Végső bizonyíték? Szakértők szerint ez igazolja, hogy a lélek az élet végén elhagyja a testet
A halál beállta után, amikor már se vérnyomás, se pulzus, a klinikailag halott páciensek agya mégis produkál egy utolsó nagy villanást. Egyesek szerint ez lehet a lélek távozásának pillanata – vagy legalábbis valami nagyon furcsa dolog történik ilyenkor az agyban.
Dr. Stuart Hameroff, az Arizonai Egyetem aneszteziológus-professzora egy friss kutatásra hivatkozva állítja, hogy az EEG-vel (elektroenkefalográffal) mért, halál utáni gamma-hullám aktivitás akár annak is lehet a jele, hogy a tudat valahogyan leválik a testről.
– mondta Hameroff a Project Unity interjújában.
A gamma-szinkronizációnak nevezett aktivitás 30–90 másodpercig is eltarthat, mielőtt végleg elenyészik – vagyis akár másfél percen át történhet valami az agyban, amikor a test már elvileg halott.
De mi ez az utolsó nagy agyi tűzijáték?
A szkeptikusok szerint ez csak egy végső neuron-lángolás, egy illúzió, amit a haldokló agy produkál. Hameroff viszont úgy véli, hogy a tudat alacsony energiaigényű folyamatként működik, ami a halál után is tovább tarthat, amikor a többi agyi funkció már leállt.
A kutatók korábban is dokumentáltak hasonló eseményeket, például Dr. Lakhmir Chawla, aki a jelenséget elsőként figyelte meg, és azt állította, hogy az esetek kb. 50%-ában mérték.
A halucinációs trükk
Hameroff egy másik kutatást is említ, amelyet Dr. Robin Carhart-Harris végzett pszichedelikus szerekkel. Önkénteseket fektettek MRI gépekbe, majd pszilocibint adagoltak nekik, hogy megnézzék, hogyan változik az agyi aktivitásuk.
A résztvevők később azt állították, hogy „élénk hallucinációik” voltak és „tripeltek” – az MRI azonban semmilyen komoly aktivitást nem mutatott, mintha az alanyok kómában lettek volna.
Szerinte ez is alátámaszthatja azt az elméletet, hogy a tudatot nem a hagyományos neuronális hálózatok működtetik, hanem egy kvantumszinten dolgozó folyamat lehet.
A kvantum–tudat
A kvantumtudat elmélete szerint a tudat nem egyszerűen az agysejtekben lezajló elektromos impulzusok eredménye, hanem egy mélyebb, kvantummechanikai szinten zajló folyamat következménye.
Hameroff szerint mindez összekapcsolható az EEG-n észlelt végső aktivitásfellobbanással:
„A tudatosság valójában egy alacsony energiájú jelenség, és lehet, hogy pont ezért marad fenn a legtovább.”