ÉLETMÓD

6+1 hiba, amit kézmosáskor elkövethetsz fertőtlenítéstől a forró víz használatáig

Az UNICEF kezdeményezésére október 15-e a Kézmosás Világnapja, íme pár hasznos tanács, amiről alig beszélnek.

Megosztom
Link másolása

A pandémia alatt kollektíven figyeltünk fokozottan a kézmosás alaposságára, előtte és utána azonban mintha kevésbé törődnének ezzel az emberek a plázamosdók tanúsága szerint.

Ám nem csak műtétek előtt, világjárványok alatt és mosdóhasználat után kell jól kezet mosni,

ez legyen higiéniai alapelv. Mondjuk ha koszos, fertőzésveszélyes dolgot, nyers húst fogtunk, tömegközlekedési eszközön kapaszkodtunk, vagy épp enni készülünk, azért szavazzunk bizalmat a szappan-víz kombinációnak.

A szappanos kézmosást egyébként nem helyettesítik az alkoholos kézfertőtlenítők, sőt!

A túlzásba vitt használatukkal akár árthatunk is. Mutatjuk, mi az a pár dolog, ami semmiképp ne maradjon ki a kézmosási repertoárból.

Az NDTV a globális kézmosási nap alkalmából összeszedte tippjeit a megfelelő kézmosáshoz, és azt a 6 hibát, amit jó lenne kerülni az egészség megtartása érdekében. Mert egy sima tenyérlötybölés bizony nem elég.

1. hiba: a szappan kihagyása

Ha a plázában, a fesztiválon, az irodában, a vonaton vagy bárhol elfogy a szappan, kérj a megfelelő személytől, ne elégedj meg a vízzel. A kézen lévő olajokat és szennyeződéseket, amit a víz önmagában nem képes lemosni, csak szappannal távolíthatod el. A szappan használata létrehozza azt a súrlódást, amely a kórokozók és baktériumok bőrről való eltávolításához szükséges, így a kézmosási folyamat sokkal hatékonyabb, mint sima vízzel.

2. hiba: a túlzott fertőtlenítés

Itt már látszik is, miért nem elég a fertőtlenítőszer, ez ugyanis nem végzi el ezt a súrlódási folyamatot. Emellett az alkoholos kézfertőtlenítő túlzott használata a kézen lévő jótékony baktériumflórában kárt tesz, emellett szárítja a kezet, ami így kireped, a védőflóra nélkül és a sebeken keresztül pedig sokkal könnyebben a véráramba jutnak a kórokozók, mint kézfertőtlenítő nélkül. Ezért vagy válts szappanos kézmosásra, amikor csak teheted, vagy sose felejts el hidratálni fertőtlenítő használata után.

3. hiba: Túl rövid ideig tartó mosás

A csap alatti gyors öblítés nem elegendő. Ahhoz, hogy a kézmosás hatékony legyen, legalább 20 másodpercig kell dörzsölni a kezet. Jusson eszedbe a járvány alatt megszaporodott, kézmosást népszerűsítő plakát arról, mely részeket kell megmosnod jól.

4. hiba: A kéz nem minden részét mossuk meg

Igen, nincs mit kihagyni. A csak tenyér és ujjhelyek mosása olyan, mint halottnak a csók. Sose hanyagoljuk el a kézhát, az ujjak köze, a csukló vagy a kézél részeit, a körmök alatti területeket pláne! Elengedhetetlen, hogy a kéz minden részét megdörzsöljük jó alaposan.

5. hiba: Nem szárítjuk meg a kezet rendesen

A nedves kéz nagyobb valószínűséggel terjeszti a kórokozókat, mint a száraz kéz. Ha nem szárítjuk meg a kezünket a mosás után, az önmagában a mosás előnyeit vonhatja vissza.

6. hiba: Szennyezett felületek érintése közvetlenül kézmosás után

Káromkodáspozitív élethelyzet. Ha közvetlenül kézmosás után megérintünk egy szennyezett felületet, például egy csapot vagy az ajtókilincset, akkor a mosás hatásának akár annyi is lehet. Áthidaló megoldás lehet, ha ilyenkor zsebkendővel nyitunk ajtót, ami drámai hatást kelthet, de még mindig jobb, mintha összeszedünk valami 2 hétre leterítő nyavalyát egy megveszekedett kilincsről.

7. hiba: Forró víz használata

Ki gondolná, főleg az őszi-téli hidegben, amikor a meleg víz érintése önmagában hordozza a SPA élményt, hogy a forró víz igazából bojkottálja a helyes kézmosást? A közhiedelemmel ellentétben a forró víz használata nem öl meg több baktériumot, mint a hideg víz. A forró víz kiszáríthatja a bőrt, ami repedésekhez vezethet, és érzékenyebbé teheti a kezet a fertőzésekre, ahogy a második pontban már jeleztük.

A megfelelő kézhigiénia csökkentheti a fertőzések és betegségek átadásának kockázatát.

Ez a világnap rávilágít a tiszta kéz fontosságára a járványok és más fertőzések, betegségek megelőzésében, különösen azokon a területeken, ahol korlátozott az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés. De a Magyarországhoz hasonló fejlett országokban is javulhatnak az általános egészségügyi eredmények.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Két hospice nővér feltárta a haldoklás és a nárcizmus közti kapcsolatot
Julie McFadden hospice nővér megosztott néhány tanácsot is.

Megosztom
Link másolása

Egy hospice ápolónő figyelmeztetett a nárcizmus és a halál közötti kapcsolatra, hangsúlyozva, hogy a családoknak és barátoknak „fel kell készülniük”.

Julie McFadden, a hospice ápolónő, már korábban is megosztotta tapasztalatait a haldoklás folyamatáról, a leggyakoribb utolsó szavaktól kezdve a halál négy szakaszáig, amelyeken mindenki áthalad. Célja, hogy megváltoztassa az emberek halálról alkotott képét.

A nárcisztikus személyiségzavar olyan rendellenesség, amely jellemzően empátiahiányt, feljogosítottság érzését, manipulációt és túlzott önértékelést eredményez.

Sokan a nárcisztikusokat kóros hazudozókként írják le, és bár ez nem mindig igaz, az ezzel élők minden áron megpróbálják megvédeni magukat, ami gyakran manipulációt és hazugságot is magában foglal.

A legújabb információk szerint a halál és a nárcizmus összefügghetnek. Julie nővér egy videóban Ashley-vel, egy másik halállal foglalkozó szakértővel osztotta meg véleményét.

Ashley, aki halál-dúlaként is dolgozik, azt mondta:

„Amikor az emberek meghalnak, még inkább azzá válnak, akik mindig is voltak.”

Míg az életben a nárcisztikus hajlamok talán kordában tarthatók, a haldokláskor ezek a tulajdonságok felerősödnek. Julie nővér megjegyezte, hogy van különbség a mentális egészségi rendellenesség és a nárcisztikus hajlamok között, de mindkettő megnyilvánulhat az utolsó napokban.

Kiegészítve Ashley szavait, Julie így fogalmazott: „A nárcizmusról és a haldoklásról beszél, azokról, akik nárcisztikus hajlamokkal rendelkeznek vagy éppen nárciszták. Amit mond, az pontosan az, amit én is mindig hangsúlyozok:

az emberek úgy halnak meg, ahogy éltek, és a halálkor az igazi énjük, ahogyan Ashley is mondta, felszínre kerül.”

Vagyis, ha valaki a lényege szerint nehéz természetű, akkor ez a halála előtt is meg fog nyilvánulni.

Julie nővér figyelmeztette a családokat: „Akik ott lesznek, ha úgy döntenek, hogy ott maradnak, fel kell készülniük.”

Ez azt jelenti, hogy azoknál, akik nárcisztikus hajlamokkal rendelkeznek, azokon az utolsó napjaikban még inkább megmutatkoznak ezek a tulajdonságok, hiszen a halál közeledtével az emberek valódi énje mindig felszínre kerül.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezek a vegán ételek pontosan olyan károsak, mint bármelyik másik, hiába növényi eredetűek
A listán szereplő ételek károsíthatják a szívet.

Megosztom
Link másolása

Sokan gondolják azt, hogy növényi értend sokkal egészségesebb, mint a vegyes, vagyis állati eredetű élelmiszereket tartalmazó étrend.

Ám nemrég kiderült, hogy akár daganatos betegségekért is felelős lehet a húsmentes és állati fehérjétől mentes étrend, mivel egyes, bélrákos betegségek esetén éppen az állati fehérjében található anyagok segítenek felvenni a harcot a kórral.

De más ok miatt sem jelent önmagában a növényi étrend automatikusan egészségesebb étrendet.

Erre hívja fel a figyelmet a Joy egyik cikke.

"Fontos tudni, hogy bár a növényi alapú ételek általában egészségesek, a feldolgozott növényi termékek ugyanúgy károsíthatják a szívünket, mint az állati eredetűek"

- írja a Joy.

A feldolgozás mértéke ugyanis nagyon is befolyásolja, mennyire egészségesek a növényi élelmiszerek.

Az olyan, többszörösen feldolgozott növényi élelmiszerek, mint amilyenek a növényi alapú gyorsételek, készételek, a cukrozott, ízesített növényi italok, egyes péksütemények, rágcsálnivalók és a chipsek, különféle ipari eljárással készülnek. Ezek pedig megváltoztatják az élelmiszerek természetes összetételét. Gyakran olyan anyagokat adnak ezekhez az ételekhez, amelyek növelhetik a szívbetegségek és más krónikus betegségek kockázatát.

Ezzel szemben a friss zöldségek és gyümölcsök, a natúr (nem ízesített, nem cukrozott, nem sózott) növényi magvak, a hüvelyesek, illetve a friss alapanyagokból készült ételek már az egészséges kategóriába tartoznak.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Te is elkaptad az őszi náthát? Így gyógyulhatsz ki 3 nap alatt belőle
Egyre többen tüsszögnek és krahácsolnak körülötted? Itt az őszi nátha szezonja.

Megosztom
Link másolása

Egyre több ember szenved a náthától, ami a hűvösebb időjárás, a változó páratartalom és az oktatás újraindulása miatt elég gyakori. A nátha tünetei közé tartozik az orrdugulás, tüsszögés, torokfájás és általános fáradtság is.

Ha már a zsebkendők közt élsz, és a forró italok az új legjobb barátaid, ne aggódj!

Van néhány szuper tippünk, hogy tudsz 3 nap alatt túllépni a náthán.

Pihenj és hidratálj, mint egy istennő!

Képzeld el, hogy az első nap a pihenésről szól – ez a legfontosabb lépés a gyors gyógyuláshoz! Hagyd a munkahelyi e-maileket, és bújj be a takaród alá. Az alvás az egyik legjobb gyógyszer, amit csak találhatsz.

Mert, hello, a tested most harcol, és te nem akarsz ő és a gyógyulás közé állni!

A folyadékpótlás nemcsak hogy szuper fontos, de most az életed legfontosabb része. Pörgesd fel a teázást – igyál sok gyümölcslevet, kamillát vagy gyömbérteát. A gyömbér igazi csodaszer: forralj egy kis vizet, és dobd bele az apróra kockázott szeleteket. Csavarj rá egy fél citromot és mehet bele egy nagy kanál méz is. A takony gyorsan eltűnik, és még egy kicsit a fáradtság érzése is javul.

Természetes gyógymódok – házi csodaszerek

A második lépésben jöhetnek a természetes gyógymódok, mert te nem csak úgy tűröd a náthát, hanem vissza is vágsz!

A sóoldatos orröblítés szuper, és kábé olyan, mint a spa, csak az orrodnak.

Keverj el egy teáskanál sót egy pohár langyos vízben, és öblítsd át az orrod! Újra beléphetsz a világba!

Gőzölj egy jót! Forralj vizet, szórj bele kamillavirágot és hajolj fölé, közben takard le a fejed egy törölközővel. Olyan lesz, mintha egy mini szaunába lépnél, és a légutak megkönnyebbülnek! Ihatsz még mézes-citromos vizet is. A méz természetes köhögéscsillapító, és a citrom a vitaminbombád – egy igazi álompáros!

Tápláló falatok, hogy a nátha ne legyen többé vendég!

A harmadik lépésben a tápláló ételek kerülnek a középpontba. Itt az idő, hogy a színes zöldségek és gyümölcsök beférkőzzenek az életedbe. A C-vitaminban gazdag citrusfélék, kiwi és paprika igazi akcióhősök, akik felpörgetik az immunrendszered.

A levesek se maradhatnak ki! Készíts egy nagy adagot csirke húslevesből vagy zöldséglevesből.

Nem véletlenül mondják, hogy ezek a levesek egyfajta antibiotikumként képesek meggyógyítani a légúti betegeket.

Az ízek elvarázsolnak, és még a lelkedet is átmelegítik. Probiotikumok? Igen! Joghurt, kefir, mindezek segítenek, hogy a bélflórád egyensúlyban maradjon.

Extra tippek a csúcsformáért

Szabadulj meg a stressztől!

A stressz a legnagyobb ellenséged, ezért pihenj, relaxálj és figyelj a légzésedre. Próbálj ki meditációt, vagy ha jobban vagy, légy a szabadban egy kicsit. A friss levegő csodákra képes!

Orvos? Igen, ha szükséges

Ha a nátha tünetei nem csillapodnak, vagy valami komolyabb kezd kialakulni, ne habozz orvoshoz fordulni. Jobb félni, mint megijedni!

Az ősz szép, de a nátha nem az! Ezzel a 3 napos tervvel viszont felveheted a harcot a megfázással, és újra fitt leszel. Persze a legjobb védekezés a megelőzés – moss kezet, kerüld a beteg embereket, és készülj fel a nátha elleni harcra!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Így dolgozhatsz távmunkában - még akkor is, ha a céged azt szeretné, hogy járj be az irodába
Hasznos tippek HR-esektől, akik mindezt kipróbálták!

Megosztom
Link másolása

Néhány évvel a hibrid munkarendek bevezetése után, egyre többen kreatívan próbálják megkerülni a vállalati szabályokat.

Amióta arról hallani, hogy néhány vállalat visszaköveteli az irodába a dolgozóit, a home-office-ból és a hibrid munkarendben dolgozó munkavállalók egyre idegesebbek,

hogy a „vissza az irodába” felszólítás az ő postafiókjukban is landolhat.

Szakértők most megosztják a legjobb stratégiáikat a kötelező irodai jelenlét megkerülésére.

Keressünk lehetőséget a rugalmasságra

– tanácsolja Joshua Bienstock, JD, LLM, a New York-i Műszaki Egyetem Humánerőforrás-gazdálkodási Tanszékének adjunktusa, aki 30 éve gyakorolja a foglalkoztatási és munkaügyi jogot.

Először is győződjünk meg róla, hogy pontosan értjük a vállalat hibrid munkára vonatkozó szabályzatát. „Egyes előírások beépített rugalmasságot kínálhatnak, például lehetőséget az irodai napok cseréjére vagy otthoni munkavégzésre bizonyos okokból” – mondta Bienstock.

Ezután érdemes beszélni a felettesünkkel. Bienstock szerint fontos őszinte párbeszédet folytatni a szabályzat rugalmasságáról - szúrta ki a NewYorkPost.

„Egyes vezetők megengedőbbek vagy nyitottabbak lehetnek egyedi megállapodásokra” – mondta.

Dr. Kyle Elliott, MPA, EdD, a CaffeinatedKyle.com technológiai karrier coacha szerint is lehetséges, hogy egyes alkalmazottak megkerülhetik a szigorú „vissza az irodába” utasításokat azzal, hogy megszerzik a felettesük jóváhagyását a teljes távmunkához. Természetesen nehéz lehet elérni egy úgynevezett „titkos hibrid” munkarendet, ha a főnökünk szigorúan betartja a szabályokat. Figyeljünk arra is, hogy ez a gyakorlat „neheztelést válthat ki a kollégákból, ha az ő vezetőik kevésbé rugalmasak” – figyelmeztetett Elliott, így a felettesünk (nagyon kedves) engedményeit tartsuk titokban a munkatársaink előtt.

Indokoljuk meg a kérésünket

Kraig Kleeman, a globális távmunkára szakosodott New Workforce ügynökség alapítója és vezérigazgatója ezt a meggyőzést „számokkal, nem kényelemmel” írja le.

„Amikor azt kérjük, hogy folytathassuk az otthoni munkát, nem elég annyit mondani, hogy ’jobban szeretem így’. Meg kell magyarázni, miért jó ez nekünk és miért jó a cégnek is”

– mondta Kleeman, felsorolva néhány példát, mint a megnövekedett termelékenység és a határidők gyorsabb teljesítése. „Mutassuk meg a főnökünknek, hogy a cég is profitál belőle, nem csak mi. Ez jelentősen megerősíti az érvelésünket” – tette hozzá.

„Apelláljunk a munkaadó alapvető érdekeire” – visszhangozta Bienstock.

„Ha például kulcsfontosságú vagy nélkülözhetetlen tagjai vagyunk a csapatnak, és a munkaadó a távozásunkkal néz szembe, elképzelhető, hogy hajlandó lazítani a szabályokon, hogy megtartson minket”

– mondta. „Ne adjunk ultimátumot, de hangsúlyozzuk, hogy a rugalmasságuk nélkül talán nem tudunk a szervezetnél maradni.”

Bienstock is hangsúlyozta a konkrét példák fontosságát. „Ha a munkánk utazással vagy költségekkel jár, amelyeket távmunkával csökkenteni lehetne, ezt mutassuk be, mint a cég számára előnyös lehetőséget”

– mondta.

Lépjünk kapcsolatba a HR-rel

Egészségügyi problémáink vannak? „Ha jó okunk van arra, hogy otthonról dolgozzunk, ne habozzunk beszélni róla” – mondta Kleeman.

„Kérjünk orvosi igazolást vagy terapeutától származó levelet, amely igazolja, hogy az otthoni munkavégzés jobb a fizikai vagy mentális egészségünk szempontjából.”

Egyes egészségügyi állapotok esetén lehetőségünk nyílhat ésszerű alkalmazkodást kérni. Azonban „lehetséges, hogy a munkaadó megtagadja a kérést, attól függően, hogy milyen feladatokat látunk el, és hogy a kérés nem jelent-e túlzott terhet a munkaadóra” – tette hozzá, megjegyezve, hogy a mentális egészségi állapotok, például a szorongás és a depresszió, talán elég indok lehet a távmunkára. Azért mielőtt ezt a kártyát elővesszük, nem árt végiggondolni, milyen fazon a főnökünk. Lehet, hogy erre a hírre inkább az elbocsátás felé hajlik majd.

Ha személyes okaink (például gyerekfelügyelet vagy gondozás) indokolják az otthoni munkavégzést, ezt is érdemes lehet megbeszélni a HR-rel.

Építsünk szövetséget a cégen belül

Hasonló gondolkodású kollégák megtalálása is lehet egy út a több otthoni munkavégzési lehetőséghez – ajánlotta Bienstock. „

Lehet, hogy nem mi vagyunk az egyetlenek, akik jobban preferálják a távmunkát.

Ha szövetséget építünk másokkal, erősebb kollektív érvet hozhatunk a vezetőség felé a távmunkából származó előnyökről” – mondta.

Legyünk készek kompromisszumra

„Próbáljunk meg középutat találni” – mondta Bienstock. „Javasolhatjuk, hogy hetente néhány napot otthonról dolgozzunk. Az emberek értékelik, ha hajlandóak vagyunk kompromisszumot kötni, és ez növeli az esélyünket arra, hogy megkapjuk, amit szeretnénk” – tette hozzá.

Javasoljunk próbaidőt

A cégvezetés valószínűbb, hogy engedélyezi a kérést, ha látják, mennyire előnyös ez minden fél számára. „Ez a megközelítés lehetővé teszi a vezetőség számára, hogy lássa az előnyöket anélkül, hogy hosszú távú változásra kellene elköteleződniük” – mondta Bienstock.

Maximálisan használjuk ki az irodában töltött napokat

„Amikor az irodában vagyunk, összpontosítsunk azokra a tevékenységekre, amelyek a leginkább profitálnak a személyes jelenlétből, például a megbeszélésekre, ötletelésekre vagy csapatépítő tevékenységekre” – mondta Bienstock. „Ha a legtöbbet hozzuk ki az irodában töltött időnkből, nagyobb eséllyel érhetjük el, hogy más napokon távmunkát végezhessünk.”


Megosztom
Link másolása