SZÉPSÉG

6 pénztárcabarát összetevő, amivel egy alap arckrémből is luxusterméket tudsz varázsolni

Nem kell megvenned a méregdrága márkás kozmetikumokat, hogy kipróbáld ezeket a csoda bőrápoló összetevőket! És ami még jobb: főzőcskézned sem kell hozzá!
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. augusztus 28.


Megosztom
Link másolása

Mindenki egészséges, szép arcbőrre vágyik, amit viszont nem adnak könnyen. Számtalan dologtól függ a bőrünk állapota a táplálkozásunktól kezdve az esetleges betegségeinken át a levegő összetételéig, mégis, a legtöbb pénzt és időt a külsőleg történő „tatarozásra” fordítjuk. Ebből pedig a kozmetikai ipar nagyszerűen megél.

Mert hát ki az, aki utánanéz, mennyibe kerülnek a neves márkák termékeinek nagybetűsített, extra összetevői?

Pedig ma már nem nehéz megkutatni őket, a Krémmánia oldala például remek kiindulópont, ha szeretnénk egy termékről megtudni, mi is van benne ÉS az mi is valójában. Ha pedig megtetszene egy arckrém vagy tonik valamely „alkatrésze”, csak átmásoljuk a böngészőbe, és hamarosan rájövünk, mekkora lehúzásoknak vagyunk napi elszenvedői.

Ha ismerjük a bőrünket, könnyen találunk hozzá olcsó alap termékeket, amiket aztán fillérekből felturbózhatunk a különleges összetevőkkel.

Arra kell csak figyelnünk, hogy mindig olvassuk el és tartsuk be az adott anyag felhasználás módját, az ajánlott hígítási arányt és a tárolásra vonatkozó utasítást. Hiszen minden be nem tartott szabály szó szerint a bőrünkre megy.

A tonikként vagy arcpakolás alapjaként használt virágvizektől a ráncok, foltok és pattanások elleni, most éppen niacinamid néven futó B3-vitaminig  számtalan anyag várja, hogy felfedezzük, és a szépségipari márkanév megfizetése helyett inkább házi fagyira költsük a megspórolt pénzünket.

Olasz szalmagyopár virágvíz

Az egyik legjobb példa az egyszerű és olcsó, de hatékony kozmetikai összetevőre a curryfű. Igen, egy mediterrán fűszerről beszélünk,

amit immortelle néven egy itthon is ismert francia cég már évek óta belekever borsos árú termékeibe.

Szerencsére ma már könnyen beszerezhető ez az illatos hidrolátum, melyet használhatunk hígítatlanul is arcpermetként ekcéma, dehidratált bőr vagy karikás szemek esetén, de készíthetünk belőle otthoni agyagos arcpakolást is. Segít napégés, ajakherpesz és rovarcsípések esetén is, és hahó, kedves férfi olvasók, borotválkozás utáni irritációra is remek!

Mezei zsurló kivonat

A zsurlók ősi növények, legtöbb fajuk már kihalt, felmenőik a dínók lakta ősi erdőket alkották. Ma is élő rokonuk, a mezei zsurló

legnagyobb erőssége szilícium- és kovasavtartalmában rejlik: ezzel járul hozzá a bőr és a haj szerkezetének javításához.

A növény kivonata irritációellenes, gyulladáscsökkentő és a bőr tónusát javító folyadék, melyet 5-20%-os hígításban, vízben vagy vizes alapanyagban oldva tudunk beilleszteni az arcápolási rutinunkba. Használható narancsbőr ellen, remek faggyúszabályozó, vérzéscsillapító és összehúzó, segít korpásodás és nehezen gyógyuló sebek esetén is, így nem csak az arcon, hanem testszerte alkalmazhatjuk.

Niacinamid

A niacinamid, leánykori nevén B3-vitamin egy igazi jolly joker a bőrápolásban!

Bevethető a bőröregedés tipikus jelei ellen (ráncok, foltok), meglepően gyorsan veszi fel a harcot az aknékkal, és segít megtartani a bőr hidratáltságát. Fehér por alakban tudod beszerezni, melyet víztartalmú készítményben kell feloldanod. Nem érdemes előre bekeverni, mert úgy nem tudod az adott napi szükségletedhez igazítani az arányokat. Tiszta kiskanállal kimérve, vagy a tároló edényből/zacskóból óvatosan a kezedbe szórva egy bors méretű adag elég lehet a napi arckrémedhez vagy arctonikodhoz adagolva a hosszú távú használathoz. Természetesen, ha úgy látod, a te bőröd többet is elbír belőle, óvatosan emelheted az adagot, de mindig figyelj a bőröd visszajelzésére! 4-5%-os mennyiségben használva bizonyítottan serkenti a bőr természetes kollagén- (és egyéb fehérjéinek) termelését, pigmentfoltok elleni 2-5% hígításban használd.

A niacinamid segít a faggyútermelés normalizálásában és gyulladáscsökkentő hatású is, ezzel segít a pattanások ellen harcban.

A bőr védőrétege, mely segíti megőrizni a hidratáltságát, egy kocsonyás, főleg zsírsavakból, koleszterolból és keramidokból álló anyag. Ezek szintézisét képes a B3-vitamin serkenteni, így a bőr ellenállóbb lesz a környezeti ártalmakkal szemben.

Dinnyemag olaj

Hűsítő nyári gyümölcs, aminek a magja snack-nek sem utolsó, de a belőle nyert olaj az igazi kincs! Tele van egyszeresen és többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavakkal (F vitamin, omega-6, omega-9), melyek elősegítik a bőr hidratáltságát, miközben egyensúlyba hozzák a faggyútermelést.

Zsíros és vegyes bőrre ajánlott, mivel rendkívül könnyű szerkezetű, gyorsan beszívódik a bőrbe, nem hagy tocsogós érzést maga után.

Az érzékeny bőrűek is bátran használhatják, sőt, kisbabák bőrére sem jelent veszélyt. Önmagában, hígítás nélkül is alkalmazható, de keverhetjük krémekbe is. Oxidálásra hajlamos olaj lévén előnyösebb 19°C alatt, nedvességtől és fénytől védve tárolni. Hajápolóként hajmosás előtt a fejbőrbe masszírozva csökkenti a zsírosodást, lemosás után a haj fényes, sima lesz zsíros érzet nélkül.

Acmella kivonat

A növényi Botox-ként is ismert, Brazíliában őshonos acmella a bőrünk feszességéért felelős kollagén-elasztin-fibroblaszt trió egyensúlyának megbomlását késlelteti. Hatására a kollagén nem szökik olyan hamar, a bőrszerkezet visszanyeri stabilitását, feszesebb, rugalmasabb lesz.

Mivel ideiglenesen bénítja az izmokat, azonnali (bár nem tartós) arcvasalásra képes- ezért is hívják az acmellás készítményeket randikrémeknek.

Gazdaságos összetevő, hiszen már 2% acmella is elég ahhoz, hogy egy egyszerű arckrémből ránctalanító csoda váljon. Narancsbőr, terhességi csíkok megelőzésére és kezelésére is érdemes kipróbálni.

Selyemprotein

Már a neve is csábító, hát még, ha megismerjük a hatását! A selyemfehérje molekuláris szerkezete hasonló a bőrben található kollagén rostokhoz, ezáltal javítja annak rugalmasságát.

Az ázsiai kozmetikai ipar egyik kedvence, mivel segíti a bőr fehérítését, finomítását.

Állítólag a selyemszövő nők kezének fiatalosságát látva fedezték fel az anyag bőrre gyakorlott kedvező hatását. Bőrünk sötétedését a bőrben található melanin okozza, melyet a tirozináz oxidációja képez. A selyemfehérje hatékonyan gátolja a tirozináz képződését. Ez az anyag képes a káros napsugarakból az UVB 90%-át , az UVA-nak pedig az 50%-át elnyelni, így fényvédő hatása is hozzájárul a világos bőrszín megőrzéséhez. Emellett gyulladáscsökkentő és sejt regeneráló, valamint kiváló hajkondícionáló is: balzsamba keverve segít megtartani a haj hidratáltságát, rugalmasságát. Vízoldékony, 1-5%-ban keverjük a kész termékekhez.

Ami az egyiknek működik…

Nagyon fontos szem előtt tartani az otthoni kozmetikum-tuningolás során, hogy bármilyen jókat is írnak egy-egy összetevőről, az nem biztos, hogy akkor és ott nekünk is működni fog. Egyrészt a legtöbbnek rendszeres használatra van szüksége ahhoz, hogy látható eredményt érjük el vele, másrészt erősen szervezet és bőr-függő, kinek hogyan reagál a teste az adott anyagra.

Ezért is fontos mindig egészen kis adagban tesztelni az újdonságokat- ezt vegyük figyelembe a vásárlásnál is, és új anyag esetén mindig válasszuk a legkisebb kiszerelést.

A tisztaság fontosságát talán nem is kell külön kiemelni: minden egyes felület, ami érintkezik a kozmetikummal- és ezáltal a bőrünkkel- egy új szaporodási közeget kínál a baktériumok és más kórokozók számára.  A szakemberek emiatt is ajánlják a pumpás kiszerelésű krémeket és a cseppenthető üvegű folyékony termékeket.

Egészen biztos, hogy lesz olyan anyag, amit megveszünk, és az első használat után kiderül, hogy nem leszünk vele barátok. Ha így alakult, és maga az anyag nem érintkezett a bőrünkkel (tehát pl. csak cseppentettünk belőle, de nem értünk hozzá a cseppentőhöz), nem kell kidobnunk, nyugodtan tovább adhatjuk másnak. Ezzel is védjük a környezetet és a nagy közös pénztárcát, hiszen a kereskedelemben kapható, előre bekevert változatokra eltapsolt összegek töredékéből tudunk velük kísérletezni. És ha már a kísérletezésnél tartunk: a magunk bőrét visszük csak vásárra, nem nyuszikét vagy egerekét. Összeférhetetlenség esetén pedig csak egy, általában természetes növényi kivonatot juttatunk vissza a környezetbe.

 

 

 

 

 

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


SZÉPSÉG
A bőrgyógyász személyes higiéniai tippje: ettől az olcsó szertől eltűnik a bőrkeményedés
Valószínűleg a te háztartásodban is megtalálható, ha mégsem, akkor pár száz forintért beszerezheted.

Megosztom
Link másolása

A meleg nyári időszakban szinte elkerülhetetlen, hogy lábaink előtérbe kerüljenek.

Ilyenkor pedig nagyon kellemetlenül érezhetjük magunkat, ha sarkunkon repedezett a bőr, talpunk tele van bőrkeményedéssel és még esetleg körömgombával és kellemetlen lábszaggal is küzdünk.

Mielőtt azonban a költséges pedikűrt választanád, eláruljuk, mi az az olcsó összetevő, amivel könnyen felveheted a harcot az előbb említett problémákkal.

Dr. Neera bőrgyógyász, sebész a TikTok-oldalán osztja meg tudását követőivel. Most azt is elárulta, mi az egyik kedvenc személyes higiéniai tippje:

Almaecet

Bizony az almaecetről eddig is tudtuk, hogy rengeteg pozitív hatása lehet szervezetünkre, akár a fogyást is elősegíti. Most a bőrgyógyász azonban azt is elárulta, hogy ez a természetes összetevő képes akár a bőrkeményedéssel, körömgombával és kellemetlen lábszaggal is megküzdeni.

Nem kell mást tennünk, mint egy csésze almaecetet összekeverni 4 csésze langyos vízzel, és ebbe a keverékbe áztatni lábainkat 15 percig. A kezelést ismételjük meg hetente háromszor.

A bőrgyógyász szerint az egyszerű almaecetnek antibakteriális, gombaölő és hámlasztó hatása van, így megoldást jelenthet a problémánkra.

@dermatologysurgeon Here is a personal hygiene tip I will not gatekeep as a dermatologist. Apple cider vinegar contains malic acid, which can help exfoliate and heal rough, cracked feet & also has antibacterial and antifungal properties to help get rid of smelly feet odor, toenail fungus and athlete’s foot. #feetcare #fyp #footfungus ♬ where is my mind (piano version) - your movie soundtrack


Megosztom
Link másolása

SZÉPSÉG
Neked is töredeznek, beszakadnak a körmeid? Ezt kell enned, hogy újra egészségesek legyenek
A beszakadó, töredező körmök nem csak bosszantóak, de figyelmeztető jelei is lehetnek annak, hogy valami nincs rendben a szervezetedben.

Megosztom
Link másolása

A körmök állapota sokszor árulkodik az étrendedről, de az általános egészségi állapotodról is adhat képet. Ha gyakran szakad be a körmöd már a kisebb igénybevételtől is, vagy a végei töredeznek, érdemes változtatni azon, amit eszel.Vannak tápanyagok, amik hiányozhatnak a napi menüdből.

Íme néhány konkrét étel, amely segíthet megerősíteni a körmöket és elősegíteni azok egészséges növekedését:

1. Fehérjében gazdag ételek

A körmök keratinból épülnek fel, ami egy fehérje. Ha nem viszel be elég fehérjét, a körmeid könnyen töredezhetnek. Az alábbi ételek nagyszerű fehérjeforrások:

Tojás: Ideális reggelire vagy salátákhoz.

Csirke: Könnyen elkészíthető, és sokféleképpen variálható.

Pulyka: Szendvicsekbe, salátákba, vagy főételként.

Hal: Lazac, tonhal, vagy tőkehal – mind remek választás.

Diófélék és magvak: Mandula, dió, napraforgómag – tápanyagban gazdag nasik.

Hüvelyesek: Lencse, csicseriborsó, fekete bab – kitűnő fehérjeforrások vegetáriánusok számára is.

2. Biotinban gazdag ételek

A biotin, más néven B7-vitamin, kulcsfontosságú a körmök és a haj egészségéhez. Az alábbi ételek bővelkednek biotinban:

Tojás: Különösen a tojássárgája gazdag biotinban.

Mandula: Tökéletes uzsonnára vagy reggeli zabkásába.

Spenót: Salátákban, turmixokban, vagy főzelékként is fogyasztható.

Banán: Könnyen elérhető, egészséges snack.

Édesburgonya: Sült formában vagy püréként is remek választás.

3. C-vitaminban gazdag ételek

A C-vitamin elengedhetetlen a kollagén termeléséhez, ami hozzájárul a körmök erősségéhez. Fogyassz többek között ilyen ételeket:

Narancs: Frissen magában, vagy gyümölcssaláták részeként is tökéletes.

Eper: Desszertként magában vagy turmixokba, tortakrémekbe is teheted.

Kivi: Magas C-vitamin-tartalmú gyümölcs, ami önmagában is finom.

Paprika: Nyersen szendvicsekhez, salátákba, vagy sült zöldségként is kiváló. Ne feledjük, itt a lecsószezon!

Brokkoli: Roppanósra párolva vagy sülve is egészséges köret.

4. Vasban gazdag ételek

A vashiány gyakran vezethet törékeny körmökhöz. Itt van néhány vasban gazdag étel, amit érdemes beépíteni az étrendedbe:

Vörös húsok: Marha, bárány – laktató és vasban gazdag.

Máj: Különösen magas vastartalommal bír.

Lencse: Gyorsan elkészül, levesnek, főzeléknek vagy főve salátákhoz is csodálatos.

Spenót: Nemcsak biotinban, de vasban is gazdag.

Quinoa: Sokoldalú alapanyag, ami salátákhoz és köretekhez is passzol.

5. Cinkben gazdag ételek

A cink is fontos szerepet játszik a körmeid egészségének fenntartásában. Az alábbi ételek cinkben gazdagok:

Tökmag: Egészséges snack vagy salátákra szórva.

Csicseriborsó: Salátákban vagy hummusz formájában.

Tojás: Ismét egy sokoldalú tápanyagforrás.

Zabpehely: Reggelire ideális, de süteményekhez is adható.

Teljes kiőrlésű gabonák: Például barna rizs, barna kenyér formájában eheted.

6. Omega-3 zsírsavak

Az Omega-3 zsírsavak hidratálják a körmöket, így megelőzve a töredezést. Ezek az ételek gazdagok Omega-3-ban:

Lazac: Főételként vagy salátákhoz.

Makréla: Zsíros hal, ami tele van Omega-3-mal.

Chia mag: Turmixokba, joghurtokba, vagy desszertekbe is kiváló.

Lenmag: Keverd joghurtba vagy szórj belőle salátákra.

Dió: Salátákban vagy önmagában is finom.

7. Kalciumban gazdag ételek

A kalcium is elengedhetetlen a körmök erősségéhez. Íme néhány kalciumban gazdag étel:

Tejtermékek: Tej, joghurt, sajt – mind remek kalciumforrások.

Tofu: Különösen a kalciummal dúsított tofu.

Sötétzöld leveles zöldségek: Kelkáposzta, spenót, mángold.

Mandula: Magas kalciumtartalmú dióféle.

Szardínia: Ezt az olajos halat könnyen beépítheted az étrendedbe.

Általános tanácsok a körömápoláshoz:

Hidratálás: Ne felejts el elegendő vizet inni! A hidratáltság fontos a körmeid egészségéhez is.

Egészséges zsírok: Olívaolaj, avokádó és más egészséges zsírok fogyasztása javíthatja a körmeid rugalmasságát.

Kerüld a túlzott kézfertőtlenítők használatát: Ezek kiszáríthatják a körmöket, ami töredezéshez vezethet.

Mikor fordulj orvoshoz?

Ha a fenti étrendbeli változtatások ellenére sem tapasztalsz javulást, vagy egyéb tüneteid is jelentkeznek, érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt vagy dietetikust. Lehetséges, hogy valamilyen egészségügyi probléma, például vashiányos vérszegénység, pajzsmirigy-probléma vagy bőrbetegség áll a háttérben.

Építsd be ezeket az ételeket az étrendedbe, és hamarosan látni fogod, hogy a körmeid újra egészségesek és erősek lesznek!


Megosztom
Link másolása


SZÉPSÉG
5+1 szokás, ami nem kerül semmibe, de szebb lehet tőle az arcbőröd – kozmetikus ajánlásával
Ezekkel a hétköznapi szokásokkal is nagy eredményt érhetünk el.

Megosztom
Link másolása

Ha úgy érzed, mindent megteszel arcbőröd egészségéért, mégsem látod az eredményt, lehet, hogy nem is kell annyira túlgondolnod.

Takács Petra kozmetikus szerint, ha ezt a pár szokást beiktatod a mindennapjaidba, már azzal sokat teszel arcbőrödért.

Nem kell újabb 10 lépéses, időigényes és drága bőrápolási rutint kialakítanod.

Mutatjuk is, mi az az 5+1 szokás, amit érdemes beiktatnod és nem kerül semmibe.

1. Hajformázók arcmosás előtt

Fontos, hogy a különféle hajformázó termékeket, például szárazsampon, arcmosás előtt használd, mivel, ha egész nap a bőrödön marad, irritálhatja azt.

2. Fogmosás arctisztítás előtt

Az előző esethez hasonlóan a fogmosást is érdemes az arctisztítás előttre időzíteni, mivel a maradék fogkrém esetleg irritálhatja bőrödet.

Petra szerint sokan küzdenek száj környéki pattanásokkal, aminek kiváltó oka akár ez is lehet.

3. Alapos kézmosás

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos az alapos kézmosás, mielőtt az arcodhoz nyúlnál. A kozmetikus szerint, hiába nem érzed koszosnak a kezed és például csak a hajadat csináltad meg előtte, akkor is kötelező a kézmosás!

4. Alapos arcmosás

A szakértő szerint az arcmosásnak legalább 30-60 másodperig kell tartania. Nem kell erősen dörzsölni a bőröd, fontos, hogy gyengéd legyél, de alapos!

5. Külön törölköző

Fontos, hogy az arcmosás utáni szárításhoz legyen odakészítve egy törölköző, amit csak az arcodra használsz. Kimondottan ajánlott ez azoknak, akiknek gyulladásra hajlamos, pattanásos a bőrük.

Arra is figyelj, hogy ezt a törölközőt heti 2-3-szor cseréld le. Illetve, ha nagyon súlyos a helyzet, akkor használj eldobható, illatmentes papírtörlőt - javasolja a szakértő.

+1 Párnahuzatok

Ahogy az arcra használt törölközőt, úgy a párnahuzatot is érdemes heti 2-3-szor tisztára cserélni. Éjszakánként akár több órán keresztül hozzáér az arcunk a párnához, érdemes elkerülni, hogy onnan kosz és baktériumok kerüljenek a bőrünkre.

@tp.makeup 5+1 hasznos szokás a mindennapokban, ami nem kerül neked semmibe, mégis sokkal szebb lehet tőle a bőröd . . . #arcápolás #bőrápolásitippek #bőrápolás #szépség #mindennapok #nekedbeakaromlatni ♬ eredeti hang - TP MAKEUPBőrápolás|Smink|Haj


Megosztom
Link másolása


SZÉPSÉG
Az ázsiai bőrápolás csodafegyvere: ezért a házilag elkészíthető arcpakolásért őrül most meg mindenki
Az ázsiai bőrápolási termékek nagyon felkapottá váltak mostanában. Nem csoda, hiszen rendkívül hatásosak.

Megosztom
Link másolása

A szépségápolás szerelmeseinek szívét már rég elnyerte az ázsiai csodafegyver, a rizs.

Hajápolás

A rizsvíz már régóta nagykedvenc a hajápolás terén. Amellett, hogy könnyű elkészíteni, a rendszeres használói kiváló eredményekről is beszámolnak.

Elkészítéséhez nem kell mást tenni, mint egy csésze rizst jó alaposan átmosni, majd tiszta vízben állni hagyni 24 órán keresztül.

Az így elkészült „rizsvizet” spriccelős üvegbe töltve könnyen fel tudjuk vinni a hajtövekre, de akár a teljes hajhosszot is átöblíthetjük vele hajmosás előtt.

@moniquemrapier Reply to @katerinaortiz_ NEVER been asked a question more The best way for noticeable results! #hair #hairtransformation #hairgrowth #hairtok ♬ Still into You - Paramore

Arcápolás

Nem rég meghódította az internetet a koreai rizses arcpakolás. Hasonlóan könnyedén elkészíthető, mint a hajápoló, és üvegtisztaságú, rugalmas arcbőrt ígér.

Az elkészítés kezdetben szinte ugyanaz: vegyünk egy csésze baszmati vagy jázmin rizst és öblítsük át alaposan. Főzzük egészen puhára, majd az egészet turmixoljuk le, míg krémes állagú keveréket nem kapunk. Végül adjunk hozzá egy kiskanál mézet.

Az így kapott arcpakolást vigyük fel az arcbőrre és hagyjuk hatni 10-15 percig. Érdemes heti 2-3 alkalommal használni, de akár mindennap is alkalmazhatjuk. Sőt, a keverék hűtőben tartva akár egy-két hétig is eláll, így nem kell mindennap újra főznünk.

@selinadasilvaa Try if you want glass skin in 10 minutes ✨✨✨ #ricemask #glassskin #homeremedy #koreanskincare #skincaretips #fyp #diy #kbeautysecrets ♬ Yo Bunny - prodbycpkshawn & Ugly Andz.

Az ázsiai bőrápolási termékek mostanában uralják a piacot és a boltok polcait. Ám, ha nem akarunk sokat költeni rájuk, ezekkel az apró trükkökkel mi is könnyedén becsempészhetjük az ázsiai luxust a szépségápolásunkba.


Megosztom
Link másolása