ÉLETMÓD

7 durván mérgező párkapcsolati szokás, amiről azt hiszed, hogy normális

Sokan hiszünk a nekünk rendelt szőke hercegben, vagy hogy a hangos konfliktus a szenvedély jele. Hát nem.

Megosztom
Link másolása

A mérgező párkapcsolati szokások nemcsak normálisak a társadalmunkban, egyszerűen imádják őket az emberek. A szenvedélyes szerelmi történetekből kasszasikerek lesznek, a se veled-se nélküled abuzív kapcsolatból aranyat csinálnak a filmes- és zeneipari szakemberek.

A szerelemből egy mindent felemésztő, mennyet és poklot megjáró, ‘együtt, míg meg nem halunk’ lett.

És ebből a ‘meg nem halunk’ rész sajnos időnként valósággá válik. Azok a dolgok, amelyek egy kapcsolatot valóban jóvá, stabillá és teljessé tesznek, nem túl izgalmasak még könyvben sem, nem is adják el magukat. Mivel nem elég drámaiak, ezért gyakran összekeverjük a szerelmet a mérgező viselkedéssel, és azt feltételezzük, hogy a békák végül szőke hercegekké válnak. Spoiler: nem fognak. Békák maradnak.

Összegyűjtöttünk 7 olyan szokást, amelyek elsőre teljesen normálisnak tűnnek, mégis súlyosan károsítják a kapcsolatokat, és azt is eláruljuk, hogyan lehet megszabadulni tőlük.

1. Elvárni a társadtól, hogy megoldja a lelki problémáidat

Legyél őszinte: hányszor veszekedtél már amiatt, hogy a partnered nem támogatott eléggé egy nehéz időszakban, vagy nem volt kellően együttérző, amikor rossz napod volt? Gyülemlett már fel benned harag, mert érzelmileg nem állt melletted annyira, mint amennyire szükségesnek érezted volna? Bár fontos, hogy támogatást és együttérzést találjatok egymásban, nagy különbség van az önkéntes együttérzés és a kötelező támogatás között. Hozzá kell járulnotok egymás életéhez, de egyikőtöknek sem szabad függenie a másiktól.

Mit tegyél helyette?

Egy egészséges kapcsolatban odaállhatsz a társad elé:

„Ez a helyzet most nagyon nehéz nekem. Tudnál valahogy segíteni, hogy túljussak rajta?”

A lényeg a kérés. Mondd el, hogy mit szeretnél, hogyan tudna segíteni neked, anélkül, hogy elvárnád tőle vagy teljesen rábíznád, hogy megoldja a problémádat, amiben vagy. Vállalj felelősséget a saját érzelmeidért, és ne tőle várd, hogy tálcán kínálja fel neked a boldogságot.

2. Számon tartani a szívességeket

Az udvariasság csodálatra méltó tulajdonság. Szívességeket adni és kapni is nagyon jó dolog. De a kapcsolatokban a szívességek számontartása gyorsan egy pontversenyhez kezd hasonlítani.

Egy kapcsolatnak sem szabad eljutni oda, hogy egy képzeletbeli pontozólapon számoljátok, ki szúrt el több dolgot, vagy ki tartozik a másiknak több hálával.

Ha azon kapod magad, hogy fejben azt számolgatod, hogy a másik milyen erőfeszítéseket tesz, és ez hogyan viszonyul a te erőfeszítéseidhez, vagy ha valamelyikőtök a múltbeli hibák felsorolásával torolja meg a sértett érzéseit, az annak a jele, hogy jobban koncentráltok a pontszámaitok megtartására, mint a kapcsolat egészségének megőrzésére.

Mit tegyél helyette?

Egy jó kapcsolatban nem kell patikamérlegen mérni a szívességeket ahhoz, hogy a dolgok működjenek. Ha együtt éltek, nézzétek át a házimunkákat: nem kell mindig mindennek egálban lennie (például te főztél, ő mosogat, vagy tegnap elvitted a kutyát sétálni, tehát ma ő viszi le). Ehelyett ajánld fel, hogy megcsinálod azokat a dolgokat, amelyekről tudod, hogy a másik utálja, feltéve, ha neked belefér, és fordítva: vegyen át tőled olyasmit, amit te nem szeretsz. Persze szem előtt tartva, hogy a háztartás terhe nagyjából egyformán nyomja mind a kettőtök vállát. A legfontosabb, hogy kezeljetek minden nézeteltérést úgy, mintha vadonatúj lenne, anélkül, hogy egy képzeletbeli listából felhoznátok a múltbeli sérelmeket vagy épp szívességeket.

3. Azt képzelni, hogy ő a másik feled

Nézzük ezt a „te vagy a másik felem” baromságot - senki (és komolyan, tényleg senki) nem élhet normális életet azzal a hittel, hogy szüksége van valaki másra ahhoz, hogy rendben legyen. Ha fél embernek érzed magad nélküle, akkor nem fogsz keresni saját hobbikat, barátokat és olyan időt sem, amit egyedül tölthetsz (pedig az elengedhetetlen egy igazán jó kapcsolathoz). Ha úgy érzed, hogy szó szerint nem tudsz élni nélküle, akkor bizonytalanná válsz amint nincs a közeledben, és attól félsz majd, hogy elveszíted.

Ez a hozzáállás olyan durva mérgező dinamikához vezet, mint a társfüggőség és a kontrollmánia.

Mindez pedig később az egész életedre rányomja a bélyegét, sem a munkában, sem szülőként, sem barátként nem fogsz tudni olyan teljesítményt nyújtani, amilyenre képes lennél.

Mit tegyél helyette?

Tekints úgy a partneredre, mint olyan valakire, aki gazdagítja és kiegészíti az amúgy is teljes életedet.

Koncentrálj gyakrabban magadra, és keresd azt, ami boldoggá tesz. Téged.

Ezután készülj fel arra, hogy megoszd az örömödet a pároddal, ahelyett, hogy elvárnád, hogy ő legyen az örömöd kizárólagos forrása.

4. A végletek nyelvén beszélni

„Soha nem tudnék együtt lenni valakivel, aki ilyen szörnyű dolgokat mond!” Vagy: „Megérdemlek valakit, aki meghallgat engem, és törődik az én érzéseimmel is!” Vagy jöjjön a klasszikus: „Te soha nem hajtod le a WC ülőkét /pakolsz el magad után/ figyelsz rám!” Ismerősen hangzik? Amikor ilyen végletekben beszélsz, durván ítélkezel is a másik felett.

Lehet, hogy az adott esetre próbálsz rávilágítani, de akaratlanul is azt mondod el neki, hogy nem érdemel meg téged, vagy hogy ő mennyire gáz fazon.

Egy konkrét probléma, amelyet meg lehet oldani, egy nagyobb állítássá válik, és az egész kapcsolatot kérdőjelezi meg.

Mit tegyél helyette?

Koncentrálj kizárólag az adott problémára. Ne általánosíts a másik egy-egy tettét nézve, inkább azt mondd el neki, hogy miért bántott meg az adott pillanatban. Kerüld el az olyan kifejezéseket, mint a ‘soha’ vagy a ‘mindig’, ehelyett az épp felmerülő problémát kezeld egyedi helyzetként, nem tesz jót, ha általános vádakkal szórod meg őt.

5. Azt gondolni, hogy a hangos konfliktus a szenvedély jele

A tévében mindannyian megnézzük a romantikus drámákat, katarzist érzünk, amikor szenvedélyes csókokba torkollik az ordítozás. De amit a képernyőn szenvedélyként ábrázolnak, a képernyőn kívül egymást érő veszekedések, ordítások sorozata, és mindig mélyebb problémákat fed el. Ilyenek a éretlenség, a kommunikációs nehézségek, a párkapcsolati visszaélés olyan vonásai, mint a nárcisztikus viselkedés vagy a kontrollmánia (függetlenül attól, hogy mennyire jól takargatja az illető egyik vagy másik a tulajdonságát). Eltekintve attól, hogy mi okozza az állandó veszekedést, ez élhetetlenné teszi a kapcsolatot, és végül kiégéshez vezet.

A valóság az, hogy a szeretet gyengéd.

A jó kapcsolatnak inkább sima víztükörnek kell lennie, és nem haragos tengernek

benne élve pedig inkább nyugodtnak kellene érezned, magad mint szenvedélytől korbácsoltnak.

Mit tegyél helyette?

Ahelyett, hogy egymás ellen harcolnátok, gondoljatok úgy a felmerülő problémára, hogy ti ketten, együtt álltok szemben vele. Ha mégis veszekedtek, inkább a társad érzelmeire koncentrálj, ne a szavaira. Így kevésbe fog bántani, ha valami dühből vagy frusztrációból hagyja el a száját.

Kezdd el értékelni a másik olyan tulajdonságait, amelyeknek semmi közük a szenvedélyhez:

a kedvességét, azt, hogy ott van melletted, hogy ugyanaz az érdeklődési körötök, ilyesmi.

6. Célozgatni, üzengetni

Lehet, hogy véletlenül felejtettél nyitva a közös laptopon egy böngésző oldalt egy bizonyos fülbevalóról, amiért élsz-halsz. Esetleg egy olyan barátnőről mesélsz, aki összeköltözött a pasijával és nagyon boldognak tűnnek, vagy azt mondod el ártatlan arccal, hogy anyukád megkérdezte, mikor fogsz megházasodni.

Esetleg a párod az esti szexek számáról ‘poénkodik’, és te pontosan érted, mire gondol, de már csak azért sem fogja megkapni.

A kapcsolatotokat érintő célozgatások, szurkálások elhelyezése ahelyett, hogy megmondanátok, hogy mit szeretnétek, súlyosan mérgező és káros. Ha nem tudod nyíltan elmondani az érzéseidet vagy a vágyaidat, legyen szó akár arról, hogy bárcsak többet bókolna neked, vagy hogy szeretnél valami újat kipróbálni az ágyban, akkor sem célravezető sunyi módon üzengetni, majd megsértődni, ha a másik nem veszi a lapot. Nőj fel. Mondd el, ha akarsz valamit.

Mit tegyél helyette?

Legyél őszinte és nyílt, amikor az érzéseidről, vágyaidról és szükségleteidről van szó. Soha ne hidd, hogy a partnered képes lesz kitalálni, hogy mit szeretnél. Viszont ha ő áll eléd, értékeld a nyíltságát a kommunikációban.

A társad nem köteles kielégíteni az igényeidet.

Inkább értékeld az erőfeszítéseit vagy a támogatását, de ne ítélkezz felette, és ne legyél elutasító mindazzal kapcsolatban, amit nagy nehezen elmond neked.

7. Hinni abban, hogy létezik az igazi

Egy másik kasszasiker sztori, ami miatt a Disney-filmek első moziélménye óta mindannyian hiszünk a szőke hercegben, vagy a nekünk rendelt lelki társ létezésében, rosszabb esetben abban, hogy mi majd megtaláljuk azt a bizonyos tökéletes társat, csak elég ideig kell várnunk rá, vagy keresnünk őt. A nekünk rendelt társ-sztorival azonban van egy kis probléma: az egész életedet eltöltheted azzal, hogy keresed az igazit.

Minden partneredet kétféleképpen nézheted: keresheted benne azt, ami miatt ő a tökéletes választás, vagy keresheted azt is, hogy hol van benne a hiba (és lesz benne, ebben biztos lehetsz, mert mindenkinek vannak hibái).

Aztán az első hibánál kétségbe vonod a tökéletes társ státuszát (arra gondolva, hogy esetleg van valahol valaki, aki még nála is tökéletesebb a számodra), és simán lehet, hogy végül fogsz találni olyat, aki kipipálja a teljes ellenőrző listádat, de van rá egy fogadásunk, hogy akkor más hibát találsz benne. Mert valójában az elköteleződésről kellene másként gondolkodnod. Az lesz az, ami mindent megváltoztat.

Mit tegyél helyette?

Egy kapcsolat közös döntés, mind a ketten választotok olyankor. Gondolj úgy az elköteleződésre, mint egy választásra, és nem mindennek a végére.

Azt kérdezd meg magadtól, hogy szeretnéd-e, ha a gyerekeid olyanok lennének, mint ő.

Vagy hogy boldognak éreznéd-e magad vele egy nehéz vagy unalmas időszakban is, ahelyett, hogy azon rágódsz, hogy tökéletes-e a párod a számodra. Ne annak igazolását keresd minden hibában, hogy nála találnál jobbat, ha tovább keresnél. Lehet, hogy találnál. Lehet, hogy nem. De amire ez kiderül, elmegy az élet.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Videóval! Egy lányt hazaküldött a női HR-es az irodából túl szexi ruhája miatt, míg a férfi HR-es megdicsérte egy SOKKAL szexibbért
A kommentelők szerint itt bizony női irigységről van szó. Szerintetek?

Megosztom
Link másolása

Egy Marie Dee nevű TikToker – egyébként kétgyerekes családanya – nagy vihart kavart, és 22 millió nézőt vonzott be az egyik videójában, amelyben rögzítette, ahogy a női HR-es hazaküldi őt a munkahelyéről, mert szerinte az öltözéke „túl sok mindent mutat", és ezzel „eltereli a figyelmet".

A fiatal nő teljes alakban meg is mutatja a ruhát. Egy valóban testhezálló, magasított nyakú, térdig érő, fekete ruháról van szó. A felvételen persze csak a HR-es hangja hallatszik, ahogy azt mondja: "Sajnálom, de ilyet nem viselhetsz ezen a munkahelyen."

A kommentelők többsége szimpátiáját fejezte ki Marie iránt, szerintük egyszerűen csak arról van szó, hogy a HR-es irigy.

„Az a baja, hogy túl jól nézel ki. Ez neki már rögtön nem profi egy irodában. Hallani a hangján az irigységet” – írták többen is.

Marie ettől vérszemet kapott, és férje segítségével csinált egy másik videót is, amelyen egy kifejezetten szexis, mély dekoltázsú, zöld ruhát vett fel, egy kardigánnal, és besétált ezúttal a férfi HR-eshez, hogy szerinte ez rendben van-e.

„Persze, nagyon jól nézel ki” – hallatszik a férfi hangja, aztán, amikor a lány megfordult, meg is ismételte a bókot. Nem küldte haza, pedig itt azért már lehetett volna mibe belekötni.

Íme a két videó, a tanulságot pedig mindenki vonja le maga.

@notmariedeeThis is getting ridiculous.♬ original sound - NotMarieDee

@notmariedee Replying to @s0cialgarbage ♬ original sound - NotMarieDee

Forrás:The Sun


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ha e 3 dolog bármelyikéről álmodsz, tekintsd figyelmeztetésnek!
Lehet elsőre nem is gondolnád, de sok mindenre fény derülhet az álmainkból.

Megosztom
Link másolása

Az álmok gyakran rejtélyes üzeneteket hordoznak magukban, amelyek bepillantást nyújtanak az életünk rejtelmeibe. A chicago-i Mystic Memo, a spirituális olvasó, a TikTok-on megosztotta értelmezéseit három specifikus álomról, amelyekre figyelmeztetésként kellene tekintenünk.

1. Erőszak

Az erőszakos álmok nem csupán rémálmok, hanem mélyebb jelentéssel is bírnak. Ezek gyakran arra figyelmeztetnek, hogy valaki vagy valami megpróbál irányítani bennünket, és fontos megérteni, hogy mi (vagy ki) okozza ezeket az érzéseket. Az ilyen álmok lehetnek a feloldatlan traumák kivetülései is.

2. Váratlanul megharap egy állat

Ha egy állat megharap álmunkban, az arra figyelmeztet, hogy valaki szándékosan árt nekünk, és lehet, hogy ezeket az embereket vagy helyzeteket jobban meg kell vizsgálnunk.

„Ezek olyan emberek az igazi világodban, akik a hátad mögött tesznek veled dolgokat. Szándékosan próbálnak ártani neked, szándékosan szövetkeznek ellened. Még az is lehet, hogy káromkodva beszélnek rólad”

- fejtette ki Memo.

3. „Ébredj fel!”

Amikor valaki rád kiabál álmodban utalhat változásra vagy veszélyre, mindenesetre jobb, ha hallgatunk a kis hangra. Egyes szakértők szerint ezek felhívást jelenthetnek arra, hogy változtass az életeden, vagy a pihenő állapotodban fenyegető veszélyt jelzik.

„Ez inkább hátborzongató. Ha valaha is hallod, hogy valaki vagy valami azt mondja neked álmodban, hogy »ébredj fel«, akkor jobb, ha azonnal felébredsz!”

- magyarázta Memo.

@becomingmemo The running away dreams too! #dream #interpretation #interpretaciondesueños #spiritualtiktokhelp #spiritualtok #fyp #fy #dreaming #woketok ♬ original sound - Mystic Memo

Az álmokban rejlő üzenetek megértése kulcsfontosságú lehet a személyes fejlődésünk és az életünk irányításának szempontjából. Fontos, hogy figyeljünk ezekre az intuíciókra, és megértsük, mit próbálnak közölni velünk az alvás közbeni élményeink, a visszatérő jelenségeket pedig érdemes lehet dokumentálni egy álomnaplóban.

Forrás: YourTango


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
3+1 módszer, amivel pofon egyszerűen megszabadulhatsz az idegesítő legyektől
Végre itt a jó idő, azonban a meleggel együtt megjelennek a bosszantó kis szárnyasok is.

Megosztom
Link másolása

Mindannyian szeretjük a nyarat, de van egy dolog, ami sajnos borzasztó idegesítő tud lenni. Ezek pedig a legyek.

Szerencsére van néhány egyszerű módszer, amivel könnyen megszabadulhatunk tőlük.

1. Csapdába ejtés

A légycsapdák nagyon praktikusak, és ha esetleg nem akarsz venni külön, akkor a konyhában található összetevőkből is könnyedén készíthetsz otthon.

Lehet például csapdát állítani befőttesüveg, cukor, víz és mosogatószer összekeverésével, hiszen a cukor édes illata becsalogatja majd a legyet, de kijutni már nem fog tudni az üvegből.

2. Illóolajok

Bizonyos illatok nem csak a szúnyogok ellen, hanem a legyek elűzésére is jó lehet. Ablak közelébe téve pedig ha szerencsénk van, még csak be sem fognak jönni a lakásba.

A szakértő szerint az eukaliptusz, a levendula és a borsmenta is jól működik légyűzőként. Ehhez érdemes ilyen illóolajokat beszerezni, amiket vattapamacsokra csepegtetve a stratégiailag fontos helyekre tenni.

3. Ecet

Nem tudjuk kellően hangsúlyozni, hogy az ecet mennyire hasznos egy háztartásban. Gyakorlatilag bármire használható. Szakértő szerint egy csipetnyi vízzel összekeverve remek légyriasztó készíthető. Hasonlóan jól működik az almaecet is, hiszen szaguk odavonzza a legyeket, azonban ha ezt egy tálba öntve tartod némi vízzel, kijönni ugye már nem fognak tudni belőle. Ha esztétikusabb megoldásra vágynál, egy kilyuggatott fóliával le lehet takarni a tálat.

Érdemes időnként cserélni, reméljük, ez mindenki számára egyértelmű.

+1. Légycsapó

Na nem a hagyományos, hanem a növény. A Vénusz légycsapója elnevezésű növény ugyanis szereti a világos és párás helyeket, és remekül el tudják kapni ezeket a kis bosszantó kártevőket.

Nyilván nem tudja megoldani a teljes problémát, de jobb, mint a semmi.

Forrás: The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
3 + 1 szuper tipp az erkélyed berendezéséhez - még akkor is, ha kertes házban élsz
Legyen kicsi vagy nagy, az erkély mindenképpen értékes része az otthonodnak.

Megosztom
Link másolása

Ha nincs kerted, egy erkélyen akkor is kapcsolódhatsz a természethez. Ezért is fontos, hogy a lakás berendezésekor erre a kis szabad terülketre is gondolj, és olyan teret alakíts itt ki, ahol szívesen időzöl. Érdemes strapabíró, de kényelmes bútorokat és a lakás berendezéséhez illő kültéri textíliákat választanod, egy tárolóként is funkcionáló asztalkába pedig bepakolhatod a mécseseket és a takarókat, amelyek aztán a tavaszi és nyári estéken még hangulatosabbá és kényelmesebbé teszik az erkélyedet.

Ha van kerted, egy erkély akkor nagy segítség: épp csak kiülnél néhány percre? Felesleges rendesen felöltözni, rendes cipőt venni - az erkélyre úgy léphetsz ki, mintha bent maradnál.

A padlója nem koszos, és a szomszéd diófáján futkározó mókust még jobban is látod, ha kicsit magasabbról nézed.

Ezek az erkélyed berendezésének legjobb módjai:

1. Munka a szabadban

Kiléphetsz a napfényre, élvezheted a friss levegőt vagy hallgathatod a madarak csicsergését. Mivel közel van szobáidhoz, biztos, hogy van wifi, így akár ki is ülhetsz dolgozni, ha éppen otthonról végzed a munkád. Kutatások szerint már napi 20-30 perc a szabad levegőn is csökkentheti a stressz-szintet még a legdurvább munkanap során is.

2. Kertészkedés függőlegesen

Egy jól kihasznált erkéllyel kicsiben a kert minden előnyét megteremtheted. A függőlegesen rendezett balkonládákkal például akár egy apróbb erkélyen is tudsz zöldségeket, fűszernövényeket vagy gyümölcsöket termeszteni, a falra lógatott kaspókból terjeszkedő futónövények pedig a belvárosban is dzsungelhangulatot teremtenek - állítják az IKEA szakértői.

3. Olvasósarok a langyos délutánokhoz

Az erkély egyaránt lehet a csendes pihenés, a meditálás, olvasás vagy teázás helyszíne, és a szociális életed középpontja is. Kialakíthatsz egy kellemes olvasósarkot vagy tehetsz ki étkezőasztalt és székeket, így bármikor elvonulhatsz kikapcsolódni, de áthívhatod a barátaidat egy esti koktélozásra vagy megvendégelheted a családod egy ebéddel.

+1 Tudod, a plusz szoba

Az erkély megnyitja az otthonodat a szabadtér felé, így egy kis lakás esetében is sokkal tágasabb érzetet kelt. Egy erkélyes lakásban kevésbé érzed bezárva magadat még akkor is, ha egész nap nem tudtál kimozdulni, ráadásul az erkély négyzetméterei értékes életterei lehetnek az otthonodnak.

Mindent összevetve, ha erkélyes lakásban élsz, szerencsésnek mondhatod magadat, ne hagyd veszni a lehetőséget, és alakítsd úgy az erkélyedet, hogy idén már minden előnyét kiélvezhesd!


Megosztom
Link másolása