Így színlelnek barátságot a pszichopaták, hogy kihasználjanak és irányítsanak
Izgalmas cikket osztott meg nemrég a Psychology Today. Ebben azt írják, hogy van egy típusú személyiség amelyik képtelen arra, hogy bárkinek az igazi barátja legyen. Ők a pszichopaták.
A cikk szerint arra, hogy már ősidők óta léteznek ilyen jellemzavarral élő emberek, az is bizonyíték, hogy a téma egyik neves szakértője, J. Reid Meloy azt a címet adta a könyvének, hogy "The Mark of Cain" azaz Káin bélyege - utalva Káin és Ábel bibliai történetére.
A kapcsolatok mindig fontosak egy pszichopata számára. Nem barátságok, hanem csak kapcsolatok. Erre azért van szükségük, hogy másokon uralkodhassanak és irányíthassák őket.
Mindenki, akivel kapcsolatba kerülnek, másféleképp elégíti ki az igényeit. Az egyik legfontosabb, hogy a többiek folyamatosan "masszírozzák az egóját". A pszichopata ugyanis kórosan énközpontú személy. Annak érdekében, hogy folyamatosan magára vonja mások figyelmét és fenntartsa azt, különféle trükköket vet be.
Nem árt tudni, hogy a pszichopatának semmi sem elég, és soha, semmiért nem hálás - még akkor sem, amikor éppen köszönetet mond valamiért. A jogosultság-érzet miatt úgy gondolja, neki minden alanyi jogon jár. Éppen ezért egyre többet követel.
Carl Gacono szerint a női pszichopata érdeklődése mások iránt nem az intenzívebb intimitás iránti vágyon alapul, inkább az az igény motiválja, hogy ő kerüljön a figyelem középpontjába. Hatalom és irányítás iránti vágyuk csillapíthatatlan. (Ez a férfiakra ugyanúgy igaz - a szerk.)
Hogyan ismerjük fel ezeket a ragadozókat, akik a barátainknak tűnnek? Meloy például azt írja a tapasztalatai alapján, hogy a tekintet árulkodó lehet. (Köztudott a nonverbális kommunikációban, hogy a szem mozgását, a tekintetet a legnehezebb befolyásolni, ez elárulhatja a valódi érzelmeket és szándkokat - a szerk.)
A másik, amit a szakember javasol, hogy hallgassunk a megérzéseinkre. Az intuícióink gyakran súgnak, jelzik, ha valami nem stimmel.