És az Oscar-t kapja: klímavédelem, kisebbségek támogatása, fenntartható divat
Az Oscar-átadó alapvetően egyetlen hatalmas összművészeti előadás, amire a világ minden évben jegyet vált, a szereplők pedig kötelességtudóan játszák a rájuk kiszabott szerepet.
A riporter kérdez, az est házigazdája viccel, Ryan Gosling elhozza az anyukáját…mindenki teszi a dolgát, hogy a néző jól szórakozzon.
Azonban szinte minden évben van, aki direkt vagy véletlenül, de kiesik a szerepéből. Mindig akad valaki, aki így vagy úgy, de túltolja a viccet, ökölre megy a felesége becsületéért, vagy kellemetlen igazságok hangoztatására használja a rá kiszabott 45 másodpercet.
Utóbbira egyébként szerencsére egyre többször kerül sor, hiszen a szakma számos képviselőjének van személyes véleménye a világ fontos dolgairól, és sokan használják ki a beszédek adta lehetőséget arra, hogy a nézők elé vigyék ezeket az ügyeket.
A 2024-es gálán például több Oscar-jelölt, köztük Billie Eilish, Finneas O’Connell és Ramy Youssef is piros kitűzővel érkezett a gázai tűzszünet melletti kiállásként.
Az American Fiction írója, Cord Jefferson beszédében arra kérte az iparág befektetőit, hogy merjenek beleállni az elsőfilmesek támogatásába, hogy másoknak könnyebb útja legyen, mint neki volt.
„Megértem, hogy ez egy kockázatkerülő iparág, megértem. De a 200 millió dolláros filmek is kockázatot jelentenek” - üzente a pénzeseknek.
Ennél azonban volt már jó pár komolyabb állásfoglalás az Oscar történetében, ezekből idézünk most párat.
Nagyságok a kisebbségek nevében
Az egyik legismertebb ilyen történet Marlon Brando nevéhez fűződik, aki 1973-ban A keresztapa főszerepéért megkapta a legjobb férfi színésznek járó díjat, azonban maga helyett valaki mást küldött a színpadra.
Egy amerikai őslakos nő, Sacheen Littlefeather lépett a mikrofonhoz, át sem véve a szobrocskát a meghökkent Roger Moore-tól, és hosszú beszédben tolmácsolta Brando gondolatait a filmipar indiánokkal kapcsolatos magatartásáról, az őket érő nehézségekről, vagy hogy az indián szerepeket rendre fehérek kapják meg.
A western filmszerepeiről ismert John Wayne előbbiekhez tartozott, ugyanis állítólag a biztonságiaknak kellett visszatartaniuk őt attól, hogy megüsse a fiatal nőt. Később Littlefeathert mindenfélével megvádolták, kezdve azzal, hogy nem is indián, csak a filmes karrierjét akarta előre mozdítani, odáig, hogy Brando szeretője. Az eset után ellehetetlenítették szakmájában, és majdnem 50 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az Akadémia bocsánatot kérjen tőle.
A két Oscar-díjjal is rendelkező Jane Fonda 1979-ben a Hazatérésben nyújtott alakításáért vehette át a szobrot, köszönőbeszédének egy részét pedig meglepő módon jelnyelven is tolmácsolta a nézők felé.
Több mint 14 millió ember siket. Ők a láthatatlan fogyatékkal élők, és nem tudnak osztozni ezen az estén, ez az én elismerésem feléjük.”
Fonda egyébként régóta nagy aktivista: rendszeresen felemeli a hangját a különböző kisebbségek védelmében, a háborúk ellen vagy a klímaválság kérdésében. Utóbbi elhivatottságában pedig több Oscar-díjas kollegája is osztozik vele.
A Föld, ahol együtt élünk
Minden 25 év alatti modell Leo-ja, a környezetvédelem leghangosabb Hollywood-i szószólója, Leonardo DiCaprio 2016-os köszönőbeszédébe nem csak az fért bele, hogy szinte mindenkit felsorolt, aki valaha is hozzátett pályafutásához, hanem az is, hogy szóljon pár keresetlen szót a Föld érdekében is.
„Ez a film az ember és Föld kapcsolatáról szól.
A klímaváltozás valós, most történik, ez a legsúlyosabb veszély jelenleg, ami fajunkat fenyegeti, összefogásra van szükség, amit nem halogathatunk tovább” - mondta a szemébe a világnak.
2020-ban pedig a vegán és állatjogi aktivista Joaquin Phoenix tolta a nézők orra elé többek között az ipari állattartás borzalmait.
„Úgy érezzük, jogunk van arra, hogy mesterségesen megtermékenyítsünk egy tehenet, majd ellopjuk a borját. És hiába hallani a sírását, mi fogjuk a tejét, a kávénkra és a müzlinkre öntjük, ahelyett, hogy az a borjúnak jutna”
A Joker főszerepéért járó Oscar átvételekor hosszan beszélt arról, hogy
Természetesen nem mindenki tud vagy akar a mikrofon előtt beszélni a számára fontos ügyekről, de az öltözékükkel ők is tudnak üzenni, például a fenntartható divat fontosságáról.
Környezettudatos kreációk
2009 óta működik együtt az Akadémia a Red Carpet Green Dress Global nevű, Suzy Amis Cameron, James Cameron rendező felesége által alapított, nők által vezetett szervezettel, amely a fenntarthatóságot támogatja a globális ruházati és tervezőiparban. Ennek keretében az Oscar-gála minden résztvevője számára kiosztanak egy "Fenntartható stíluskalauzt", amely útmutatást nyújt a fenntartható vörös szőnyeges divatról, kiemelve a textíliákkal, színekkel, divattechnológiával, munkajogokkal és egyebekkel kapcsolatos információkat.
A díjátadó egyébként tökéletes helyszín arra, hogy felhívják a figyelmet a fenntartható divatra, hiszen
Jelenleg az élelmiszeripar és a mezőgazdaság mellett a ruha- és textilgyártás az egyik legkevésbé fenntartható iparág – csak a nőiruha-gyártás közel 700 milliárd dolláros üzlet, ezért is fontos kihasználni ezeket a platformokat.
A zöld Oscar
Az Akadémia évek óta igyekszik magán és a gálán zöldíteni: száműzni a műanyag palackokat, „vegánosabbra” venni a menüt, energiatakarékos világítást használni, és így tovább.
A Whitley Fund for Nature (WFN) egy olyan brit adománygyűjtő és támogatásokat nyújtó jótékonysági szervezet, amely a déli félteke országaiban dolgozó természetvédelmi vezetőket támogatja.
Az elmúlt 30 évben több, mint 21 millió fontot juttattak 80 ország több mint 200 természetvédőjének.
„Hosszú távú, megosztott támogatást nyújtunk a bátor, a biológiai sokféleség és az éghajlat globális válságára helyi megoldásokat vezető, a legújabb tudományos eredmények alapján cselekvő és szenvedélyes projekteket indító, bátor változtatóknak.
A díjazottakon keresztül olyan, a közösségekben gyökerező munkát támogatunk, amely tartós előnyöket teremt az élővilág, a táj és az emberek számára.
A díjakat 1993-ban hoztam létre azzal az eltökélt szándékkal, hogy közvetlenül a helyi vezetőkhöz juttassam el a pénzeszközöket, akik a legjobb helyzetben vannak ahhoz, hogy hosszú távú és hatékony természetvédelmet valósítsanak meg.
Rendkívüli vezetőket találtunk és finanszíroztunk, akik közül sokan nemzetközileg is elismertek lettek".
Fent sorok írójának, az alapító Edward Whitley-nek az évek során olyan neves támogatókat sikerült megnyernie az alapítvány munkájához, mint Sir David Attenborough, Anna brit királyi hercegnő vagy éppen utóbbi bátyja, a jelenlegi brit uralkodó.
A díjazottak munkájukkal számos élőhelyet mentettek meg nem csak az állat-és növényvilág, hanem a emberiség számára is.
És hogy végeredményben mi köti össze az alapítót Anna hercegnővel, vagy Jane Fondát az etikus ruhagyártókkal?
Többek között az, hogy