A ciklusod figyelésével megelőzhető a cukorbetegség, az önértékelési zavar pedig leküzdhető
A menstruációt lehet szeretni, vagy utálni, egyet nem lehet: figyelmen kívül hagyni. A ciklus megfigyelésével és annak igényeihez alkalmazkodva már rövid idő elteltével látványosan javulhat az életminőségünk, állítja a ciklusszinkron életmódot Magyarországon meghonosító Lazaridisz Georgina Sofia.
A ciklusról röviden, kendőzetlenül
A ciklus első napja a vérzéssel kezdődik. Nem a pecsételő, hanem az első igazi, piros véres vérzés indítja el a kört. A nagy könyv szerint a ciklus 28 napos, de ha 20-35 nap közti intervallum jellemző egy nőre, az teljesen rendben van. A lényeg a rendszeresség és maga a tisztulás, ami a menstruáció szinonimaszava is. Ciklusszinkron életmód során nem csak a menstruációs vérzés-peteérés vonalon határozzák meg a ciklust, hanem négy olyan szakaszt különböztetnek meg, amelyek jellemzőit nőként biztosan te is tapasztaltad már magadon.
A menstruációs szakaszban pihenésre, befelé figyelésre van szüksége egy nőnek, a legjobb relaxációkat ilyenkor lehet végezni, feltéve, hogy nem egetrengető görcsök közt vergődik épp az ember - bár ciklustudatossággal ez is harmonizálható.
A második, follikuláris szakaszban jó tevékenynek lenni, ilyenkor a legjobb belevágni az új projektekbe, nagyobbrészt az edzések is lehetnek erősebbek vagy sűrűbbek.
A peteérés során többnyire elmondható, hogy a nők kivirulnak, a kisugárzás ragyogását már csak a gyermeknemző ösztön miatt is emeli a test, gyönyörű a tekintet, sokaknak még a frizurája is magazinba illően áll ilyenkor, több kedvünk van mosolyogni, vágyunk a partnerünkre, ilyenkor sokszor kerek a világ.
ilyenkor a lágyabb mozgásformákkal tudjuk a legjobban támogatni a testet és a lelket - de Lazaridisz Gina hangsúlyozza, hogy ezek csak általánosságok, egyénenként változhatnak ilyenkor az igények. A ciklusszinkron életmód lényege pont az, hogy mindenki megtalálja a helyét a saját rendszerében.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Miért fontos a ciklusszinkron?
„Sokszor azt gondoljuk, egy cikluskövetés csak a hormonális egyensúly megtartása vagy babatervezés miatt fontos. Pedig az egészség fenntartása érdekében a prevencióban is nagy szerepe van, illetve különböző fennálló állapotokon is javítani tud.
- összegzi a termékenységoktató szakember, és folytatva nagyon érdekes összefüggésekre mutat rá.
„Hosszú távon olyan súlyos dolgokat tudunk megelőzni a ciklusunk és a testi folyamataink figyelésével, amelyek most csak pici kilengést mutatnak, de kialakulhat belőlük inzulinrezisztencia, 2-es típusú cukorbetegség, vagy akár az ösztrogén-progeszteron felborulásával járó rákos elváltozás.
A világban, ahol a folyamatos termelékenység a divat, ahol egy fejfájás esetén azonnal fájdalomcsillapító után nyúlunk, fáradtság esetén stimulálószert iszunk, nagyon nehéz belegondolni abba, hogy a ciklusszinkronnal együttműködés része a pihenés, a megengedés.
Ha ezeket a folyamatokat megtámogatjuk ahelyett, hogy erősítjük magunkban a fomo-t (félelem attól, hogy kimaradunk valamiből) hosszú távon nem, vagy jóval kisebb eséllyel alakulnak ki gyógyszeres kezelést vagy operációs megoldást igénylő kóresetek, mint ciklusfigyelés nélkül.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szemben ezzel, ha még akkor is bulizni megyünk, amikor inkább egy menzesz előtti pihenésre lenne szüksége a szervezetnek, saját magunk egészségügyi kockázatává válunk. Olyan ez Lazaridisz Gina szerint, mintha a társadalmi elvárás szerint mindig a szexinek tartott 36-os cipőméretet viselnénk 39-es lábbal.
Ciklusszinkron és a kinullázható önértékelési problémák
Ciklusszinkron nélkül a tudatosság fontos aspektusát hagyjuk ki az életünkből. Tudatosnak lenni a ciklusunkra egy olyan életet ígér, amivel megengedőbbek lehetünk magunkkal szemben. Mert magunkra, a korábbi hónapjainkra, éveinkre figyelünk, ezekkel vetjük össze a jelenlegi állapotainkat, nem pedig bárki más életével. Elmaradnak a „bezzeg a Julikának milyen jó sminkje/ haja/ munkája/ élete van” mondatok.
„Az sem elhanyagolható, hogy a ciklusszinkron életmód elvei mentén élve a luteális fázisunk utolsó három napjában nem várjuk el magunktól a konditermi HIT órákon a folyamatos ugrálást, elmarad az önostorozás, és helyébe lép a megengedés.
- mutat rá Gina arra, hogy a ciklusszinkron voltaképp egy önismereti eszköz is.
A menzesz shaming
Ma már tudjuk, hogy nem vezet semmi jóra, ha stigmatizáljuk a menstruációt, és mondjuk nem beszélünk róla. Sokszor az ellenoldal se a legjobb, amikor spirituális közösségekben a „menstruáció egy áldás” kommunikációt túlzásba viszik.
Szélsőségekről beszélünk, a cél itt az, hogy a nő a saját, másoktól független arany középútját megtalálja, és ne utálja, hanem együtt éljen a menstruációjával és ciklusával.
Ha más a ciklus időintervalluma, mint a barátnőnek, vagy épp megérkezik a klimax, az nem rossz. A nő nem lesz kevesebb például akkor, amikor már nem termékeny, sőt! Egyszerűen változik a női minőség.
„A termékenység kora után megérkezik a bölcs nők kora. Ez egy vezető nő megérkezettségének ideje, a bölcsesség továbbadásáé.
Nem könnyű, hiszen, a társadalom oldaláról, aminek elvileg támogatnia kéne ebben a nőt, iszonyú shaminget, hibáztatást ró az 50 feletti nőkre, ami egy kritikus probléma. A mondás szerint
A cikluskövetés azt a stabilitást is megadja egy nőnek, ami segít a középpontjában maradni, és így kevésbé lesz befolyásolható az állandó vásárlásra ösztönző reklámokkal. Így maradhatunk jól később a menopauzában is.”
Lazaridisz Gina szerint egyébként azok nőiességének sincs vége, akik már rég túl vannak a menopauzán, de ez az eszközkészlet nem volt a kezükben annak idején. A tudatosság és stabilitás megtalálására később is van lehetőség, például menopauza programokban való részvétellel. A kiteljesedéshez soha nincs késő, a nőiséget teljes egészében megélni pedig olyan kincs, amiért érdemes tenni.