LOVE

7 mérgező párkapcsolati szokás, ami teljesen normálisnak tűnik

Hála a filmeknek és dalszövegeknek, sokan hiszünk a nekünk rendelt szőke hercegben, akire csak elég ideig kell várni, sokan gondoljuk, hogy jó dolog a végletek nyelvén beszélni, vagy hogy a hangos konfliktus a szenvedély jele. Hát nem.

Megosztom
Link másolása

A mérgező párkapcsolati szokások nemcsak normálisak a társadalmunkban, egyszerűen imádják őket az emberek. A szenvedélyes szerelmi történetekből kasszasikerek lesznek, a se veled-se nélküled abuzív kapcsolatból aranyat csinálnak a filmes- és zeneipari szakemberek.

A szerelemből egy mindent felemésztő, mennyet és poklot megjáró, ‘együtt, míg meg nem halunk’ lett.

És ebből a ‘meg nem halunk’ rész sajnos időnként valósággá válik. Azok a dolgok, amelyek egy kapcsolatot valóban jóvá, stabillá és teljessé tesznek, nem túl izgalmasak még könyvben sem, nem is adják el magukat. Mivel nem elég drámaiak, ezért gyakran összekeverjük a szerelmet a mérgező viselkedéssel, és azt feltételezzük, hogy a békák végül szőke hercegekké válnak. Spoiler: nem fognak. Békák maradnak.

Összegyűjtöttünk 7 olyan szokást, amelyek elsőre teljesen normálisnak tűnnek, mégis súlyosan károsítják a kapcsolatokat, és azt is eláruljuk, hogyan lehet megszabadulni tőlük.

1. Elvárni a társadtól, hogy megoldja a lelki problémáidat

Legyél őszinte: hányszor veszekedtél már amiatt, hogy a partnered nem támogatott eléggé egy nehéz időszakban, vagy nem volt kellően együttérző, amikor rossz napod volt? Gyülemlett már fel benned harag, mert érzelmileg nem állt melletted annyira, mint amennyire szükségesnek érezted volna? Bár fontos, hogy támogatást és együttérzést találjatok egymásban, nagy különbség van az önkéntes együttérzés és a kötelező támogatás között. Hozzá kell járulnotok egymás életéhez, de egyikőtöknek sem szabad függenie a másiktól.

Mit tegyél helyette?

Egy egészséges kapcsolatban odaállhatsz a társad elé:

„Ez a helyzet most nagyon nehéz nekem. Tudnál valahogy segíteni, hogy túljussak rajta?”

A lényeg a kérés. Mondd el, hogy mit szeretnél, hogyan tudna segíteni neked, anélkül, hogy elvárnád tőle vagy teljesen rábíznád, hogy megoldja a problémádat, amiben vagy. Vállalj felelősséget a saját érzelmeidért, és ne tőle várd, hogy tálcán kínálja fel neked a boldogságot.

2. Számon tartani a szívességeket

Az udvariasság csodálatra méltó tulajdonság. Szívességeket adni és kapni is nagyon jó dolog. De a kapcsolatokban a szívességek számontartása gyorsan egy pontversenyhez kezd hasonlítani.

Egy kapcsolatnak sem szabad eljutni oda, hogy egy képzeletbeli pontozólapon számoljátok, ki szúrt el több dolgot, vagy ki tartozik a másiknak több hálával.

Ha azon kapod magad, hogy fejben azt számolgatod, hogy a másik milyen erőfeszítéseket tesz, és ez hogyan viszonyul a te erőfeszítéseidhez, vagy ha valamelyikőtök a múltbeli hibák felsorolásával torolja meg a sértett érzéseit, az annak a jele, hogy jobban koncentráltok a pontszámaitok megtartására, mint a kapcsolat egészségének megőrzésére.

Mit tegyél helyette?

Egy jó kapcsolatban nem kell patikamérlegen mérni a szívességeket ahhoz, hogy a dolgok működjenek. Ha együtt éltek, nézzétek át a házimunkákat: nem kell mindig mindennek egálban lennie (például te főztél, ő mosogat, vagy tegnap elvitted a kutyát sétálni, tehát ma ő viszi le). Ehelyett ajánld fel, hogy megcsinálod azokat a dolgokat, amelyekről tudod, hogy a másik utálja, feltéve, ha neked belefér, és fordítva: vegyen át tőled olyasmit, amit te nem szeretsz. Persze szem előtt tartva, hogy a háztartás terhe nagyjából egyformán nyomja mind a kettőtök vállát. A legfontosabb, hogy kezeljetek minden nézeteltérést úgy, mintha vadonatúj lenne, anélkül, hogy egy képzeletbeli listából felhoznátok a múltbeli sérelmeket vagy épp szívességeket.

3. Azt képzelni, hogy ő a másik feled

Nézzük ezt a „te vagy a másik felem” baromságot - senki (és komolyan, tényleg senki) nem élhet normális életet azzal a hittel, hogy szüksége van valaki másra ahhoz, hogy rendben legyen. Ha fél embernek érzed magad nélküle, akkor nem fogsz keresni saját hobbikat, barátokat és olyan időt sem, amit egyedül tölthetsz (pedig az elengedhetetlen egy igazán jó kapcsolathoz). Ha úgy érzed, hogy szó szerint nem tudsz élni nélküle, akkor bizonytalanná válsz amint nincs a közeledben, és attól félsz majd, hogy elveszíted.

Ez a hozzáállás olyan durva mérgező dinamikához vezet, mint a társfüggőség és a kontrolmánia.

Mindez pedig később az egész életedre rányomja a bélyegét, sem a munkában, sem szülőként, sem barátként nem fogsz tudni olyan teljesítményt nyújtani, amilyenre képes lennél.

Mit tegyél helyette?

Tekints úgy a partneredre, mint olyan valakire, aki gazdagítja és kiegészíti az amúgy is teljes életedet.

Koncentrálj gyakrabban magadra, és keresd azt, ami boldoggá tesz. Téged.

Ezután készülj fel arra, hogy megoszd az örömödet a pároddal, ahelyett, hogy elvárnád, hogy ő legyen az örömöd kizárólagos forrása.

4. A végletek nyelvén beszélni

„Soha nem tudnék együtt lenni valakivel, aki ilyen szörnyű dolgokat mond!” Vagy: „Megérdemlek valakit, aki meghallgat engem, és törődik az én érzéseimmel is!” Vagy jöjjön a klasszikus: „Te soha nem hajtod le a WC ülőkét /pakolsz el magad után/ figyelsz rám!” Ismerősen hangzik? Amikor ilyen végletekben beszélsz, durván ítélkezel is a másik felett.

Lehet, hogy az adott esetre próbálsz rávilágítani, de akaratlanul is azt mondod el neki, hogy nem érdemel meg téged, vagy hogy ő mennyire gáz fazon.

Egy konkrét probléma, amelyet meg lehet oldani, egy nagyobb állítássá válik, és az egész kapcsolatot kérdőjelezi meg.

Mit tegyél helyette?

Koncentrálj kizárólag az adott problémára. Ne általánosíts a másik egy-egy tettét nézve, inkább azt mondd el neki, hogy miért bántott meg az adott pillanatban. Kerüld el az olyan kifejezéseket, mint a ‘soha’ vagy a ‘mindig’, ehelyett az épp felmerülő problémát kezeld egyedi helyzetként, nem tesz jót, ha általános vádakkal szórod meg őt.

5. Azt gondolni, hogy a hangos konfliktus a szenvedély jele

A tévében mindannyian megnézzük a romantikus drámákat, katarzist érzünk, amikor szenvedélyes csókokba torkollik az ordítozás. De amit a képernyőn szenvedélyként ábrázolnak, a képernyőn kívül egymást érő veszekedések, ordítások sorozata, és mindig mélyebb problémákat fed el. Ilyenek a éretlenség, a kommunikációs nehézségek, a párkapcsolati visszaélés olyan vonásai, mint a nárcisztikus viselkedés vagy a kontrollmánia (függetlenül attól, hogy mennyire jól takargatja az illető egyik vagy másik a tulajdonságát). Eltekintve attól, hogy mi okozza az állandó veszekedést, ez élhetetlenné teszi a kapcsolatot, és végül kiégéshez vezet.

A valóság az, hogy a szeretet gyengéd.

A jó kapcsolatnak inkább sima víztükörnek kell lennie, és nem haragos tengernek

benne élve pedig inkább nyugodtnak kellene érezned, magad mint szenvedélytől korbácsoltnak.

Mit tegyél helyette?

Ahelyett, hogy egymás ellen harcolnátok, gondoljatok úgy a felmerülő problémára, hogy ti ketten, együtt álltok szemben vele. Ha mégis veszekedtek, inkább a társad érzelmeire koncentrálj, ne a szavaira. Így kevésbe fog bántani, ha valami dühből vagy frusztrációból hagyja el a száját.

Kezdd el értékelni a másik olyan tulajdonságait, amelyeknek semmi közük a szenvedélyhez:

a kedvességét, azt, hogy ott van melletted, hogy ugyanaz az érdeklődési körötök, ilyesmi.

6. Célozgatni, üzengetni

Lehet, hogy véletlenül felejtettél nyitva a közös laptopon egy böngésző oldalt egy bizonyos fülbevalóról, amiért élsz-halsz. Esetleg egy olyan barátnőről mesélsz, aki összeköltözött a pasijával és nagyon boldognak tűnnek, vagy azt mondod el ártatlan arccal, hogy anyukád megkérdezte, mikor fogsz megházasodni.

Esetleg a párod az esti szexek számáról ‘poénkodik’, és te pontosan érted, mire gondol, de már csak azért sem fogja megkapni.

A kapcsolatotokat érintő célozgatások, szurkálások elhelyezése ahelyett, hogy megmondanátok, hogy mit szeretnétek, súlyosan mérgező és káros. Ha nem tudod nyíltan elmondani az érzéseidet vagy a vágyaidat, legyen szó akár arról, hogy bárcsak többet bókolna neked, vagy hogy szeretnél valami újat kipróbálni az ágyban, akkor sem célravezető sunyi módon üzengetni, majd megsértődni, ha a másik nem veszi a lapot. Nőj fel. Mondd el, ha akarsz valamit.

Mit tegyél helyette?

Legyél őszinte és nyílt, amikor az érzéseidről, vágyaidról és szükségleteidről van szó. Soha ne hidd, hogy a partnered képes lesz kitalálni, hogy mit szeretnél. Viszont ha ő áll eléd, értékeld a nyíltságát a kommunikációban.

A társad nem köteles kielégíteni az igényeidet.

Inkább értékeld az erőfeszítéseit vagy a támogatását, de ne ítélkezz felette, és ne legyél elutasító mindazzal kapcsolatban, amit nagy nehezen elmond neked.

7. Hinni abban, hogy létezik az igazi

Egy másik kasszasiker sztori, ami miatt a Disney-filmek első moziélménye óta mindannyian hiszünk a szőke hercegben, vagy a nekünk rendelt lelki társ létezésében, rosszabb esetben abban, hogy mi majd megtaláljuk azt a bizonyos tökéletes társat, csak elég ideig kell várnunk rá, vagy keresnünk őt. A nekünk rendelt társ-sztorival azonban van egy kis probléma: az egész életedet eltöltheted azzal, hogy keresed az igazit.

Minden partneredet kétféleképpen nézheted: keresheted benne azt, ami miatt ő a tökéletes választás, vagy keresheted azt is, hogy hol van benne a hiba (és lesz benne, ebben biztos lehetsz, mert mindenkinek vannak hibái).

Aztán az első hibánál kétségbe vonod a tökéletes társ státuszát (arra gondolva, hogy esetleg van valahol valaki, aki még nála is tökéletesebb a számodra), és simán lehet, hogy végül fogsz találni olyat, aki kipipálja a teljes ellenőrző listádat, de van rá egy fogadásunk, hogy akkor más hibát találsz benne. Mert valójában az elköteleződésről kellene másként gondolkodnod. Az lesz az, ami mindent megváltoztat.

Mit tegyél helyette?

Egy kapcsolat közös döntés, mind a ketten választotok olyankor. Gondolj úgy az elköteleződésre, mint egy választásra, és nem mindennek a végére.

Azt kérdezd meg magadtól, hogy szeretnéd-e, ha a gyerekeid olyanok lennének, mint ő.

Vagy hogy boldognak éreznéd-e magad vele egy nehéz vagy unalmas időszakban is, ahelyett, hogy azon rágódsz, hogy tökéletes-e a párod a számodra. Ne annak igazolását keresd minden hibában, hogy nála találnál jobbat, ha tovább keresnél. Lehet, hogy találnál. Lehet, hogy nem. De amire ez kiderül, elmegy az élet.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


LOVE
Ez az 5 női név vonzza legjobban a férfiakat – nézd meg, hogy a te neved köztük van-e!
Lehet, hogy ideje lecserélni a nevedet a társkereső alkalmazásokon?

Megosztom
Link másolása

Tényleg ennyire fontosak a nevek? Bizonyos esetekben igen, hiszen a neved adja meg az identitásod, és sok kultúrában különös figyelmet fordítanak arra, hogy milyen nevet adnak a gyerekeknek, amelyek sokszor érzelmi jelentéssel is bírnak.

A párkeresés világában viszont talán nem gondolnád, hogy a neved olyan nagy szerepet játszik. Ha barátot vagy barátnőt keresel, mit számít, hogy hívnak?

Aztán most kiderült, hogy a neved igenis hatással van a szerelmi életedre!

Ráadásul még azt is befolyásolja, hogy mennyi válasz érkezik hozzád az online társkereső oldalakon. A The Grade nevű társkereső alkalmazás megvizsgálta, milyen hatással van a név, amellyel megjelenünk a profilunkban, a sikeres jobbra húzásokra.

Ezek a nők találják meg a szerelmet a legnagyobb eséllyel:

1. Erika

2. Rebeka

3. Niki

4. Jen

5. Sarah

Néhány név esetében már egy betű is hatalmas különbséget jelenthet. Például az "Erica" név kevesebb jobbra húzást kap, mint az "Erika". Ugyanez igaz a "Sarah"-ra is, aki több jobbra húzást kap, mint "Sára" - derítette ki a Yourtango.

Te mit gondolsz? Lehet, hogy a neved befolyásolja a szerelmi esélyeidet?


Megosztom
Link másolása

LOVE
„A pasim a balesete után elfelejtette, hogy szakítottunk - most házasok vagyunk”
Ennek a párnak a története olyan, mintha egy romantikus film forgatókönyve lenne.

Megosztom
Link másolása

Egy fiatal pár szerelmi története szakítással, drámai balesettel, emlékezetkieséssel és szívmelengető újraegyesüléssel vette kezdetét, ami az interneten sokakat egy romantikus karácsonyi film sztorijára emlékeztet.

Jenna Brotherson és férje, Mitchell, hét hónappal azután házasodtak össze, hogy szakítottak – de csak azért, mert egy agyrázkódás miatt Mitchell elfelejtette, hogy már nincsenek együtt.

„Amikor az emberek rákérdeznek a szerelmi történetünkre, ez a kedvenc részünk, amit elmesélünk”

– mondta Jenna.

Jenna és Mitchell több hónapos barátság után kezdtek randizni. Azonban 2020 februárjában Jenna véget vetett a kapcsolatuknak, mert „elege volt mindenből az életben.”

Másnap Mitchell síelni ment, ahol egy ugrás után elesett, elvesztette az eszméletét, és a mentősök kórházba szállították.

Mitchell súlyos agyrázkódást szenvedett. A kórházból azonnal felhívta Jennát, hogy vigye haza, mert nem tud vezetni.

„Azt gondoltam: ’Mit akar? Hiszen épp most szakítottam vele’” – emlékezett vissza Jenna egy TikTok-videóban. Mint kiderült, Mitchell agyrázkódása miatt elfelejtette, hogy már nincsenek együtt.

„Mitch továbbra is írt és próbált találkozni, én pedig nem értettem, miért akar még mindig velem lenni” – mesélte Jenna a People-nek.

„Azt hittem, ennyire komolyan vette, hogy maradjunk barátok. Még arra is volt példa, hogy amikor elmondtam neki, hogy a lakótársaimmal nehéz napunk volt, hozott nekünk fagyit.”

Jenna hamar rájött, hogy hibát követett el, amikor szakított Mitchellel, és elkezdte értékelni, milyen „kedves és figyelmes” maradt vele a szakítás ellenére.

„Végül arra készültem, hogy félreteszem a büszkeségem, és megkérdezem tőle, hajlandó lenne-e újra randizni velem” – emlékezett vissza Jenna.

Azonban amikor a tavaszi szünet utáni napon Mitchell írt neki, hogy találkozzanak, Jenna rájött, hogy Mitchellnek fogalma sincs arról, hogy ők egy ideje már nincsenek együtt.

Jenna ezért elmesélte neki a szakításuk történetét. Mitchell emlékezett arra, hogy beszéltek valamiről az autóban azon a napon, de azt már nem tudta felidézni, miről volt szó.

„Nagyon viccesnek találta, én pedig megkönnyebbültem. Így könnyű volt újrakezdeni, hiszen számára soha nem is ért véget a szerelmünk!”

– mesélte Jenna.

Öt hónappal később eljegyezték egymást, majd szeptember 4-én össze is házasodtak.

„A férjem a beszédében megemlítette, hogy nem emlékszik a szakításunkra, de rendkívül hálás, hogy végül minden jól alakult”

– mesélte Jenna.


Megosztom
Link másolása


LOVE
A nő szörnyű felfedezést tett leendő férjéről hetekkel az esküvő előtt, ami mindent megváltoztatott
Ha most azt gondolnád, hogy „á, velem ilyen nem történhet meg”, hát sajnos Megan Clarke sem így indult neki.

Megosztom
Link másolása

Egy nő szívszorítóan őszinte történetben mesélte el, hogyan jött rá, hogy a vőlegénye az egész életéről hazudott, mindössze hetekkel az esküvőjük előtt. És ha most azt gondolnád, hogy „á, velem ilyen nem történhet meg”, hát sajnos Megan Clarke sem így indult neki.

Oké, mindannyian elejtünk néha egy-egy kis füllentést randizás közben, de te vajon meddig mennél el, hogy lenyűgözz valakit? Megan 27 évesen azt hitte, megtalálta a mesébe illő szerelmét, amikor belevágott a kapcsolatba Lord Bertie Underwooddal, egy elbűvölő órásmesterrel (igen, órákat készít és javít).

Azonban itt kezdődnek a gyanús jelek, mert bár Megan nem igazán akart még megállapodni, a jóképű lovag teljesen elvarázsolta – és tegyük hozzá, nem volt nehéz dolga, hiszen Megan 20 éves volt, és épp menedzserként dolgozott Isle of Wight szigetén egy bárban.

Az úriember nem aprózta el: luxus randik, tengerparti villa, amiről mindenki csak álmodhat. Gondolhatnád, hogy mi baj lehet? Nos, elég sok.

„Olyan kedves, figyelmes és odaadó volt, mint egy igazi herceg” – mesélte Megan a Metro-nak. A kapcsolat pedig úgy robogott, mint egy gyorsvonat. Egy hónapon belül már elhangzott a „szeretlek”, Bertie pedig fél év múlva előhúzott egy Cartier gyémántgyűrűt. Mert miért is ne?

És itt jön a klasszikus „túl szép, hogy igaz legyen” szituáció, mert Bertie azt kérte Megantól, hogy ne tegyen fel róla képeket a közösségi médiára.

Persze, magyarázat is járt hozzá: apuci a haditengerészetnél szolgál magas rangban, és hát... tudod, diszkréció meg minden. Ez már önmagában is gyanús lehetett volna, nem beszélve a „Lord Bertie Underwood” névről. De Megan akkor még csak a rózsaszín felhők között lebegett.

A mese végül ott kezdett rémálommá válni, amikor Megan furcsa nevekre érkező leveleket talált az otthonukban.

Bertie persze mindenre tudott választ: „Á, ez csak az előző lakók levele!” – de Megan ekkor már gyanút fogott, és elkezdett nyomozni.

Ami ezután következett, az totálisan összetörte őt: Bertie több bankkártyát is használt különböző álneveken, és amikor Megan rákeresett ezekre a nevekre a neten, kiderült, hogy az ő „Lordja” valójában egy szélhámos. Olyan neveken követett el csalásokat, mint Robert Doughty és Robert Soanes-Madejski.

Megan világa összeomlott, és ha ez nem lenne elég,

a szakítás után kiderült, hogy Bertie nem kevesebb mint 30 ezer font adósságot halmozott fel az ő nevére is.

„Elmentem a rendőrségre és a csalás elleni szervezethez is” – mesélte Megan a The Sun-nak.

Megan azóta kifizette az adósságait, és újra felépítette az életét. Bertie pedig, nos, őt végül elítélték csalásért és öt év börtönt kapott.

De mint egy igazi filmbe illik, 2022-ben megszökött, és azóta is szökésben van.

Ez az egész sztori csak még jobban nyomasztja Megant, aki a Metro-nak azt mondta, ha összefutna Bertie-vel az utcán, megdermedne a félelemtől.

Na, ennyit arról, hogy léteznek-e „tökéletes pasik”...


Megosztom
Link másolása


LOVE
A szakértő szerint ez jelzi, hogy vége a házasságodnak és már nincs visszaút
Még a legboldogabb kapcsolatoknak is megvannak a maguk hullámvölgyei.

Megosztom
Link másolása

A viták időnként teljesen normálisak minden kapcsolatban, ahogy az is, ha néha eltávolodsz a partneredtől, vagy panaszkodsz rá a barátaidnak.

De hol van az a pont, amikortól egy kapcsolat kudarcra van ítélve?

Egy szakértő szerint van egy egyértelmű jel, amely a legtöbb kapcsolat végét jelzi.

Egy Reddit-fórumban, amelynek a címe: „Mi az, ami azt kiabálja egy párnál, hogy nem fog sokáig tartani?”, a felhasználók megvitatták azt a pontot, ahonnan már nincs visszaút egy kapcsolatban.

Valaki elmesélt egy dolgot, amit egy házassági tanácsadó mondott neki: „Egyszer egy buliban voltam, és ott volt egy házassági tanácsadó is, aki már húszvalahány éve foglalkozott párokkal. Megkérdeztem tőle, mi az az egyetlen jel, ami azt mutatja, hogy a pár nem fog együtt maradni.

Habozás nélkül azt mondta: 'Ha az egyik fél megvetést mutat a másik iránt, akkor vége!'”

De mit is jelent pontosan a megvetés?

Kristen Mark, a szex és kapcsolatok kutatója a The Knot-nak azt mondta: „A partnered gúnyolása, lekezelő hangnem használata, vagy a szarkazmus kegyetlenségként való alkalmazása mind a megvetés jelei.”

A Reddit-felhasználók más jeleket is megosztottak arról, mikor van vége egy kapcsolatnak, vagy mikor kellene vége lennie.

Valaki így írt:

„Szerintem akkor, amikor már nem érdekel. Nem érdekel, hogy vitatkozz vele. Nem érdekel az intimitás. Nem érdekel, hogy erőfeszítést tegyél.”

Egy másik hozzátette: „Ha a barátaidat kérdezed, hogy szerintük szakítanod kell-e. Legalábbis nálam ez azt jelenti, hogy már meghoztad a döntést, csak szeretnéd, ha valaki megerősítené.”

Egy harmadik pedig így fogalmazott: „Ha azon kapod magad, hogy arról fantáziálsz, hogy újra szingli vagy. A megérzéseid gyakrabban helyesek, mint hinnéd.”

Jeff Guenther, egy amerikai terapeuta öt olyan problémát sorolt fel, amelyeket a párok gyakran képtelenek megoldani.

Először is, ha elkezditek elhanyagolni az apróságokat, például a flörtölést vagy egymás bókolását, Guenther szerint ez „jelentős szakadékot hoz létre”, amit nehéz helyrehozni.

Ha folyamatosan ugyanazokon a dolgokon vesztek össze, az is jelezheti, hogy a kapcsolat a végéhez közeledik.

Jeff azt is említi, hogy az eltávolodás és a függetlenség iránti vágy további jelek arra, hogy a kapcsolat vége felé tartotok.

Végül, ha az egyik fél érzelmeket kezd táplálni valaki más iránt, az szinte mindig biztos jele annak, hogy vége van.

„Az érzelmek áthelyezése egy másik személyre rendkívül megnehezíti az eredeti kapcsolat helyrehozását, ha nem egyenesen lehetetlenné teszi.”


Megosztom
Link másolása