ÉLETMÓD
A Rovatból

Elromlott, elszakadt, meghibásodott? Ha kidobás helyett megjavítjuk, az a Földnek és a pénztárcánknak is jót tesz!

Az Európai Unió rákényszerítené a gyártókat, engedjék megjavítani, ami elromlott. Létrehoznak egy online felületet is, ahol összehasonlíthatjuk majd a szakemberek és szervízek árait. De rajtunk is múlik a dolog.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. április 29.


Megosztom
Link másolása

Murphy&Stapp meg a dolgok romlandósága

„Ami el tud romlani, az el is romlik” - szól a híres Murphy-törvény, mely mondat egyébként egy fain kis rakétaszános, gravitációs erőket vizsgáló katonai kísérlet közben hangzott el még az ötvenes években, természetesen Amerikában. 1954. december 10-én huszonkilencedik, egyben utolsó kísérlete során

John Paul Stapp, a légierő orvosa, az önkéntes kísérleti nyúl lett a leggyorsabb ember a Földön: 1017 km/órás sebességgel száguldott a Holloman légibázis rakétaszánján, fékezéskor pedig 46,2 g-s erő hatott rá, aminél többet senki sem viselt el önként.

(Ezek után érdekes, hogy a történethez fűződő szállóige végül nagyobb hírnévre tett szert, mint maga a kísérlet vagy Stapp, pedig neki még a Beatles keresztneveiből is rögtön kettő jutott.)

Ekkortájt látogatott a támaszpontra egy parancsnok, a mérnöki végzettségű Edward A. Murphy mérőműszerekkel megpakolva. Az eszközök valamiért rendre csődöt mondtak, ami alaposan felbosszantotta Murphyt, és állítólag ezen idegállapotban hagyta el a száját a cifra káromkodás helyett (vagy mellett) az ismert mondat. Később egyébként ő és Stapp is próbálták a "törvény" pozitív oldalát hangsúlyozni: „Úgy kell értelmezni, hogy ha valami megtörténhet, az meg is fog történni, nem úgy, hogy ami elromolhat, az el is romlik” - de a mondat akkor már saját rakétaszános köreit futotta.

A hibák, mulasztások minden vállalkozás elkerülhetetlen részei. A kérdés, hogy mit tudunk kezdeni a hibákkal? Akarunk, tudunk-e egyáltalán foglalkozni a kijavításukon?

Tervezett elavulás

Ha beírjuk a Google keresőjébe az alábbi szavakat: „meddig érdemes javítani”, a befejezetlen kérdésre a legtöbb találat autókkal kapcsolatos lesz.

Ez persze nem meglepő, hiszen

egy új gépkocsi vásárlása olyan mértékű beruházás, aminek rendszerességét kevesen engedhetnek meg maguknak, ezért aztán a legtöbben addig javíttatják a kocsijukat, amíg csak lehet.

(Itt jegyzem meg, hogy a múltkor az autószerelőnk- akihez környezet-és pénztárcakímélés címén évek óta visszük a matuzsálemi kort megért Twingonkat- közölte, hogy szerinte ideje lenne vagy a kocsit, vagy a férjemet lecserélni. Nehéz kérdés, mert mindkettőt szeretem, mindkettőre szükség van a családban, de a fiatalabbik már tényleg csak egy pénznyelő automata…)

Az autójavításra szerencsére számtalan lehetőségünk van a márkaszervíztől a helyi autószerelőn át a házi bütykölésig. Vannak azonban tárgyak, amelyek esetében egyre nehezebb akár csak egy apró meghibásodás esetében is elkerülni az új megvásárlását.

A tervezett elavulás egyesek szerint csak egy radikális antikapitalista konteó, mely azt feltételezi, hogy a cégek a gazdasági növekedés érdekében szándékosan rövidítik le a termékeik élettartamát.

Becker András oknyomozó újságíró, az XForest egyik alapítója 2021-es cikkében arról ír, hogy a tervezett elavulás valójában inkább élettartamra tervezés: a mérnökök nem egy kitűzött „elromlási időre”, hanem – sok más paraméter figyelembe vételével – egy megadott minimális üzemidőre optimalizálnak a tervezésnél.

Akárhogy is, azt minden fogyasztó érzékeli, hogy egyre több termék - jellemzően háztartási gép és számítástechnikai eszköz - hibásodik meg a vártnál hamarabb, és a javítás sokszor idő- és pénzigényesebb, mint az új termék megvásárlása. (Arról már nem is beszélve, milyen környezeti terheléssel jár egy új termék előállítása.) A kérdéses elmélet tehát azt feltételezi, hogy egyes termékeket eleve úgy terveznek, hogy bizonyos idő vagy mennyiségű használat után meghibásodjanak - bár ezt az érintett cégek szeretik fogyasztóvédelmi jófejségnek beállítani, mondván:

„Eleget használtad már ahhoz, hogy hamarosan meghibásodjon, inkább leállítjuk neked a gépet, nehogy helyrehozhatatlan kárt okozz benne. Ja, és hogy biztosan elhozd a szervizünkbe!”

Tehát hiába működne még az adott nyomtató vagy telefon, vagy hiába oldhatnád meg esetenként akár csak egy megfelelő méretű csavarhúzó segítségével a problémát, a tervezők/mérnökök már jó előre megkötötték a kezedet. Pedig az elektronikai eszközök javítása jót tenne a környezetnek, a gyártáshoz szükséges munkaerőt át lehetne csoportosítani javításra vagy ügyfélszolgálati tevékenységre stb. Ez persze pénzbe meg időbe kerülne a cégeknek, az meg ugye nekik se a fán nő. De úgy tűnik, akármi is áll a háttérben, a létező problémára az EU például igyekszik megoldást találni.

(You gotta) fight for your right... to repair

(A Beastie Boys örökbecsű, partizáshoz való jogokat firtató számának dallamára.)

Az Eurobarométer felmérése szerint az uniós fogyasztók 77%-a szívesebben javítaná meg termékeit, mintsem hogy újat vásároljon, de ezt az üdvözlendő szándékot rendre derékba törik a cégek. Ennek azonban úgy tűnik, vége - papíron legalábbis.

Az Európai Bizottság a „javításhoz való jogra” vonatkozó javaslatát az új fogyasztóügyi stratégia és a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv keretében jelentette be.

„A javaslat azon akadályok elhárítását célozza meg, amelyek visszatartják a fogyasztókat a javítástól a kényelmetlenség, az átláthatóság hiánya vagy a javítási szolgáltatásokhoz való nehéz hozzáférés miatt.”

„Tehát ösztönzi a javítást, mint fenntarthatóbb fogyasztói választást, amely hozzájárul az Európai Zöld Megállapodás éghajlat-politikai és környezetvédelmi célkitűzéseihez.”

Jellemző probléma, a gyártók a garanciát azonnal érvénytelenítik, ha a tulajdonos a márkaszervízt megkerülve próbálja a megjavítani vagy megjavíttatni az adott terméket. Ezzel a jogkövető ügyfeleket belekényszerítik a kereskedők által szabott javítási költségek megfizetésébe, ami esetenként magasabb, mint a termék eredeti ára.

A 2023. márciusában beadott újabb tervezet pedig többek között szorgalmazza egy online felület létrehozását is, ahol könnyedén kereshetővé válhatnak a helyi szakemberek, szervizek, illetve transzparens módon lehet összehasonlítani a különböző árazásokat. A Bizottság szerint mindez növelheti a szervízszolgáltatások közti versenyt, ami végeredményben az árak csökkenésében testesülhet meg.

Kis javítás az embernek, nagy javítás az emberiségnek

Amíg ezek az ígéretes gazdasági változások be nem következnek, a legtöbb ember továbbra is igyekszik majd "okosba megoldani" az ilyen természetű problémáit. Legtöbbünknek van olyan laptop szakértő/hobbi villanyszerelő/házi ezermester haverja, aki pár sörért szívesen segít a kisebb-nagyobb javításokban.

Ugyanígy: valószínűleg mindenkinek van olyan tudás a birtokában, amivel a maga vagy a környezete segítségére lehet, ha a hivatalos szervíz vagy szolgáltatás drága lenne. Ha ügyesen varrunk, vagy tudunk barkácsgépekkel dolgozni, esetleg a hétvégéinket rendre passzióból történő hegesztéssel szoktuk elütni, azzal magunknak és a hozzánk forduló ismerősöknek is rengeteg pénzt spórolhatunk, arról nem is beszélve, hogy minden egyes kidobástól megmentett termékkel óvjuk a Földet is.

Legyen az a kedvenc farmerünk elszakadt térdének a kihímzése, a szomszéd bácsi laptopjának megbütykölése vagy a helyi óvoda udvari bútorainak felújítása - egy hiba megjavítása mindig kollektív haszonnal jár.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Ezzel a pofonegyszerű teszttel kiderítheted, hogy demenciában szenvedsz-e
A teszthez csak papír, ceruza és egy másik ember kell.

Megosztom
Link másolása

Létezik egy végtelenül egyszerű teszt, ami időben jelezheti a korai demenciát.

Ez azért fontos, mert ugyan nem állítható meg a szellemi hanyatlás, és nem fordítható vissza,

a folyamatot lehet lassítani bizonyos kezelésekkel, és a tünetek egy részét is enyhíteni lehet.

A pofonegyszerű demencia-teszt gyors, mindössze néhány perces, és semmi más nem kell hozzá, csak papír és ceruza.

Egy nem digitális kijelzős, hanem hagyományos, mutatós óra kerek, de üres számlapját kell kiegészíteni. A teszt alanyát egy másik személy arra kéri, hogy írja bele az óra számait a számlapon, ahogy azok szerepelnek rajta, ezután rajzolja meg az óramutatókat, hogy hogyan állnak mondjuk negyed kettőkor vagy 10 után 10 perccel.

Ha orvos vagy képzett személy végezteti el a tesztet, akkor rendszerint pontozza a feladat teljesítését az alapján, hogy a teszatalany milyen sorrendben rajzolta fel a számlapra a számokat, hogyan helyezkednek el a számok, jól rajzolta-e meg az óra mutatóit.

Ennek van egy egyszerűbb változata is: ha a tesztalany megcsinálta helyesen a feladatot, akkor a teszt rendben van, ha nem csinálta meg jól, akkor ott valami probléma van.

Te elvégzed a tesztet?

Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Meglepő dolgot árul el rólad az, hogy az ágy melyik oldalán alszol
A legtöbbünk ugyanazon az oldalon alszik az éjszakánként, és nem igazán szeretné ezt módosítani. Mint kiderült, ennek is köze van a személyiségünkhöz.

Megosztom
Link másolása

Egy alvásszakértő érdekes dolgokat állított, szerinte ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy ki melyik oldalt választja lefekvéskor.

Ezek ugyanis sok mindent elárulhatnak a személyiségünkről, nem véletlen, hogy akinek van egy megszokott alvós oldala, nehezen cseréli el egy idegen helyen.

Ryan és Daniel Amoto szerint bizonyos kutatások kimutatták, hogy akik például a bal oldalon szeretnek aludni, azok általában vidámabbak, jóval magabiztosabbak és szorgalmasabbak is, ha munkáról van szó.

Ezzel szemben a jobb oldalt választók jóval földhözragadtabbak, cserébe általában több pénzt keresnek a másik oldalon alvó társukhoz képest.

Egy másik tanulmányt is megosztottak, ami szerint a jobb oldalon alvók sokkal logikusabban és analitikusabban gondolkoznak, míg a bal oldal szerelmesei inkább kreatívak és jó a képzelőerejük.

Egy hotel 2012-ben készített egy kérdőívet, amiben pont erről - azaz az oldalválasztásról - kérdezte a nála megszálló vendégeket, az eredmény szerint pedig a válaszadók 75%-a furcsán érzi magát, ha az ágy másik felén kell aludnia, mint ahogy azt megszokta.

@yourtango The side of the bed you sleep on reveals specific personality traits. Are you a left side or a right side sleeper? #sleep #sleephabits #sideofthebed #personality #greenscreen ♬ original sound - YourTango


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Így befolyásolja az anya étrendje a magzat arcvonásait - meghökkentő eredményeket hozott egy új tanulmány
Lehet, hogy anyukád furcsa kívánósságát okolhatod a külsődért?

Megosztom
Link másolása

Az arcvonások kialakulása régóta fejtörést okoz a tudósoknak, de egy új kutatás szerint a terhes anya étrendje már az anyaméhben befolyásolhat bizonyos vonásokat.

A Nature Communications című folyóiratban megjelent tanulmány az anya fehérjeszintjét a génaktivitással, konkrétan az mTORC1 génekkel hozta összefüggésbe, ami a szerzők szerint befolyásolta az embriók koponyáját-arcformáját.

Megállapították, hogy a magas fehérjetartalmú étrend határozottabb arcvonásokat - például erősebb állkapocsvonalat és nagyobb orrot -, míg az alacsony fehérjetartalmú étrend finomabb, élesebb vonásokat eredményezett.

Röviden, az anyák étrendje finomhangolhatja gyerekeik arcvonásait - például az orr vagy az állkapocs alakját és méretét. A tanulmányhoz a nemzetközi kutatócsoport egereket és zebrahalakat figyelt meg, amelyeket genetikailag manipuláltak, és különböző tápanyagszintű étrenddel ettek.

Korábbi vizsgálatok már összefüggésbe hozták az anyák étrendjét a gyerekek egészségi állapotával.

A vegán étrendet követő anyukák például alacsonyabb születési súllyal hozták világra gyerekeiket.

Egy, az év elején közzétett tanulmány megállapította, hogy az elhízott anyák fiai születésükkor nagyobb valószínűséggel lesznek túlsúlyosak, és későbbi életük során fokozottan ki vannak téve az anyagcsere-betegségek kockázatának.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Kisléptékű nyaralás - idén válaszd a nagy szállodaláncok helyett a különleges hazai magánszállásokat!
A Nyírjesi házikó, a HUNZA Ecolodge és a Lámpás az úton házikójába beleszeretni könnyű, hazamenni belőlük nehéz. Mutatjuk, melyik mitől különleges!

Megosztom
Link másolása

Te is utálod, ha a nyaralásodat mások miatt nem tudod élvezni?

A hotelben a korán kelő kisgyerekek kiabálása ver fel, a wellness-ben folyton résen kell lenni, ha be akarsz jutni a jacuzzi-ba, a kempingben meg a hajnalig dajdajozó fiataloktól nem tudsz pihenni?

Szeretnéd, ha a pihenésre költött pénzed idén nem egy nagy szállodaláncolat mögötti céget, hanem kisemberek álmait támogatná?

Szerencsére itthon is egyre több az olyan magánszállás, ami a természetbe illeszkedve, a kisléptékűséget, közvetlenséget és otthonosságot helyezi előtérbe. Ezek közül most hármat mutatunk be, melyeket bármikor szívesn kipróbálnánk!

HUNZA EcoLodge - Mesebeli mikro ökoszisztéma a Mecsekben

Ha valaha is vágytál a Gyűrűk Ura Megyéjébe, ha irigykedve olvastad vagy nézted a hobbitok kényelmes, lassú és napsütötte életét, akkor el kell látogatnod Bodolyabérre.

Tolkien mesevilága ugyanis mintha oda költözött volna a HUNZA birtokra.

Milady és Roeland két gyerekükkel, Nándorral és Hubával építik ezt a barátságos, nyitott, környezettisztelő kis ökoszisztémát, és várnak szeretettel mindenkit, aki szeretne kapcsolódni, feltöltődni, a természet adta kincsekben megmerítkezni.

Különböző szálláshelyeik közt megtalálod a Mézeskalács Házikót, a Lakószekeret és a Lombházat is, de glampingelhetsz a luxus sátrak egyikében vagy a saját hozott sátradban is.

Mindegyik lokális alapanyagok és erőforrások segítségével épült, környezetbarát és alacsony energaigényű.

A mintegy 2 hektár területen elhelyezkedő ökoszállás egy erdőszéli kis völgyben található, fél óra autóútra Pécstől, fél órányi bringázásra Orfűtől.

A szállást körülvevő és átszővő csodálatos kertet a permakultúra szabályai szerint művelik, és minden ehető virágból és termésből kerül a vendégek asztalára is. Roeland örömmel tölti be nem csak a házigazda, hanem a séf szerepét is, szezonális finomságait pedig nem csak szállóvendégként élvezhetjük. Minimum 10 fő esetén személyre szabott műhely program keretében vezet be minket a mediterrán és keleti konyhavilág és a helyi borok házasításába, Milady pedig a gyógy-és fűszernövények és a permakultúra területén szerzett tapasztalatait osztja meg velünk ezeken az eseményeken.

A házigazdák vallják: a kikapcsolódás mindenkinek jár, és őszintén hisznek az igazságos elosztás elvében. Emiatt igyekeznek a Hunza árait a magas minőség mellett a lehető legalacsonyabban tartani, és

amennyiben szükséges, külön szociális kedvezménnyel segíteni azokat, akik nem feltétlenül engedhetik meg maguknak ezt a fajta pihenést.

Saját mikro-farmjuk organikus terményfeleslegét baráti áron vagy sokszor ingyen adják a helyi közösségnek, bevonva ezáltal őket is a saját kis békebeli világukba. Aki egyszer ellátogat hozzájuk, az pedig tagja lesz ennek a közösségalapú családnak.

Nyírjesi Házikó - Kincskereső kiskabin a tónál

Van egy tóparti kis ház Budapesttől másfél órányira, ahova már az odavezető út is felér egy vezetett meditációval.

A Balassagyarmat különálló városrészeként működő Nyírjeshez a csodálatos Dunakanyar mentén, majd a Rétságon át vezet az út,

a nógrádi zöld dombok között kanyarodva pedig észrevétlenül lazulnak el  a mindennapi stresszben beállt váll- és állkapocs izmaink.

A szálláshoz érkezve pedig csak fokozódik a ez az érzés, amikor meglátjuk a kültéri dézsát, a házikóba lépve pedig már azt se tudjuk, mit szeretnénk előbb: inni egy jó kávét, beülni a dézsába vagy kipróbálni a bringákat a környéken.

Utóbbit akkor is megtehetjük (2 fő erejéig), ha nem készültünk saját kerékpárral: a foglalásban ugyanis benne van az ottani bringák használati díja is.

Ha a sportolásra szavazunk, nem csak a tórendszer körül érdemes karikázni egyet, hanem jó ötlet felkeresni a 2021-ben átadott Nyírjes Trails erdei bringapályát.

Az ingyenesen használható park nem csak profik számára ajánlott, kellemes kikapcsolódás bárki számára, aki szeret a természetben biciklizni.

A kétkerekű járgányok szerelmeseinek pedig kötelező ellátogatni a balassagyarmati kerékpár múzeumba is, ahol a különféle járgányok között beleolvashatunk a Biciklis Nagykönyve is, mely Leonardo da Vinci 1492-ben készült vázlataitól kezdődően napjainkig mutatja be a jármű fejlődésének történetét.

Ha a természetnek nem csak a zöld, leveles lakói kedvesek számunkra, akkor látogassunk el a Nyírjesi Fűvészkertbe és a vadasparkba is, ahol számtalan állat, köztük gímszarvasok, dámok, muflonok, őzek, vaddisznók, kameruni törpekecskék, merinói juhok, nyulak, emuk, shetlandi pónik, aranysakál, alpakák, Benett-kenguruk, ormányos medvék várják, hogy természetszerű környezetben figyelhessük meg őket.

Hazatérve a szállásra rendelhetünk vacsorát a város különböző éttermeiből, majd választhatunk: dézsázás előtt vagy után filmezünk (a házban a Netflix és az HBO felhozatalából válogathatunk).

Másnap a reggelit kérhetjük házhoz a házigazdától, vagy kipróbálhatjuk a város valamelyik  kávézóját, hiszen gyalog is csak egy negyed óra a belváros. Ha pedig már a városban vagyunk, megnézhetjük a Palóc Múzeumot, a már említett Kerékpár Múzeumot vagy a Pannónia Múzeumot is, vagy hogy még egy járművet említsünk, a közelben lévő Palóc Ring-et, ami hazánk leghosszabb bérgokart pályája.

Ha inkább a szállás természetes környékén maradnánk, kipróbálhatjuk a szállóvendégek számára készített  kincskeresős-túrázós játékot is.

Az erdőben három elrejtett tábla várja, hogy megtaláljátok őket, a rájuk írt számkódok felhasználásával nyílik ugyanis a szálláson található ládika, benne a meglepetéssel.

A kalandhoz térkép és tájoló is jár, így nem kell ilyesmivel külön készülnötök.

A környékbeli tavaknál horgászengedéllyel és napijegy kiváltásával bárki horgászhat, aki pedig inkább a vízről élvezné a tájat, az akár az Ipolyon is kajakozhat.

Természetesen számtalan gyönyörű túraútvonalat is végigjárhatunk, legyen az akár a Segítő Szűz Forrás, a csesztvei Teréz-kilátó vagy Csóványosi kilátó.

Akárhogy is töltjük itt az időt, élményekkel és friss energiákkal telve térhetünk majd haza.

Lámpás az úton - Slowliving, ami függővé tesz

Bor, mámor, Csókakő.  Vagy inkább bor, lelassulás, Lámpás.

A móri borvidék egyik legszebb panorámájával rendelkező házikó télen-nyáron, hétköznap és hétvégén is ugyanazt tudja nyújtani: kiszakadást a mindennapokból, fókuszváltást, elcsendesedést.

Az otthonos, kreatív megoldásokban bővelkedő lak magán hordozza számos kiemelkedő ízlésű és a természetes rendszerekben hívő szakember munkáját,

többek között Őrfi Eszterét, akiről bővebben ebben a cikkünkben írtunk.

A három terasszal is rendelkező házban négy fő számára van fekvőhely, jól felszerelt konyha és fürdőszoba lábas káddal, gyapjú papucsok, fürdősó és még számtalan, a kényelmünket szolgáló eszköz.

Ágiék gondoltak az egészen kicsi gyerekkel érkezőkre is: nekik nem kell aggódniuk a babafürdőkád, hinta, bébiőr vagy a bili, és az otthoni játékok közül is csak a legfontosabbakat kell magukkal cipelniük.

Aki pedig kisállattal érkezik, azok számára etető- és itatótál, ágytakaró, sáros idő esetére extra lábtörlő és labdák állnak rendelkezésre.

Az 1500 m2-es telek már most is gyönyörű, de mivel a házigazdák hosszútávon igazi erdőkert kialakításában gondolkoznak, idővel a látvány még szebb, a biodiverzitás még szembetűnőbb lesz a ház körül. Ha a Lámpásban maradunk, akkor is garantált a tökéletes pihenés, de aki aktívabban szereti tölteni az ott töltött napokat, azokat számos programlehetőség várja a környéken, Ágiék nagyon szépen összegyűjtötték, hova és milyen időben érdemes menni gyerekkel ( móri Lamberg -kastély, gánti bauxitbánya),  kettesben (ebédelni a csákberényi SÉF vidéken étterembe, wellness-re a móri Hétkúti Wellness Hotelbe) vagy közösen kirándulni ( a bakonynánai vízeséshez, a fehérvárcsurgói kastélyparkba vagy akár a kisgyóni elnéptelenedett faluhoz gombászni).

Aki pedig reggelire is a helyi finomságokat kóstolná meg, azoknak házhoz jönnek a környék termékei.

A Lámpás második otthonként várja azokat is, akik egyedül menekülnének el egy kicsit a világ elől, vagy máshol töltenék a home office napjaikat: ha szeretnél néhány hétköznapot így tölteni, a Lámpásban ezt kedvezményes áron teheted meg.

Akármilyen felállásban is látogatunk el a csókakői kis ékszerdobozba, készüljünk fel rá, hogy hazatérve furcsa honvágyunk lesz, és azt kezdjük el tervezgetni, mikor térhetünk vissza pár napra a fekete házikóba.

Megosztom
Link másolása