Így dolgozhatsz távmunkában - még akkor is, ha a céged azt szeretné, hogy járj be az irodába
Néhány évvel a hibrid munkarendek bevezetése után, egyre többen kreatívan próbálják megkerülni a vállalati szabályokat.
hogy a „vissza az irodába” felszólítás az ő postafiókjukban is landolhat.
Szakértők most megosztják a legjobb stratégiáikat a kötelező irodai jelenlét megkerülésére.
Keressünk lehetőséget a rugalmasságra
– tanácsolja Joshua Bienstock, JD, LLM, a New York-i Műszaki Egyetem Humánerőforrás-gazdálkodási Tanszékének adjunktusa, aki 30 éve gyakorolja a foglalkoztatási és munkaügyi jogot.
Először is győződjünk meg róla, hogy pontosan értjük a vállalat hibrid munkára vonatkozó szabályzatát. „Egyes előírások beépített rugalmasságot kínálhatnak, például lehetőséget az irodai napok cseréjére vagy otthoni munkavégzésre bizonyos okokból” – mondta Bienstock.
Ezután érdemes beszélni a felettesünkkel. Bienstock szerint fontos őszinte párbeszédet folytatni a szabályzat rugalmasságáról - szúrta ki a NewYorkPost.
Dr. Kyle Elliott, MPA, EdD, a CaffeinatedKyle.com technológiai karrier coacha szerint is lehetséges, hogy egyes alkalmazottak megkerülhetik a szigorú „vissza az irodába” utasításokat azzal, hogy megszerzik a felettesük jóváhagyását a teljes távmunkához. Természetesen nehéz lehet elérni egy úgynevezett „titkos hibrid” munkarendet, ha a főnökünk szigorúan betartja a szabályokat. Figyeljünk arra is, hogy ez a gyakorlat „neheztelést válthat ki a kollégákból, ha az ő vezetőik kevésbé rugalmasak” – figyelmeztetett Elliott, így a felettesünk (nagyon kedves) engedményeit tartsuk titokban a munkatársaink előtt.
Indokoljuk meg a kérésünket
Kraig Kleeman, a globális távmunkára szakosodott New Workforce ügynökség alapítója és vezérigazgatója ezt a meggyőzést „számokkal, nem kényelemmel” írja le.
– mondta Kleeman, felsorolva néhány példát, mint a megnövekedett termelékenység és a határidők gyorsabb teljesítése. „Mutassuk meg a főnökünknek, hogy a cég is profitál belőle, nem csak mi. Ez jelentősen megerősíti az érvelésünket” – tette hozzá.
„Apelláljunk a munkaadó alapvető érdekeire” – visszhangozta Bienstock.
– mondta. „Ne adjunk ultimátumot, de hangsúlyozzuk, hogy a rugalmasságuk nélkül talán nem tudunk a szervezetnél maradni.”
– mondta.
Lépjünk kapcsolatba a HR-rel
Egészségügyi problémáink vannak? „Ha jó okunk van arra, hogy otthonról dolgozzunk, ne habozzunk beszélni róla” – mondta Kleeman.
Egyes egészségügyi állapotok esetén lehetőségünk nyílhat ésszerű alkalmazkodást kérni. Azonban „lehetséges, hogy a munkaadó megtagadja a kérést, attól függően, hogy milyen feladatokat látunk el, és hogy a kérés nem jelent-e túlzott terhet a munkaadóra” – tette hozzá, megjegyezve, hogy a mentális egészségi állapotok, például a szorongás és a depresszió, talán elég indok lehet a távmunkára. Azért mielőtt ezt a kártyát elővesszük, nem árt végiggondolni, milyen fazon a főnökünk. Lehet, hogy erre a hírre inkább az elbocsátás felé hajlik majd.
Ha személyes okaink (például gyerekfelügyelet vagy gondozás) indokolják az otthoni munkavégzést, ezt is érdemes lehet megbeszélni a HR-rel.
Építsünk szövetséget a cégen belül
Hasonló gondolkodású kollégák megtalálása is lehet egy út a több otthoni munkavégzési lehetőséghez – ajánlotta Bienstock. „
Ha szövetséget építünk másokkal, erősebb kollektív érvet hozhatunk a vezetőség felé a távmunkából származó előnyökről” – mondta.
Legyünk készek kompromisszumra
„Próbáljunk meg középutat találni” – mondta Bienstock. „Javasolhatjuk, hogy hetente néhány napot otthonról dolgozzunk. Az emberek értékelik, ha hajlandóak vagyunk kompromisszumot kötni, és ez növeli az esélyünket arra, hogy megkapjuk, amit szeretnénk” – tette hozzá.
Javasoljunk próbaidőt
A cégvezetés valószínűbb, hogy engedélyezi a kérést, ha látják, mennyire előnyös ez minden fél számára. „Ez a megközelítés lehetővé teszi a vezetőség számára, hogy lássa az előnyöket anélkül, hogy hosszú távú változásra kellene elköteleződniük” – mondta Bienstock.
Maximálisan használjuk ki az irodában töltött napokat
„Amikor az irodában vagyunk, összpontosítsunk azokra a tevékenységekre, amelyek a leginkább profitálnak a személyes jelenlétből, például a megbeszélésekre, ötletelésekre vagy csapatépítő tevékenységekre” – mondta Bienstock. „Ha a legtöbbet hozzuk ki az irodában töltött időnkből, nagyobb eséllyel érhetjük el, hogy más napokon távmunkát végezhessünk.”