Végre: nem kell több csiganyálka meg retinol a fiatalok szépségrutinjába - a szakértők most kiszűrik a kozmetikai zajt!
A szakértők végre elmondják, mit tesznek a bőrünkkel - és leginkább mit nem a gigahosszú szépségrutinok közkedvelt összetevői. A bőrgyógyászok összeszedték, mely termékeket érdemes a polcon hagyni, és melyeket kerüljünk el nagy ívben a boltokban.
A bőr védelme és egészségesen tartása egyszerűnek tűnik, pláne, ha az általunk kedvelt márkák üzeneteit és tippjeit követjük. Hitelesnek tűnhet a 8 millió lépéses szépség rutin, a 8 fajta különböző hatóanyagtartalmú szérum használata, a minden napra egy maszk. Ám ezek a cégek és felkent influenszer papnőik nem a mi szépségünk megőrzésére esküdtek fel, hanem a biznisz fenntartására - tűnjön bármilyen családiasnak és garázsból indult cuki szomszédlányok egyletének a márka.
Évtizedekig hódított az alapvető "tisztítás, tonizálás, hidratálás" hármas rutinja,
az aranystandardot azonban megdöntötték az iparági képviselők, amikor stagnálni kezdett a piac. Gombamód szaporodnak a "bőrből idővel eltűnő" anyagok pótlói, és már elképesztő mennyiségben öntötték el a boltok polcait a furábbnál furább kozmetikumok.
Jó részük totál felesleges, néhány ráadásul megborítja a bőr egyensúlyát, ha pedig a szépülni vágyó tini keni a még gyerekbőrnek számító arcára a felnőtteknek szánt kencéket, pár év múlva fogja bánni igazán.
A Guardian szedte össze az internet pöcegödreiben hódító új vadhajtásokat, és szakértőkkel - tehát nem influenszerekkel, hanem dermatológusokkal ment utána, milyen alapvető problémák vannak a bőrápolásban, és mire esküsznek ők.
Dr. Angela Tewari, a londoni King's College kórház bőrgyógyász tanácsadója és a Dermatology Studios alapítója mondta el elsőként, milyen kozmetikumokat használ ő - mi a reklámozástól eltekintünk, és csak a tanácsait soroljuk fel. A dermatológus felütése az, hogy
"bárcsak tudtam volna, hogy fiatalabb koromban gyönyörű a bőröm,"
és ezt a gondolatot sokan magunkénak érezhetjük. Ha visszanézzük a 10-20 évvel ezelőtti fotóinkat, jövünk rá, milyen szépek is voltunk, amikor azt hittük - csak az ilyen-olyan kencétől lehetünk azok. Valahogy azt kéne megtanítani a fiataloknak, hogy fogadják el magukat 30 perces fürdőszobai tollászkodás nélkül.
A doktor szerint a mai kozmetikumok jó részét nem szabadna tinik kezébe juttatni. A csigamucin - ami hidratáló összetevő - egyszerűen csak felesleges, más anyagokkal is lehet hidratálni. A fiatalkori savazás azonban az, amitől 1-2 évig szép lesz a bőr, aztán pedig szétesik.
"A fiataloknak kerülniük kell a glikolsavakat, a nagy dózisú szalicilsavat és a retinoidokat – mindent, ami növelné bőrsejtjeik cserélődési ütemét. A 20-as éveink elejéig kiváló a bőrmozgásunk, így ezt fiatalabb korban nem kell gyorsítanunk"
- emeli ki hozzátéve, szerinte amúgysem érdemes luxusmárkákra pénzt pazarolni.
Dr. Rhys Beynon, GMC -regisztrált esztétikai orvosa csatlakozik erre a gondolatra, szerinte a közösségi média használati szokások már kriminálisak, és a fiatalok sokszor nem is a nekik szánt tartalmak szerint igazodnak el - szabályozás pedig nincs.
"A serdülőknek nem szabad olyan hatóanyagokat használniuk, mint a C-vitamin és a retinol (hacsak nem orvos írja fel). A fiatal bőr nagyon érzékeny, és csak gyengéd tisztítóra, enyhe hidratálóra és 50+ faktorszámú fényvédőre van szüksége, ha a napon tartózkodik"
- mondja.
Az össze bőrgyógyász ajánlja egyébként a fényvédők használatát, de ezek ésszerű alkalmazására is nagy hangsúlyt kell fektetni.
Dr. Ophelia Veraitch bőrgyógyász tanácsadó a kollagén készítményeket nem ajánlja semmi szín alatt, hiszen a szakmában teljesen köztudott már a kollagénes krémek berobbanása óta, hogy
nincsenek magas színvonalú tudományos vagy klinikai vizsgálatok, amelyek arra utalnának, hogy a kollagén bevitele segít helyreállítani a bőrünkben elvesztett kollagént.
"A lányom nemrég töltötte be a 10. életévét, és más szülőktől bőrápolási utalványokat kapott szülinapjára, amelyeket udvariasan visszautasítottam a nevében. Nem akarom, hogy megszállottja legyen ezeknek a trendeknek, amelyek károsíthatják a bőrét" - tette hozzá.
Ő sem pazarolná a pénzét luxusmárkákra, amit saját tapasztalattal húz alá - a világ pénzét is elköltötte volna fiatalabb korában az aknék kezelésére, rengeteg mindent kipróbált erőforrást nem sajnálva, de nem lett eredményük. Egy helyes és egyszerű bőrápolási rutint követve lett csak szebb a bőre.
Szerinte egyébként naponta kellene fényvédőket használni, nem csak nyáron, és
a bőrápolási rutin legnagyobb rákfenéjének szintén azt tartja, hogy megfelelő segítség kérése helyett inkább a közösségi médiából tájékozódnak a fiatalok.
Dr. Tanja Phillips, a HVN lézer- és esztétikai orvosszakértője ráfordult arra a témára, hogy citromos löttyök arcba fecskendezésével próbálnak emberek arcból is fogyni, de szerinte ez elképesztően veszélyes trend.
"Nincsenek jó klinikai vizsgálatok, amelyek azt bizonyítanák, hogy ez hatékony módszer" - emeli ki. Azt azért üdvözli, hogy a fiatalok foglalkoznak a bőrükkel, az azonban már nem üdvözlendő, hogy megszállottjai a szépségnek. Szerinte egy fiatalnak egy gyengéd tisztítási rutinra van szüksége, hámlasztásra és savakra semmiképp, majd egy helyesen megválasztott fényvédőt elég lenne feltenniük.
"Elképesztő, hogy mennyi ember nem mossa meg rendesen az arcát.
Szerintem nem elegendő egy lemosó és a kezünk használata - meglepődnénk, ha látnánk, mennyivel több szennyeződés jön le a bőrről egy kesztyű vagy kendő használatával. Estére dupla tisztítást javaslok, mert például a szabadgyökök egy éjszaka alatt roncsolni tudják a bőrt" - mondta el, kiegészítve a tisztítást:
"Körülbelül 20 éves kortól kezdhetnek el azon gondolkodni, szükségük van-e hidratáló krémre, de a 20 évesek többségének amúgy nincs."
Szerinte borús időben is kell a fényvédő, mert az alatt kevésbé öregszik a bőr. Ugyanakkor a fényvédő alatt is le lehet égni, ezért figyelni kell az újra kenése, valamint belülről kifelé kell felkenni, az arc széleit nem kifelejtve. Ő még a monitor elé is használ ilyesmit, hogy a káros sugarak ellen védve legyen.
Dr Aamna Adel bőrgyógyász tanácsadó, bőr- és hajhullás specialista szerint az állati zsiradék, például marhafaggyú használata (ahogy a TikTokon is terjed) hidratálókrém helyett totális tévút.
"Sok természetes trend általában többet árt, mint használ. Nincs bizonyíték arra, hogy az állati zsír különösen hidratálna, és nagyobb valószínűséggel okoz irritációt, mint egy hagyományos hidratáló.
A házi készítésű fényvédő egy másik abszolút nem – soha ne használjunk ilyeneket" - mondja.
"A klinikámon sok fiatalt látok, akiknek sérült a bőr védőrétege a nem nekik szánt termékek használata miatt.
Bizonyos hatóanyagokkal, például retinollal és C-vitaminnal való korai érintkezés hosszú távon allergiához vezethet"
- emeli ki hozzátéve, a túlbonyolított bőrápolási rutinok a bőr egészségét konkrétan gyengítik.
Dr. Jonathan Kentley, a Montrose London és a Chelsea és a Westminster Kórház bőrgyógyász tanácsadója szerint is túlzásba tudják vinni az emberek a rutinjukat, tapasztalata szerint gyakran 20 különböző hatóanyagot is alkalmaznak, ami nonszensz, és még csak nem is a saját bőrükre, hanem a divatra szabott termékeket használják.
Ő maga nem fényvédő ellenző, ugyanakkor nem keni magára állandóan.
"A rákot okozó UVB sugárzás nagyon alacsony télen,
és bár az UVA (amely az öregedésért felelős) egész évben jelen van, úgy tűnik, hogy az Egyesült Királyságban alacsonyabb szinten van, mint azt korábban gondolták. A reggeli ingázás során tapasztalt UVA-mennyiség valószínűleg nem okoz nagy károkat" - mondja.
Dr. Sharon Belmo, a Nottinghami Egyetem bőrgyógyászati vezetője szerint sokaknak a kevesebb több lenne, mert egy kicsit messzire ment már a trend.
Túl sok termék van, túl sok lépés és túlzott hámlasztás, amelyek mind bőrirritációhoz vezethetnek.
Alapvető rutin szerinte a lemosó, antioxidáns alapú termék, hidratáló krém és reggelente fényvédő, esetleg speciális termék valamilyen bőrbetegségre. Ennyi, amit javasol orvosként az egészséges bőrkép fenntartásához.