ÉLETMÓD

Ez a történelem 5 leghalálosabb vírusa – néhány jelenleg is itt kering körülöttünk

Az ebolától a veszettségig - a történelem tele van félelmetes vírusokkal, amelyek emberek millióit ölték meg.

Megosztom
Link másolása

Néhány betegséget hatékony vakcinákkal már sikerült megfékezni, de nem minden halálos kórság ilyen. Terjedésükben számos tényező játszik szerepet - az éghajlatváltozás és a népességnövekedés is, évente emberek ezreit, sőt egyes esetekben millióit fertőzik és ölik meg.

A halálozási arányok alapján íme az 5 leghalálosabb vírus, amely valaha is megfertőzte az emberiséget, és még ma is velünk él.

1. Marburg vírus

A Marburg-vírus a betegek akár 88 százalékát is megöli. Ez a világ egyik leghalálosabb vírusa.

A rendkívül fertőző kórokozó ugyanabból a családból származik, mint az ebola, és hihetetlenül gyorsan terjed emberről emberre.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a halálozási aránya akár 88 százalék is lehet, és nincs ismert gyógymód vagy kezelés.

Először 1967-ben azonosították a németországi Marburgban és Frankfurtban, valamint Belgrádban. A járvány Ugandából importált afrikai zöld majmokat használó laboratóriumokkal hozható összefüggésbe.

A Marburg a gyümölcsdenevérektől érkezett, és az emberek között testnedvekkel terjed. A tünetek általában gyorsan és súlyosan jelentkeznek, ezek a láz, fejfájás, hasmenés, hányinger, mellkasi fájdalom és rossz közérzet.

A betegeket gyakran „szellemszerűnek” írják le, elmondhatatlan fáradtságra panaszkodnak és sápadt, karikás szeműek. A legtöbb betegnél egy héten belül vérzés alakul ki, a halálos kimenetelű esetekben a beteg több testrészén - például az orrán, az ínyén és a hüvelyből - is vérzik. A halál általában nyolc-kilenc nappal a betegség kezdete után következik be - nagyrészt a súlyos vérveszteség miatt.

Az elmúlt években Dél-Afrikából, Angolából, Kenyából, Tanzániából, Ugandából, Kongóból, Ghánából és Egyenlítői-Guineából jelentettek eseteket.

Az USA, Hollandia, Oroszország és Németország is jelentett utazással vagy laboratóriumi fertőzéssel összefüggő fertőzéseket.

A WHO a Marburgot a top 10 kiemelt betegség közé sorolja, ami azt jelenti, hogy „a legnagyobb közegészségügyi kockázatot” jelenti.

2. Himlő

A himlő egykor világszerte rettegett betegség volt. A bőr, a száj és a torok kis ereit fertőzte meg, mielőtt a vírus elterjedt volna a szervezetben.

„Az emberiség által ismert egyik legpusztítóbb betegség volt, és több millió ember halálát okozta" - írja róla a WHO.

A becslések szerint a himlő, amely a feltételezések szerint körülbelül 3000 éve támadott először, a megfertőzöttek mintegy 30 százalékát megölte. A túlélőkön mély, maradandó hegeket hagyott, és gyakran meg is vakultak.

Csak a XX. században a himlő 300 millió embert ölt meg a National Geographic szerint.

„Ez a történelem legjelentősebb közegészségügyi sikerei közé tartozik” - írja a WHO.

Szerencsére a XIX. és a XX. században végrehajtott különböző oltási kampányok után 1979-ben a himlőt világszerte felszámolták.

3. Hantavírus

A hantavírus (HPS) halálos betegség.

A vírus rágcsálókban él, és csak akkor terjed át emberre, ha valaki lenyeli a testnedveiket - például vizeletet, ürüléket vagy nyálat (kólás doboz). Aki elég szerencsétlen ahhoz, hogy elkapja, annak 60 százalék esélye van a halálra.

A hantavírussal fertőzött embereknél a Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ szakértői szerint a tünetek között láz, vérzés és vesekárosodás is szerepel. Kínában a hantavírus elleni oltás már közel 20 éve elérhető.

Az oltás a fertőzés túlélésének leghatékonyabb módja. A kormányzati adatok szerint a hantavírust Európában, a Balkánon, Ázsiában, Észak-Amerikában és Argentínában jelentették rágcsálókban.

4. Dengue-vírus

A dengue-lázat szúnyogok terjesztik, és általában a világ trópusi és szubtrópusi régióiban fordul elő. Azonban egyre gyakoribbá válik máshol is.

A WHO szerint a dengue évente 100-400 millió embert fertőz meg. Bár a halálozási aránya alacsonyabb, mint néhány más vírusé - körülbelül egy százalék -, a vírus egy Ebola-szerű betegséget, a dengue vérzéses lázat okozhatja.

Ennek a változatnak a halálozási aránya már 20 százalék, ha nem kezelik.

A dengue-fertőzés által sújtott területeken élő gyermekek számára védőoltás áll rendelkezésre.

Az utazók számára azonban nem, a betegséget csonttöréses láznak is neveznek, mivel súlyos ízületi fájdalmat okoz.

A dengue egyéb tünetei közé tartozik a láz, fejfájás, szem mögötti fájdalom, hányinger, hányás, duzzadt mirigyek, vérző íny és kiütés.

5. MERS

Végül itt a Közel-Kelet légúti szindrómája, a MERS. Először 2012-ben Szaúd-Arábiában, 2015-ben pedig Dél-Koreában robbant ki járvány miatta.

A betegség halálozási aránya magas, a diagnosztizált betegek 35 százaléka meghal. A vírus azonban 2021-ig mindössze 858 ember életét követelte, mert könnyen megfékezhető, és nehezen terjed az emberek között.

A MERS ugyanabba a víruscsaládba tartozik, mint a SARS és a Covid. Ha halálos, azt gyakran súlyos tüdőgyulladás okozza, és nincs ellene védőoltás.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Veszélyes! A fogorvosok mindenkit figyelmeztetnek, akik rendszeresen a zuhany alatt mosnak fogat
Azzal, hogy ott mosunk fogat, azt kockáztatjuk, hogy komoly károkat okozunk magunknak és megbetegszünk.

Megosztom
Link másolása

A fogaink ápolása mindennapos feladat, az egészségügyi szakemberek azt javasolják, hogy naponta kétszer mossuk meg azokat, hogy távol tartsuk az olyan kellemetlenségeket, mint a lepedék és a baktériumok.

A fogmosás nemcsak abban segít, hogy egészségesek és erősek maradjanak azok a fogak,

de a sárgulást is megakadályozhatjuk, ha helyesen mossuk őket. Néhány egyszerű tippel pedig újra gyöngyházfehérré varázsolhatjuk a fogainkat, ha elszíneződtek.

A szájvíz használata egy másik módszer arra, hogy a szánkat tisztán és egészségesen tartsuk. Ha ezt a fogselymezéssel és rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel együtt végezzük, mindent megteszünk azért, hogy a fogaink egészségesek maradjanak még idős korban is.

Ennek ellenére sokan még mindig hibáznak a fogápolás során. Egy fogorvos figyelmeztetést adott ki azoknak, akik egy különös helyen mossák a fogaikat.

Nem, nem a mosdókagylóra gondolunk. Az nyilvánvalóan a legkézenfekvőbb hely a napi kétszeri fogmosáshoz.

Dr. Zaeem, az Ordo elektromos fogkefe gyártó cég szakértője elmondta, milyen gyakori hibákat követünk el a szájápolási rutinunkban, és mit kellene tennünk helyette.

A doki figyelmeztette azokat, akik úgy döntenek, hogy a legjobb hely a fogmosásra a zuhany alatt van.

Sokan vannak így és logikusnak is tűnhet, hiszen a napi tisztálkodást egy helyen le lehet tudni, de ezzel nem teszünk jót az egészségünknek.

„Néhány ember számára ez a kézenfekvő választás, hiszen épp a testüket mossák – mondja Dr. Zaeem. - Azonban nem jó ötlet a zuhany alatt fogat mosni, mert a nedvesség kedvez a baktériumok elszaporodásának.

Ez azt jelenti, hogy a tiszta fogkeféd most baktériumokkal van tele, és így a szád is. Ráadásul a zuhany melege károsíthatja a fogkefe sörtéit is.”

Tehát nemcsak, hogy kevésbé lesz hatékony a fogkeféd, de a zuhany gőze miatt a sörték baktériumok melegágyává válhatnak, amit aztán a szádba teszel. Nem hangzik túl jól, ezért jobb elkerülni.

„Minden fogkefe feje idővel elkopik, így kevésbé lesz hatékony, könnyebben szennyeződik, és több kárt is okozhat a fogaknak és az ínynek.

Azt javasoljuk, hogy két-három havonta cseréld a fogkefe fejét,

legyen szó elektromos vagy manuális fogkeféről, így biztos lehetsz benne, hogy a fogkeféd a legjobb teljesítményt nyújtja.”

Via LadBible


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Azt állítja egy idős brit nő, hogy évek óta nem fürdött és az ágyneműjét sem mosta ki
Az egészre az tette fel a koronát, amikor a hivatásos takarítók döglött egeret találtak az egyik hálószobában a kanapé alatt.

Megosztom
Link másolása

A legtöbb ember havonta legalább kétszer kimossa az ágyneműhuzatot. És aki ad magára, az időnként kimossa az ágyneműjét is.

Ám Cornelia Bayley-t - legalábbis állítása szerint - nem ilyen fából faragták.

Állítólag évek óta nem fürdött és több évtizede nem takarított.

A nő annak idején egy takarítós műsorban is szerepelt, amikor segítséget kért 10 szobás, műemléki védettséget élvező otthona takarításához, mivel már összecsaptak a feje fölött a hullámok.

Cornelia Bayley régiségkereskedő volt, és 1985-ben 70 ezer fontért vásárolta meg a walesi Plas Teg kastélyt. Ez mai árfolyamon számolva olyan 31 millió forint, szóval nem lehet azt mondani, hogy drágán kapta meg az ingatlant.

A nő azt mondta, soha nem használt tisztítószereket a takarításhoz, csak vizet, mert utálja a tisztítószereket, nem mosta ki a szőnyeget, kárpitot, ágyneműt sem, arra a bizarr indokra hivatkozva, hogy kastélyt abban az állapotban tarthassa meg, amelyben megvásárolta.

Sokan úgy tartják, hogy a valódi ok a pénz. Az épület fenntartása ugyanis kimerítette anyagi forrásait, a nyugdíja nem volt elég a karbantartásra, sőt, egy idő után már a melegvízre sem, a fürdőkádját penész borította a takarítócsapat megérkezése előtt.

A konyháját ő maga tisztának tartotta, de a takarítók el voltak képedve, amikor látták, milyen állapotok uralkodnak, például a mikrohullámú sütőben. Cornelia megmutatta azt is, hogy az olajradiátorral melegített könyvtárszobában alszik, a szófán, és kiderült, hogy az ágyneműjét az íróasztal mögé gyűri napközben.

A "csúcs" az volt, amikor az egyik hálószobában döglött egeret találtak a kanapé alatt a takarítók.

A leírhatatlan állapotokról szóló videót itt láthatjátok:

Forrás: Femina

Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Mikor kell hideg és mikor kell meleg borogatás? A szakértők elmagyarázzák!
Régi, de hatékony módszer, ha beteg van a családban.

Megosztom
Link másolása

A borogatás régi, de hatékony módszer; különböző egészségügyi problémák enyhítésére használható.

Az otthoni betegápolásban fontos szerepet kap - gondolj csak arra, ha lázas a gyerek, és a homlokára vizes ruhát raksz, vagy arra, ha megrándul a bokád, és azt borogatod.

A borogatás előnye, hogy egyszerűen elkészíthető, sokféle helyzetben nyújt segítséget, és nem drága megoldás.

A Webbeteg most azt gyűjtötte egybe, hogy mikor milyen borogatást kell/lehet használni.

A hideg borogatás nem jéghideget jelent a lap szerint. 'Az optimális hőmérséklete 14-16 ºC, és naponta többször, de csak 5-10 perces időszakokra lehet felhelyezni, mivel az ennél hidegebb és hosszabb ideig tartó alkalmazása égéshez hasonló sérüléseket okozhat. A hideg borogatás célja a hőelvonás, illetve a fájdalom- és vérzéscsillapítás. Ennél fogva kiválóan alkalmazható akut fájdalmak kezelésére (például sportsérülések, ficam, rándulás stb. esetén), felületi visszérgyulladás, ekcéma és vérömlenyek enyhítésére, illetve langyosabb hőmérsékletű formájában (~30 ºC) magas láz és fejfájás enyhítésére is.

A meleg borogatás célja viszont a vérkeringés javítása vagy az izomlazítás.

"Eredményesen alkalmazható krónikus fájdalmak és ízületi gyulladás, hasi görcsök, illetve lágyrészek fájdalmának kezelésében. Emellett hatékony fülgyulladás, homlok- és arcüreggyulladás esetén, ami megkönnyíti a gyerekek ilyen jellegű gyulladásainak kezelését is. A meleg borogatás hőmérséklete kb. 40 ºC, és érdemes a borogatás köré tenni egy száraz törölközőt is, ezzel is lassítva a hőleadást".

A felmelegedő borogatás a harmadik megoldás: a hideg vizes borogatásra egy felmelegített törölközőt rakunk, hogy a vizes rész fokozatosan melegedjen fel. Görcsoldó hatású, fokozza az adott terület anyagcseréjét, enyhíti a krónikus ízületi gyulladás fájdalmait és a nyirokerekben jelentkező pangást.

A negyedik típusú borogatást mi javasoljuk: ez gyógynövényekkel készül a betegség típusától függően. Helyi gyulladások, bőrfertőzések, bőrproblémák enyhítésére használható kamillával, körömvirággal vagy cickafark főzettel. Ennek érdemes utánanézni.

Fontos, hogy sebekre nem teszünk vizes borogatást, és mindig ellenőrizni kell, hogy a meleg borogatás nem forró-e.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Csak ezt az egy dolgot kell hozzákeverned a kávédhoz, hogy felpörgesd a fogyást!
Hogyan olvadhatnak le a kilók egymás után? Elmondjuk a cikkben!

Megosztom
Link másolása

Ha úgy érzed, felesleges kilókat cipelsz a testeden, akkor minden bizonnyal szeretnél megszabadulni tőlük.

Ennek bevált módszere az életmódváltás és a fogyás.

Az első szabály, hogy minél változatosabban étkezz, minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyassz, és hogy kerüld a napi édességfogyasztást. A másik, hogy legyen meg a kalóriadeficit, vagyis kevesebb kalóriát vigyél be, mint amennyit elhasználsz. A harmadik, hogy mozogj rendszeresen (gyalogolj, fuss, tornázz otthon, járj fitneszterembe - csináld, amelyik jólesik), a negyedik, hogy pihend ki magad, és aludj eleget, mert az alváshiány is hízáshoz vezethet.

De ezen kívül van még egy trükk, ami segíthet a fogyásban.

A Mirror azt írja, keverj gyömbért a kávédba vagy teádba. A friss gyömbér ugyanis nem csak gyulladáscsökkentő, hanem antioxidáns-tartalmának köszönhetően enyhíti a fájdalmat, ráadásul segíti az emésztést, élénkíti a vérkeringést.

Nem véletlenül használják hányinger, gyomorproblémák és puffadás esetén.

A kávéba/teába kevert gyömbér tehát segít a fogyásban is.

Fontos azonban, hogy ne állandóan fogyassz gyömbért, hanem kúraszerűen, illetve ha gyomorfekélyed van vagy magas a gyomorsavad, akkor kérd ki orvos és dietetikus tanácsát a gyömbérfogyasztással kapcsolatban.


Megosztom
Link másolása