A piros színű ruhák mítosza: valóban erővel ruházhatnak fel minket?
Tegyük fel, hogy egy kulcsfontosságú prezentációra vagy álmaink állásinterjújára készülünk. Milyen színű öltözetet vennénk fel legszívesebben a nagy napra? Közkedvelt bölcsesség, hogy a piros (vagy vörös) színnek különleges ereje van, munkahelyi körülmények között is - régebben gyakori volt például az üzletemberek körében egy ilyen színű nyakkendőnek varázserőt tulajonítani. A fekete és semleges árnyalatú munkahelyi viseletek korában a piros valóban jó választásnak tűnik, ha a figyelem megragadása a cél. Vajon tényleg erőt tud adni nekünk?
A HelloGiggles szakértők véleményét kérte ki a témában és arra a következtetésre jutottak, hogy egy piros hacukával bizony jó benyomást kelthetünk munkahelyi környezetünkben, de ez sokban függ attól is, hogy milyen az aktuális kontextus, közönség és az üzenet, amit közvetíteni szeretnénk
A piros bevonzza a tekinteteket
A vörös talán több különféle jelentéssel bír, mint bármely más szín. Gondoljunk csak számtalan szimbolikus használatára: vörös szőnyeg, vörös zászló, skarlát betű, a vörös ruhás nő, piros tenyér, piros hó, piros stoptáblák, piros lámpás negyed, a matador vörös köpenye, stb. Ezekre azonban összességében elmondható, hogy rendelkeznek egy közös jellemzővel: láthatóság.
"A piros számomra sok szempontból egyenlő a figyelemmel - legyen az negatív vagy pozitív aspektus. Pirosat legtöbbször olyankor viselsz, ha ki akarsz nyilatkoztatni valamit, ha ki akarsz tűnni. Bátorsággal ruházza fel a viselőjét" - állítja Nyjerah Cunningham, az MM.LaFleur női üzleti viseleteket forgalmazó márka VIP stylistja.
A magyarázatot a természetben is kereshetjük: a vörös szín a legtöbb esetben mindig is fontos üzenetet hordozott az embereknek és az állatoknak egyaránt. A tűz vöröses fénye hozta el a létfontosságú melegséges és fényt; a mélyvörös vér sérülést vagy fizikai veszélyt jelzett; a nap állása mutatta, mikor is jön az éjszaka; bizonyos gyümölcsök vörös színe kiemelkedett a sok zöld közül, így felhívva a figyelmet a táplálékra. Ezen lényeges üzenetek miatt a tudósok egy része úgy véli, hogy az emberiség ösztönösen úgy fejlődött, hogy természeténél fogva nagyobb figyelmet fordítson erre a színre.
Ha az a célod, hogy te dominálj a teremben és minél több tekintet tapadjon rád, például egy konferencián állsz a tömeg elé, a piros lehet a tökéletes választás számodra.
"Ha piros színű dolgokra gondolunk, mint pl. egy stoptábla vagy a tűz, egyértelmű, hogy a veszély üzenetével találjuk szemben magunkat. Alapvetően a fejünkbe van ültetve, hogy ez a szín valamilyen szinten tekintélyt parancsoló. Olyan, mint egy figyelmeztetés, ami óvatosságra int minket, amit végső soron követni is szoktunk, tehát valóban erőt hordoz magában." - állítja Cunningham.
A piros egy státuszszimbólum
Másrészt a vöröset sok helyen egyfajta státuszszimbólumként kezelik, ez pedig főként a különféle kultúrák történelméből gyökerezik. Az ókori Kínában például királyi színnek számított. A tűz eleméhez kötötték, ami a kínai filozófiában a parancsnoksághoz, az önbizalomhoz és a dinamizmushoz kapcsolódik. Évszázadokkal később a katolikusok Krisztus vérével hozták összefüggésbe, így számtalan bíboros és király szimpatizált vele.
Néhány állatfajnál is fontos státuszbéli jelentéssel bír, például a mandrill majmoknál a legerősebb és legdominánsabb majom rendelkezik a legpirosabb arccal, ez adja jelül társainak, hogy vele bizony nem érdemes packázni.
Manapság már tanulmány is foglalkozott azzal, hogy azok a futballjátékosok, akik vörös mezt viseltek a pályán, sikeresebbnek bizonyultak a játékban. Ráadásul számtalan sport tanulmány bizonyítja azt is, hogy azok a csapatok és versenyzők, akik ezt a színt hordták, többször nyertek.
A pirostól agesszívnek tűnsz
Elképzelhető, hogy a győzelemmel kapcsolatos okfejtésekhez az is hozzátartozik, hogy a pirosat gyakran összekötik az agresszióval. Ettől a színtől nagyobbnak, hevesebbnek tűnik viselője, ami negatívan befolyásolhatja az ellenfél teljesítményét. Egy 2015-ös kísérlet során például rájöttek, hogy a piros ruhát viselő férfiakat az emberek mérgesebbnek és agresszívebbnek gondolják. Ez annak köszönhető, hogy a vörös láttán az amigdala, az agy félelemmel, haraggal és egyéb érzelmekkel kapcsolatos része automatikusan üzen nekünk.
A vörös ruha egy munkahelyen hasznos lehet, ha például győzedelmeskedni szeretnél egy riválisod felett, vagy a jó cél érdekében kicsit prezentálnod kell agresszívabb oldalad. Egy tárgyalás során erőteljes képet festhet rólad, de ha például az a munkád, hogy egy gyermekkórházban adományozásra buzdítsd az embereket, akkor nem éppen a legjobb ötlet.
A pirostól szexi leszel
Ugyanakkor ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a szerelmet és a szexet is erőteljesen ehhez a színhez párosítják, mivel a termékenység egyik szimbóluma. Tanulmányok bizonyítják, hogy a férfiak azok a nőket, akik vöröset viselnek, vonzóbbnak, kívánatosabbnak tartják, és ez fordítva is igaz. A vonzóság márpedig általában elég jelentős gazdasági előnyökkel is jár. Nagyobb valószínűséggel választanak egy attraktív embert egy állásajnálat során és az előléptetésre is nagyobb esély van. A nők szempontjából azonban a megemelkedett figyelem olykor negatívumokkal is társulhat, különösen a férfiak által dominált területeken. Ám az öltözék szempontjából ez nagyban függ a stíluson és a kihívóság mértékén. Figyelni kell azonban arra is, hogy míg a férfiakra pozitívan hat a szín látványa, egy "ellenfélként" aposztrofálható nőben például negatív érzelmeket válthat ki.
Tehát amellett, hogy a figyelem középpontjába helyez és dominánsnak mutat, az ember magabiztosabbnak és produktívabbnak is tudja magát érezni a vörös színtől, mivel segít fókuszálni és energiával tölt fel. Így egy jól választott fazonú ruhával párosítva valójában tökéletes outfit lehet a munkahelyre is, nem csak az élet más területein.
Forrás: HelloGiggles