A túlzott szorongás 10 kevésbé ismert jele, amiket megéri időben azonosítani
A túlzott szorongás kétségkívül az egyik legrejtélyesebb pszichológiai betegség, amely a félelmi rendszer rosszul alkalmazkodó működéseként definiálható. Sokszor a külvilágnak halvány fogalma sincs róla, ha küzdesz vele, viszont az sem kizárt, hogy te magad sem vagy tisztában kóros létével.
Sokféle módon hat az emberekre. Van, aki alig merészkedik ki az otthonából, olyannyira hatalmába keríti a kór, míg mások különböző módokat találnak arra, hogy megbirkózzanak vele. Néhányan olyan szokásokat fejlesztenek ki magukban, amik lehetővé teszik, hogy a társadalom teljesértékű tagjai legyenek, ugyanakkor belül stresszel és kétségekkel küzdenek.
Egy szorongó ember gyakran ösztönösen felölti a pókerarcot, mivel szégyenli a problémáit vagy egyszerűen nem akarja ezzel terhelni a környezetét, így egyáltalán nem meglepő, ha kevesen tudnak róla, hogy mik is a valódi érzései. Természetesen nem mindet rejti el, sőt, nagyon gyakran empatikus és törődő, érzelmes típus, viszont van egy kis "csomag", amiről talán még a legjobb barátai sem tudnak.
A szorongongás számtalan módon támadhat: pánikkal, stresszel, aggódással, remegéssel, hányingerrel, fejfájással, de egy valami mindig állandó: mindig meg tudsz vele küzdeni, mindig túléled. Ez egyfajta állandó harc saját magad és az elméd között. De vannak más tipikus jellemzői is:
1. Angolos távozás
Gyakran te vagy az első, aki hazamegy a vendégségből/buliból/társaságból. Márpedig egy bizonyos pontig szeretnéd jól érezni magad és a barátaiddal lenni, mivel ez kizökkent és ellazít téged - de csak egy darabig. Aztán az esemény valamiért stresszforrássá változik és akár látszólag minden ok nélkül a távozás mellett döntesz. Nem ritkán köszönés nélkül, mivel így nem zavarod meg senki szórakozását és magyarázkodnod sem kell.
2. Túl elfoglalt vagy
Habár te is tisztában vagy vele, hogy le kéne lassítanod, mégis az ellenkezőjét teszed. Még több munkát vállalsz magadra, mivel úgy érzed, ha elfoglalt maradsz, nem jut időd a saját dolgaidon görcsölni vagy esetleg olyan szituációkba csöppenni, amiktől tartanál. Ráadásul rettegsz attól, hogy csalódnak benned, ezért maximalizmussal beleveted magad a feladatokba. Ha épp nincs munkád, akkor is találsz magadnak valamit, amibe belemélyedhetsz, hogy ne kelljen egyedül maradnod a gondolataiddal.
3. Megfelelési kényszer
Mindenkit boldoggá szeretnél tenni. Ezért aztán extra munkákat vállalsz, hogy körülötted mindenki elégedett legyen és a családod is büszke lehessen rád. Azonban nem számít, mennyi dicséretet is kapsz, saját magaddal nem igazán tudsz elégedett lenni.
4. Nincs helye hibáknak
Nagyon kemény vagy önmagaddal, sokkal szigorúbb, mint a legtöbb ember vagy főnök körülötted. A legkisebb hibákért is felelősségre vonod magad. Nem igazán tudod megnyugtatni vagy emlékeztetni az elméd arra, hogy hibázni emberi dolog. Ehelyett az agyad következetesen és állandóan dorgál téged valami miatt.
5. Perfekcionista
Folyamatosan a siker és a már-már elérhetetlen tökéletesség iránt sóvárogsz. Ugyanakkor ez egy végtelen kör, mivel bár ki szeretnéd elégíteni a környezeted és maximalista vagy, mégsem engeded meg magadnak, hogy elfogadd a dicséreteket.6. Rossz szokások
Valószínűleg kifejlesztettél pár rossz szokást, hogy levezesd a feszültséget. Például rágöd a körmöd vagy vakarod a bőröd, esetleg tépkeded a hajad vagy a szemöldököd. Valószínűleg rá is kerestél már a Google-ben, hogy mi segíthet átvészelni a stresszhelyzeteket, mivel bármit megtennél, hogy kicsit jobban viseld őket.7. Kis dolgok
Hajlamos vagy a halogatásra, mert néha még a legkisebb feladatok is monumentálisnak tűnhetnek a szemedben. Ez különösen igaz a különböző interakciók esetében: e-mailek küldése, telefonhívások kezdeményezése vagy szöveges üzenetekre való válaszadás. A szorongást a legkisebb dolgok is előidézhetik; a legkisebb küldetés is megijeszthet és ezt sokan nem értik meg.
8. Elszigetelődés
Néha úgy érzed, a félelmeid miatt el vagy szigetelve másoktól. A barátaid olykor nem értik meg, hogy a normális dolgok miért nehezek a számodra, vagy hogy miért távozol korán egy buliból, vagy épp miért nem fogadsz el egy bókot. Ezért aztán az érzéseid egy részét megtartod magadnak és hagyod, hogy "odabent" lángoljanak. Ez aztán egy belső magány kialakulásához vezethet.
Saját magad legszigorúbb kritikusa vagy. Akkor is kemény kritikával illeted önmagad, ha valaki megdicsér. Folyamatosan elégedetlen vagy az éneddel: a döntéseiddel, a munkáddal és úgy egyáltalán, az életed alakulásával, irányával.10. Gondolatok
Ezek a gondolatok a kételyeiddel és a stresszel kapcsolatban folyamatosan benned vannak. Ezzel ellentétben kívülről a munkatársaid és talán még a családod és a barátaid is azt hihetik, hogy teljesen rendben vagy és kiegyensúlyozottan élsz. És bár mások számára tökéletesnek tűnik az életed, de belül folyamatosan azon szorongsz, hogy mit veszíthetsz el és sosem tudod teljesen élvezni, amid éppen van.
Fontos, hogy tudd, időről időre mindenki szokott szorongani. Sőt, egy bizonyos mértékű szorongás még jótékonynak és produktívnak is számít, mivel segíthet megküzdeni a megoldandó problémákkal. Pszichológiai betegségről akkor beszélhetünk, ha a szorongás állandóan fennáll és mondhatni megmérgezi a mindennapjaidat és a boldogságodat. Ilyenkor nagyon fontos, hogy szeretteid és akár egy szakértő segítségét kérd!
Forrás: MysticalRaven