemaradni semmiről. Kutatások szerint amúgy is hatékonyabbak a rövidebb, de gyakori séták, ezek

jó hatással vannak a vérnyomásra, a vér koleszterin-és cukorszintjére, átmozgatják a fenék- és lábizmokat, ami az ülő munkát végzők esetében kiemelten fontos.

Egy igazán kikapcsoló sétát a legjobb magányosan végezni. Jóga közben se beszélgetünk a mellettünk lefelé néző kutya pózban szuszogó embertársunkkal. Így nem kell máshoz igazítani a tempónkat vagy az útvonalat, teljesen ránk van bízva, hogy mikor merre kanyarodunk, állunk meg nézelődni, vagy ülünk le egy napsütötte padra. Adjuk meg magunknak ezt a negyed óra szabadságot. Most pedig nézzük, mennyit számít a környezet, melyben a sétánkat tesszük!

Városi flangálás

A városi sétálás olyan, mintha belépőt váltanánk egy hatalmas interaktív múzeumba, ahol összeöntve és folyamatos keverésben tartva megtalálható minden kulturális műfaj.

A több emeletnyi házak és építmények szobrok és díszletek, a járművek, gépek és emberek zaja hangverseny, az utcán mozgó tömeg divatbemutató és flashmob, a reklámok, plakátok kavalkádja egyszerre állandó és időszaki grafikai kiállítás.

Egy városi séta kiszakít a monotitásból, kreatív energiákkal tölt fel, intravénás kulturális koktélként pörgeti fel az elménket.

A városi flangálónak szüksége van arra, hogy a számtalan lehetőség közül mindig hangulatának, habitusának megfelelő útvonalat, látványt, „vizuális csemegét” tudjon választani - ezért egyszerre gourmet és gourmand. Nem véletlen egyébként, hogy a városi flangáló összetett figurájának nemzetközi neve is francia: flâneur.

Baudelaire-t szokták a flâneur keresztapjának nevezni. Ez a XIX. századi figura a modernista nagyváros alakja, aki meglepő hasonlóságot mutat a mai hipszterrel: mindkettő mobilis, urbánus konstrukció, amely először valódi kulturális és társadalmi téttel bíró ellen- és szubkulturális színterek szereplője volt, később pedig a mainstream kultúrába olvadt.

Papíron megkülönböztetünk férfi és női flangálókat: míg a flâneur egy fluid, a maszkulin identitás szabadságához köthető, alapvetően mentalitásbeli és esztétikai problémákat felvető kulturális képződmény, a női flâneuse sokkal inkább politikai, egyenjogúsági kérdéseket feszegető figura. Érdekes ebbe a nemi megkülönböztetésbe belegondolni, hiszen egy nőnek még manapság is indokolni kell a kószáláshoz való jogát. A társadalom egészen máshogy kezel egy magányosan kószáló férfit, mint egy magányosan flangáló (nem gyalogosan közlekedő!) nőt.

A városi sétálás mindenesetre nemtől függetlenül ajánlott annak, akit feltölt a levegőben is érezhető kulturális pezsgés, a vizuális ingercunami, az ingyenes és soha be nem záró 3D mozi kínálta végtelen előadás.

Itt jegyezzük meg, hogy a bizonyos napszakokban kihalt utcák, terek, vagy jellemzően ünnepekre kiürülő intézmények hangulata is megér pár városi sétát. A görög eredetű kifejezés,

a kenopsia (kenosis-üresség, opsia -megfigyelés") azt a hangulatot jelöli, melyet egy általában emberektől nyüzsgő hely ürességének és csendjének atmoszférája vált ki bennünk.

Egy hajnali séta az egyébként forgalmas sétálóutcákon egészen más húrokat pendít meg az ember lelkében, mint ugyanaz nappal.

Erdei kószálás

Nem meglepő, hogy ha inkább lecsendesítő sétára vágyunk, szívesebben választjuk az érintetlen természetet, mint bármilyen ember alkotta környezetet.

Fiziológiai-antropológiai szemszögből nézve

az emberiség az elmúlt hétmillió év túlnyomó részét természetes környezetben élte - biológiailag ebben vagyunk otthon.

A városi környezetben élők száma csak az elmúlt 200 évben növekedett meg ugrásszerűen – 30 millióról majdnem 4 milliárdra. Ennek megfelelően fiziológiai funkcióink és az emberi psziché a legjobban a természetes környezethez illeszkednek. Ezért tudunk az erdei sétákban ilyen könnyen elmerülni.

A sinrin-joku egy japán kifejezés, magyarul erdőfürdőt jelent. Módszere egyszerű:  jelen lenni a fák közt, kapcsolatot teremteni az élővilággal az érzékszerveken keresztül. Azáltal, hogy a kötetlen, személyes ritmusra épülő mozgás és légzés közben nem kell váratlan, hirtelen eseményekre számítanunk,

olyan izmaink is szinte maguktól ellazulnak, melyek a folyamatos stressztől sokszor akaratlanul is be vannak feszülve - ilyenek a váll, az állkapocs vagy a törzs egyes izmai.

Ezek ellazítása segíti a jobb keringést, a hatékonyabb oxigén-felvételt, így az erdőfürdőzés jól alkalmazható a kiégés, a hangulatzavarok és szorongásos betegségek kiegészítő terápiás kezelésében, valamint a stressz eredetű hormonális megbetegedések (pl. terméketlenség), szív- és érrendszeri megbetegedések, emésztőrendszeri megbetegedések ellen.

Hogy ne csak a japánokat említsük, a hollandoknak is van egy speciális séta-formája, az uitwaaien.

Magyarra úgy szokták fordítani, hogy „kifújni” vagy „sétálni a szélben”, a Google Translator viszont nem kertel, szerinte az uitwaainen azt jelenti: „vegyél egy kis friss levegőt”. Akárhogy is, a hollandok szeretik ezt a kifejezést a gyakorlatban is űzni, a legborzasztóbb időben is képesek kimenni például a tengerpartra, csak hogy kitisztíthassák a fejüket, lelassulhassanak, maguk mögött hagyhassák a tömeget és a zajt.

A séta a lábunkban kezdődik és a szívünkben ér véget

Nyálasan hangzik, de így van.

Egy jó sétával kijárhatjuk magunkból a bánatunkat, elkószálhatunk egy kicsit a problémáink elől,

hogy visszatérve más szemszögből láthassuk őket, néhány ezer lépéssel elérhetjük, hogy ne csak az ebédet, de a délelőtti meeting-et is könnyebben emésszük meg.

Egy emlékezetes séta felidézése évek múlva is segíthet megnyugodni, fókuszt váltani, gatyába rázni a világképünket.

Érdemes egyébként a jól sikerült csavargásokat egy kis csendes üldögéléssel, meleg teával, kávéval lezárni, adni a sétának egy kis „utójátékot”. Így peripatetikus módon tovább róhatjuk a köröket a fejünkben, a lelkünkben.

Ahogy egy kiadós edzést a sérülések és fájdalmak elkerülése végett lazítással fejezünk be, úgy a séta is megérdemli a levezetést.

De ha csak annyit teszünk, hogy mostantól, ha nem kell sietnünk valahova, megpróbálunk belelazulni a gyaloglásba és „csak jelen lenni”, már azzal is sokat tettünk a testük és a lelkünk egészségéért.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Egy neurológus elárulta, pontosan hány éves korban kellene abbahagyni a sörivást
Úgy tűnik, a sörözős napjaid meg vannak számlálva.

Megosztom
Link másolása

Egy neurológus pontosan megmondta, hány évesen lenne érdemes elhagyni a sörfogyasztást. Az ötletet Dr. Richard Restak amerikai neurológus osztotta meg könyvében, The Complete Guide to Memory: The Science of Strengthening Your Mind (Az emlékezet teljes útmutatója: Az elme megerősítésének tudománya). A könyv célja, hogy feltárja, hogyan működik az emlékezetünk.

Dr. Restak a könyvben kifejti, hogy az alkohol és az emlékezetünk között szoros kapcsolat van, és hogy az idősebb korban történő alkoholfogyasztás nem a legbölcsebb döntés, mivel az alkohol hatással lehet az idegsejtjeinkre.

„Az alkohol egy nagyon, nagyon gyenge neurotoxin – nem tesz jót az idegsejteknek” – írja. Hozzáteszi, hogy 65 éves kortól kevesebb idegsejtünk van, mint előtte.

„Fontos, hogy életünk azon szakaszában tartózkodjunk az alkoholtól, amikor az idegsejtek megőrzése már kulcsfontosságú.”

Bár mítosz, hogy az agy gyors ütemben veszíti el az idegsejteket az életkor előrehaladtával, újabb kutatások szerint életünk során csupán az idegsejtek 2-4%-át veszítjük el. Azonban az agy védelme idős korban továbbra is kiemelten fontos.

Dr. Restak szerint 65 éves kor körül érdemes jelentősen csökkenteni az alkoholfogyasztást, majd 70 éves korra teljesen elhagyni azt.

„Erősen javaslom, hogy ha 65 éves vagy idősebb vagy, teljesen és végleg hagyd ki az alkoholt az életedből” – írja.

Lehet, hogy azt gondolod: „Már úgyis öreg vagyok, mit árthat néhány sör?” Nos, úgy tűnik, elég sokat.

Dr. Restak egyik fő érve az alkohol mellőzése mellett az, hogy az absztinencia csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát. Ezt az érvet az Alzheimer Társaság adatai is alátámasztják, amelyek szerint azoknál, akik sokat isznak, nagyobb a valószínűsége a betegség kialakulásának.

A neurológus emellett kiemelte, hogy az ittas állapotban történő esések kockázata is megnövekszik, ami súlyos sérüléseket, sőt idősebb korban akár halált is okozhat.

Úgy tűnik, minden jó dolognak vége szakad egyszer – még a sörözésnek is.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
A tudósok végre megfejtették, hogy mi volt előbb - a tyúk vagy a tojás?
Ezzel a kérdéssel téged is próbára tettek gyerekkorodban? Ha akkor még nem is volt válasz rá, most már van.

Megosztom
Link másolása

Ez az ősi kérdés már évezredek óta foglalkoztatja a gondolkodó emberet, és most úgy néz ki, a genfi egyetem kutatói végre megtalálták rá a választ.

A szakértők szerint a női reproduktív sejtek – azaz a tojások – már jóval azelőtt léteztek, hogy a tyúkok egyáltalán megjelentek volna a Földön.

A kutatók a Chromosphaera perkinsii nevű egysejtű faj elemzéséből jutottak erre a következtetésre. Ez a faj 2017-ben került elő Hawaiin, tengerfenéki üledékekben, és az első nyomai több mint egymilliárd évvel ezelőttre datálhatók – jóval az első állatok megjelenése előtt.

A tudósok megfigyelték, hogy ez az egysejtű faj többsejtű struktúrákat képez, amelyek meglepően hasonlítanak az állati embriókra. Ez arra utal, hogy

azok a genetikai programok, amelyek az embriók fejlődéséért felelősek – vagyis hogy a megtermékenyített petesejt embrióvá alakuljon – már az állati élet megjelenése előtt léteztek.

„A természet tehát már jóval azelőtt birtokolta a tojások 'létrehozásához' szükséges genetikai eszközöket, hogy 'feltalálta volna' a baromfit” – magyarázták a kutatók. Omaya Dudin, a tanulmány egyik szerzője elmondta: „Bár a C. perkinsii egy egysejtű faj, az általa mutatott viselkedés azt mutatja, hogy a többsejtű koordináció és differenciáció folyamatai már jóval az első állatok megjelenése előtt jelen voltak.”

Korábbi kutatások szerint még a kemény héjú tojások – például a tyúkokéi – sem jelentek meg 300 millió évnél korábban.

Marine Olivetta, a tanulmány vezető szerzője hozzátette:

„Lenyűgöző, hogy egy nemrégiben felfedezett faj lehetővé teszi számunkra, hogy több mint egymilliárd évet visszatekintsünk az időben.”

Egy másik, az év elején megjelent tanulmány szerint az a képesség, hogy a tyúkok más madarakhoz képest rendszeresen tojnak tojást, tette őket különösen vonzóvá az emberek számára több ezer évvel ezelőtt. Ez vezetett a háziasításukhoz, és ahhoz, hogy ilyen kiemelt szerepet játszanak az életünkben, mint most.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ez a népszerű nasi akár 20%-kal is csökkentheti a demencia kockázatát
Eláruljuk, mit egyél, hogy védett legyél!

Megosztom
Link másolása

Naponta egy marék dió vagy mogyoró, esetleg mandula, és máris kisebb az esélyed a demenciára! Friss kutatások szerint azok, akik rendszeresen esznek dióféléket, 17%-kal csökkenthetik a rettegett betegség kockázatát. Ha pedig sózatlan verziót eszed, az előny eléri a 20%-ot is.

Miért ilyen csodás a dió?

A spanyolországi Castilla-La Mancha Egyetem és a portugáliai Porto Egyetem több mint 50 ezer ember szokásait vizsgálta hét éven keresztül. Kiderült, hogy

a napi 30 gramm diót elfogyasztók jelentősen kisebb eséllyel lesznek demenciások.

A kutatók szerint a dió csökkentheti a gyulladást és a koleszterinszintet, ami jót tesz az agynak.

„Egy marék dió naponta komoly védelmet nyújthat” – írták a kutatók a The Sun szerint.

A mediterrán diéta is segíthet

Nem csak a dió a megoldás. A mediterrán diéta – tele zöldségekkel, gyümölcsökkel, olívaolajjal és halakkal – akár 23%-kal is csökkentheti a demencia kockázatát. A „zöld” mediterrán verzió, amely még több növényi alapú ételt, például diót és zöld teát tartalmaz, szintén lassíthatja az agy öregedését.

Ezeket az ételeket fogyaszd az agyadért!

A Brit Szív Alapítvány szerint az agy egészségéért ezek az ételek a legjobbak:

- Teljes kiőrlésű gabonák

- Zöld leveles zöldségek (spenót, kelkáposzta)

- Diófélék (minden nap!)

- Hal (heti egy adag legalább)

- Olívaolaj (fő zsiradékként)

- Egy kis pohár vörösbor (de csak mértékkel!)

Sőt, a csokirajongóknak is van jó hír:

az étcsokoládé flavonoidjai szintén segíthetnek a demencia kockázatának csökkentésében.

Akár egy marék dió, egy tál saláta vagy egy pohár bor – ezek az apró szokások sokat tehetnek az agyad egészségéért.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Nemcsak fogyaszt a kreatin: kevésbé butul el, aki rendszeresen bejuttatja a szervezetébe
Kisebb mértékű kognitív hanyatlásban lesz része a kreatint fogyasztóknak egy kutatócsoport szerint, és állítólag a nőknek még más területeken is nagyobb mértékben segítség, mint a férfiaknak.

Megosztom
Link másolása

Nem csak gyúrós étrendkiegészítő a kreatin, bár kétségtelen tény, hogy

az izom növekedéséért felelős, annak erejét sokszorozza, növeli az álloképességet, a teljesítményt, és a zsíranyagcserében is javulást hoz.

Kitűnően becsatornázható tehát testépítés vagy fokozott fizikai igénybevétel esetén a táplálkozásba, emellett sorra jelennek meg olyan kutatások, amelyek más oldalról is sokak tányérja mellé kényszerítheti por vagy kapszula formájában.

A Guardian cikke szerint egy

több mint 1000 tanulmány meta-áttekintése, amelyet 2021-ben tettek közzé, azt sugallja, hogy a kreatin számos jótékony hatást fejthet ki a szervezetben a vércukorszint szabályozásától a koleszterinszint és a stroke kockázatának csökkentéséig.

A kreatin a húsban, elsősorban a vörös fajtákban és a halakban természetesen előforduló vegyület. Tartalmaz kreatint a szójabab, a lencse és néhány hüvelyes is, ami a vegánoknak jelenthet alternatívát, azonban ezekben jóval kisebb mértékben figyelhető meg a komponens. Arra figyelni kell, hogy a kreatin bevitel növelése ne a hüvelyesek magasabb fogyasztási arányával legyen egyenlő, mert azzal a bél áteresztőképessége is nő, ami számos megbetegedés melegágya.

"Az agy sok energiát fogyaszt a megfelelő működéshez"

– mondta a lapnak Dr. Jenna Macciochi, a Sussexi Egyetem immunológusa, aki a táplálkozás, a mozgás, az egyénre szabott életmód és az egészség metszéspontjára szakosodott. Tagja egy olyan csapatnak is, amely kreatin-kiegészítőt fejleszt a menopauza utáni nők számára. Elmondta, hogy rengeteg bizonyíték támasztja alá a kreatin kognitív képességekre kifejtett hatását.

Fogyasztása után jobb lesz a fókuszáltság, az éberség, és kevésbé kezd el mentálisan hanyatlani az ember idősebb korára.

Egy februárban közzétett tanulmány például azt sugallja, hogy még az alváshiány ellen is bevethető, és bár további kutatásokra van szükség, antidepresszáns szerű hatást is figyeltek meg bizonyos kísérletek során.

Egy másik, hosszabb távú hasznot még vizsgálnak, mondja Macciochi:

"Neuroprotektív tulajdonságai lehetnek, ami azt jelenti, hogy

segíthet megvédeni az agyat az olyan károsodásoktól, mint például az oxidatív stressz.

Oxidatív stressz akkor zajlik a szervezetben, amikor az szabad gyököket termel. Önmagában ezzel nincs gond, de ha például az alkohol, a cigarettafüst vagy a környezetszennyezés növeli a szervezet által termelt antioxidánsok szintjét, akkor nagy baj lehet.

Az oxidatív stressz az öregedés központi mozgatórugója a kutató szerint, olyan, mint az autónak a rozsdásodás.

Még akkor is felléphet, ha a lehető legnagyobb mértékben vigyáztunk a gépjárműre.

Bár nincs elég bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a kreatin képes teljes védelmet nyújtani a neurodegeneratív betegségekkel szemben, mint például az Alzheimer-kór, a kognitív hanyatlásra gyakorolt ​​hatásai ígéretes vizsgálati alapok lehetnek.

Sőt, a nők számára előnyösebb a kreatin fogyasztása, mint a férfiaknak.

"A kreatin rendkívül előnyös a menopauzán áteső nők számára" – mondja Brittany Werner dietetikus, a Working Against Gravity nevű táplálkozási tanácsadó cég igazgatója.

"A nők általában 70-80%-kal kevesebb kreatint raktároznak el, mint a férfiak, és általában kevesebbet fogyasztanak diéták alkalmával.

Ezért nagyon fontos lehet a nők számára, hogy tudatosak legyenek a kreatin fogyasztásban,

különösen a hormonális ingadozások időszakában, beleértve a menstruációt, a terhességet, a szülés utáni időszakot, a perimenopauzát és a menopauzát követő időszakot" - összegezte.

A kreatin a legtöbb ember számára állati eredetű forrásokból hasznosul leginkább - a kisbabák szervezetébe az anyatejjel jut, és ugyan az említett növényekben van valamennyi kreatin, terápiás mennyiség bejuttatására a hüvelyesek néhány kivétellel alkalmatlanok.

A vadhús az egyik legjobb forrás a szakértők szerint,

de a vörös hús és hal, különösen a hering, a lazac és a tonhal, a legtöbb tej és sajtok is kitűnő források. Azért a vegánok számára sem szűnik meg a kreatin fogyasztás lehetősége, nekik azokra a készletekre kell hagyatkozniuk, amelyeket szervezet aminosavakon keresztül képes előállítani. E raktárakat fel lehet tölteni magvakkal, gabonákkal, diófélékkel és hüvelyesekkel. Az extrém alacsony kreatin szint fogyáshoz vagy fáradtsághoz vezethet, de még egy pici hiány is fáradtságot vagy fizikai nehézségeket okozhat.

"Az étrendkiegészítők adagolása egy kicsit nehézkes"

– mondja Macciochi, aki szerint ugyan az edzésteljesítmény szempontjából a napi 3–5 gramm egy igazán jó adag, ha következetesen fogyasztják. Ez már teljesítményjavulást eredményez, de az egyéb egészségügyi hatásokért már napi 10 grammra is szükség lehet. Más tanulmányok szerint pedig 20 grammot is használni kéne, nincs tehát közmegegyezés.

A testépítők szoktak javasolni egy betöltési fázist Macciochi szerint. Ilyenkor a kezdeti szakaszban löketszerűen nagy adagot kapnak a sportolók, majd egy fenntartó szintet követnek később. Ilyenkor a teljesítményelőnyöket nagyon hamar el lehet érni, de erre nem feltétlenül van szüksége a szervezetnek, maximum extrém sportok esetén. Sőt, a nagy dózisok növelhetik az izom vízvisszatartását, ezért csak óvatosan alkalmazandó ez a metódus.

A kutatások szerint a kreatin befolyásolhatja a veseműködést is,

fennáláló vesekárosodás esetén például a túlzott kreatin ronthatja a vese egészségét. Betegség vagy vényköteles gyógyszer szedése esetén tehát kritikusan fontos, hogy az orvossal konzultáljon a fogyasztó.

Néhány rémtörténet összefüggésbe hozza a kreatint a kopaszodással,

egy 2009-es tanulmány szerint a tesztoszteron mellékterméke, a DHT megnövekedett szintje hajhulláshoz vezethet. A tanulmány azonban csak 20 férfit vizsgált, a bejuttatott adag pedig nagyon nagy volt, napi 20 gramm. Úgy tűnik, a 2021-es meta-áttekintés ezt a problémát kizárta a mellékhatások közül.

Egyes tanulmányok azt találták, hogy bélproblémák nagy dózisok esetén előfordulhatnak, de ezek elkerülhetők az ésszerű fogyasztással.

Összefoglalva, a kreatinnak számos jótékony hatása van a szervezetre, azonban

ahhoz, hogy ezt kifejthesse, elengedhetetlen a megfelelő minőségben és intenzitással végzett mozgás.

Fizikai aktivitás nélkül a kreatin jótékony hatása alig hasznosul a kutatók szerint.


Megosztom
Link másolása