16 jel, hogy a szüleid keményen és folyamatosan kritizáltak téged
Az, ahogyan egy emberrel a szülei bántak gyermekkorában, akár egész élete során elkíséri. A gyakori kritika az élet korai szakaszában nem csak megnehezíti az egészséges önbizalom és önértékelés kialakulását, hanem akár meg is akadályozhatja.
Az alábbi 16 jel kutatásokon és pszichoterapeutaként végzett megfigyeléseken alapul.
1. Nem bízol eléggé önmagadban
Az állandó kritika már korán azt a benyomást kelti benned, hogy amit gondolsz, érzel vagy teszel, az nincsen rendben. Emiatt gyakran küzdesz önbizalomhiánnyal.
2. Nehezen vállalkozol új dolgokra
Az önbizalomhiány és az alacsony önértékelésed miatt nehezen fogsz új dolgokba vagy vállalsz kockázatot. Inkább biztosra mégy, csak nehogy véletlenül kudarcot vallj.
3. Ha hibázol, az sokáig kísért
Ha esetleg hibázol, úgy érzed, az a hiányosságaidat igazolná. Még egy egyszerű hiba miatt is kísértenek a korábbi kudarcok, az önértékelésed pedig mélyrepülésbe kezd.
4. Hajlamos vagy a maximalizmusra
És nem pozitív dolog hajt, hanem az attól való félelem, hogy elszúrod, és "kiderül, hogy nem vagy elég jó".
5. Hosszú időbe telik egy-egy feladat elvégezése
Mivel rettegsz attól, hogy esetleg hibázol, hosszú időt vesz igénybe akár egy e-mail megírása is, nemhogy egy dolgozat elkészítése. Az is árulkodó jel, ha folyton lecsúszol a határidőkről.
6. Sűrűn kérsz elnézést
Aki folyton elnézést kér apróságokért is, állandóan bocsánatkéréssel vezeti fel vagy fejezi be a mondanivalóját, azt gyermekkorában valószínűleg sűrűn leteremtették a szülei vagy éppen őt hibáztatták mindenért.
<
7. Gyakran veszel fel védekező álláspontot
Az állandó mentegetőzés is a gyerekkori élményekre nyúlik vissza. Már egészen kis korodban meg kellett tanulnod, hogy figyelj a lehetséges támadásokra ahhoz, hogy kivédhesd őket. A védekező reakció a barátokat vagy a partnert zavarhatja.
8. Nehéz elhinned, hogy az emberek önmagadért kedvelnek
Hiába biztosítanak a szeretteid, barátaid arról, hogy szeretnek, hiába fejezik ki ezt, legbelül mégis kételkedsz bennük? Akkor téged gyakran kritizáltak a szüleid. A helyzet akkor lehet igazán nehéz, ha a szüleid egymásnak ellentmondó reakciókkal zavartak össze: ha például az egyik pillanatban kedvesek voltak veled, majd hirtelen rádförmedtek valamiért.
9. Nem tudod megfelelően kezelni a dicséretet és a bókokat
Ha valaki valami kedveset mond neked, hárítasz és valamilyen negatív megjegyzéssel tompítod vagy ellensúlyozod. Például megdicséri valaki a ruhádat, te pedig rávágod, hogy tudod, hogy nem egy szerencsés színválasztás, de neked jól áll. Vagy azonnal rávágod, hogy már X éve vetted, csak eddig nem tudtad hordani, mert kövér voltál. Akit a szülei folyton kritizáltak és hibáztattak, az akaratlanul is megpróbál semlegesíteni minden pozitív és építő megjegyzést.
10. Társas helyzetekben szorongás gyötör
Mivel nem bízol mások pozitív megítélésében, gyakran félsz attól, hogy kritizálni fognak. Szorongás fog el, hogy esetleg kínos helyzetbe kerülsz a munkahelyeden, valami nem odaillőt teszel vagy mondasz nyilvános helyzetben, esetleg attól fész, hogy butának tűnsz, amikor másokkal beszélgetsz.
11. Kemény önkritika jellemez
Szüleid kritikája lesz a belső hangod. Figyelj arra, hogyan beszélsz magadról. Ha gyakran teszel magadra negatív megjegyzéseket, akkor ez is egy árulkodó jel.
12. Hajlamos vagy a depresszióra
Egy idő után a pszichét megviseli az az érzés, hogy "nem vagy elég jó". A rossz hangulat és az önutálat lehúz, és akár depresszió is kialakulhat.
13. Hajlamos vagy másokkal szemben is kritikusan fellépni
Ha sokat hibáztattak gyermekkorodban, akkor később te is könnyen "bűnvadásszá" változhatsz. Ha könnyen csúszik ki a szádon a kritika másokkal szemben, és gyakran látsz másokat negatívan, úgy, hogy csak a hibáikra összpontosítasz, akkor az annak a jele lehet, hogy a szüleid nem bántak veled kesztyűs kézzel.
14. Feszült kapcsolatod a testvéreddel
Sajnos a szülők viselkedése gyakran nyomja rá a bélyegét a testvéri kapcsolatokra. Ha nem bíztok egymásban és (minden különösebb ok nélkül) kritikusan álltok egymáshoz, az gyanús.
15. Gyakran túlgondolsz dolgokat
Az önbizalomhiány úgy is jelentkezhet, hogy gyakran tépelődsz azon, hogyan kellen valamit megcsinálni, hogyan kellett volna megtenni, jellemző rád a gyakori önelemzés, túl sokat agyalsz.
16. Úgy érzed, hogy bizonyítanod kell
Mivel apjáraton az az érzésed, hogy nem vagy elég okos, szép, sikeres, gazdag stb. azzal próbálsz bizonyítani, hogy például keményen dolgozol.
A cikk szerzője szerint következetes gyakorlással új szokásokat alakíthatsz ki, hogy búcsút inthess ezeknek a reakcióknak. Mi úgy véljük, érdemes szakemberrel - pszichológussal, pszichiáterrel - konzultálnod és szakmai segítséggel feldolgozni a traumákat, illetve dolgozni magadon.
Forrás: Psychology Today