Elégetik a fejet takaró kendőt és levágják a hajukat az iráni nők - így tiltakoznak az erkölcsrendészek ellen
Tüntetéshullám söpört végig Iránon egy 22 éves lány halálát követően. Az okok között nem csupán a fiatal nő elleni rendőri erőszak szerepel, hanem az egyre erőteljesebb elnyomás és a diktatúra elleni tiltakozás.
A jelenlegi iráni elnök, Ebrahim Raiszi folyamatosan szigorítja a nők megjelenésére vonatkozó szabályokat. Augusztus közepén új rendelettel korlátozta tovább a nők ruházatát. Ez országos tiltakozást váltott ki: a nők hidzsáb (iszlám fejkendő) nélkül videózták le magukat az utcán, tömegközlekedési eszközökön, majd a felvételeket posztolták az internetre. A hatóságok számos tiltakozót letartóztattak, őrizetbe vettek, vagy arra kényszerítettek, hogy a tévében tanúsítsanak megbánást.
Így járt a 28 éves Sepideh Rashno is, aki nem viselt hidzsábot egy tömegközlekedési eszközön, és videóra vette, ahogy emiatt egy utastársa szidalmazni kezdte. Az illetőt aztán Rashno védelme érdekében több utas leszállította a járműről. A nőt a hatóságok letartóztatták, megverték, majd arra kényszerítették, hogy a tévében kérjen bocsánatot az őt zaklató utastól - közölte a Hrana jogvédő csoport.
A kormány nemrég új eszközt vetett be: arcfelismeréssel azonosítanák azokat a nőket, akik nem tartják be az öltözködési szabályokat a tömegközlekedési eszközökön és nyilvános helyeken. Az iráni kormány egyébként 2015 óta fokozatosan vezeti be a biometrikus személyi okmányokat ks. Ezek olyan chipet tartalmaznak, amely olyan adatokat tárol, mint például az írisz mintázata, az arckép vagy az ujjlenyomat. A kutatók attól tartanak, hogy ezeket az adatokat az arcfelismerő technológiával együtt fogják használni az öltözködési szabályokat megszegők beazonosításához nemcsak az utcákon, de a kibertérben is.
A mostani tüntetéshullám előzménye az, hogy az észak-nyugati Szakkez (Saqez) városából származó, 22 éves kurd, Masha Amini nő múlt pénteken az erkölcsrendészet intézkedése miatt meghalt. Amini a családjával épp Teheránban volt látogatóban, amikor az erkölcsrendészet letartóztatta, mivel megsértette azt a törvényt, amely előírja a nők számára, hogy hajukat hidzsábbal, karjukat és lábukat pedig bő ruházattal fedjék el.
A nő a hatóságok állítása szerint szívinfarktust kapott és összeesett az „átnevelési” központban, ahová szállították. Jelentések szerint azonban a rendőrök gumibottal ütötték, és többször is az autó oldalába verték Masha Amini fejét. A nő a hatósági intézkedés után kórházba került, és három nap múlva meghalt. A családja szerint Amini teljesen egészséges volt, nem volt epilepsziája, sem szívbetegsége. Nada al-Nashif, az ENSZ megbízott emberi jogi főnöke kedden azonnali, független és pártatlan vizsgálatot kért Amini halálának kivizsgálására.
A tüntetések múlt szombaton, Amini temetésén kezdődtek az iráni Kurdisztán tartományban, majd majd a tiltakozáshullám kiterjedt az ország többi részére is. Volt, ahol a tüntetők összecsaptak a biztonsági erőkkel. A fővárostól a hagyományosan konzervatívabb régiókig szinte mindenhol készültek videók a tüntetésekről. A hatóságok persze az internet ideiglenes lekapcsolásával igyekeznek akadályt gördíteni a tiltakozók elé.
More protesters have been killed in #Iran as demonstrations triggered by the death of #MahsaAmini in the custody of the morality police have spread to almost every province in the country. One Iranian human rights groups says that more than 30 people have been killed. pic.twitter.com/FqhBGZRNgu— Rana Rahimpour (@ranarahimpour) September 22, 2022
“You can’t take me anywhere, I won’t come, I’m telling you, I AM NOT comin, you won’t touch me, you are not going to touch me, you won’t touch me.I’m not here because of headscarf, I’m here because of Mahsa” she says. This is a generation standing up for its rights. #Mahsa_Amini pic.twitter.com/1no8aPHDwZ— Rana Rahimpour (@ranarahimpour) September 22, 2022
A napok óta tartó megmozdulások során nők ezrei vették le a fátylukat, néhányan pedig nyilvánosan levágták a hajukat is. A tüntetéseken férfiak és nők is részt vesznek.
@it.hanna #مهسا_امینی #mahsaamini #iraniangirl ♬ original sound - Hanna
Asieh Amini, Norvégiában élő iráni költőnő és újságíró szerint az Iránban zajló tüntetések az öltözködési szabályoknál sokkal többről szólnak. "Az emberek követelései nem korlátozódnak a hidzsábra. Szabadságot, demokráciát akarnak. Szabadulni akarnak az iszlám köztársaság okozta elnyomástól."
@nikaazarriii #mahsaamini #iran #persiantiktok ♬ original sound - em🤍