INSPIRÁLÓ

Ki volt Frankenstein nagyanyja és Cattelena, a fekete nő? És főként: miért 400 éve volt a nők aranykora?

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy nőként élni a világtörténelem során sosem volt olyan jó, mint most. Vannak, akik ezt máshogy látják.

Megosztom
Link másolása

Gyakran találkozunk azzal a filmek által is táplált megközelítéssel, hogy a középkor a nők számára maga volt a földi pokol. A legtöbb alkotás a hétköznapi asszonyokat és lányokat kiszolgáltatottaknak, gyengéknek, ápolatlannak mutatja, más ábrázolások megragadnak a nemesek lányainak kényszerházasságainál és az azokból való kiúttalanságnál.

A lényeg, hogy akár történelemkönyveket olvasunk, akár kosztümös filmet nézünk, a végére mindig hálát adunk a sorsnak, hogy most élünk, és nem akkoriban.

De könnyen meglehet, hogy tévedünk.

Egyes történészek szerint a középkor a földi pokol helyett maga volt az aranykor a nők számára, akiknek akkoriban sokkal több hatalmuk volt, mint manapság. Legalábbis ezt állítja egy észak-walesi akadémikus, Sue Niebrzydowski, a Bangori Egyetem munkatársa a tanulmányában.

Azt mondja, hogy a 4-600 évvel ezelőtt élt nőknek sokkal nagyobb hatalmuk és függetlenségük volt, mint mai utódaiknak.

Hogy erről semmit nem hallottál? Nem csoda.

Dr. Sue Niebrzydowski, a Bangori Korai és Modern Tanulmányok Intézetének médiatudósa jogi feljegyzéseket, könyveket és dalszövegeket tanulmányozott, hogy képet alkosson a nők életéről a 12-15. században.

„Óvakodnunk kell attól, hogy túl sok tévhitet őrizgessünk a nők múltbeli életéről. Igaz, hogy a legtöbb információnk a gazdagabb nőkre vonatkozó művészeti, irodalmi vagy történelmi feljegyzésekből származik, de a középkorban a középkorú nőknek sokkal több hatalmuk és függetlenségük volt, mint azt elsőre gondolnánk” - állítja.

Azt is elmondta, hogy a nők sikerének kulcsa a férfiakénál hosszabb várható élettartam volt.

„A nők gyakran már 30 éves korukra megözvegyültek, és ez az állapot lényegesen nagyobb szabadságot adott nekik, mint amit a házasságuk alatt megéltek.

Találtunk nőket, akik kolostorokat vezettek, könyveket írattak, és korai turistautakat szerveztek a Szentföld meglátogatására” - mondta.

Arról is mesélt, hogy amennyiben átvették a férj vállalkozását, azt maguk vezethették, a saját elgondolásuk alapján, esetleg gazdálkodtak a földeken, tehenet tartottak, szőttek-fontak, ezekkel a munkákkal fenn tudták tartani magukat és a gyerekeiket.

„Szexuálisan szabadabbak lehettek, és saját feltételeik szerint léphettek be a házassági piacra (ha akartak) - és a saját szempontjaikat figyelembe véve mehettek újra férjhez, legyen az gazdasági, szerelmi, társasági vagy élvezeti ok.”

Az özvegyek jogai

A magyar történelem meglehetősen szűkszavú, ha a nőkről van szó. Néhány elszórt információból tudunk csak tájékozódni. Pozsonyban például fennmaradt két középkori céhszabályzat, amely említi, hogy nők felvételét is engedélyezik a céhbe. A mesterjogokat tehát a nők is megörökölhették, akár özvegység esetén, akár már hajadonként, fiú örökös híján.

Egy budai mészáros céh az 1400-as évek második felében így rendelkezett:

„Ha valamelyik özvegynek annyi vagyona van, hogy fenn tud tartani mészárszéket, akkor a mesterek kötelesek adni neki egy mészárszéket és egy legényt, hogy a mesterséget saját maga gyakorolhassa.”

Csak a mészárosok esetében Budán ekkoriban 20% volt a női céhtagok aránya. Nincs okunk azt feltételezni, hogy a többi céh esetében más lett volna a helyzet.

Mire elég 13 év

Hogy magyar példánál maradjunk, amikor az özvegyek kalandos életéről van szó, ismerkedjünk meg Kanizsai Dorottyával. Ő, akit lánykori nevén említ mindenki, a magyar középkor egyik jelentős alakja volt. Sajnos élete számos részlete nem ismert, de ami igen, az nem egy kiszolgáltatott, gyenge ember képét festi elénk.

Kanizsai Dorottya

Kanizsai Dorottya (1490-1532), miután második férje, Perényi Imre is meghalt,

körülbelül 29 éves korában özvegyült meg (másodszor). Ekkor vette át a családi birtokok irányítását,

és igazgatta azokat haláláig. Mivel az 1500-as évek Magyarországán egy főnemesi család birtokainak kezelése rendkívül összetett feladat volt, Dorottya napjai jelentős részét azok gazdasági ügyeinek intézése töltötte ki. A fiatal özvegy ebben a szerepben szoros kapcsolatban állt a helyi nemességgel és politikai szereplőkkel, sőt, magával a királlyal, II. Lajossal is, aki szokatlanul hosszan (és szépen) írt a több nyelven beszélő, politikában jártas asszonyról, és akit két alkalommal is meghívott a rendi gyűlésre.

De Dorottya ezeknél fontosabbnak tartotta a nők képzését. Mivel akkoriban nem voltak iskolák leány gyermekeknek, a lányok még akkor sem tanulhattak, ha nagyon gazdag családba születtek. Ezért

az özvegy magához vette a környékbeli nemesség lányait és magas színvonalú oktatásban részesítette őket.

A szegény szolgálóit kiházasította, az árvákat támogatta, de ami miatt a legtöbben egyáltalán emlékeznek rá, az a mohácsi vész utáni helytállása volt:Jó cselekedeteinek sorából kiemelkedik a mohácsi csata halottainak eltemettetése. Az elesettek megérdemelték volna, hogy az egész nemzet sirassa őket, de még olyan ember sem akadt, aki a halottakat eltemettette volna. A veszedelmes csatatérhez még közel sem ment senki.

Amire a férfiak nem mertek vállalkozni, azt Kanizsai Dorottya véghezvitte. Nagy pénzen négyszáz embert fogadott, s a halottakat mind eltemettette. A papjaival megáldatta a hamvakat, s a templomaiban misét mondatott az elesett hősökért.”

Mindössze 13 évig élt özvegységben, de ez az idő elég volt arra, hogy saját jogon nevet szerezzen magának.

Amikor a bölcsesség bűn

Kicsivel később élt Marie de Gournay (1565-1645) egy francia író, filozófus és a női egyenjogúság egyik korai szószólója. Ő is nemesi családban látta meg a napvilágot, és lányok által látogatható iskolák híján szintén autodidakta módon képezte magát.

Marie le Jars de Gournay

Fiatal korától kezdve szenvedélyesen érdeklődött az irodalom és a filozófia iránt. Marie a nők jogainak és az oktatásnak lelkes támogatója volt. Fő művei közé tartozik a L'Égalité des hommes et des femmes (A férfiak és nők egyenlősége) című értekezés, amelyben a nemek közötti egyenlőséget hangsúlyozta, és érvelt a nők oktatásának fontossága mellett. Egyik jelentős szövegében így elmélkedik a férfi és a nő helyzetéről:

„Szerencsés vagy, olvasó, ha nem tartozol ahhoz a nemhez, amelytől minden jó el van tiltva; amelytől a szabadságot megtagadják; amelytől szinte minden erény megtagadtatik; szerencsés vagy, ha azok közé tartozol, akik bölcsek lehetnek anélkül, hogy az bűn lenne.”

Marie egész életét egyedülállóként és független emberként élte le, nem ment férjhez, és a saját írói és filozófiai munkásságából tartotta fenn magát. Bár korának társadalmi elvárásai szerint az élete sok szempontból rendhagyónak számított, kitartása és tudásvágya lehetővé tette, hogy elismerést szerezzen. Élete során gyakran szembesült azzal, hogy nőként a tudományos körökben az érvényesülésre csak korlátozott lehetőségei adódtak. Azonban nem hagyta, hogy a társadalmi normák befolyásolják az életét. Önállóan írt és publikált, és a nők oktatási és szellemi jogainak szószólója lett.

Frankenstein nagyanyja

Mary Wollstonecraft (1759–1797) író és filozófus újabb száz évvel később élt, de ő is úttörő szerepet játszott a nők jogaiért és az egyenlőségért folytatott küzdelemben. Londonban született egy hétgyerekes család második gyerekeként. Apja rossz üzleti döntései miatt a család elszegényedett, ráadásul a férfi erőszakos természete miatt Mary gyakran volt kénytelen megvédeni az édesanyját.

Fiatalon nem volt más választása, saját magát kellett eltartania, a család anyagi helyzete esélyt sem adott a házasságra, és

a nők számára elérhető kevés foglalkozási lehetőséget (tanítás, varrás, társalkodónői munka) mind kipróbálta, de egyiket sem találta megfelelőnek.

Az írás viszont lehetőséget adott neki az önfenntartásra, valamint arra, hogy saját gondolatait kifejthesse és ezzel hatást gyakoroljon a világra. Londonba költözött, fordításokat készített franciából és németből, sokat olvasott, és könyvismertetőket írt. Ma már ebből a munkából egy nő sem tudná eltartani magát a világon sehol, de akkoriban még a radikális gondolkodóknak is sikerült. Közben megismerkedett más gondolkodókkal is, mint Thomas Paine és William Godwin, utóbbi később a férje lett.

Mary Wollstonecraft

1790-ben eléggé feldühítette Edmund Burke kritikája a francia forradalomról, ezért kiadta A Vindication of the Rights of Men (A férfiak jogainak védelme) című művét, amelyben támadta az arisztokráciát és védelmezte a köztársaságot. Mai ismertségét azonban az 1792-es A Vindication of the Rights of Woman (A női jogok védelme) című művének köszönheti. Ebben a munkájában arról beszélt, hogy a nők ugyanazokra az alapvető jogokra jogosultak, mint a férfiak, különösen az oktatás területén.

Mary Wollstonecraft írásaiban is kénytelen volt hangsúlyozni, hogy a nők értelmes lények, akiknek szintén szükségük van szellemi és társadalmi fejlődésre. „Az, ami hiányzik a világból, nem a jótékonyság, hanem az igazságosság” - írta.

Magánélete viharos és ugyanolyan szabad volt, mit a szelleme. Gilbert Imlay amerikai kalandorral folytatott viszonyából született első lánya, Fanny. Később összeházasodott William Godwin filozófussal. A házasság azonban rövid ideig tartott, mivel az akkor már 38 éves Wollstonecraft 1797-ben, közös lányuk,

Mary születése után 3 nappal gyermekágyi lázban elhunyt. Kislánya, Mary felnőve az a Mary Shelley lett, aki a Frankenstein című regényt megírta.

Halálát követően munkássága feledésbe merült, azonban a XIX. és XX. század során újra felfedezték, és ma már a feminista mozgalom egyik alapítójának tekintik. Írásai és eszméi jelentős hatással voltak a nők jogaiért folytatott küzdelemre, és ma is alapvető olvasmányok a gender tudományok és a feminista irodalom területén.

Cattelena, a fekete nő

A Bristol melletti Almondsburyben élt Cattelenára azért kell emlékeznünk, mert egyike azon kevés fekete afrikai nőnek, aki a XVII. századi Európában nyomot hagyott maga után. Persze nem sokat, az 1625-ben bekövetkezett halálakor készült vagyonleltár az, ami utána fennmaradt. Ebből derül ki, hogy miként élhetett és mit birtokolt ez az asszony: egy 3 fontot érő tehén, egy ágy, egy paplan, egy gyertyatartó, négy edény, tányérok és kanalak, „minden ruhája”, egy láda és két kis dobozka. Ennyi volt mindene. A vagyona 6 font, 9 shilling és 6 penny volt. Nem volt gazdag, de a tehene és kétkezi munkája segítségével eltartotta magát.

Illusztráció, Black Tudors, Futurelearn

Egyedülálló volt, mint a XVII. századi Angliában minden ötödik nő, és egy másik nőt jelölt ki a végrendelete végrehajtójának. Cattelena neve arra utal, hogy Spanyolországon keresztül érkezett Bristolba. Ennyit tudunk, de ez is elég ahhoz, hogy megváltoztassa a hétköznapi nők életéről alkotott képünket.

Almondsbury egy kis falu Bristol közelében.

Abban az időben, amikor Cattelena ott élt, az adatok szerint még legalább 16 afrikai élt arrafelé.

A halála utáni vagyonleltár leírásának címe: „Cattelena, Almonsbury-i (Gloucester megye) fekete nő, egyedülálló asszony a Bristoli egyházmegyében.”

Leltárában főzőedények, ruhák, ágynemű, terítő és gyertyatartó szerepel. Cattelena legértékesebb tulajdona azonban egy tehén volt.

Egy tehén tejjel és vajjal látja el a gazdáját, valamint a tejtermékek értékesítéséből származó bevétel is fontos jövedelmet biztosíthat. Cattelena a tehenét a falu közös földjén legeltethette. Ez adta meg számára a függetlenség és az önellátás lehetőségét.

A tehenet akkoriban nők fejték, a vajat nők köpülték, a sajtot is ők készítették. A leltár szerint Catellena tehene 3 font 10 shillinget ért. 1625-ben,

Cattelena halálának évében a tehén árából  64 kiló gyapjút, vagy 2 mázsa búzát lehetett venni, és megfelelt 70 napnyi szakképzett munkás bérének. Vagyonos volt? Aligha. De amije volt, az elég volt a független élethez.

Cattelena hagyatékában nem szerepeltek bútorok. Ez arra utalhat, hogy valaki más otthonában bérelt szobát. Lehet, hogy épp a Helen Ford nevű özvegyasszony otthonában, akit Cattelina a vagyonkezelőjeként nevezett meg.

Cattelena nem volt férjnél, hogy özvegy volt-e, vagy sosem volt házas, azt nem tudjuk, de ez a családi állapot nem volt szokatlan akkoriban, hiszen a felnőtt nők mintegy 30%-volt egyedülálló. És mivel a vagyonát Helen Ford kapta, ez arra utal, hogy nem a rokonaival élt.

Catellena vagyonának leltára azt mutatja, hogy a fekete nők is rendelkezhettek vagyonnal, és független életet élhettek Európában. Nemcsak, hogy nem volt rabszolga, de tehenének köszönhetően képes volt eltartani magát, és mentes volt a szolgálattól vagy bármilyen családi kötelezettségtől. Ha elképzeljük Cattelenat, a sötét bőrű, független nőt, amint vidéki otthonában a mindennapi teendőit végzi, ételt készít, takarít, tehenet fej, és nem tartozik senkinek számadással - teljesen máshogy fogjuk látni a múltbéli nők életet.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


INSPIRÁLÓ
Felrobbantotta az internetet az amerikai fiú, aki magyarul próbál rendelni egy gyorsétteremben - videóval!
Mindenki ugyanazt gondolja, aki megnézte a felvételt!

Megosztom
Link másolása

Aki próbált már külföldön valamelyik gyorsétterem autós részén rendelni, az tudja hogy elég embert próbáló feladat megérteni, mit is mond vagy kérdez éppen az éttermi dolgozó a furcsán minden eltorzító headsetben. Nem csoda, hogy csak azok vállalkoznak erre, akik tényleg jól beszélik az adott nyelvet. A többség inkább besétál és úgy veszi meg az ételt.

Nem így egy amerikai férfi, aki úgy döntött, magyarul fog rendelni egy magyar gyorsétterem drive részén.

A rendelés videója alig 24 óra alatt közel 100.000 megtekintésnél jár, és egyszerűen mindenki imádja!

@exotranq That was great practice! Let me know how I did thank you @Burger King for the meal! #fyp #xyzbca #hungary #american #language #viral #challenge #food ♬ original sound - exotranc

A több száz kommentelő dicséri a fiú bátorságát, hogy ezt a nyelvet tanulja:

„Elképesztő, hogy sokakban van ambíció egy ilyen kis ország ilyen nehéz nyelvét megtanulni . Gratulálok, nagyon jó volt! ” - írja egyikük.

„Nagyon szépen beszélsz viszont a legjobban a kedvességed és a tiszteleted ” - tette hozzá egy másik néző.

„Úriember vagy, rengeteg magyar nem képes ilyen illedelmesen rendelni! Csak így tovább!” - írta egy harmadikuk.

Volt, aki még ennél is tovább ment: „Jobban beszélsz, mint sok magyar, gratulálok”.

Szerinted is ügyesen rendelt vagy még lenne mit gyakorolnia?


Megosztom
Link másolása

INSPIRÁLÓ
A Rovatból
Vilmos herceg bérlője vagyok - nem hittem a szememnek: így néz ki a szerződés, ha a brit királyfi a tulaj
A vidéki Anglia bája lenyűgöző, főleg, hogy végre becuccolhattunk a farmházba, ami félig üresen is rabul ejtett.

Megosztom
Link másolása

Kezdjük a legizgalmasabb résszel. A házam bérleti szerződésében ez szerepel: az ön landlordjának neve His Royal Highness The Prince William Arthur Philip Louis Prince of Wales, Duke of Cornwall, Rothesay and Cambridge, Earl of Carrick and Strathearn, Baron of Renfrew, Baron Carrickfergus, Lord of the Isles, Prince and Great Steward of Scotland.

Azaz Ő királyi fensége Vilmos Artúr Fülöp Lajos herceg, walesi herceg, Cornwall, Rothesay és Cambridge hercege, Carrick és Strathearn grófja, Carrickfergus és Renfrew bárója, Isles ura, Skócia hercege és Great Stewardja.

Igen, ő Vilmos herceg, a brit trónörökös.

Hogy kerültem ebbe a házba? Milyen az élet a királyi család birtokán? Egy olyan 200 éves farmházban, aminek nem címe, hanem neve van? Elmesélem.

A szerződés és a marketplace

Az utolsó pillanatig nem hittem el, hogy a miénk lesz a ház. Van az a helyzet, amikor már annyira belefáradsz valamibe, hogy elfelejtesz örülni a jó hírnek is. Viszont ennek megvan az az előnye, hogy utána aztán folyamatosan örülsz. Mindennek. Minden pillanatban.

Igazán akkor fogtam fel, hogy tényleg igaz, és Vilmos herceg háza a mi otthonunk lesz, amikor

postai úton megérkezett egy nagyon vaskos boríték, benne egy 20 oldalas szerződéssel, súlyos, merített papíron, kemény, fényes borításban. Ennek a második oldalát foglalta el félig a herceg neve és címeinek felsorolása

ott, ahol a tulajdonos nevének kell állnia. Nem emailben küldtek át két oldalt, nem egy géppapírra nyomták és adták a kezünkbe - ami megjárja a trónörökös hivatalát, annak úgy is kell kinézni, mint ami ott járt. Drága papír, elegáns dizájn, alapos leírás:

Így érkezett meg a szerződés, ez a fedőlapja

Az a gondolat, hogy a herceg saját maga hagyta jóvá, hogy Molli kutyusom (név szerint is megemlítve a szerződésben) velem éljen a házban, kifejezetten megnevettetett. Szinte láttam magam előtt, ahogy Katalinnal egy este megbeszélik: Figyu, lenne itt egy bérlő, van neki egy Molli nevű kutyája, megengedjük, hogy bevigye a házba? Hát - fordult képzeletemben Vilmoshoz Katalin -, egyetlen kutya, ha jól nevelt, nem okozhat akkora kárt, és mi is mennyire szeretjük a sajátunkat, aki Lajoska ágyában alszik. A nagyid meg egyenesen bolondult a kutyákért… Rendben, akkor aláírom a szerződésüket, de lovat nem tarthatnak! - adta meg magát Vilmos.

Hogy mire tért még ki a szerződés? Mindenre.

Nem tudnál olyat kérdezni, amire ne lenne benne egy passzus.

Sőt, mellékletek is érkeztek, azok is huszonoldalakkal, bennük a ház különböző felméréseinek az eredményei szerepeltek, hivatalos, céges aláírásokkal. Még arra is kitértek, hogy a farmon a felmérések szerint korábban hol találtak azbesztet és azzal mi történt. Eléggé megnyugtató volt olvasni.

A farmház az átadáskor egészen üres volt. Úgy értem, hogy teljesen, leszámítva a konyhát, ahol volt szekrény meg fiókok, de ahogy írtam, nem volt se tűzhely, se hűtő, se mosógép, egyáltalán nem volt semmi.

Az angol házakban megszokott beépített szekrények sem könnyítették meg az ember dolgát, pedig legalább a hálóban jól jöttek volna.

Azt nem mondom, hogy eredetileg sem voltak, mert láttam már néhány György-korabeli házat belülről, és bizony de. Csakhogy ezt a miénket néhányszor már átépítették, és valahogy mindig egyre kevesebb dolog maradt benne.

A csodálatos fával burkolt ablakfülke csak a nappaliban élte túl a XX. századot,

a többi szobában szépen lefejtették a falról, a belső spalettákkal együtt. Gondolom, egyszerűbb volt, mint felújítani, vagy kicserélni az elkorhadt részeket.

Az ajtók eredetiek, a zárszerkezetekbe bele lehet szeretni

Hasonlóan jártak a kandallók is. Eredetileg minden szobában volt egy-egy, de a központi fűtés beszerelését követően egyszerűen legipszkartonozták őket (a beugrók árulkodnak a helyükről), csak a nappaliban hagyták meg, bár nem a régi, embermagas, besétálható méretben, de betettek egy cuki öntöttvas kályhát. Na nem nagyon nagyot, ha a fahasáb 25 centinél szélesebb, azt már nem rakod bele sehogysem.

Azóta voltam a két szomszéd bérlő házában is, ők ebből a szempontból szerencsésebbek, ugyan bejátszották hozzájuk is a vaskályhát, de

meghagyták az eredeti kandallókat, azokat az óriásiakat, amikbe tényleg be lehet sétálni, és az egész mikulás-sztori a kéménnyel sokkal érthetőbbé válik:

Hosszúhétvége után, egy kedd délelőtt vehettük át a kulcsokat. Előzőleg eléggé el voltam keseredve, hogy az első napokban még aludnunk is a földön kell majd - azzal vigasztaltam magam, hogy legalább süppedős padlószőnyeg fedi a padlót, sem fázni nem fogunk, sem nyomni nem nyom majd annyira.

De végül nem kellett a földön aludni, mert a szerencse megint ránk mosolygott:

pont a kritikus hétvégén volt hatalmas leárazás a helyi bútorbolt online részlegén. 20 százalék mindenből! Az egész hétvégét azzal töltöttük, hogy megpróbáltuk magunknak összerakni a legolcsóbb, de a lehetőségekhez képest legkényelmesebb ágyat.

Én egy fekete vaságyat választottam, mert előzőleg ehhez hasonlóakban aludtunk, amikor a hercegség más, többszáz éves kis házaiban nyaraltunk. Mondjuk azok az ágyak legalább 100 évesek voltak :) A házhozszállítás is ingyen volt, és keddre kértük.

A lányom talált az egyik használt cuccokat kínáló csoportban egy csodás étkezőasztalt negyed áron. Lecsaptunk rá.

Tovább böngészve a marketplace-t, felbukkant egy villanytűzhely. Kicsit használtas, de az eladó azt mondta, hogy fél éves. Negyedáron? Naná, hogy kell!

Nemsokára feltett valaki egy eladó mosógépet. Ráírtunk, adja, mondta, de csak pénteken, mert még használja. Ha használja, az jó hír, akkor üzemképes. Semmi gond, péntekig megleszünk mosás nélkül! Két órával később ugyanő meghirdetett egy hűtőt is. Hűtő 60 fontért? Már repült is az email. Hát, kicsit bizalmatlan lett, hogyhogy nekünk minden kell, de aztán az előleg átutalása után megnyugodott. Csakhogy a hűtő is csak pénteken érkezik majd. Ezen kicsit elgondolkoztunk. Végül is három és fél nap hűtő nélkül még kibírható. A vaj nem romlik meg a kilencven centis kőfalak mögött, a tojás sem, tejet meg majd nem iszunk, a mélyhűtött borsónkat pedig otthagyjuk a másik lakásban. Majd örül neki, aki utánunk jön. Ha a többi ételt mindig frissen vesszük, simán megleszünk.

Ez a használtcikk piac itt nagyon komoly dolog. Konkrétan bármit kifoghatsz a helyi lakosok zárt csoportjában, még nem is kell a marketplace-re menned.

Láttam már egy teljes 1800-as évekbeli optikus szettet a hozzá tartozó gyönyörű eredeti fadobozban, antik traktort (ebbe konkrétan beleszerettem), ingyen elvihető zongorát és rengeteg szép viktoriánus bútort.

Persze eladó a ballagási öltöny is épp úgy, mint a megunt szörfdeszka, csak résen kell lenni, mert a legjobbakat nagyon hamar el is viszik az ember orra elől.

A csodálatos traktor, ami mindenki fantáziáját meg tudja mozgatni

Mindenesetre a költözés napjának estéjén már nem voltam teljesen kétségbeesve. Alakul ez, mint púpos gyerek a prés alatt. Igaz, hogy ez a mondás már nem állná ki a modern idők próbáját, de ez jutott eszembe, tisztelegve az ősök előtt, akiktől évtizedekkel ezelőtt hallottam. Ezt a házat ők is nagyon szeretnék, ebben biztos voltam.

@ourcornishfarmhouse The details of our garden #fyp #cornwall #garden #cottagecore #aesthetic #summer #xyzbca #foryou #viral ♬ som original - gii

Ahhoz képest, hogy nyolc hónapot húztam le egy teljesen berendezett házban, amiben minden volt, ezért nem kellett venni még egy kanalat sem, a pakoláskor kiderült, hogy meglepően sok cucc gyűlt össze végül. Nem fért be a bőröndbe, főleg a konyhai dolgok: egy teljes sorozat fűszer, tortaformák, kézi robotgép, kávéfőző, olajak, lekvárok, cuki poharak, kedves bögrék, formás teáskanna, a karácsonyi bejgli sütéséhez vásárolt sodrófa, és még rengeteg minden várt becsomagolásra, nem is vettem észre, hogy ennyi dolgot összehordtam már. Persze amikor bevittük Vilmos herceg házába, szinte elveszett benne mindez.

Körbenéztem, hogy állunk: a ruhák a bőröndben maradnak, a nappali totál üres, van még egy szobánk, ami teljesen üres, a hálókban egy-egy ágy.

Most egyelőre ennyi volt a bútorozás. Vízforralót, kenyérpirítót és mikrót vettünk, tehát a konyha üzemelni fog addig is, amíg a bele való nagygépek felszabadulnak és ideérnek.

A délután és az este az ágyak összeszerelésével telt. Még jó, hogy a nap csak fél tízkor ment le, így nem tűnt olyan későnek, amikor végeztünk. Épp csak besötétedett. Estére eléggé fáradtan, de nagyon elégedetten számoltuk meg a sarkokat a hálószobában, hogy amit álmodunk, az valóra váljon. De tökre nem emlékszem, mit álmodtam. Lehet, már valóra is vált?

Folytatás jövő vasárnap, amikor Viktória királynő lábnyomába lépünk.


Megosztom
Link másolása


INSPIRÁLÓ
A Rovatból
Vilmos herceg bérlője vagyok - ilyen az élet magyarként a brit trónörökös birtokán
Mindig is imádtam a vidéki Angliát, de sosem gondoltam, hogy egyszer egy igazi farmházban élhetek, ráadásul Viktória királynő lábnyomában járva.

Megosztom
Link másolása

Kezdjük a legizgalmasabb résszel. A házam bérleti szerződésében ez szerepel: az ön landlordjának neve His Royal Highness The Prince William Arthur Philip Louis Prince of Wales, Duke of Cornwall, Rothesay and Cambridge, Earl of Carrick and Strathearn, Baron of Renfrew, Baron Carrickfergus, Lord of the Isles, Prince and Great Steward of Scotland.

Azaz Ő királyi fensége Vilmos Artúr Fülöp Lajos herceg, walesi herceg, Cornwall, Rothesay és Cambridge hercege, Carrick és Strathearn grófja, Carrickfergus és Renfrew bárója, Isles ura, Skócia hercege és Great Stewardja.

Igen, ő Vilmos herceg, a brit trónörökös.

Hogy kerültem ebbe a házba? Milyen az élet a királyi család birtokán? Egy olyan 200 éves farmházban, aminek nem postai címe, hanem neve van? Elmesélem.

A házkeresés - 1. rész

Amikor kiköltöztem Angliába, csak néhány hétre jöttem. Sok dolog történt előtte, már nem segített az sem, ha napi 7-8 kilométert gyalogoltam a közeli erdőben a kutyámmal, szóval változtatni kellett. Kapóra jött, hogy a gyerek épp akkor indult vissza Cornwallba az egyetemére, csatlakoztam hozzá.

Cornwallt úgy képzeljétek el, mint a horvát tengerpart legfelkapottabb partszakaszát, vagy a Balaton-felvidéket. Ez Nagy Britannia legkedveltebb nyaralóhelyeinek egyike, ha nem pont a legmenőbb. Nyaranta a félmillió lakos mellé megérkezik még egymillió látogató, valójában a mezőgazdaság mellett a turizmus élteti. Az ügyesek összefuthat itt Jason Momoával, aki most építi éppen a házát, Stanley Tuccival, aki jó ideje itt él, Cate Blanchett miatt ki vannak a szomszédok, mert olyan zajjal alakíttatja át épp az otthonát, hogy nem lehet megmaradni a közelében, van nyaralója itt Jamie Dornannak, és pont a napokban járt erre a Pókember és a csaja is (Tom Holland és Zendaya). A helyiek alig kapják fel a fejüket, ha mellettük harap bele a pasty-ba Sofia Vergara, ha Dua Lipa haját fújja a szél előttük, amíg a tengerben gyönyörködnek, vagy a boltban összefutnak Warwick Davisszel, maxi azon, hogy milyen menő a segway, amin mászkál. Ja, és természetesen magával Vilmos herceggel is össze lehet akadni, például a strandon.

Ennek megfelelően még a kertek fáskamrái is kiadóakká válnak nyaranta, nem véletlenül tűnik lehetetlennek, ha lakást akar itt valaki találni.

Van egyébként, szép is rengeteg, de extrém drágán és csak rövidtávú megoldásokat kínálva, az Airbnb mindent visz.

Szerencsére amikor úgy döntöttem, hogy kiköltözöm, már kifutott a szezon, gondoltam, hogy ha a turisták hazamennek, és a tulajok kiadják télire a nyaralóikat, azzal elleszek, amíg kell. Napokig kerestem, kerestünk, írtunk minden létező fazonnak, akinek az Airbnb szerint a következő hónapban üres volt a lakása, de mindenhonnan lepattantunk. Végül egy olyan városban találtunk kiadó lakást néhány hétre, amiről sosem hallottam előtte, hiába jártuk Cornwallt már 10 éve nyaranta, ez valahogy teljesen kiesett. Oké, nézzük meg, mit nyújt a következő egy hónapra ez a hely - gondoltam kevés lelkesedéssel.

Vicces volt, mert első pillantásra beleszerettem, pedig mindenben más volt, mint amiért addig rajongtam Cornwallban.

Nyüzsgő, laza, bohém település a nyugati parton (mások szerint északin, ezen mindig jót lehet vitázni), tele fiatallal, tele szörfössel, tele élettel, tele mosollyal, tele kutyával, tele stranddal.

Nyolc strandja van konkrétan, és mind gyakorlatilag a városban.

Az első sokk a bolt parkolójában ért, amikor kiszálltam a kocsiból mindjárt a legelső napon. Az a kilátás a tengerre azóta is a telefonom háttérképe.

Éreztem, hogy én innen nem akarok elmenni, én ebben a városban akarok élni. Csakhogy ez itt édeskevés, hiszen csak néhány hétre sikerült megoldani a lakáshelyzetet. Aztán, épp mielőtt hazaindultam, a kiköltözés előtti napon szólt vissza az ügynök, hogy a tulajdonos beleegyezett: mégis maradhatok tovább a teljesen berendezett lakásban, egészen március 8-ig. Winter let - tanultam meg a szót. Megkönnyebbültem: a március még nagyon messze van.

Októberben elkezdtem nézegetni az ingatlanos oldalakat, a hosszútávra kiadó lakásokat.

Akkor döbbentem rá, hogy mit is jelent pontosan az a lakhatási válság, amiről egész Európában beszélnek.

Hogy alig van hosszútávra kiadó lakás. Hogy ami mégis kiadó, az elképesztően rossz állapotban van, lelakott, dohos és csillagászati összegeket kérnek érte. Már viccelnek is vele az ingatlanügynökök. Körbevisznek valami házban, mutatják az ablaktalan másfél négyzetméteres helyiséget, majd kacsintva mondják, hogy Londonban ezért 800 fontot kérnek. De nagyon nem vicces. Mert tényleg így van.

Maguk az ingatlanok is nagyon mások, mint amiket otthon megszoktunk.

Először is minden elképesztően kicsi. De tényleg. A két hálószobás (plusz nappali) kertes sorház 50-60 négyzetméter. Maximum. A három hálós néha eléri a 75-öt. De csak néha.

Ha valaki bérelni szeretne, ne lepődjön meg, ha az ingatlanügynök olyan épületbe tessékeli be, ahol egy 175 centis ember feje már koppan az ajtófélfában, ahol a plafont kényelmesen eléri kézzel, és ahol a keskeny és meredek lépcsők miatt azt mutatják meg először, hogy melyik deszkákat kell kiemelni a konyha mennyezeti részén, ha ágyat akar feljuttatni valahogy az emeletre.

Mellesleg azt is elárulják, hogy régen a halottakat is ott engedték le, ha az élet úgy hozta.

Folytatás jövő vasárnap.


Megosztom
Link másolása


INSPIRÁLÓ
A Rovatból
Vilmos herceg bérlője vagyok - fekete-arany címer és magánút vezet a házig, de akadt néhány probléma
Mindig minden az utolsó pillanatban jön össze: megkaptam a házat, de micsoda kanyarral! Lesznek képek és egy kicsit Vilmosról is mesélek.

Megosztom
Link másolása

Kezdjük a legizgalmasabb résszel. A házam bérleti szerződésében ez szerepel: az ön landlordjának neve His Royal Highness The Prince William Arthur Philip Louis Prince of Wales, Duke of Cornwall, Rothesay and Cambridge, Earl of Carrick and Strathearn, Baron of Renfrew, Baron Carrickfergus, Lord of the Isles, Prince and Great Steward of Scotland.

Azaz Ő királyi fensége Vilmos Artúr Fülöp Lajos herceg, walesi herceg, Cornwall, Rothesay és Cambridge hercege, Carrick és Strathearn grófja, Carrickfergus és Renfrew bárója, Isles ura, Skócia hercege és Great Stewardja.

Igen, ő Vilmos herceg, a brit trónörökös.

Hogy kerültem ebbe a házba? Milyen az élet a királyi család birtokán? Egy olyan 200 éves farmházban, aminek nem címe, hanem neve van? Elmesélem.

Megvan a ház!

Ahogy a múlt héten írtam, nagyon nem egyszerű a lakáskérdés Cornwallban. Az első hónapokban még lelkes voltam, minden szebb meghirdetett lakásban láttam magunkat, de egyiket sem én (vagyis a kutyával együtt mi) kaptam meg. Aztán egy jóindulatú ügynök felvilágosított:

egy-egy lakásra minimum 40, de sokszor 80 jelentkező jut. Közülük egy lesz az a szerencsés, aki kibérelheti, a többiek gyakorlatilag egy az egyben mennek rá a következő kiadó lakásra.

Azok vannak jobb helyzetben, akik épp bérlők, és van hol kivárniuk, amíg rájuk mosolyog a szerencse. Én, a magam winter let megoldásával nem tartoztam közéjük…

Márciusban kikönyörögtem egy újabb hónapot a tulajtól. Aztán áprilisban egy utolsó 30 napot.

Addigra már eléggé feladtam, hogy itt éljek, kezdtem látni magam újra otthon. Elfáradtam.

Április 20.-án (hogy Cseh Tamást idézzek) nem lehet tévedés, ott volt a hirdetés. Egy kiadó ház a város mellett, a fotókon azok az ablakok, amelyeket annyira imádtam, tágas terek, oké, fullra üres konyha, még tűzhely sem volt benne, de nem érdekelt.

Ez a házunk! - küldtem át a hirdetést a lányomnak. Itt van!

Jelentkeztünk rá.

Az üres konyha, a gyönyörű, fekete kőlapokkal a padlón

Azzal együtt három lakás volt még játékban. Kettőt már láttam. Az egyikből visszaszóltak, hogy sajnos, nem én kapom. A másik egy apró sorház, zsúfolt környék, fekete, csillámos, smirgli-szerű tapétával borított pici fürdőszoba, a fedett teraszt szobaként számolták be. Amint megtudta a tulaj, hogy az előző években nem Angliában dolgoztam, sőt valójában most is távmunkában dolgozom, köddé vált és többé nem volt elérhető. Már csak az a ház maradt, amire a legkisebb esélyt láttam, de a legjobban vágytam.

Egy héttel később írtak a Cornwalli hercegségtől, hogy beválogattak azok közé, akik megnézhetik a farmházat. Túl voltunk az első rostán!

De mi is valójában a Cornwalli hercegség (Duchy of Cornwall)?

Ez Vilmos herceg magánvagyonának kezelője, annak a vagyonnak, ami nemrég még Károly herceg magányvagyonának számított.

A Cornwalli hercegséget 1337-ben alapította III. Edward, hogy anyagi függetlenséget biztosítson fiának, a Fekete hercegként is emlegetett trónörökösnek (lásd a Lovagregény című filmet). Egy korabeli oklevél rendelkezett arról, hogy Cornwall összes jövőbeli ura az aktuális uralkodó legidősebb fia, vagyis a trónörökös legyen.

És hát Angliában élünk, itt egy 687 éves rendelet természetesen még érvényben van.

Erzsébet királynő idején Károly volt a cornwalli herceg, aki ráadásul egy rekordot is fenntart: ő viselte eddig a leghosszabb ideig ezt a címet. A jelenlegi herceg pedig Vilmos maga. Ő a 25. a birtok történetében.

A hercegség 7 538 hektár földterülettel rendelkezik, van kb. 50 farmháza, amibe hosszú távú bérlőket fogad, ők többnyire a házhoz tartozó földeket is bérlik, a bérlők ritkán lépnek le, ezért üres ingatlant kifogni elég nehéz.

A Duchynak van még számos nyaralója, melyeket jó pénzért bárki kibérelhet. Ezek azért elég jól néznek ki:

A Duchy of Cornwall Lostwithielben található nyaralóházainak egyike (Penlyne)

Plusz a herceg fennhatósága alá tartoznak a helyi bányák és Cornwall teljes tengerpartja is. Nemrég történt, hogy egy befektető a tökéletes és elvehetetlen panoráma érdekében közvetlenül a szirtekre akart építeni egy hotelt, emiatt nekilátott a terület átalakításának, omlásveszélyt okozva és veszélyeztetve az ott élő madarak fészkelő helyét.

Miután hiába tiltakoztak a helyiek az önkormányzatnál, levelet írtak Vilmos hercegnek, aki hallva a természetkárosítást, egy mozdulattal leállíttatta az egész építkezést. Ilyen is van…

Mindenesetre a Cornwalli hercegségből származó bevételeket Vilmos és családja a köz-, magán- és jótékonysági tevékenységeinek finanszírozására használja.

A lányommal az első pillanattól úgy beszéltünk a farmházról, mint ami a „mi házunk”.

Sosem használtunk feltételes módot, hogy mi lesz, HA megkapjuk. Mindig úgy beszéltünk róla, hogy mi lesz akkor, AMIKOR megkapjuk.

Hogy mi lesz? Mondjuk meg kéne gyógyulnom, mert covidos lettem.

Már nem voltam lázas aznap, amikor megnézhettük, de a covid totál elvette a szaglásom, szóval vak orral érkeztem a megtekintésre. Ennek annyiban van jelentősége, hogy a régi házak errefelé is sokszor dohosak, penészesek - jó, az újabbak egy része is. Ezért az ember orra nagy segítség egy ház első felmérésekor: akarok-e egy dohos, penészes házban élni, vagy inkább elengedem?

Magamtól akkor sem találtam volna meg a házat, ha száz évig élek, mert ez a név-téma nekem még nem ment. Utcákhoz és házszámokhoz szoktam, és még a Google térkép sem segített. Az irányítószám alapján megvolt a környék, de sehogysem volt meg a ház. Végül a megtekintés előtt kevéssel nekem, mint idegennek, segítségként elküldték a koordinátákat is. Azt követve döbbenten kanyarodtam le egy keskeny útra, ami Magyarországon inkább bicikliútnak számítana, és

a fekete-arany hercegi címeres kiírást követtem egy magánúton, egészen a házig. A György korabeli épület élőben még lenyűgözőbb volt, mint a képeken.

Két kedves nő fogadott, és vezettek körbe a gyönyörűen felújított, 200 éves épületben. A bejárattól balra nyílt a nappali, kandallóval és egy római rolós ablakfülkével, amibe be lehet kuckózni és nézni a tájat, vagy épp olvasni valami jó könyvet.

Az üres ház ezzel a látvánnyal fogadott: az ablakfülke és a roló

A konyha padlója fekete, hatalmas táblákban lerakott kőlapokból állt, az emeleten rengeteg szoba (3), tágasak, fényesek - azt éreztem, hogy hazaértem.

Izgalmamban alig értettem a kérdéseket, amiket feltettek. Hogy laktunk-e már ilyen öreg házban? Hát… nem? Igen? Nem. Hogy szeretjük-e a meleget? Tényleg ezt kérdezte? Micsoda hülye kérdés ez. Imádjuk. Mert hogy itt fűteni kell télen, különben felüti a fejét a penész - mondták. Hát én nem tudok 15 fokos házban élni, mint itt sokan. Én ezt a telet is 22 fokban töltöttem - válaszoltam nekik.

Hazafelé aztán tépelődtem: rosszat feleltem, biztosan mást kellett volna mondanom.

Csakhogy hamarosan papírokat küldtek, sokat. Mindenre kíváncsiak voltak. Munkahely adatai, főnökök, kollégák, bankszámla száma, tartalma…

Ezek szerint túl voltunk egy újabb rostán… Aztán amikor szóltak, hogy miénk lehet a ház, HA át tudok menni egy... hmmm… talán vagyonellenőrzésnek fordítanám - újabb vizsgán, komolyan berezeltem. Szóval mindent le fognak ellenőrizni, bankszámlákat, azon a forgalmakat 3 hónapra visszamenőleg, adósságokat (ha van), munkahelyet, kellenek emberek, akik jót állnak értem, hogy tisztességes vagyok, és igen, fel is hívják majd őket.

Tudtam, hogy nem mehetek át ezen a credit checkken, hiszen nincs angol bankszámlám.

Angol bankszámlád akkor lehet, ha van igazolt angol lakcímed. Angol lakcímed akkor lehet (vagyis akkor bérelhetsz házat), ha van angol bankszámlád… nem folytatom.

Csakhogy a Duchy of Cornwall dolgozói végre elfogadták a magyar bankszámla kivonatait, a magyar munkahelyet, és valószínűleg az sem ártott, hogy véletlenül az utolsó tíz évben (a Covidot leszámítva) az ő nyaralóházaikba jártunk nyaralni. Ez egy olyan referencia volt, amit nem lehetett meghekkelni.

Folytatás a jövő vasárnap.


Megosztom
Link másolása