11 kifejezés, amit azok a férfiak használnak, akik még kapcsolatban vannak, de már kifelé tekintgetnek
Ezek a kifejezések mindent elárulnak, még akkor is, ha elsőre ártatlannak tűnnek.
Amikor valaki fejben már kilépett a kapcsolatából, annak azonnal érezni a nyomát a kommunikációjában is – még akkor is, ha elsőre csak ártalmatlan feszültségnek tűnik.
Van néhány visszatérő mondat, amit a férfiak gyakran használnak, amikor fizikailag még melletted vannak, de érzelmileg már rég leléptek.
A mondatok általában monoton, félvállról odavetett, érzelemmentes hangon hangzanak el – nem feltétlenül kegyetlenek, de minden érzelmi elérhetőséget nélkülözve.
Ha pedig ezeket a mondatokat semmilyen kedves, jóvátevő gesztus nem követi, az elég biztos jele annak, hogy az illető már kiszállt a kapcsolatból, csak még nem meri hangosan kimondani.
Íme az a 11 mondat, amit a férfiak akkor használnak, amikor már csak a testük van jelen.
1. „Csak fáradt vagyok”
A kapcsolatból érzelmileg már kiszállt emberek gyakran a fáradtságot dobják be mentségként, hogy elkerüljék a valódi kapcsolódást.
A fáradtságra hivatkoznak, miközben valami sokkal mélyebb dologról van szó. Amikor egy férfi fejben már máshol jár, nem akar érzésekről beszélni.
Ezért inkább a „kimerült vagyok” vonalat tolja, hogy csak felszínes csevegésre kelljen szorítkoznia.
Egy tanulmány szerint, amikor valaki ki akar szállni egy kapcsolatból, mindent megtesz, hogy pszichológiai távolságot teremtsen közte és a párja között – így próbálja enyhíteni a kellemetlenséget, hogy még benne van valamiben, amit már nem akar.
2. „Muszáj most erről beszélnünk?”
Ez a kérdés elég árulkodó. Ha valakit már nem érdekel a kapcsolat fenntartása, kerülni fog minden érzelmes témát.
Mark Travers pszichológus szerint az ilyen férfiak szinte soha nem adnak egyenes választ: ha megkérdezed, hogy milyen napja volt, élvezi-e a vacsorát, vagy mit gondol a közös tervekről, kitérő, lelketlen válaszokat adnak.
Már nem akarnak energiát fektetni a kommunikációba – mert nem érdekli őket a közös jövő.
3. „Túlreagálod”
Ahelyett, hogy őszintén kimondaná, hogy már nem érdekled, inkább eléri, hogy a te érezd magad túl érzékenynek vagy problémásnak. Így nem neki kell vállalnia a felelősséget.
Ez a mondat a gázlángolás (gaslighting) egyik formája: elülteti a kételyt a partner fejében, és eltéríti a figyelmet a saját érzelmi hiányától.
Jamie Cannon mentálhigiénés szakértő szerint az ilyen emberek alapvető stratégiája, hogy elkerüljék a felelősségvállalást, még a mindennapi viselkedésükben is.
4. „Én ilyen vagyok”
A férfi egyszerűen a személyiségére hivatkozik, hogy megmagyarázza, miért nem akar változni vagy dolgozni a kapcsolaton.
Nem hajlandó valódi beszélgetést folytatni a megváltozott viselkedéséről.
William Berry pszichoterapeuta szerint, amikor valaki azt mondja: „Én ilyen vagyok”, valójában annyit mond: „Nincs kedvem változni”.
5. „Nem tudom, mit akarsz tőlem”
Ha a nő megkérdezi, miért lett érzelmileg elérhetetlen a párja, a férfi gyakran ezzel hárítja el a beszélgetést. Ez azt sugallja, hogy a nő igényei túlzók vagy jelentéktelenek.
Egészséges kapcsolatokban az egyik fél igényeit meghallgatják, még akkor is, ha azok nem könnyen teljesíthetők.
De ha valaki már menni készül, elveszíti az érdeklődését a másik igényei iránt is.
6. „Nem kértelek, hogy ezt megcsináld”
Amikor valaki érzi, hogy a párja eltávolodik, gyakran próbálja kedvességekkel és extra figyelemmel visszahódítani.
De ha a másik érzelmileg már nincs jelen, még egy szimpla „köszönöm” helyett is csak ennyit ad: „Nem kértelek erre”.
Ez az érdektelenség világos üzenet: nem számít már, mit teszel.
7. „Túl sok minden jár a fejemben”
Ez a mondat egy jól bejáratott fal, amivel a férfi elzárkózik az érzelmi intimitás elől. Arra hivatkozik, hogy túlterhelt, anélkül, hogy bármilyen konkrétumot megosztana.
Ez a kifogás lehetővé teszi, hogy kerüljék a konfliktust és a mélyebb beszélgetéseket – miközben a partnerük reménykedik, hogy talán csak átmeneti kimerültségről van szó.
8. „Én csak nyugalmat akarok”
A „nyugalmat akarok” általában azt jelenti: nem akarok vitázni, nem akarok megoldani semmit, egyszerűen nem érdekel már semmi eléggé ahhoz, hogy próbálkozzak. Az emberek sokszor úgy védekeznek az érzelmi fájdalom ellen, hogy egyszerűen kivonulnak a kapcsolatból.
Ez nem béke – ez feladás.
9. „Itt vagyok, nem?”
Egy kapcsolat több annál, minthogy fizikailag jelen legyél. De amikor egy férfi csak ennyit mond, valójában azt közvetíti:
„Megteszem a minimumot, és ennyi legyen elég.”
Ha valaki már nem kommunikál, érzelmileg eltávolodik, és nem mutat érdeklődést a közös jövő iránt, akkor fizikailag ott lehet – de valójában már nincs ott.
10. „Te jobbat érdemelsz”
Elsőre nemes mondatnak tűnik, de csúnya csapda. Ahelyett, hogy kimondaná: „Már nem érzek úgy, ahogy kellene”, inkább átadja a döntést a másik félnek.
Ari Eastman író szerint, amikor valaki azt mondja, hogy „te jobbat érdemelsz”, valójában azt üzeni: „nem vagyok hajlandó megadni, amit megérdemelnél”.
Ezzel nagyjából arra biztat, hogy gyorsan keress valakit helyette, mert ő nem lesz már itt soká.
11. „Csinálj, amit akarsz”
Ez már a cinikus fázis. Ha egy férfi ezt mondja, az azt jelenti: nem érdekli, mit csinálsz, nem számítasz neki többé.
Egy érzelmileg elkötelezett férfi törődik a partner döntéseivel, életével.
Aki már menne, az nem kérdez, nem törődik veled, nem érdekled, mert nem érzi magát érintettnek.
Az ő jövőképében te egyszerűen nem vagy benne.
Via Yourtango