GYEREK

Ajándék plüssállat helyett vigyünk levest – hogyan és mivel érdemes a kismamákat megajándékozni?

Cuki ruhák vagy zajos játékok helyett fagyasztott bolognai, sírásmentes zuhanyzás és érzelmi támogatás az, amire a frissen szült anyának szüksége van.
Lehoczki Erzsébet - sassy.hu
2023. április 15.


Megosztom
Link másolása

Egy kisbaba érkezése a legtöbb emberből kihozza a legjobbat- vagy legalábbis annak a szándékát.

Szeretünk tárgyi szinten is gratulálni az édesanyának a hosszú hónapok édes (bár sokszor inkább szó szerint csak terhes) várakozásában tanúsított türelméhez, a szülés embert próbáló hősiességéhez, de

valamiért ezek a tárgyak rendre a kisbaba nevére érkeznek.

Holott az újszülöttnek sokkal nagyobb szüksége van egy stabil idegállapotú, a körülötte lévők által fizikailag és érzelmileg is helyesen támogatott anyára, mint a negyedik horgolt plüssállatra vagy a nyolcadik cuki body-ra, amit rövid törzsű és duci babákra terveztek, az ajándékozott meg hosszú felsőtestű és vékony lett. De akkor hogyan és mivel érdemes az anyukákat megajándékozni?

Komatálat hoztam

A néprajzi adatok alapján régebben sokkal praktikusabb és anya-központúbb volt a társadalmi hozzáállás ehhez az élethelyzethez.

Egyfelől mindenki pontosan tisztában volt azzal, hogy a csecsemő jól-léte az anyjától függ, másrészt a magas halandóság miatt inkább az anyát óvták, akitől még származhatott új élet. Ezért aztán a rokonságon kívül a bábaaszonytól kezdve a szomszéd néniig mindenki azon volt, hogy

az első hetekben az anya semmi mással ne foglalkozzon, csak az újszülöttel és saját regenerálódásával.

(Ez egyébként számtalan babona is segítette, környezetéből csak rokon és a koma mehetett a közelébe, nem főzhetett-süthetett, nem nyúlhatott olyan kenyérhez, amiből más is ehet, de nem merhetett vizet se a kútból, mert elromolna a kút vize; gyakorlatilag a házat se nagyon hagyhatta el, mert ha kimegy az eresz alól, elverné a jég a határt.) Így a család élelmezését a rokonság, komaság látta el ezekben a hetekben.

„A szoptató anyáról való gondoskodással azt biztosították, hogy az anya minél hamarabb megerősödjék a szülés után, és bőséggel tudjon szoptatni. A komatál a lehetőségekhez mérten gazdag, tartalmas ebéd és bor volt, vidékenként változóan kettő-kilenc napig a szülés után. Egyes helyeken az asszonyavatásig vittek komatálat.”

Utóbbira a mai gyerekágyas időszak 6 hete után került sor, jellemzően ekkor rakták át először a gyermekágyból, az anyja közvetlen közeléből a bölcsőbe a kisbabát. Az asszonyavatáskor az anya a bába, esetleg egy jó barátnője kíséretében templomba ment, ahol egyházi áldásban részesült, amely egyúttal feloldást jelentett a gyermekágy idején érvényes tilalmak és az asszony „tisztátalansága” alól.

Amíg nálunk húslevessel, madártejjel igyekeznek a frissen szült anyák egészségét visszanyerni, a tejelválasztást serkenteni,

addig a törökök például egy erősen fűszeres és nem meglepő módon nagyon cukros piros itallal, a lohusa Şerbeti-vel itatják az anyukákat, de a rokonlátogatókat is. A tömbökben kapható “lohusa cukor” a fűszeresnél szerezhető be, szegfűszeg, fahéj és piros ételszínezék is található benne, ez utóbbitól kapja jellegzetes rubintvörös színét. A vízben frissen feloldott lohusa cukorhoz ízlés szerint további cukrot, szegfűszeget, fahéjat, gyömbért és szerecsendiót adnak.

Japánban a vörös szín az élet, a termékenység szimbóluma, így nem véletlen, hogy az újdonsült édesanyáknak is vörös színű rizzsel kedveskednek. A sekihan eredetileg vörös rizsből készült, amit manapság már inkább vörös babbal együtt párolt fehér rizzsel helyettesítenek.

A hollandok anyasági sütijükben összeboronálták az egeret, mint a szaporaság szimbólumát a tejtermelés fokozó ánizzsal. A gyermekágyas időszak kedvelt sütije a beschuit met muisjes vagyis „egeres keksz”, melynek tetejét rengeteg apró cukorral bevont ánizsszemmel szórják meg- ha fiú született, akkor kék-fehér, ha lány, akkor rózsaszín-fehér színkombinációban, a királyi család újdonsült tagjainak pedig narancs színű változat dukál.

A koreai rokonok algás levest, miyeok guk-ot adnak az anyáknak, mely a mi húslevesünkhöz hasonlóan tartalmas, tápláló étel, serkenti a tejtermelést és segíti a gyors felépülést. Az édesanyát és családját étellel megajándékozni tehát nagyon is jó ötlet.

Beszéljünk össze a vállalkozó szellemű barátnőkkel, nagymamákkal, sütni-főzni (vagy ételt rendelni) szerető rokonokkal, hogy az első hat hétben a kismamának csak melegíteni kelljen az ebédet.

Mindenképpen kérdezzük ki a kedvenceiről (és természetesen a vele együtt élő apa, nagyobb testvérek kedvenceiről is), hiszen lehet, hogy a közkedvelt madártejjel adott anyukát ki lehet kergeti a világból, viszont néhány adag lefagyasztott bolognai szósszal az életét mentjük meg.

Dologtiltás reloaded

Az előző bekezdésben már szó volt arról a nagyon is szimpatikus hozzáállásról, mely szerint a gyerekágyas időszakban nem hogy nem javasolt, de egyenesen tiltott volt mindenféle házimunka végzése a kismama számára.

A test regenerálódásához értelemszerűen szükség van annak pihentetésére, ám ezt mondjuk egy hasfájós, nyűgösebb baba mellett végképp nehéz kivitelezni.

Pedig az első hat hétben tényleg fontos lenne, hogy kímélje magát a kismama, hiszen a belső szervek, az izmok csak így tudnak visszatalálni a régi (vagy új, de élettanilag helyes) helyükre.

Ezért is lesz minden édesanya hálás, ha pelenka helyett felajánljuk neki a segítségünket a háztartásban. Ez lehet bevásárlás, kiteregetés, vasalás, porszívózás- bármi, amit az anyuka szívesen ad ki a keze közül. Nagyon fontos megjegyezni, hogy bármilyen segítségnyújtást adunk, azt úgy tegyük, ahogy azt az édesanya kéri. Ha bevásárlással segítenénk, és ő adott drogéria adott pelenkáját szeretné, ne vegyünk neki másik, hasonló terméket akkor se, ha meg vagyunk győződve arról, hogy az sokkal jobb. Ha felszabadítanánk a vasalás alól, és ő az alsógatyákat is ki szokta vasalni, akkor szájhúzás és okoskodás nélkül vasaljuk ki azokat is.

Olyan segítséget adjunk, amit szívesen végzünk, ebben a helyzetben (sem) kell mártírkodnia senkinek.

Elmehetünk a nagyobb testvérért az oviba, iskolába, sőt, csinálhatunk vele házon kívüli programot, hogy ne érezze magát a kistestvér érkezése miatt elhanyagolva. Kutyát sétáltathatunk, kertet gazolhatunk, biciklikereket javíttathatunk- ami nekünk nem teher, de az anyukának segítség.

Ha pedig se időnk, se kedvünk, vagy a távolság miatt fizikai lehetőségünk nincs a „jól-segítéshez”, ma már pár kattintással is meg tudjuk könnyíteni a kismama dolgát. Rendelhetünk neki egész hétre ebédet, házhozszállítással nagybevásárlást, vagy bevállalhatjuk, hogy minden kötelező orvosi vizsgálat előtt küldünk nekiemlékeztetőt. De akármit is teszünk, azt az ő engedélyével és szabályai szerint tegyük.

Ez a pár hét ne a kéretlen jótanácsokról szóljon, hanem a megerősítésről, támogatásról.

Nyugvópontok az érzelmi hullámvasúton

A fizikai mellett sokszor elsikkad a lelki támogatás, pedig egy érzelmileg is kimerült édesanyának sokszor többet jelent egy elismerő szó, mint egy nagybevásárlás elintézése.

Ahogy a focihoz, úgy a csecsemőgondozáshoz és a gyerekneveléshez is mindenki ért.

Már a terhesség alatt is valószínűleg annyi kéretlen tanácsot kap az anyuka, hogy abból folytatásos regényt lehetne írni. Aki még nem szülő, az azért, aki meg már szülő, az azért érzi úgy, hogy meg kell mondania a tutit, nehogy rosszul csinálja az egyszeri anya. Holott egyrészt ezek a tanácsok rendre ellent mondanak egymásnak (hagyd sírni/ne hagyd sírni, külön aludjon/veled aludjon, adj neki köményteát/vizet se igyon amíg tejed van,stb.), másrészt ahogy nincs két egyforma felnőtt, úgy nincs két egyforma csecsemő sem. Adott babával pedig az édesanyjának van a legtöbb tapasztalata, de ha rendre felülírjuk a döntéseit, azzal aláássuk az anyai ösztöneibe vetett hitét, elbizonytalanítjuk, és ennek mindig a kicsi issza meg a levét.

Mindenki hibázik, bár ezt sokszor egyes szülők, akiknek már nagyobbak a gyerekeik, hajlamosak elfelejteni.

Aki viszont emlékszik a saját hibáira, az nyugodtan mesélje el őket, minden anyukának jó látni, hogy nem csak ő csinál néha butaságot. Az én nagyszüleim például először szárazon szappanozták be elsőszülöttjüket, és csak utána próbálták az ide-oda csúszó csecsemőt megmosdatni. Ma már 26 dédunokájuk van, és az őszinteségüknek köszönhetően senkinél se fordult elő többet ez a kis malőr.

Levegőt az anyukának!

Már említettük, hogy egy újszülöttnek az édesanyja a legfontosabb, 9 hónapig együtt élt vele, ezért nehezen viseli a hiányát. Ám ez nem feltétlenül igaz a fordított esetre. Egy anyának a gyermeke születése előtt is volt élete, amikor jobbára azt csinált, amit és amikor akart, de az alvását, az evését vagy a tisztálkodását biztos nem kellett egyetlen emberhez igazítania.

Ezért aztán sokszor azzal segítünk a legtöbbet, ha alkalmanként eltávolítjuk az anyjától a kisbabát.

Elvihetjük egy babakocsis altatásra, amíg az anyuka alszik egyet, nyugodtan megeszi az ebédjét vagy lezuhanyzik (így hivatalosan tényleg csak hallucinálhatja a folyamatos gyereksírást. Ebben egyébként sokat segít az, ha legalább két utcányira eltávolodunk).

De már sokszor egy negyed órás, gyerekmentes levegőzés is sokat számít az állandó készenlétiségben megbolydult anyai idegrendszernek.

Küldjük el kávézni, újságot, virágot venni, kiülni a parkba - csak arra figyeljünk ebben az esetben is, hogy esélye se legyen meghallani az esetleges gyereksírást.

Akárhogy is mutatjuk ki az örömünket, azt tegyük az édesanya igényeinek ismeretében.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
Egyedül nevelte fel 19 éves fiát a Kozmix sztárja, Lányi Lala, és szerinte nem hős, csak tette, ami a feladata
„Apaként, férfiként mi képesek vagyunk önmagunkon erőt venni és a gyermekünkért képesek vagyunk akár önmagunkon is túlnőni” – mondta.

Megosztom
Link másolása

Idén 30 éves Kozmix együttes, és ebből az alkalomból a formáció frontembere, Lányi Lala volt a Három igazság podcast vendége.

Lányi Lala őszintén beszélt az adásban az apasággal kapcsolatos érzéseiről, például arról, milyen sokat jelentett számára az édesapja. A vele való kapcsolat, a tőle kapott minta határozta meg azt is, hogy ő milyen apa lett később.

Azt érezte, ehhez neki is fel kellett nőnie.

Sajnos korán, 17 éves korában elvesztette az édesapját, és emiatt akkor dühös volt a világra.

Kevesen tudják, hogy Lányi Lala egyedül nevelte fel a ma már 19 éves fiát. Természetesen a gyereknevelésében örök példaképe a saját édesapja volt.

Az is kiderült:

annak idején a Pető Intézetbe kellett járniuk, de most már egészségesen és egészségtudatosan éli az életét. Ma már kéttannyelvű iskolába jár.

Lányi Lala elárulta:

nem tartja hősnek magát amiért egyedülálló apa volt, szerinte ő csak tette a dolgát.

A teljes beszélgetést itt láthatjátok:


Megosztom
Link másolása

GYEREK
Szívszorító: az eltűnt lány szülei könyörögnek, hogy nyilvánítsák őt halottnak
A 20 éves Konanki március 6-án tűnt el barátaival a Dominikai Köztársaságban, egyelőre nem került elő.

Megosztom
Link másolása

A Pittsburghi Egyetem eltűnt diákja, Sudiksha Konanki

családja azt kérte a Dominikai Köztársaság rendőrségétől, lányukat nyilvánítság halottnak.

Diego Pesqueira, a Dominikai Köztársaság nemzeti rendőrségének szóvivője elmondta, hogy Konanki családja levélben közölte velük ezt a furcsa kérést.

A 20 éves Konanki tavaszi szünetében pihent volna meg barátaival a karibi szigetországban. A kirándulás során, március 6-án azonban eltűnt. Utoljára a strandon látták barátaival.

A hosszas keresés ellenére holttestét nem találták meg.

Miután barátai elhagyták a strandot, ő ott maradt azokkal az emberekkel, akikkel az odaút során találkozott. Aznap hajnali négy után veszett nyoma.

Az utolsó személy, akiről feltételezik, látta Konankit, a 22 éves Joshua Riibe volt.

A dominikai hatóságok pénteken egy nyomozás keretében lefoglalták Riibe útlevelét, és mindenhová követik, az országot nem hagyhatja el. Vasárnap kihallgatták a helyszínen, az NBC News riportere pedig látta, ahogy a nyomozókkal beszélve a tenger irányába mutat. Az NBC News-nak Riibe annyit mondott: "Csak próbálok segíteni nekik. Az óceán veszélyes hely."

A lány eltűnésekor azt nyilatkozta,

derékig érő vízben voltak, beszélgettek és csókolóztak. Egy hullám mindkettőjüket elragadta, és a nyílt tengerre rántotta.

Maga is sok vizet nyelt, alig bírt kiúszni, de végül ő és Konanki is kijutottak a partra. A lány csak ez után tűnt el.

"Amikor utoljára láttam, megkérdeztem, hogy jól van-e, de nem hallottam a választ.

Körülnéztem, de nem láttam senkit, azt hittem, felkapta a holmiját, és elment"

- mondta utalva rá, hogy a kérdés során a nő már nem volt mögötte.

A Dominikai Köztársaság hatóságai közölték, hogy senkit sem tartanak gyanúsítottnak Konanki eltűnésével kapcsolatban. A strandon nem találtak erőszakra utaló jeleket.

A szálloda szóvivője úgy nyilatkozott az NBC News-nak, hogy Konanki eltűnésekor vörös zászlók lobogtak odakint,

ezek jelzik, ha a tenger erős áramlattal és nagyon magas hullámokkal háborog.

Konanki a Pittsburgh-i Egyetem biológiát tanult, a virginiai Loudoun megyéből származik, ahol a családja él. A Konanki család egyelőre nem kommentálta a hírt.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
A Rovatból
Kozma Orsi szerint ő későn lett anyuka, mert 36 évesen szült, és érzi a generációs különbségeket közte és ikerlányai között
„Azt gondolják, azért jó, ha az ember idősen lesz szülő, mert akkor már lenyugodott, bölcsen rá tud látni a gyermekére. ”

Megosztom
Link másolása

Palikék vendége volt nemrég Kozma Orsi.

Az énekesnővel Palik László, Dombovári Vanda és Wágner Tamás beszélgetett az anyaságról, a szülői feladatokról és arról, milyen kihívást jelentenek egy családnak, ha ikergyermeik lesznek.

Kozma Orsi elárulta, hogy ő "későn lett anyuka", mivel 36 évesen szülte meg az ikerlányait, és érzi a generációs különbségeket.

"Azt gondolják, azért jó, ha az ember idősen lesz szülő, mert akkor már lenyugodott, bölcsen rá tud látni a gyermekére."

Erre Palik László így reagált:

"Tagadom. Teljesen más már a türelmi kapacitásunk hozzájuk. Nekem sokkal több van."

Kozma Orsi egy kérdésre, hogy különlegesnek gondolják-e az emberek ma is, ha valakinek ikrei vannak, azt válaszolta, hogy igen.

Őt magát sokkolta a hír, amikor megtudta, hogy ikrei lesznek, különösen, hogy hármasikreknek indult a terhessége.

Miután megszületett a két lánya, a legnagyobb gond az volt, hogy ki alszik, mikor alszik, ki eteti a gyereket, mikor megyünk sétálni, mi mikor tudunk pihenni, és még úgy is kemény volt az első másfél év, hogy a párja szülei és az ő szülei is tudtak nekik időnként segíteni.

Bevallotta, nem mindig tud mit kezdeni azzal, ahol a gyerekei tartanak. Próbál a fejükkel gondolkodni, empatikus lenni, de 48 éves nőként máshol tart az életben, mint a lányai, akik csak nyáron lesznek 12 évesek.

Ráadásul nagyon eltérő személyiség a két lánya. Arról is szó volt, hogy néha rá van kicsit feszülve a teendőkre, különösen akkor, amikor valamilyen határidős, iskolai feladatot kellene megcsinálniuk, ám a gyerekei éppen valami mással szeretnének foglalkozni.

A teljes adást itt nézheted meg:


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Beatrix hercegnő elárulta: hetekig sírt, mert a gyermeke koraszülöttként jött világra, és nagyon pici volt
Borzasztóan aggódott, mert a baba lábacskája akkora volt, mint nagyobbik lánya plüss nyuszijáé.

Megosztom
Link másolása

Mi is beszámoltunk róla, hogy a brit királyi család tagja, Beatrix hercegnő nemrég visszatért hivatalos teendőihez gyermeke születése után.

A baba januárban jött világra, de azt kevesen tudják, hogy koraszülöttként, több héttel a kiírt időpont előtt.

A 36 éves Beatrix a Vogue magazinnak elárulta:

annyira pici volt a kislánya, hogy hetekig sírt. Olyan aprók voltak a lábai, mint a nagyobbik gyermek plüss nyuszijának a tappancsa.

Athena Elizabeth Rose most már egészségesen fejlődik, a hercegnő pedig a Borne nevű szervezet védnöke lett. A szervezet koraszüléssel kapcsolatban ad tanácsot.

Azt mondta, az aggodalommal töltött idő elszánttá tette. Most az a célja, hogy másoknak segítsen, és felhívja a figyelmet arra, hogy milyen tényezők játszanak szerepet a koraszülésekben.

"Azoknak a családoknak, akiknél a vártnál korábban érkezik a baba, azt üzenem: nincsenek egyedül."

Beatrix most babaváró bulikhoz készült kollekciót is piacra dobott a Mrs Alice nevű márkával együttműködésben. A kollekció bevételét a Borne számára ajánlják fel.

András herceg és Sarah Ferguson legidősebb lánya egyébként már egy hároméves kislány, Sienna édesanyja. A hercegnő férje pedig Edoardo Mapelli Mozzi ingatlanfejlesztő.

A videó, amiben bejelentették a második gyermek érkezését:

Forrás: The Sun

Megosztom
Link másolása