ÉLETMÓD

Ez a történelem 5 leghalálosabb vírusa – néhány jelenleg is itt kering körülöttünk

Az ebolától a veszettségig - a történelem tele van félelmetes vírusokkal, amelyek emberek millióit ölték meg.

Megosztom
Link másolása

Néhány betegséget hatékony vakcinákkal már sikerült megfékezni, de nem minden halálos kórság ilyen. Terjedésükben számos tényező játszik szerepet - az éghajlatváltozás és a népességnövekedés is, évente emberek ezreit, sőt egyes esetekben millióit fertőzik és ölik meg.

A halálozási arányok alapján íme az 5 leghalálosabb vírus, amely valaha is megfertőzte az emberiséget, és még ma is velünk él.

1. Marburg vírus

A Marburg-vírus a betegek akár 88 százalékát is megöli. Ez a világ egyik leghalálosabb vírusa.

A rendkívül fertőző kórokozó ugyanabból a családból származik, mint az ebola, és hihetetlenül gyorsan terjed emberről emberre.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a halálozási aránya akár 88 százalék is lehet, és nincs ismert gyógymód vagy kezelés.

Először 1967-ben azonosították a németországi Marburgban és Frankfurtban, valamint Belgrádban. A járvány Ugandából importált afrikai zöld majmokat használó laboratóriumokkal hozható összefüggésbe.

A Marburg a gyümölcsdenevérektől érkezett, és az emberek között testnedvekkel terjed. A tünetek általában gyorsan és súlyosan jelentkeznek, ezek a láz, fejfájás, hasmenés, hányinger, mellkasi fájdalom és rossz közérzet.

A betegeket gyakran „szellemszerűnek” írják le, elmondhatatlan fáradtságra panaszkodnak és sápadt, karikás szeműek. A legtöbb betegnél egy héten belül vérzés alakul ki, a halálos kimenetelű esetekben a beteg több testrészén - például az orrán, az ínyén és a hüvelyből - is vérzik. A halál általában nyolc-kilenc nappal a betegség kezdete után következik be - nagyrészt a súlyos vérveszteség miatt.

Az elmúlt években Dél-Afrikából, Angolából, Kenyából, Tanzániából, Ugandából, Kongóból, Ghánából és Egyenlítői-Guineából jelentettek eseteket.

Az USA, Hollandia, Oroszország és Németország is jelentett utazással vagy laboratóriumi fertőzéssel összefüggő fertőzéseket.

A WHO a Marburgot a top 10 kiemelt betegség közé sorolja, ami azt jelenti, hogy „a legnagyobb közegészségügyi kockázatot” jelenti.

2. Himlő

A himlő egykor világszerte rettegett betegség volt. A bőr, a száj és a torok kis ereit fertőzte meg, mielőtt a vírus elterjedt volna a szervezetben.

„Az emberiség által ismert egyik legpusztítóbb betegség volt, és több millió ember halálát okozta" - írja róla a WHO.

A becslések szerint a himlő, amely a feltételezések szerint körülbelül 3000 éve támadott először, a megfertőzöttek mintegy 30 százalékát megölte. A túlélőkön mély, maradandó hegeket hagyott, és gyakran meg is vakultak.

Csak a XX. században a himlő 300 millió embert ölt meg a National Geographic szerint.

„Ez a történelem legjelentősebb közegészségügyi sikerei közé tartozik” - írja a WHO.

Szerencsére a XIX. és a XX. században végrehajtott különböző oltási kampányok után 1979-ben a himlőt világszerte felszámolták.

3. Hantavírus

A hantavírus (HPS) halálos betegség.

A vírus rágcsálókban él, és csak akkor terjed át emberre, ha valaki lenyeli a testnedveiket - például vizeletet, ürüléket vagy nyálat (kólás doboz). Aki elég szerencsétlen ahhoz, hogy elkapja, annak 60 százalék esélye van a halálra.

A hantavírussal fertőzött embereknél a Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ szakértői szerint a tünetek között láz, vérzés és vesekárosodás is szerepel. Kínában a hantavírus elleni oltás már közel 20 éve elérhető.

Az oltás a fertőzés túlélésének leghatékonyabb módja. A kormányzati adatok szerint a hantavírust Európában, a Balkánon, Ázsiában, Észak-Amerikában és Argentínában jelentették rágcsálókban.

4. Dengue-vírus

A dengue-lázat szúnyogok terjesztik, és általában a világ trópusi és szubtrópusi régióiban fordul elő. Azonban egyre gyakoribbá válik máshol is.

A WHO szerint a dengue évente 100-400 millió embert fertőz meg. Bár a halálozási aránya alacsonyabb, mint néhány más vírusé - körülbelül egy százalék -, a vírus egy Ebola-szerű betegséget, a dengue vérzéses lázat okozhatja.

Ennek a változatnak a halálozási aránya már 20 százalék, ha nem kezelik.

A dengue-fertőzés által sújtott területeken élő gyermekek számára védőoltás áll rendelkezésre.

Az utazók számára azonban nem, a betegséget csonttöréses láznak is neveznek, mivel súlyos ízületi fájdalmat okoz.

A dengue egyéb tünetei közé tartozik a láz, fejfájás, szem mögötti fájdalom, hányinger, hányás, duzzadt mirigyek, vérző íny és kiütés.

5. MERS

Végül itt a Közel-Kelet légúti szindrómája, a MERS. Először 2012-ben Szaúd-Arábiában, 2015-ben pedig Dél-Koreában robbant ki járvány miatta.

A betegség halálozási aránya magas, a diagnosztizált betegek 35 százaléka meghal. A vírus azonban 2021-ig mindössze 858 ember életét követelte, mert könnyen megfékezhető, és nehezen terjed az emberek között.

A MERS ugyanabba a víruscsaládba tartozik, mint a SARS és a Covid. Ha halálos, azt gyakran súlyos tüdőgyulladás okozza, és nincs ellene védőoltás.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Csak zsírból és nem izomból fogysz, ha betartod ezt a 7 alapszabályt!
A legfontosabb, hogy ne akarj túl hamar túl drasztikus változást. Haladj fokozatosan, nehogy megterheld a szervezetedet.

Megosztom
Link másolása

Hasznos tanácsokat gyűjtött össze a Femina a fogyásról.

Olyan tanácsokat osztottak meg, amelyek segítenek, hogy ha fogyni szeretnél, ne az izmaidból fogyj, hanem a zsírból.

Az egyik alapvető lépés, hogy fehérjében gazdagabb étrendre állsz át, mert a fehérjére szükség van az izomszövetek építéséhez. fehérjét tartalmaznak többek közt a sovány húsok (csirke, pulyka, hal), a tojás, a tejtermékek, a hüvelyesek, a tofu és a quinoa. A másik fontos szabály, hogy tarts súlyzós edzéseket is, mert ezzel növekszik az izom. A harmadik dolog, amire figyelj oda, hogy ne akarj túl sokat és túl hamar fogyni.

A túl intenzív fogyás nem csak a szöveteknek tesz rosszat, hanem a szívedet is megterheli. Ráadásul a gyors fogyás (heti több kiló) eredménye az lesz, hogy megnyúlik a bőröd és lógni fog.

Mi a fenti tanácsokhoz még azt tennénk hozzá, hogy ügyelj a megfelelő folyadékfogyasztásra is.

Aludd ki magad (7-9 óra), mivel a pihenés támogatja a regenerációt és a hormonális egyensúlyt.

Az alváshiány növelheti az éhségérzetet szabályozó hormonokat!

Étkezésnél amennyire csak tudod, kerüld a feldolgozott élelmiszereket, részesítsd előnyben a frissen készült ételeket, és legyen minden nap nyers zöldség és gyümölcs is az étrendben.

Plusz egy tipp: ha csak lehet, kerüld a stresszt, vagy ellensúlyozd különféle technikákkal, például sétával, úszással, légzőgyakorlatokkal, meditációval, jógával stb.

Forrás: Femina


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Itt a magyarázat arra, hogy miért ébredsz fel néhány perccel azelőtt, hogy megcsörrenne az ébresztőd
Ha dühíteni szokott, hogy még lenne időd aludni, mégis kipattan a szemed, ne mérgelődj. Így jársz jobban.

Megosztom
Link másolása

Ugye ismerős az a helyzet, amikor az ébresztőóra csörgése előtt már kinyílnak a szemeid? Nem, ez nem a sors gonosz tréfája, és nem is valami misztikus hatalom játszik veled. A tudomány elég konkrét magyarázatot ad rá – és ha rendszeresen a telefonodat bújod ébredés után, akkor még fontosabb, hogy megértsd, mi történik a háttérben.

A tested működését egy különleges idegi központ, a szuprachiazmatikus mag (igen, így hívják, a haveroknak SCN a neve) irányítja, amely az agyad közepén csücsül.

Ez a kis ideghalmaz felelős többek között a vérnyomásodért, a testhőmérsékletedért és – most jön a lényeg – az időérzékedért.

Ez az SCN dönti el, hogy mikor álmosodsz el, és mikor pattansz ki az ágyból. Szóval, ha úgy érzed, hogy nyolc óra alvás után is kóvályogsz, már tudod, ki a felelős.

A titok pedig a rutinban rejlik:

ha mindig ugyanakkor fekszel le és kelsz fel, a belső órád elkezd alkalmazkodni.

Egy PER nevű fehérje – amit most simán hívjunk alvásmágusnak – segít szabályozni az alvás-ébrenlét ciklusodat. Napközben emelkedik a szintje, éjszaka pedig csökken, hogy felkészítsen az alvásra.

A rendszer annyira okos, hogy még azt is előre kalkulálja, mikor csörög majd az ébresztőd.

A tested körülbelül egy órával az ébresztőóra előtt elkezdi emelni a PER szintjét, sőt, stresszhormonokat is termel, hogy ne érjen sokként a csörgés. Ezért van az, hogy gyakran magadtól felébredsz, mielőtt a telefonod zaklatni kezdene.

És hogy miért fontos ez?

Ha nem ébredsz fel magadtól, az ébresztő csörgése sokkot jelenthet a testednek, ami aztán stresszt okoz. Ezért próbál a tested trükközni, hogy felkészítsen a kelésre.

A lényeg: ha következetes alvási rutint alakítasz ki, az nemcsak a közérzetednek tesz jót, de még azt is elkerülheted, hogy pánikrohamként éld meg az ébresztőd hangját.

Via LADBible


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Egy sokkoló felmérés szerint a Z generáció fizetési elvárásai ennyivel térnek el a boomerek jövedelmétől
A Z generáció álmai a pénzügyi sikerről messze állnak a valóságtól.

Megosztom
Link másolása

Az Empower kutatása szerint a fiatalabb generációk teljesen eltérően gondolkodnak a pénzről, mint a szüleik. Bár a Z generáció keresi a legkevesebbet, mégis úgy vélik, hogy a sikerhez jelentősen több pénzre lenne szükségük, annál is többre, mint amit az idősebb generáció elégnek tart.

A kutatás során több mint kétezer amerikait kérdeztek meg arról, mit jelent számukra a pénzügyi siker, és kiderült: míg a boomerek szerényebb célokat tűznek ki, a fiatalabb generációk már sokkal nagyobb összegekre vágynak.

Mennyi pénz kell a jó élethez?

A generációk közti különbség látványos: a Z generáció úgy érzi, jóval többre van szükségük, mint akár a boomereknek, akik az egyik legalacsonyabb elvárásokkal állnak az élethez. A milleniálok és az X generáció inkább köztes célokat tűznek ki maguk elé, de még így is alulmúlják a legfiatalabb generáció álmait,

akik konkrétan a négyszeresét tartanák reális fizetésnek, mint amit a boomer generáció vár el egy munka során.

A kutatás arra is rámutatott, hogy az amerikaiak többsége messze van attól, hogy elérje ezeket a célokat. Az átlagos jövedelmek össze sem hasonlíthatók a megálmodott „sikeres fizetéssel”, és bár a bérek valamelyest nőttek az elmúlt évben, az infláció sokat rontott ezen a növekedésen - és nem csak a tengeren túlon, nálunk talán még erőteljesebben érezni a fizetések elértéktelenedését.

Nem csak a pénz számít

Érdekes módon a gazdagságot csak az amerikaiak kisebb része tartja a siker legfontosabb mércéjének. A többség szerint a boldogság – és az, hogy

megengedhessük magunknak azokat a dolgokat és élményeket, amelyeket szeretünk

– sokkal fontosabb. Emellett a szabadidő és a személyes szenvedélyek követése is kiemelt érték, csakhogy ezeket csak a valódi anyagi biztonság teszi lehetővé.

A siker receptje

A válaszadók szerint a sikerhez négy alapvető tényező szükséges:

- Kemény munka

- Tehetség

- Kapcsolatok

- Szerencse

Egyesek szerint a sikerhez hozzátartozik az is, hogy az ember okosan alakítsa ki a képet önmagáról – a „Add ki magad sikeresnek, míg azzá nem válsz” elv különösen a Z generáció és a millennialok körében népszerű.

Rebecca Rickert, az Empower egyik vezetője szerint a sikerérzés a fegyelmezett pénzügyi döntéseken és az okos tervezésen alapul:

„Az emberek hisznek benne, hogy álmodozással és erőfeszítéssel elérhetik a céljaikat.

De a siker egyszerre kemény munka és egy kis szerencse.”

Van, akinek ez elérhetetlen marad

A kutatás ugyanakkor megmutatta a pesszimistább oldalt is. Az emberek közel fele úgy érzi, sosem fogja elérni azt a szintet, amit a siker mércéjének tart. Ennek leggyakoribb okai között az instabil gazdasági helyzet és a jövedelembizonytalanság szerepelnek.

Ráadásul még azok között is, akik elérik kezdeti céljukat, sokan érzik azt, hogy sosem lehet elég pénzed. Ez az állandó elégedetlenség sokak számára megnehezíti, hogy a siker valóban boldogságot hozzon az életükbe.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Végre! A tudósok felfedezték az egyetlen gyógymódot, ami segít a hosszú Covid leküzdésében
Megvan a hosszú Covid egyetlen működő kezelése.

Megosztom
Link másolása

Új kutatás szerint a hosszú Covid tüneteinek enyhítésében egyértelműen a kognitív viselkedésterápia és a rehabilitáció lehet a leghatékonyabb eszköz. A kanadai McMaster Egyetem kutatói több mint 24 tanulmány adatait elemezték, összesen 3695 beteg részvételével, és arra jutottak, hogy a kognitív viselkedésterápia (CBT) és a fizikai, valamint mentális rehabilitáció jelentős javulást hozhat.

A kutatás eredményei szerint a CBT „csökkenti a fáradtságot és javítja a kognitív funkciókat” a hosszú Covidban szenvedőknél.

Emellett heti három-öt alkalommal végzett, szakaszos aerob edzés négy-hat héten át „valószínűleg javítja a fizikai funkciókat” és elősegíti a gyógyulást.

Ugyanakkor a kutatók elismerik, hogy ezek a módszerek kihívást jelenthetnek. Sokan ugyanis szkeptikusak lehetnek, mert azt gondolják, hogy az ilyen kezelések azt sugallják: a hosszú Covid „nem valódi tünetek” összefoglaló neve, csupán pszichológiai eredetű.

A kutatás ugyanakkor azt is egyértelművé tette, hogy más beavatkozások – például gyógyszerek, étrend-kiegészítők vagy oxigénterápia – hatékonyságára nincs meggyőző bizonyíték. Dr. Daniel Munblit, a londoni King's College gyermekgyógyászati krónikus betegségekkel foglalkozó szakértője szerint „ez a kutatás csúcsminőségű, korszerű módszertant követ”, és a szerzők mindent megtettek azért, hogy a korlátokat figyelembe vegyék.

Munblit hangsúlyozta: fontos, hogy a terápia és a rehabilitáció hatékonyságát ne tekintsük a hosszú Covid pusztán pszichológiai eredetű betegségként való értelmezésének.

„Ez a kutatás rávilágít a betegséggel kapcsolatos szkepticizmus kezelésének szükségességére”

– mondta.

A hosszú Covid továbbra is óriási probléma világszerte. Az Egyesült Államokban minden tizedik fertőzött érintett lehet, Európában is sokmillió ember szenved a betegség tüneteitől, köztük több százezer gyermek.

A tünetek változatosak, a fáradtságtól a légszomjon át az ízületi fájdalmakig terjednek.

A hosszú Covid akkor került újra reflektorfénybe, amikor Ben Affleck és Jennifer Garner lánya, Violet Affleck elmondta, hogy egy vírusfertőzés után olyan állapot alakult ki nála, ami hosszú távú tüneteket eredményezett.

Bár univerzális megoldás továbbra sincs, a kutatás szerint a terápia és a rehabilitáció lehet az, ami valóban segíthet az érintetteken. Az viszont biztos, hogy még hosszú út áll a kutatók előtt, hogy teljesen megértsék a hosszú Covidot és megtalálják a gyors javulással kecsegtető kezelési lehetőségeket.


Megosztom
Link másolása