Ha gyorsan talpra állsz tragédiák, veszteségek, szakítások után, akkor te különleges ember vagy
Földrengés sújtotta azt az olasz várost több mint 10 évvel ezelőtt, ahol az egyik ismerősöm él. Azt mondta, félelmetes volt arra eszmélni hajnalban, hogy mozog alatta a föld, leng a csillár. Gyorsan felöltözött és az utcára ment. Elsétált a város főterére, ahol kinyitott a kávézó, és az olaszok a főtéren kávézva beszélték meg, mi történt, majd néhány napon belül megszervezték azok segélyezését, akiknek összedőlt a házuk. Ugyancsak néhány napon belül már az adományokat is összegyűjtötték számukra.
Van, aki egyik napról a másikra elveszti a munkáját, és az első sokk után addig küzd és kilincsel, amíg heteken belül nem kap másik állást. Van aki egy családtagja tragikus elvesztése után rázza meg magát pár héten belül, áll fel, és folytatja az életét úgy, ahogy megszokta. Más pedig szörnyű betegségből gyógyul fel.
Ezt a fajta alkalmazkodási képességet, rugalmas ellenállási képességet vagy lelki edzettséget hívják rezilienciának.
Pontosabban: természeti és emberi eredetű káros behatásokkal, változásokkal szembeni tűrőképesség, helyreállási képesség.
A reziliencia szót nem olyan régen ismerjük, és az, hogy nincs is rá megfelelő és ennyire kifejező magyar kifejezés, jelzi, hogy erre nincsen nálunk stratégia – vagy nem jelöltük külön szóval ezt a fajta problémákkal való megküzdési képességet.
Azért érdemes a rezilienciáról beszélni, mert fejleszthető, és ennek segítségével egy sor helyzettel könnyebben küzdesz meg.
Ha az alábbiak igazak rád, akkor jellemző rád a reziliencia, vagyis igazi keljfeljancsi típus vagy:
- kifejezetten jól boldogulsz az életben
- annak ellenére boldogulsz jól, hogy korábban nagy nehézségekkel, traumákkal, veszélyekkel kellett szembenézned
- alkalmazkodni tudsz olyan helyzetekhez is, amelynél nagy a stressz, nagy a nyomás
- leleményes típus vagy
- képes vagy megoldani a problémákat
- optimizmussal állsz a helyzetekhez
- kitartó maradsz a céljaid elérésében
- képes vagy arra, hogy ha az kell, kontrolláld az érzelmeidet
- hatékonyan végzed a munkádat, hatékonyan végzed a feladatokat és oldod meg a problémákat
- szembeszállsz a kihívásokkal.
A KÉK Nevelés felhívja a figyelmet arra, hogy a reziliencia nem azt jelenti, hogy valaki mennyire tud normálisan működni (enni, aludni, koncentrálni, dolgozni) viszontagságos körülmények között. Azt írják: „a kellő rezilienciával rendelkező, azaz a feszült állapot után nyugalmi állapotát rugalmasan visszanyerni képes személy nem mereven áll ellen a támadó stresszhatásoknak, nem is ‘pattint le’ magáról mindent, ami megrendítheti vagy kibillentheti, hanem képes a kedvezőtlen körülményeket, veszteségeket, hiányokat és füstbe ment terveket érzelmileg befogadni, feldolgozni és elengedni. Átmenetileg felborul a lelki egyensúlya, de belső tartalékai mozgósításával visszanyeri stabil állapotát.”
A reziliens ember nem mereven áll a dolgokhoz, hanem a helyzetnek megfelelően hoz elő magából tulajdonságokat a megoldáshoz.
Az Amerikai Pszichológiai Társaság szerint 10 módszerrel lehet fejleszteni magatokban a rezilienciát:
1. Ápolj jó kapcsolatot a családoddal és a barátaiddal
2. Ha problémáid, nehézségeid támadnak, úgy tekints rájuk, mintha elviselhetetlenek lennének
3. Amin nem tudsz/nem lehet változtatni, azt fogadd el
4. Tűzz ki magad elé reális célokat, és dolgozz az elérésükért
5. Ha nehéz helyzetbe kerülsz, gondolj a következő lépésre is
6. Amikor veszteség ér, gondolkodj a lehetőségeiden
7. Fontos a pozitív önértékelés
8. A nehézségedet helyezd tágabb kontextusba, és gondolkodj hosszú távon, tervezz hosszú távra
9. Próbálj meg optimista maradni i
10. Figyelj oda magadra, fontos a mértéktartó, egyensúlyban lévő életmód a mozgástól a táplálkozáson át a megfelelő pihenésig
Egy tanulmány pedig azt írja, hogy az optimizmus, az elfogadás, a megoldás-központúság, a felelősségvállalás, a tervezés és a saját jövőd formálása, a kapcsolatok kialakítása és az önkontroll is segíthet a reziliencia kialakításában.