6+1 hiba, amit kézmosáskor elkövethetsz fertőtlenítéstől a forró víz használatáig
A pandémia alatt kollektíven figyeltünk fokozottan a kézmosás alaposságára, előtte és utána azonban mintha kevésbé törődnének ezzel az emberek a plázamosdók tanúsága szerint.
ez legyen higiéniai alapelv. Mondjuk ha koszos, fertőzésveszélyes dolgot, nyers húst fogtunk, tömegközlekedési eszközön kapaszkodtunk, vagy épp enni készülünk, azért szavazzunk bizalmat a szappan-víz kombinációnak.
A túlzásba vitt használatukkal akár árthatunk is. Mutatjuk, mi az a pár dolog, ami semmiképp ne maradjon ki a kézmosási repertoárból.
Az NDTV a globális kézmosási nap alkalmából összeszedte tippjeit a megfelelő kézmosáshoz, és azt a 6 hibát, amit jó lenne kerülni az egészség megtartása érdekében. Mert egy sima tenyérlötybölés bizony nem elég.
1. hiba: a szappan kihagyása
Ha a plázában, a fesztiválon, az irodában, a vonaton vagy bárhol elfogy a szappan, kérj a megfelelő személytől, ne elégedj meg a vízzel. A kézen lévő olajokat és szennyeződéseket, amit a víz önmagában nem képes lemosni, csak szappannal távolíthatod el. A szappan használata létrehozza azt a súrlódást, amely a kórokozók és baktériumok bőrről való eltávolításához szükséges, így a kézmosási folyamat sokkal hatékonyabb, mint sima vízzel.
2. hiba: a túlzott fertőtlenítés
Itt már látszik is, miért nem elég a fertőtlenítőszer, ez ugyanis nem végzi el ezt a súrlódási folyamatot. Emellett az alkoholos kézfertőtlenítő túlzott használata a kézen lévő jótékony baktériumflórában kárt tesz, emellett szárítja a kezet, ami így kireped, a védőflóra nélkül és a sebeken keresztül pedig sokkal könnyebben a véráramba jutnak a kórokozók, mint kézfertőtlenítő nélkül. Ezért vagy válts szappanos kézmosásra, amikor csak teheted, vagy sose felejts el hidratálni fertőtlenítő használata után.
3. hiba: Túl rövid ideig tartó mosás
A csap alatti gyors öblítés nem elegendő. Ahhoz, hogy a kézmosás hatékony legyen, legalább 20 másodpercig kell dörzsölni a kezet. Jusson eszedbe a járvány alatt megszaporodott, kézmosást népszerűsítő plakát arról, mely részeket kell megmosnod jól.
4. hiba: A kéz nem minden részét mossuk meg
Igen, nincs mit kihagyni. A csak tenyér és ujjhelyek mosása olyan, mint halottnak a csók. Sose hanyagoljuk el a kézhát, az ujjak köze, a csukló vagy a kézél részeit, a körmök alatti területeket pláne! Elengedhetetlen, hogy a kéz minden részét megdörzsöljük jó alaposan.
5. hiba: Nem szárítjuk meg a kezet rendesen
A nedves kéz nagyobb valószínűséggel terjeszti a kórokozókat, mint a száraz kéz. Ha nem szárítjuk meg a kezünket a mosás után, az önmagában a mosás előnyeit vonhatja vissza.
6. hiba: Szennyezett felületek érintése közvetlenül kézmosás után
Káromkodáspozitív élethelyzet. Ha közvetlenül kézmosás után megérintünk egy szennyezett felületet, például egy csapot vagy az ajtókilincset, akkor a mosás hatásának akár annyi is lehet. Áthidaló megoldás lehet, ha ilyenkor zsebkendővel nyitunk ajtót, ami drámai hatást kelthet, de még mindig jobb, mintha összeszedünk valami 2 hétre leterítő nyavalyát egy megveszekedett kilincsről.
7. hiba: Forró víz használata
Ki gondolná, főleg az őszi-téli hidegben, amikor a meleg víz érintése önmagában hordozza a SPA élményt, hogy a forró víz igazából bojkottálja a helyes kézmosást? A közhiedelemmel ellentétben a forró víz használata nem öl meg több baktériumot, mint a hideg víz. A forró víz kiszáríthatja a bőrt, ami repedésekhez vezethet, és érzékenyebbé teheti a kezet a fertőzésekre, ahogy a második pontban már jeleztük.
Ez a világnap rávilágít a tiszta kéz fontosságára a járványok és más fertőzések, betegségek megelőzésében, különösen azokon a területeken, ahol korlátozott az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés. De a Magyarországhoz hasonló fejlett országokban is javulhatnak az általános egészségügyi eredmények.