ÉLETMÓD

Kérlek, ne hozz a gyereknek édességet, mert én fogom megenni – titokban, mérgesen és akaratom ellenére

De mi lehet a kiút a csokiba mártott megküzdési technikából? Mentolos víz? Lenmag? Padlón fetrengés? Vagy önismeret és tanulás?
Solomayer Anna - sassy.hu
2024. február 04.


Megosztom
Link másolása

Nem, nem tudom megállni, hogy stresszhelyzetben ne egyem meg a dugi csokit.

Nem, nem tudom számomra is elérhetetlen helyre tenni.

Nem, jelen élethelyzetben nem tudom magam más módon megnyugtatni.

Nem tudok elmenni futni a három kisgyerek mellől bármikor, amikor stresszhelyzetbe kerülök.

Nem tudom nekik azt mondani: drágáim, anya most bemegy a szobába és szeretne 5, na jó, ne legyünk telhetetlenek, 2 percig csendben a saját levegővételére figyelni, addig kérlek ne tegyetek kárt se egymásban, se magatokban, se a berendezésben.

Nem tudom válogatott cifraságok közepette kiventillálni magamból azt a tehetetlenségből fakadó feszültséget, hogy nem tudom lazán és szeretettel kezelni a gyereknevelés egyes akadályait, mert annak 3 pár kihegyezett gyerekfül lenne a tanúja.

És ami a legfontosabb:

nincs jelenleg olyan érzelemkezelési technikám, ami erre az időszakra könnyen és egyszerűen alkalmazható lenne.

De próbálkozom.

Például az alábbi tudatos/tudattalan trükkökkel.

Gargalizálás mentolos vízzel

Mi az, ami ugyanolyan egyszerűen elérhető, mint a spájzban a gyerekek Mikulás-csokijai és ugyanolyan gyorsan lenyugtat, vagy legalább elveszi a kedvem a csokitól?

Hát például a fogmosás.

Illetve a fogmosásnak egy instant változata, a mentolos vízzel való öblögetés. Mert fogat mosni időbe telik, egy korty csípős víz megcentrifugálása a számban viszont csak pár másodpercet vesz igénybe.

Az hatás pedig ütős.

Hiszen kinek van kedve (vagy legalábbis gusztusa) az After Eight-rajongókon kívül mentolos-kámforos szájízzel csokit enni?

Ezért aztán egy időben rendszeresen tartottam a konyhapulton egy szép, kék üvegben mentolos vizet, hogy ha jön a szükség, kéznél legyen a segítség.

Azonnal működik, hiszen a mentol seperc alatt átveszi az uralmat az ízlelés felett, ha viszont még egy fél percet rászán az ember egy kis gargalizálásra is, a hatás megsokszorozódik.

A gargalizálás során ugyanis a bolygóideget is stimuláljuk, ami optimális működés esetén segít az adott stresszhelyzetből visszaállni a normális kerékvágásba.

Ugyanilyen hatást érhetünk el egyébként énekléssel is: egyfelől amíg éneklünk, nem tudunk enni, másrészt pedig ezzel is kisimítjuk a bolygóideget, eltereljük az elménket a problémáról. Kár, hogy a gyerekeim nem bírják, ha éneklek…

Kömény, len- és szezámmag rágcsálás

Az étkezés utáni, jutalmazásnak vagy stresszcsökkentőnek beállított édességevés problémája legtöbbünknél a gyerekkorban gyökerezik:

- Megetted a főzeléket? Tessék, kapsz érte egy csokit!

- Lecsúsztál az első helyről a futóversenyben? Gyere, együnk egy sütit!

És így tovább. A glükózzal való bensőséges kapcsolatunkat nehéz felülírni, főleg, ha stresszes helyzetről van szó.

Ilyenkor ugyanis a szervezet túlélő üzemmódba kapcsol, és mivel nem tudja előre felmérni, mekkora energiára lesz szükség az adott feladat megoldására, egyszerre kezd el tartalékolni és az elérhető forrásokból feltankolni.

Az élet pedig tele van olyan stresszhelyzettel, amikor az egyik legegyszerűbb megoldás egy cukros ételt magunkhoz venni.

Ahogy egy dohányos sem gondolkozik el a stresszoldó cigi meggyújtása előtt, hogy milyen más megküzdési stratégiát választhatna még, úgy a cukorra támaszkodóknak is könnyebb egy légzőgyakorlat helyett levenni a polcról egy csokit. Vagy kettőt.

Viszont az édességgel, étellel való önnyugtatást a dohányzáshoz hasonlóan lehet és érdemes valami hasonló, de kevésbé káros dologgal helyettesíteni.

Sokan esküsznek a rágózásra, ami kutatások szerint valóban csökkenti a feszültséget.

A rágót azonban nem mindenki szereti, például a cikk írója sem. Más, hasonlóan sok rágást igénylő étel viszont például a köménymag, a lenmag vagy a szezámmag. Egy ilyen keverék ráadásul az összetevőkben megtalálható magnézium segítségével tovább csökkentheti a stresszt, és sokkal egészségesebb, mint bármilyen rágó.

Ha nem tudsz elfutni, küldd magad padlóra!

A stresszel való megbirkózásnak a szakemberek szerint kétféle típusa van: a problémafókuszú és az érzelemfókuszú.

Előbbi során a stresszt kiváltó okot, ingert igyekszünk megszüntetni, megoldani, legrosszabb esetben otthagyni.

Ha erre nincs módunk (lásd nem tudom otthagyni a három gyerekemet gyakorlatilag egy percre sem), akkor igyekszünk az érzelmeinken keresztül enyhíteni a stresszt.

A szelfreguláció, vagyis az önnyugtatás képessége és ehhez kapcsolódóan saját tolerancia-ablakunk, azaz tűrőhatárunk azonban sok mindentől függ.

  • genetikai adottságok
  • biológiai tényezők
  • aktuális állapotunk (pl.: fáradtság szintje)
  • megelőző tapasztalataink (traumáink, kríziseink szűkíthetik a keretet)

Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy egy tartósan fennálló stresszhelyzetből indulunk az aktuális csokievési roham felé (például a hónapok, sokszor évek óta tartó fókuszvesztés, kialvatlanság, stb. ) vagy mondjuk egy erős, akut fejfájásból. Nem mindegy, hogy gyerekkorunkban milyen mintákat kaptunk (ha kaptunk) az érzelmeink kifejezésére, kezelésére (lásd Ha abbahagyod az üvöltést, kaphatsz még egy kocka csokit!)

Felnőttként látnunk kell, hogy mi az, amire egy adott helyzetben hatással lehetünk, és mik azok a tényezők, amikre felesleges a figyelmünket pazarolni.

Egy ilyen gyereknevelési helyzetben például akármilyen durván hangzik, de nem tudok hatással lenni arra, mit tesznek a gyerekeim, mit gondolnak, mit mondanak, hogyan reagálnak.

Irányítani talán valamelyest tudom, de attól, hogy én szilárdan elhatározom, hogy márpedig ők most szépen le fognak nyugodni, bocsánatot kérnek egymástól majd közösen elpakolnak, ez még nem fog teljesülni.

Amire viszont hatással lehetek, azok a saját szavaim, a saját gondolataim, a saját fókuszom.

A fókuszomat pedig adott esetben nyugodtan állíthatom egészen alacsonyra is: konkrétan a padlóra. A padlóra kerülés ugyanis nem minden esetben rossz dolog.

Ahogy a gyerekek hiszti közben automatikusan levetik magukat a földre, annak fontos evolúciós háttere van. Az érzelemszabályozáshoz szükséges agyi területek a kicsiknél még nem elég érettek ahhoz, hogy kezelni tudják őket - és hát, valljuk be, sok felnőttnél is előfordul, hogy magából kikelve, gondolkodás nélkül dobálózik szavakkal és sokszor tettekkel is.

A földre vetődéskor viszont a test önmagát védi: a további eséstől, sérüléstől. Ez akkor is működik, ha önként fekszünk le, de nem ágyba, nem is szőnyegre, hanem minél keményebb, megtartóbb felületre, ahonnan már tényleg nincs fizikai értelemben lejjebb.

A földelésnek nevezett technika is kicsit erre épít: átvezeti a figyelmünket az itt-és-most fizikai valóságára, eltávolít az érzelmeinktől, időt ad a lecsillapodásra, hogy utána valamivel objektívebben állhassunk hozzá a problémához.

Fújd, vagy dobd ki... de csak mértékkel

Ha van olyan stresszkezelési technika, amiről már mindenki hallott, azok a légzőgyakorlatok. Mielőtt azonban arra gondolnánk, ez csak afféle spiri-jóga dolog, jó tudni, hogy ezek hatásosságáról tudományos bizonyítékok is vannak:

EEG-vizsgálatban kimutatták, hogy drasztikus különbség van az amigdala és a hippokampusz aktivitásában a belégzés és a kilégzés alatt. Belégzéskor mindkét régió, illetve az egész limbikus rendszeri működés aktívabb, mint kilégzéskor. Ugyanígy veszélyhelyzetben, szimpatikus idegrendszeri aktivációnál gyorsul a légzésritmus, nő a belégzés ideje, szemben a nyugalmi állapottal.

Az ilyenkor alkalmazott légzőgyakorlatok lényege ezért a kilégzés, illetve a légzések közötti szünet kitartásának növelése.

Tudatos alkalmazás és rendszeres gyakorlás esetén a légzésre való figyelem a prefrontális kéregterületek „mozgósításával”, azok kontrollfunkcióját növelve gátolja a limbikus aktivitást, csitítja az érzelmek tombolását.

Számos légzéstechnika létezik, melyek segítik a megnyugvást, a paraszimpatikus áthangolódást. Ilyen például a doboz, vagy négyszög-légzés vagy a 4-7-8 légzőgyakorlat.

Érdemes ezeket nem csak akut stresszhelyzetben, hanem naponta többször, nyugodtabb körülmények között is gyakorolni, ezzel a folyamatos edzéssel tudjuk ugyanis megfelelő kondiban tartani az érzelemszabályozó izmainkat.

Egy másik, kicsit több előrelátást igénylő technika a konténer-gyakorlat, mely megfelelő háttérmunkával segítségünkre lehet abban, hogy komolyabb stresszhelyzetben is képesek legyünk megnyugodni, és ha csak rövidebb időre is, de tehermentesíteni tudjuk a szervezetünket a stressztől. Ez a gyorssegély nagyon hasznos tud lenni, de nem helyettesíti a legfontosabbat: a folyamatos önismereti munkát. Mert ha csak pakolásszuk a probémáinkat és az érzéseinket egy konténerbe, dobáljuk ki őket az ablakon vagy söprögetjük őket a szőnyeg alá, azok képesek a legváratlanabb pillanatokban maguk közé rántani minket, hogy legyünk szívesek velük is foglalkozni.

 

 

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Ezzel a pofonegyszerű teszttel kiderítheted, hogy demenciában szenvedsz-e
A teszthez csak papír, ceruza és egy másik ember kell.

Megosztom
Link másolása

Létezik egy végtelenül egyszerű teszt, ami időben jelezheti a korai demenciát.

Ez azért fontos, mert ugyan nem állítható meg a szellemi hanyatlás, és nem fordítható vissza,

a folyamatot lehet lassítani bizonyos kezelésekkel, és a tünetek egy részét is enyhíteni lehet.

A pofonegyszerű demencia-teszt gyors, mindössze néhány perces, és semmi más nem kell hozzá, csak papír és ceruza.

Egy nem digitális kijelzős, hanem hagyományos, mutatós óra kerek, de üres számlapját kell kiegészíteni. A teszt alanyát egy másik személy arra kéri, hogy írja bele az óra számait a számlapon, ahogy azok szerepelnek rajta, ezután rajzolja meg az óramutatókat, hogy hogyan állnak mondjuk negyed kettőkor vagy 10 után 10 perccel.

Ha orvos vagy képzett személy végezteti el a tesztet, akkor rendszerint pontozza a feladat teljesítését az alapján, hogy a teszatalany milyen sorrendben rajzolta fel a számlapra a számokat, hogyan helyezkednek el a számok, jól rajzolta-e meg az óra mutatóit.

Ennek van egy egyszerűbb változata is: ha a tesztalany megcsinálta helyesen a feladatot, akkor a teszt rendben van, ha nem csinálta meg jól, akkor ott valami probléma van.

Te elvégzed a tesztet?

Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ha ezt csinálod vezetés közben, lehet, hogy pszichopata vagy
A pokolba vezető útról beszélünk.

Megosztom
Link másolása

Egy új kutatás megállapította, hogy azok az emberek, akik gyakran írnak vezetés közben SMS-t, sűrűn mutatnak egyéb módon is pszichopata viselkedést.

Az új adatok - amelyek közel 1000 német sofőrrel, köztük 73%-ban nőkkel készített interjúkból származnak - azt mutatták, hogy több mint 600 résztvevő, azaz körülbelül 61%-uk vallotta be, hogy vezetés közben problémásan használja a készülékét.

A problémás okostelefon-használókra három negatív tulajdonság volt együttesen jellemező, amelyeket a sötét triász néven ismertek - nárcizmus, machiavellizmus és pszichopátia -, és amelyeket a közelmúltban független kutatások a szándékosan agresszív autóvezetőkhöz is kapcsoltak.

„A problémás okostelefon-használat kiváló előrejelzője a mentális betegségeknek, függetlenül a sötét triásztól is” - írták a tanulmány szerzői a New York Post szerint.

Ha te nem is tartozol közéjük, a kutatás eredményeit szem előtt tartva csak gondold végig az ismerőseidet. Szoktak írni neked vezetés közben SMS-t? Ha igen, akkor jobb, ha óvatos leszel velük a továbbiakban.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

EGÉSZSÉG
20 éves csúcson a napi kávéfogyasztás, itt a friss vizsgálat, mennyit igyál belőle egy nap
Egyre több kávét iszunk naponta, pedig van egy limit, ameddig az egészségünk és a szellemi frissességünk szolgálja az ital. Emellett azt is jó figyelembe venni, hogy fogyasztás után mikor is üt be a koffein, így ki tudjuk számolni, mikor igyuk az utolsó feketét.

Megosztom
Link másolása

A National Coffee Association szerint

az USA-ban a kávé népszerűsége még az ivóvízét is megelőzi.

Egy 2022-es, 3000 kávéfogyasztóval készült magyar kutatás szerint a magyarok negyede naponta egyszer, a fele naponta többször is iszik kávét. Évről-évre jelennek meg kutatások azzal kapcsolatban, mennyi az a kávémennyiség, ami még egészséges, és mennyitől szívkárosító a fekete leves. Az NCA most közölte a legfrissebbet ezek közül, és leírják, mennyit érdemes fogyasztani belőle.

A kávé egyébként egy egészséges ital, ami nagyon jó hirtelen energiafeltöltő lehet. Növeli a fizikai ellenállóképességet és az erőnlétet is, valamint ideális mennyiségben jótékonyan hat a szív és máj funkcióira.

Astrid Nehlig, a francia Nemzeti Egészségügyi és Orvosi Kutatóintézet kutatási igazgatójának elmondása szerint 100-150 milligramm koffeinre van szüksége egy felnőtt szervezetnek az egészség megtartásához.

Ez másfél csésze kávét jelent naponta.

A magyar számok ehhez képest megengedőbbek. A NÉBIH szerint 400 milligramm koffein számít egészségesnek. Ez a mennyiség nagyjából 4 kis csésze eszpresszóval ér fel.

A kávé Nehlig szerint öt perc után rúgja az emberre az élénkítés ajtaját, majd

15-120 perc között éri el a szervezet az optimális koffeinszintet. Ez azt jelenti, hogy lefekvés előtt 2 órával már nem annyira jó kávézni, sőt.

Szakértők arra is kitérnek, hogy a szervezetnek 4-6 óra kell a koffein kiürítéséhez, ez persze metabolizmusonként eltér. Érdemes azonban belekalkulálni ezt a kávézási szokásainkba.

A kávé önmagában nem okoz problémát a szervezetben, itt a mennyiség az, ami viszont komoly zavarokat okozhat testszerte.

1000-1500 mg bevitt koffein már túladagolást jelent, ami kézremegéssel és heves szívdobogással járhat, de ez nem feltétlen hozadék. Ha rendszeresen sok kávét viszünk be, függőség is kialakulhat, valamint átalakulhatnak a szervezet folyamatai.

Az idegrendszer túlterhelt lesz, ezáltal ingerlékenység, álmatlanság léphet fel, folyamatossá válhat a fejfájás, szív- érrendszeri és mozgásszervi panaszok is megjelenhetnek. Krónikussá válhat a hasmenés, zavarossá lehet a beszéd, és bőrproblémák is kialakulhatnak.

Ha tehát ideális mennyiségben fogyasztjuk, jó barátunk a kávé, egészen addig, míg a ló túlfelére nem esünk - ott a huppanás nagyon fájdalmas lehet.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk
"> Ajánljuk
KÉK HÍREK
Verőcei hajóbaleset: a szállodahajó kapitánya észre sem vette, hogy ütközött egy másik hajóval
A Heidelberg fedélzetén 110 utas van, a rendőrök mindenkit kihallgatnak. Addig sem a kapitány, sem az utasok nem léphetnek kapcsolatba a külvilággal.

HÍREK
Hajdú Péter hosszú bejegyzésben ment neki Magyar Péternek: Nyilván azért utálsz, mert interjút mertem készíteni a volt feleségeddel
A műsorvezető azon akadt ki, hogy szerinte Magyar Péter a kampányrendezvényein egy lapon említi őt Orbán Viktorral, Mészáros Lőrinccel, Tiborcz Istvánnal és Rogán Antallal.

HÍREK
„Nagyon aggasztó híreket kapunk a helyszínről” – még mindig nem találják az iráni elnök lezuhant gépét
Egy tisztviselő arról beszélt a Reutersnek, hogy az elnök és vele együtt utazó külügyminiszter élete is veszélyben van.

HÍREK
Verőcei hajóbaleset: nagy erőkkel keresik az eltűnteket, a rendőrség fontos felhívást tett közzé – videó
95 emberrel, 25 hajóval és drónokkal kutatják át a Verőcétől délre található teljes magyarországi folyószakaszt.


ÉLETMÓD
Kisléptékű nyaralás - idén válaszd a nagy szállodaláncok helyett a különleges hazai magánszállásokat!
A Nyírjesi házikó, a HUNZA Ecolodge és a Lámpás az úton házikójába beleszeretni könnyű, hazamenni belőlük nehéz. Mutatjuk, melyik mitől különleges!

Megosztom
Link másolása

Te is utálod, ha a nyaralásodat mások miatt nem tudod élvezni?

A hotelben a korán kelő kisgyerekek kiabálása ver fel, a wellness-ben folyton résen kell lenni, ha be akarsz jutni a jacuzzi-ba, a kempingben meg a hajnalig dajdajozó fiataloktól nem tudsz pihenni?

Szeretnéd, ha a pihenésre költött pénzed idén nem egy nagy szállodaláncolat mögötti céget, hanem kisemberek álmait támogatná?

Szerencsére itthon is egyre több az olyan magánszállás, ami a természetbe illeszkedve, a kisléptékűséget, közvetlenséget és otthonosságot helyezi előtérbe. Ezek közül most hármat mutatunk be, melyeket bármikor szívesn kipróbálnánk!

HUNZA EcoLodge - Mesebeli mikro ökoszisztéma a Mecsekben

Ha valaha is vágytál a Gyűrűk Ura Megyéjébe, ha irigykedve olvastad vagy nézted a hobbitok kényelmes, lassú és napsütötte életét, akkor el kell látogatnod Bodolyabérre.

Tolkien mesevilága ugyanis mintha oda költözött volna a HUNZA birtokra.

Milady és Roeland két gyerekükkel, Nándorral és Hubával építik ezt a barátságos, nyitott, környezettisztelő kis ökoszisztémát, és várnak szeretettel mindenkit, aki szeretne kapcsolódni, feltöltődni, a természet adta kincsekben megmerítkezni.

Különböző szálláshelyeik közt megtalálod a Mézeskalács Házikót, a Lakószekeret és a Lombházat is, de glampingelhetsz a luxus sátrak egyikében vagy a saját hozott sátradban is.

Mindegyik lokális alapanyagok és erőforrások segítségével épült, környezetbarát és alacsony energaigényű.

A mintegy 2 hektár területen elhelyezkedő ökoszállás egy erdőszéli kis völgyben található, fél óra autóútra Pécstől, fél órányi bringázásra Orfűtől.

A szállást körülvevő és átszővő csodálatos kertet a permakultúra szabályai szerint művelik, és minden ehető virágból és termésből kerül a vendégek asztalára is. Roeland örömmel tölti be nem csak a házigazda, hanem a séf szerepét is, szezonális finomságait pedig nem csak szállóvendégként élvezhetjük. Minimum 10 fő esetén személyre szabott műhely program keretében vezet be minket a mediterrán és keleti konyhavilág és a helyi borok házasításába, Milady pedig a gyógy-és fűszernövények és a permakultúra területén szerzett tapasztalatait osztja meg velünk ezeken az eseményeken.

A házigazdák vallják: a kikapcsolódás mindenkinek jár, és őszintén hisznek az igazságos elosztás elvében. Emiatt igyekeznek a Hunza árait a magas minőség mellett a lehető legalacsonyabban tartani, és

amennyiben szükséges, külön szociális kedvezménnyel segíteni azokat, akik nem feltétlenül engedhetik meg maguknak ezt a fajta pihenést.

Saját mikro-farmjuk organikus terményfeleslegét baráti áron vagy sokszor ingyen adják a helyi közösségnek, bevonva ezáltal őket is a saját kis békebeli világukba. Aki egyszer ellátogat hozzájuk, az pedig tagja lesz ennek a közösségalapú családnak.

Nyírjesi Házikó - Kincskereső kiskabin a tónál

Van egy tóparti kis ház Budapesttől másfél órányira, ahova már az odavezető út is felér egy vezetett meditációval.

A Balassagyarmat különálló városrészeként működő Nyírjeshez a csodálatos Dunakanyar mentén, majd a Rétságon át vezet az út,

a nógrádi zöld dombok között kanyarodva pedig észrevétlenül lazulnak el  a mindennapi stresszben beállt váll- és állkapocs izmaink.

A szálláshoz érkezve pedig csak fokozódik a ez az érzés, amikor meglátjuk a kültéri dézsát, a házikóba lépve pedig már azt se tudjuk, mit szeretnénk előbb: inni egy jó kávét, beülni a dézsába vagy kipróbálni a bringákat a környéken.

Utóbbit akkor is megtehetjük (2 fő erejéig), ha nem készültünk saját kerékpárral: a foglalásban ugyanis benne van az ottani bringák használati díja is.

Ha a sportolásra szavazunk, nem csak a tórendszer körül érdemes karikázni egyet, hanem jó ötlet felkeresni a 2021-ben átadott Nyírjes Trails erdei bringapályát.

Az ingyenesen használható park nem csak profik számára ajánlott, kellemes kikapcsolódás bárki számára, aki szeret a természetben biciklizni.

A kétkerekű járgányok szerelmeseinek pedig kötelező ellátogatni a balassagyarmati kerékpár múzeumba is, ahol a különféle járgányok között beleolvashatunk a Biciklis Nagykönyve is, mely Leonardo da Vinci 1492-ben készült vázlataitól kezdődően napjainkig mutatja be a jármű fejlődésének történetét.

Ha a természetnek nem csak a zöld, leveles lakói kedvesek számunkra, akkor látogassunk el a Nyírjesi Fűvészkertbe és a vadasparkba is, ahol számtalan állat, köztük gímszarvasok, dámok, muflonok, őzek, vaddisznók, kameruni törpekecskék, merinói juhok, nyulak, emuk, shetlandi pónik, aranysakál, alpakák, Benett-kenguruk, ormányos medvék várják, hogy természetszerű környezetben figyelhessük meg őket.

Hazatérve a szállásra rendelhetünk vacsorát a város különböző éttermeiből, majd választhatunk: dézsázás előtt vagy után filmezünk (a házban a Netflix és az HBO felhozatalából válogathatunk).

Másnap a reggelit kérhetjük házhoz a házigazdától, vagy kipróbálhatjuk a város valamelyik  kávézóját, hiszen gyalog is csak egy negyed óra a belváros. Ha pedig már a városban vagyunk, megnézhetjük a Palóc Múzeumot, a már említett Kerékpár Múzeumot vagy a Pannónia Múzeumot is, vagy hogy még egy járművet említsünk, a közelben lévő Palóc Ring-et, ami hazánk leghosszabb bérgokart pályája.

Ha inkább a szállás természetes környékén maradnánk, kipróbálhatjuk a szállóvendégek számára készített  kincskeresős-túrázós játékot is.

Az erdőben három elrejtett tábla várja, hogy megtaláljátok őket, a rájuk írt számkódok felhasználásával nyílik ugyanis a szálláson található ládika, benne a meglepetéssel.

A kalandhoz térkép és tájoló is jár, így nem kell ilyesmivel külön készülnötök.

A környékbeli tavaknál horgászengedéllyel és napijegy kiváltásával bárki horgászhat, aki pedig inkább a vízről élvezné a tájat, az akár az Ipolyon is kajakozhat.

Természetesen számtalan gyönyörű túraútvonalat is végigjárhatunk, legyen az akár a Segítő Szűz Forrás, a csesztvei Teréz-kilátó vagy Csóványosi kilátó.

Akárhogy is töltjük itt az időt, élményekkel és friss energiákkal telve térhetünk majd haza.

Lámpás az úton - Slowliving, ami függővé tesz

Bor, mámor, Csókakő.  Vagy inkább bor, lelassulás, Lámpás.

A móri borvidék egyik legszebb panorámájával rendelkező házikó télen-nyáron, hétköznap és hétvégén is ugyanazt tudja nyújtani: kiszakadást a mindennapokból, fókuszváltást, elcsendesedést.

Az otthonos, kreatív megoldásokban bővelkedő lak magán hordozza számos kiemelkedő ízlésű és a természetes rendszerekben hívő szakember munkáját,

többek között Őrfi Eszterét, akiről bővebben ebben a cikkünkben írtunk.

A három terasszal is rendelkező házban négy fő számára van fekvőhely, jól felszerelt konyha és fürdőszoba lábas káddal, gyapjú papucsok, fürdősó és még számtalan, a kényelmünket szolgáló eszköz.

Ágiék gondoltak az egészen kicsi gyerekkel érkezőkre is: nekik nem kell aggódniuk a babafürdőkád, hinta, bébiőr vagy a bili, és az otthoni játékok közül is csak a legfontosabbakat kell magukkal cipelniük.

Aki pedig kisállattal érkezik, azok számára etető- és itatótál, ágytakaró, sáros idő esetére extra lábtörlő és labdák állnak rendelkezésre.

Az 1500 m2-es telek már most is gyönyörű, de mivel a házigazdák hosszútávon igazi erdőkert kialakításában gondolkoznak, idővel a látvány még szebb, a biodiverzitás még szembetűnőbb lesz a ház körül. Ha a Lámpásban maradunk, akkor is garantált a tökéletes pihenés, de aki aktívabban szereti tölteni az ott töltött napokat, azokat számos programlehetőség várja a környéken, Ágiék nagyon szépen összegyűjtötték, hova és milyen időben érdemes menni gyerekkel ( móri Lamberg -kastély, gánti bauxitbánya),  kettesben (ebédelni a csákberényi SÉF vidéken étterembe, wellness-re a móri Hétkúti Wellness Hotelbe) vagy közösen kirándulni ( a bakonynánai vízeséshez, a fehérvárcsurgói kastélyparkba vagy akár a kisgyóni elnéptelenedett faluhoz gombászni).

Aki pedig reggelire is a helyi finomságokat kóstolná meg, azoknak házhoz jönnek a környék termékei.

A Lámpás második otthonként várja azokat is, akik egyedül menekülnének el egy kicsit a világ elől, vagy máshol töltenék a home office napjaikat: ha szeretnél néhány hétköznapot így tölteni, a Lámpásban ezt kedvezményes áron teheted meg.

Akármilyen felállásban is látogatunk el a csókakői kis ékszerdobozba, készüljünk fel rá, hogy hazatérve furcsa honvágyunk lesz, és azt kezdjük el tervezgetni, mikor térhetünk vissza pár napra a fekete házikóba.

Megosztom
Link másolása

Ajánljuk