ÉLETMÓD

A túlzott szorongás 10 kevésbé ismert jele, amiket megéri időben azonosítani

Egy kis önvizsgálat sorfordító lehet!
Sassy - sassy.hu
2019. március 25.


Megosztom
Link másolása

A túlzott szorongás kétségkívül az egyik legrejtélyesebb pszichológiai betegség, amely a félelmi rendszer rosszul alkalmazkodó működéseként definiálható. Sokszor a külvilágnak halvány fogalma sincs róla, ha küzdesz vele, viszont az sem kizárt, hogy te magad sem vagy tisztában kóros létével.

Sokféle módon hat az emberekre. Van, aki alig merészkedik ki az otthonából, olyannyira hatalmába keríti a kór, míg mások különböző módokat találnak arra, hogy megbirkózzanak vele. Néhányan olyan szokásokat fejlesztenek ki magukban, amik lehetővé teszik, hogy a társadalom teljesértékű tagjai legyenek, ugyanakkor belül stresszel és kétségekkel küzdenek.

Egy szorongó ember gyakran ösztönösen felölti a pókerarcot, mivel szégyenli a problémáit vagy egyszerűen nem akarja ezzel terhelni a környezetét, így egyáltalán nem meglepő, ha kevesen tudnak róla, hogy mik is a valódi érzései. Természetesen nem mindet rejti el, sőt, nagyon gyakran empatikus és törődő, érzelmes típus, viszont van egy kis "csomag", amiről talán még a legjobb barátai sem tudnak.

A szorongongás számtalan módon támadhat: pánikkal, stresszel, aggódással, remegéssel, hányingerrel, fejfájással, de egy valami mindig állandó: mindig meg tudsz vele küzdeni, mindig túléled. Ez egyfajta állandó harc saját magad és az elméd között. De vannak más tipikus jellemzői is:

1. Angolos távozás

Gyakran te vagy az első, aki hazamegy a vendégségből/buliból/társaságból. Márpedig egy bizonyos pontig szeretnéd jól érezni magad és a barátaiddal lenni, mivel ez kizökkent és ellazít téged - de csak egy darabig. Aztán az esemény valamiért stresszforrássá változik és akár látszólag minden ok nélkül a távozás mellett döntesz. Nem ritkán köszönés nélkül, mivel így nem zavarod meg senki szórakozását és magyarázkodnod sem kell.

2. Túl elfoglalt vagy

Habár te is tisztában vagy vele, hogy le kéne lassítanod, mégis az ellenkezőjét teszed. Még több munkát vállalsz magadra, mivel úgy érzed, ha elfoglalt maradsz, nem jut időd a saját dolgaidon görcsölni vagy esetleg olyan szituációkba csöppenni, amiktől tartanál. Ráadásul rettegsz attól, hogy csalódnak benned, ezért maximalizmussal beleveted magad a feladatokba. Ha épp nincs munkád, akkor is találsz magadnak valamit, amibe belemélyedhetsz, hogy ne kelljen egyedül maradnod a gondolataiddal.

3. Megfelelési kényszer

Mindenkit boldoggá szeretnél tenni. Ezért aztán extra munkákat vállalsz, hogy körülötted mindenki elégedett legyen és a családod is büszke lehessen rád. Azonban nem számít, mennyi dicséretet is kapsz, saját magaddal nem igazán tudsz elégedett lenni.

4. Nincs helye hibáknak

Nagyon kemény vagy önmagaddal, sokkal szigorúbb, mint a legtöbb ember vagy főnök körülötted. A legkisebb hibákért is felelősségre vonod magad. Nem igazán tudod megnyugtatni vagy emlékeztetni az elméd arra, hogy hibázni emberi dolog. Ehelyett az agyad következetesen és állandóan dorgál téged valami miatt.

5. Perfekcionista

Folyamatosan a siker és a már-már elérhetetlen tökéletesség iránt sóvárogsz. Ugyanakkor ez egy végtelen kör, mivel bár ki szeretnéd elégíteni a környezeted és maximalista vagy, mégsem engeded meg magadnak, hogy elfogadd a dicséreteket.6. Rossz szokások

Valószínűleg kifejlesztettél pár rossz szokást, hogy levezesd a feszültséget. Például rágöd a körmöd vagy vakarod a bőröd, esetleg tépkeded a hajad vagy a szemöldököd. Valószínűleg rá is kerestél már a Google-ben, hogy mi segíthet átvészelni a stresszhelyzeteket, mivel bármit megtennél, hogy kicsit jobban viseld őket.7. Kis dolgok

Hajlamos vagy a halogatásra, mert néha még a legkisebb feladatok is monumentálisnak tűnhetnek a szemedben. Ez különösen igaz a különböző interakciók esetében: e-mailek küldése, telefonhívások kezdeményezése vagy szöveges üzenetekre való válaszadás. A szorongást a legkisebb dolgok is előidézhetik; a legkisebb küldetés is megijeszthet és ezt sokan nem értik meg.

8. Elszigetelődés

Néha úgy érzed, a félelmeid miatt el vagy szigetelve másoktól. A barátaid olykor nem értik meg, hogy a normális dolgok miért nehezek a számodra, vagy hogy miért távozol korán egy buliból, vagy épp miért nem fogadsz el egy bókot. Ezért aztán az érzéseid egy részét megtartod magadnak és hagyod, hogy "odabent" lángoljanak. Ez aztán egy belső magány kialakulásához vezethet.

9. A legnagyobb kritikus

Saját magad legszigorúbb kritikusa vagy. Akkor is kemény kritikával illeted önmagad, ha valaki megdicsér. Folyamatosan elégedetlen vagy az éneddel: a döntéseiddel, a munkáddal és úgy egyáltalán, az életed alakulásával, irányával.10. Gondolatok

Ezek a gondolatok a kételyeiddel és a stresszel kapcsolatban folyamatosan benned vannak. Ezzel ellentétben kívülről a munkatársaid és talán még a családod és a barátaid is azt hihetik, hogy teljesen rendben vagy és kiegyensúlyozottan élsz. És bár mások számára tökéletesnek tűnik az életed, de belül folyamatosan azon szorongsz, hogy mit veszíthetsz el és sosem tudod teljesen élvezni, amid éppen van.

Fontos, hogy tudd, időről időre mindenki szokott szorongani. Sőt, egy bizonyos mértékű szorongás még jótékonynak és produktívnak is számít, mivel segíthet megküzdeni a megoldandó problémákkal. Pszichológiai betegségről akkor beszélhetünk, ha a szorongás állandóan fennáll és mondhatni megmérgezi a mindennapjaidat és a boldogságodat. Ilyenkor nagyon fontos, hogy szeretteid és akár egy szakértő segítségét kérd!

Forrás: MysticalRaven

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Millióik vannak veszélyben, ha paracetamolt szednek - sürgős figyelmeztetést adtak ki az orvosok
Bár a paracetamol továbbra is az egyik leggyakrabban használt fájdalomcsillapító, a szakértők figyelmeztetnek, hogy hosszú távú szedése komoly egészségügyi problémákat okozhat.

Megosztom
Link másolása

A paracetamol, más néven acetaminofen, az egyik legnépszerűbb fájdalomcsillapító, hiszen olcsó, hatékony és általában biztonságosnak tartják. De vajon mennyire biztonságos ez a gyógyszer valójában?

Aggasztó kutatási eredmények

Egy nemrég az Arthritis Care and Research folyóiratban megjelent tanulmány szerint a paracetamol rendszeres szedése idősebb felnőtteknél súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.

A Nottingham Egyetem kutatói több mint 180 ezer olyan ember egészségügyi adatait elemezték, akik rendszeresen kaptak paracetamolt, és összehasonlították őket közel 400 ezer olyan emberrel, akik nem szedték a gyógyszert.

A kutatás megállapította, hogy a paracetamolt szedők nagyobb kockázatnak vannak kitéve több komoly egészségügyi probléma, például gyomorfekély, szívelégtelenség és krónikus vesebetegség kialakulása szempontjából.

A kutatásuk során a következő, elég rosszul hangzó adatokat találták:

Gyomorfekély bevérzése: 24%-kal magasabb kockázat

Alsó emésztőrendszeri vérzés: 36%-kal magasabb kockázat

Szívelégtelenség: 9%-kal nagyobb valószínűség

Kik számára lehet veszélyes?

Bár a paracetamol a gyógyszergyár szerint ritkán okoz mellékhatásokat, bizonyos emberek számára nem biztonságos. Kik ők és mivel összefüggésben mutatták ki a magasabb kockázatokat?

Testsúly: A szokásos dózis túl magas lehet 50 kg alatti személyeknek.

Máj- vagy vesebetegségek: Ezekkel a problémákkal küzdők számára a paracetamol szedése veszélyes lehet.

Alkohol: Akik rendszeresen több mint 14 egység alkoholt (kb. 6 pohár bor) fogyasztanak hetente, szintén veszélyeztetettek, mivel az alkohol is megterheli a májat, akárcsak a paracetamol.

Ibuprofen és paracetamol: Szabad együtt szedni?

Az orvosok szerint a paracetamol és az ibuprofen – amely gyulladáscsökkentőként működik – biztonságosan szedhető együtt.

Azonban fontos, hogy ne szedjünk egyszerre két olyan gyógyszert, amely paracetamolt tartalmaz.

Bár a paracetamol továbbra is az egyik leggyakrabban használt fájdalomcsillapító, a szakértők figyelmeztetnek, hogy hosszú távú szedése komoly egészségügyi problémákat okozhat bizonyos embereknél. Dr. Weiya Zhang, a tanulmány szerzője szerint: „További kutatásokra van szükség az eredmények megerősítéséhez, de az idősek esetében a paracetamol elsődleges fájdalomcsillapítóként való alkalmazását alaposan meg kell fontolni.”


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Az Alzheimer-kór lényegesen kevesebb embert betegít meg azok közül, akik két gyakori foglalkozást űznek
Olvasd el azt is, hogyan csökkentheted hétféleképpen a demencia kockázatát.

Megosztom
Link másolása

A taxisofőrök kisebb eséllyel halnak meg Alzheimer-kórban, mivel a mindennapi vezetés frissen tartja az agyukat – derül ki egy tanulmányból.

A tudósok megállapították, hogy a taxisofőröknek és mentősöknek az átlagnál alacsonyabb a halálozási aránya ebben a betegségben.

Úgy vélik, ennek oka az lehet, hogy az útvonalak fejben tartása és kiszámítása egy létfontosságú agyterületet erősen tart idősebb korban is - írja a The Sun.

Az amerikai halálozási nyilvántartások elemzése szerint a taxisofőrök Alzheimer-kórral összefüggő halálozási aránya 1,03 százalék, szemben az országos átlaggal, ami 3,9 százalék.

A mentősöknél még ennél is alacsonyabb arányt találtak: mindössze 0,74 százalékot.

Dr. Anupam Jena, a Harvard Egyetem kutatója így nyilatkozott: „A gyakori navigációs és térbeli feldolgozási feladatok bizonyos mértékű védelmet jelenthetnek.”

Egy korábbi tanulmány kimutatta, hogy a londoni taxik sofőrjeinek különösen fejlett a hippokampuszuk – az agynak az a része, amely a memóriáért felelős. Köztudott, hogy a túl kevés szellemi stimuláció növeli az Alzheimer-kór, a demencia vezető okának kockázatát.

Prof. Tara Spires-Jones, az Egyesült Királyság Demencia Kutatóintézetének munkatársa azonban rámutatott:

„A tanulmányban szereplő taxi- és mentős sofőrök halálozási életkora körülbelül 64–67 év volt, míg más foglalkozások esetében ez az érték 74 év.”

„Lehetséges, hogy hosszabb élet esetén náluk is kialakult volna Alzheimer-kór.”

Az Alzheimer-kór és a demencia kialakulásának kockázata csökkenthető bizonyos életmódbeli változtatásokkal. Bár egyetlen magatartás sem garantálja a megelőzést, számos kutatás azt sugallja, hogy az életmódbeli szokások módosítása pozitívan befolyásolhatja a kockázatot.

Az Alzheimer Társaság szerint a demencia kockázata a legalacsonyabb azoknál, akik középkorban – 40 és 65 éves kor között – egészséges szokásokat alakítanak ki.

Íme néhány egyszerű változtatás, amelyet megtehet:

- Mozogj rendszeresen: Javítja a szív egészségét, a vérkeringést, és segít fenntartani az egészséges testsúlyt.

- Fogyassz kevesebb alkoholt: Hetente legfeljebb 14 egység alkohol ajánlott, ami körülbelül egy korsó sör vagy egy kis pohár bor naponta. A túlzott alkoholfogyasztás növeli az agy és más szervek károsodásának kockázatát, így a demencia kialakulásának esélyét is.

- Ne dohányozz: A dohányzás rontja a vérkeringést, különösen az agyi ereket, valamint károsítja a szívet és a tüdőt.

- Vegyél részt társas tevékenységekben: A szociális kapcsolatok erősítik az agy stresszoldó képességét és javítják a hangulatot. A depresszió és a társadalmi elszigeteltség a demencia kockázati tényezői közé tartoznak.

- Kezeltesd egészségügyi problémáidat: A magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség mind növelhetik a demencia kockázatát.

- Óvd látásodat és hallásodat: A látás- és hallásvesztés növeli a demencia kialakulásának kockázatát, és a hallásvesztés a demencia korai tünete is lehet.

- Vigyázz a fejedre: A traumás fejsérülések elindíthatják az Alzheimer-kórt okozó anyagok felhalmozódását az érintett agyterületeken.

Az életmódbeli változtatások időben történő bevezetése jelentősen csökkentheti a demencia kockázatát és javíthatja az életminőséget.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Az Alzheimer-kór évtizedekkel azelőtt kezdődik, hogy észrevennéd - 4 figyelmeztető jel, hogy bajban vagy
Az Alzheimer-kór elsősorban a 65 év felettieket érinti, de fontos lehet figyelni túl a korai intő jelekre.

Megosztom
Link másolása

Dr. Daniel Amen, kaliforniai agykutató szerint a betegség már évtizedekkel a tünetek megjelenése előtt elkezdődik. Az Alzheimer fokozatosan rontja le a memóriát, a gondolkodási képességeket és a mindennapi tevékenységeket.

4 fontos jel, hogy bajban lehetsz:

1. Romló memória

Ha azt veszed észre, hogy a memóriád lényegesen rosszabb, mint 10 évvel ezelőtt, érdemes odafigyelni.

Bár a néha előforduló feledékenység az öregedés normális része, a demenciával élők gyakran elfelejtenek fontos eseményeket vagy beszélgetéseket is.

Az Alzheimer elsőként a hippokampuszt támadja meg, amely az új emlékek kialakításáért felelős.

2. Rossz döntések és meggondolatlan viselkedés

Az agy elülső lebenyének károsodása miatt nehézségek adódhatnak a döntéshozatalban, a problémamegoldásban és a pénzügyek kezelésében. „Mintha az agyad leállna” – magyarázta Dr. Amen.

3. Rövid figyelmi idő

Az Alzheimer-kórban szenvedők számára nehéz lehet a figyelmüket hosszabb ideig egy feladatra összpontosítani. Ha egyre gyakrabban tapasztalsz ilyen problémát, érdemes szakemberhez fordulni.

4. Rossz hangulat, durva érzelmi hullámzás

Az Alzheimer-kórban szenvedők közel fele küzdhet depresszióval. Gyakori az ingerlékenység, a hangulatingadozás és az érzelmek feletti kontroll elvesztése. A betegek könnyen összezavarodhatnak, szoronghatnak, főleg, ha ismeretlen helyzetbe kerülnek.

Mi növelheti a kockázatot?

Dr. Amen szerint bizonyos életmódbeli tényezők növelhetik a demencia kockázatát.

@docamenWarning signs your brain health might not be in the best standing..♬ original sound - BrainMD

Ezekre érdemes odafigyelni:

Túlsúly:

„Ahogy nő a testsúlyod, romlik az agyad működése” – figyelmeztetett Dr. Amen. Ezen nincs mit magyarázni.

Energiahiány:

Ez az agyba irányuló csökkent véráramlás jele lehet. Állandó fáradtságot érzel, kimerült vagy, lelassulsz, csökken az életkedved.

Erekciós zavar:

„Ha a véráramlás problémát okoz az egyik testrészben, az máshol is fennállhat” – mondta a szakember.

Krónikus álmatlanság vagy alvási apnoé:

Az alvás segíti az agy méregtelenítését és a felesleges anyagok kiürítését. Ha rosszul alszol, mindezek nem történnek meg rendesen, és ez később problémát okoz.

Az egészséges életmód, a rendszeres mozgás és a megfelelő alvás mind hozzájárulhat az agyad hosszú távú egészségéhez. Ne várj a tünetekre – kezdj el időben figyelni magadra!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Megcáfolta a gyermekorvos: ez a 3 otthoni gyógymód NEM hatásos megfázás tüneteinek kezelésére
Pedig biztos, sokunknak javasolta már a nagymamája valamelyiket…

Megosztom
Link másolása

Dr. Meghan Martin a floridai Johns Hopkins gyermekkórház sürgősségi gyermekorvosa elárulta, mik azok az otthoni gyógymódok, amiket gyakran alkalmazunk megfázás és influenza tüneteinek kezelésére, ám egyáltalán nem hatásosak, sőt egyenesen károsak lehetnek.

Dr. Martin szívesen osztja meg tudását a közösségi médiában követőivel, akik ezt nagyra értékelik. A videója, amiben megcáfolja néhány házi kezelés hatékonyságát, például több mint 40 ezer lájkot kapott.

Mutatjuk is, mik azok a praktikák, amik a doktornő szerint a valóságban semmit sem érnek:

Hagyma a zokniba

Az első gyógymód, amiről Dr. Martin beszélt, hogy nyers burgonya- vagy hagymaszeleteket teszünk éjszakára a zokninkba, amivel egyesek szerint ki lehet vonni a „méreganyagokat” a szervezetünkből, amikor betegek vagyunk.

„Nincs olyan mechanizmus a szervezetünkben, amely a lábunkon keresztül kihúzza a méreganyagokat, vírust vagy a hurutot.”

– mondja a doktornő.

Hagyma az ágy alatt

Egy másik trükk, amikor meghámozol egy hagymát, félbevágod, és a hagyma felét az ágyad alá teszed, amikor alszol.

A doktornő szerint nem érdemes valós eredményt várni tőle, de nincs nagy egészségügyi kockázata, ha mégis kipróbálnád.

„A szobádnak hagymaszaga lesz, de az egészségügyi kockázatok alacsonyak”

– tette hozzá Dr. Martin.

Csak abban az esetben kell odafigyelni, ha kisállatok vannak a házban, mert ha megeszik, nekik akár árthat is.

Fokhagyma gerezd az orrba

Nem utolsó sorban Dr. Martin szerint idén az a technika is népszerű volt, hogy az emberek hámozott fokhagyma gerezdeket dugtak az orrukba, hogy megszüntessék az orrdugulást.

„Ezt nem ajánlom, mert a hámozott fokhagyma valójában irritálja az orr belső felszínét, a nyálkahártyát”

– mondta a doktornő, és hozzátette, ez a trükk egyenesen fokozhatja is a váladéktermelődést, ahelyett, hogy javítana a helyzeten.

A videóhoz sok egyetértő komment érkezett, ám voltak, akik továbbra is kitartanak a házi praktikák mellett. Dr. Martin szerint amíg nem veszélyeztetjük velük az egészségünket, nyugodtan lehet kísérletezni.

@beachgem10 There are so many home remedies on social media! Some are helpful and others can be harmful. When it comes to vegetables, consider making soup! Groceries are expensive! #sick #hack #homeremedy #doctor #vegetables #foot ♬ original sound - Beachgem10

Via


Megosztom
Link másolása