LOVE

7 mérgező párkapcsolati szokás, ami teljesen normálisnak tűnik

Hála a filmeknek és dalszövegeknek, sokan hiszünk a nekünk rendelt szőke hercegben, akire csak elég ideig kell várni, sokan gondoljuk, hogy jó dolog a végletek nyelvén beszélni, vagy hogy a hangos konfliktus a szenvedély jele. Hát nem.

Megosztom
Link másolása

A mérgező párkapcsolati szokások nemcsak normálisak a társadalmunkban, egyszerűen imádják őket az emberek. A szenvedélyes szerelmi történetekből kasszasikerek lesznek, a se veled-se nélküled abuzív kapcsolatból aranyat csinálnak a filmes- és zeneipari szakemberek.

A szerelemből egy mindent felemésztő, mennyet és poklot megjáró, ‘együtt, míg meg nem halunk’ lett.

És ebből a ‘meg nem halunk’ rész sajnos időnként valósággá válik. Azok a dolgok, amelyek egy kapcsolatot valóban jóvá, stabillá és teljessé tesznek, nem túl izgalmasak még könyvben sem, nem is adják el magukat. Mivel nem elég drámaiak, ezért gyakran összekeverjük a szerelmet a mérgező viselkedéssel, és azt feltételezzük, hogy a békák végül szőke hercegekké válnak. Spoiler: nem fognak. Békák maradnak.

Összegyűjtöttünk 7 olyan szokást, amelyek elsőre teljesen normálisnak tűnnek, mégis súlyosan károsítják a kapcsolatokat, és azt is eláruljuk, hogyan lehet megszabadulni tőlük.

1. Elvárni a társadtól, hogy megoldja a lelki problémáidat

Legyél őszinte: hányszor veszekedtél már amiatt, hogy a partnered nem támogatott eléggé egy nehéz időszakban, vagy nem volt kellően együttérző, amikor rossz napod volt? Gyülemlett már fel benned harag, mert érzelmileg nem állt melletted annyira, mint amennyire szükségesnek érezted volna? Bár fontos, hogy támogatást és együttérzést találjatok egymásban, nagy különbség van az önkéntes együttérzés és a kötelező támogatás között. Hozzá kell járulnotok egymás életéhez, de egyikőtöknek sem szabad függenie a másiktól.

Mit tegyél helyette?

Egy egészséges kapcsolatban odaállhatsz a társad elé:

„Ez a helyzet most nagyon nehéz nekem. Tudnál valahogy segíteni, hogy túljussak rajta?”

A lényeg a kérés. Mondd el, hogy mit szeretnél, hogyan tudna segíteni neked, anélkül, hogy elvárnád tőle vagy teljesen rábíznád, hogy megoldja a problémádat, amiben vagy. Vállalj felelősséget a saját érzelmeidért, és ne tőle várd, hogy tálcán kínálja fel neked a boldogságot.

2. Számon tartani a szívességeket

Az udvariasság csodálatra méltó tulajdonság. Szívességeket adni és kapni is nagyon jó dolog. De a kapcsolatokban a szívességek számontartása gyorsan egy pontversenyhez kezd hasonlítani.

Egy kapcsolatnak sem szabad eljutni oda, hogy egy képzeletbeli pontozólapon számoljátok, ki szúrt el több dolgot, vagy ki tartozik a másiknak több hálával.

Ha azon kapod magad, hogy fejben azt számolgatod, hogy a másik milyen erőfeszítéseket tesz, és ez hogyan viszonyul a te erőfeszítéseidhez, vagy ha valamelyikőtök a múltbeli hibák felsorolásával torolja meg a sértett érzéseit, az annak a jele, hogy jobban koncentráltok a pontszámaitok megtartására, mint a kapcsolat egészségének megőrzésére.

Mit tegyél helyette?

Egy jó kapcsolatban nem kell patikamérlegen mérni a szívességeket ahhoz, hogy a dolgok működjenek. Ha együtt éltek, nézzétek át a házimunkákat: nem kell mindig mindennek egálban lennie (például te főztél, ő mosogat, vagy tegnap elvitted a kutyát sétálni, tehát ma ő viszi le). Ehelyett ajánld fel, hogy megcsinálod azokat a dolgokat, amelyekről tudod, hogy a másik utálja, feltéve, ha neked belefér, és fordítva: vegyen át tőled olyasmit, amit te nem szeretsz. Persze szem előtt tartva, hogy a háztartás terhe nagyjából egyformán nyomja mind a kettőtök vállát. A legfontosabb, hogy kezeljetek minden nézeteltérést úgy, mintha vadonatúj lenne, anélkül, hogy egy képzeletbeli listából felhoznátok a múltbeli sérelmeket vagy épp szívességeket.

3. Azt képzelni, hogy ő a másik feled

Nézzük ezt a „te vagy a másik felem” baromságot - senki (és komolyan, tényleg senki) nem élhet normális életet azzal a hittel, hogy szüksége van valaki másra ahhoz, hogy rendben legyen. Ha fél embernek érzed magad nélküle, akkor nem fogsz keresni saját hobbikat, barátokat és olyan időt sem, amit egyedül tölthetsz (pedig az elengedhetetlen egy igazán jó kapcsolathoz). Ha úgy érzed, hogy szó szerint nem tudsz élni nélküle, akkor bizonytalanná válsz amint nincs a közeledben, és attól félsz majd, hogy elveszíted.

Ez a hozzáállás olyan durva mérgező dinamikához vezet, mint a társfüggőség és a kontrolmánia.

Mindez pedig később az egész életedre rányomja a bélyegét, sem a munkában, sem szülőként, sem barátként nem fogsz tudni olyan teljesítményt nyújtani, amilyenre képes lennél.

Mit tegyél helyette?

Tekints úgy a partneredre, mint olyan valakire, aki gazdagítja és kiegészíti az amúgy is teljes életedet.

Koncentrálj gyakrabban magadra, és keresd azt, ami boldoggá tesz. Téged.

Ezután készülj fel arra, hogy megoszd az örömödet a pároddal, ahelyett, hogy elvárnád, hogy ő legyen az örömöd kizárólagos forrása.

4. A végletek nyelvén beszélni

„Soha nem tudnék együtt lenni valakivel, aki ilyen szörnyű dolgokat mond!” Vagy: „Megérdemlek valakit, aki meghallgat engem, és törődik az én érzéseimmel is!” Vagy jöjjön a klasszikus: „Te soha nem hajtod le a WC ülőkét /pakolsz el magad után/ figyelsz rám!” Ismerősen hangzik? Amikor ilyen végletekben beszélsz, durván ítélkezel is a másik felett.

Lehet, hogy az adott esetre próbálsz rávilágítani, de akaratlanul is azt mondod el neki, hogy nem érdemel meg téged, vagy hogy ő mennyire gáz fazon.

Egy konkrét probléma, amelyet meg lehet oldani, egy nagyobb állítássá válik, és az egész kapcsolatot kérdőjelezi meg.

Mit tegyél helyette?

Koncentrálj kizárólag az adott problémára. Ne általánosíts a másik egy-egy tettét nézve, inkább azt mondd el neki, hogy miért bántott meg az adott pillanatban. Kerüld el az olyan kifejezéseket, mint a ‘soha’ vagy a ‘mindig’, ehelyett az épp felmerülő problémát kezeld egyedi helyzetként, nem tesz jót, ha általános vádakkal szórod meg őt.

5. Azt gondolni, hogy a hangos konfliktus a szenvedély jele

A tévében mindannyian megnézzük a romantikus drámákat, katarzist érzünk, amikor szenvedélyes csókokba torkollik az ordítozás. De amit a képernyőn szenvedélyként ábrázolnak, a képernyőn kívül egymást érő veszekedések, ordítások sorozata, és mindig mélyebb problémákat fed el. Ilyenek a éretlenség, a kommunikációs nehézségek, a párkapcsolati visszaélés olyan vonásai, mint a nárcisztikus viselkedés vagy a kontrollmánia (függetlenül attól, hogy mennyire jól takargatja az illető egyik vagy másik a tulajdonságát). Eltekintve attól, hogy mi okozza az állandó veszekedést, ez élhetetlenné teszi a kapcsolatot, és végül kiégéshez vezet.

A valóság az, hogy a szeretet gyengéd.

A jó kapcsolatnak inkább sima víztükörnek kell lennie, és nem haragos tengernek

benne élve pedig inkább nyugodtnak kellene érezned, magad mint szenvedélytől korbácsoltnak.

Mit tegyél helyette?

Ahelyett, hogy egymás ellen harcolnátok, gondoljatok úgy a felmerülő problémára, hogy ti ketten, együtt álltok szemben vele. Ha mégis veszekedtek, inkább a társad érzelmeire koncentrálj, ne a szavaira. Így kevésbe fog bántani, ha valami dühből vagy frusztrációból hagyja el a száját.

Kezdd el értékelni a másik olyan tulajdonságait, amelyeknek semmi közük a szenvedélyhez:

a kedvességét, azt, hogy ott van melletted, hogy ugyanaz az érdeklődési körötök, ilyesmi.

6. Célozgatni, üzengetni

Lehet, hogy véletlenül felejtettél nyitva a közös laptopon egy böngésző oldalt egy bizonyos fülbevalóról, amiért élsz-halsz. Esetleg egy olyan barátnőről mesélsz, aki összeköltözött a pasijával és nagyon boldognak tűnnek, vagy azt mondod el ártatlan arccal, hogy anyukád megkérdezte, mikor fogsz megházasodni.

Esetleg a párod az esti szexek számáról ‘poénkodik’, és te pontosan érted, mire gondol, de már csak azért sem fogja megkapni.

A kapcsolatotokat érintő célozgatások, szurkálások elhelyezése ahelyett, hogy megmondanátok, hogy mit szeretnétek, súlyosan mérgező és káros. Ha nem tudod nyíltan elmondani az érzéseidet vagy a vágyaidat, legyen szó akár arról, hogy bárcsak többet bókolna neked, vagy hogy szeretnél valami újat kipróbálni az ágyban, akkor sem célravezető sunyi módon üzengetni, majd megsértődni, ha a másik nem veszi a lapot. Nőj fel. Mondd el, ha akarsz valamit.

Mit tegyél helyette?

Legyél őszinte és nyílt, amikor az érzéseidről, vágyaidról és szükségleteidről van szó. Soha ne hidd, hogy a partnered képes lesz kitalálni, hogy mit szeretnél. Viszont ha ő áll eléd, értékeld a nyíltságát a kommunikációban.

A társad nem köteles kielégíteni az igényeidet.

Inkább értékeld az erőfeszítéseit vagy a támogatását, de ne ítélkezz felette, és ne legyél elutasító mindazzal kapcsolatban, amit nagy nehezen elmond neked.

7. Hinni abban, hogy létezik az igazi

Egy másik kasszasiker sztori, ami miatt a Disney-filmek első moziélménye óta mindannyian hiszünk a szőke hercegben, vagy a nekünk rendelt lelki társ létezésében, rosszabb esetben abban, hogy mi majd megtaláljuk azt a bizonyos tökéletes társat, csak elég ideig kell várnunk rá, vagy keresnünk őt. A nekünk rendelt társ-sztorival azonban van egy kis probléma: az egész életedet eltöltheted azzal, hogy keresed az igazit.

Minden partneredet kétféleképpen nézheted: keresheted benne azt, ami miatt ő a tökéletes választás, vagy keresheted azt is, hogy hol van benne a hiba (és lesz benne, ebben biztos lehetsz, mert mindenkinek vannak hibái).

Aztán az első hibánál kétségbe vonod a tökéletes társ státuszát (arra gondolva, hogy esetleg van valahol valaki, aki még nála is tökéletesebb a számodra), és simán lehet, hogy végül fogsz találni olyat, aki kipipálja a teljes ellenőrző listádat, de van rá egy fogadásunk, hogy akkor más hibát találsz benne. Mert valójában az elköteleződésről kellene másként gondolkodnod. Az lesz az, ami mindent megváltoztat.

Mit tegyél helyette?

Egy kapcsolat közös döntés, mind a ketten választotok olyankor. Gondolj úgy az elköteleződésre, mint egy választásra, és nem mindennek a végére.

Azt kérdezd meg magadtól, hogy szeretnéd-e, ha a gyerekeid olyanok lennének, mint ő.

Vagy hogy boldognak éreznéd-e magad vele egy nehéz vagy unalmas időszakban is, ahelyett, hogy azon rágódsz, hogy tökéletes-e a párod a számodra. Ne annak igazolását keresd minden hibában, hogy nála találnál jobbat, ha tovább keresnél. Lehet, hogy találnál. Lehet, hogy nem. De amire ez kiderül, elmegy az élet.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


LOVE
Rendkívül kellemetlen helyzetbe került a nő, amikor a pasi az első randin felfedte bizarr fürdőszobai szokását
Volt, aki a sokkoló szokás hallatán azt tanácsolta neki, hívja egyből a rendőrséget.

Megosztom
Link másolása

Mindannyian tudjuk, hogy az első randik eléggé rizikósak tudnak lenni. Néha kínosak, és az ember közben túlságosan is tudatában van annak, hogy a legjobb oldalát akarja mutatni. Éppen ezért a legtöbben valószínűleg addig nem mutatnának fel semmilyen kellemetlen fürdőszobai szokást, amíg jócskán benne nincsenek egy kapcsolatban.

Nos, egy TikToker lány esetében máshogy történtek a dolgok.

Elment az első randevúra egy sráccal, minden jól is ment, de amikor a srác vacsi után elhívta a lányt magához, a dolgok bizarr fordulatot vettek.

A nő elmondta, hogy üldögélt a férfi ágyán és várta, hogy az visszatérjen a fürdőszobából.

A lány - aki @raepaige néven szerepel a TikTokon - kifejtette: „Elmentem egy randira egy sráccal, ez volt az első randink. Fajitát ettünk és margaritát ittunk - jó volt, szórakoztató volt. Vicces volt, kedves volt, és vacsora után azt mondta: 'Hé, nem akarsz feljönni hozzám, hogy megnézzünk egy filmet?'.

Odaértünk a házához, és felvitt a szobájába. Leülök az ágyára, majd azonnal bement a fürdőszobába.

Nem nagy ügy, mindegy. Ha pisilned kell, akkor pisilned kell. De ő nem csukta be az ajtót. Letolta a nadrágját, és leült a vécére. Gondoltam, talán ülve szokott pisilni.

Ez rendben van, nem ítélkezem, nem érdekel.”

De a nő tévedett. A pasi nem pisilni ment, hanem éppenséggel a nagydolgára.

„Ott ült egy percig, én pedig azt kérdeztem: 'Mit csinálsz?'. Erre ő: 'Kakilok'. Ki tesz ilyet nyitott ajtónál?!”

Az emberek eléggé megdöbbentek a történtektől, sokakból szélsőséges reakciókat váltott ki az egész.

Egy valaki így kommentálta:

„Hívd egyből a rendőrséget, nincs az az isten, hogy ezt hagyd”.

Míg egy másik azt mondta: „Gondolj bele, mit fog csinálni, ha már egészen jól érzi magát veled.”

Mások kétségbeesetten várták a folytatást, a TikToker pedig megörvendeztette követőit, amikor egy második videóban elmagyarázta, mi történt ezután.

„Maradtam! - mondta. - Maradtam. Olyan normálisan viselkedett. Úgy ültem ott, mintha a telefonommal foglalkoznék, és szerintem észrevette, hogy kényelmetlenül érzem magam. Azt mondta: 'Tudom, hogy ez furcsa lehet, de nagyon jól érzem magam melletted'”.

A TikToker tovább magyarázta, hogy most egy második és egy harmadik randit is terveznek, ami mindent összevetve elég lenyűgöző!

Te mit tettél volna a helyében?


Megosztom
Link másolása

LOVE
Itt vannak a friss eredmények: ennyit szexelnek a különböző generációk
Mit tippelsz, melyik generáció lehet a legaktívabb szexuálisan?

Megosztom
Link másolása

Azt gondolnád, hogy a Z generáció többet szexel, mint a Boomerek?

A Szexuális Egészség Világnapja alkalmából kutatók egy tanulmányt tettek közzé, amely összehasonlítja, hogy az egyes generációk havonta hányszor szexelnek — és úgy tűnik, hogy a Z generáció nem teljesít túl jól ezen a téren.

A kutatás szerint a fiatalok komolyan lemaradnak, ha az ágyban való hancúrozásról van szó.

„A Z generáció közel fele azt nyilatkozta, hogy egyedülálló” – írta Dr. Justin Lehmiller, az Indianai Egyetem Kinsey Intézetének társadalompszichológusa és kutató munkatársa, aki a kutatást vezette, a Daily Mail szerint. A tanulmány alapját a Feeld nevű társkereső alkalmazás több mint 3,310 felhasználójától gyűjtött adatok képezik. A résztvevők, akik 71 különböző országból származtak, és 18-75 éves kor között voltak, a tanulmány szerint a szexuális és párkapcsolati attitűdjeikről, viselkedésükről és tapasztalataikról nyilatkoztak.

„Arra törekedtünk, hogy összehasonlítsuk a Feeld fiatalabb és idősebb tagjainak szexuális és párkapcsolati identitásait, viselkedéseit és preferenciáit” – írták a kutatók.

A felmérés eredményei szerint az X generáció (azok, akik 1965 és 1980 között születtek) és a millenniumi generáció (1981-1996) tagjai értek el a legmagasabb pontszámot az ágyban: az ezen korosztályokba tartozó résztvevők átlagosan ötször szexeltek az elmúlt hónapban.

Eközben a boomerek (1946-1964 között születettek) és a Z generáció (1997-2012 között születettek) az utolsó helyen végeztek, átlagosan háromszor szexeltek ugyanebben az időszakban.

„A Z generáció és a Boomerek szinte azonos gyakoriságú szexuális tevékenységet mutattak, ami arra utal, hogy a legfiatalabb és a legidősebb felnőttek szexuálisan a legkevésbé aktívak”

– írták a kutatók.

Bár a mennyiség nem minden, egy másik tanulmány szerint a Z generáció tagjai élvezték a legjobban a szexet.

Érdekes módon a Z generáció résztvevőinek 50%-a egyedülállónak vallotta magát, „szemben a millenniálok, az X generációsok és a Boomerek mindössze egyötödével”. Bár nem túl aktívak az ágyban, a Z generáció a legkalandvágyóbb, mivel felük állította, hogy felfedezett egy új fetisizmust, mióta csatlakozott a Feeldhez. Eközben a milleniálok 49%-a, az X generációsok 39%-a és a Boomerek 33%-a mondta, hogy talált egy furcsa fetisizmust, ami izgalomba hozza őket.

A kutatók két lehetséges magyarázatot adtak erre a jelenségre.

„Az egyik egyszerűen az, hogy az idősebb felnőtteknek több idejük volt megtanulni és felfedezni, mit élveznek a szexben, így lehet, hogy már felfedezték saját határaikat”

– írták. „A másik lehetőség pedig az, hogy a mai fiatal felnőttek nagyobb érdeklődést mutatnak a fetisizmus iránt, mint az idősebbek, ami nyitottabbá teszi őket a saját érdeklődési köreik felfedezésére.”

Ugyanilyen ellentmondásos volt az a tény is, hogy

a Z generáció közel kétszer olyan valószínű, hogy monogámiára vágyik, mint az idősebb generációk. Ez nem illeszkedik a huszonévesek modern jellemzéséhez, amely szerint ők poliamor szabad szellemek, akik eltérnek a romantikus és szexuális normáktól.

Miért van az, hogy az egyedülálló fiatal felnőttek a leginkább idealizálják a monogámiát, míg a középkorú és idősebb felnőttek paradox módon jobban kedvelik ennek az ellenkezőjét?

A kutatók azt feltételezik, hogy

„az idősebb felnőttek némelyike rájött, hogy ez nem nekik való. Vagy egyszerűen azt tapasztalták, hogy a hosszú monogámia után vágynak a szexuális újdonságra és változatosságra.”


Megosztom
Link másolása


LOVE
Itt a szex egy új formája: mit jelent a szimbioszexualitás?
Úgy néz ki, a szexualitás sokkal több, mint amit eddig gondoltunk róla.

Megosztom
Link másolása

Egy új kutatás a Seattle-i Egyetemen bemutatott egy újfajta szexualitást, amit „szimbioszexuálisnak” neveznek. Az Archives of Sexual Behavior folyóiratban megjelent tanulmány szerint ez azt jelenti, hogy az illető ahhoz az energiához és erőhöz vonzódik, amit más emberek osztanak meg egymással a kapcsolatukban.

Azok, akik szimbioszexuálisnak vallják magukat, vonzódnak a már meglévő párok között érzékelhető energiához.

A kutatás kimutatta, hogy sok résztvevő érez romantikus vagy szexuális vonzalmat egy harmadik személy „szinergiája” iránt. Ezt a dinamikát gyakran látni tévéműsorokban és filmekben, mint például a Tigrisvilág című Netflix sorozatban, A pletykafészek-ben vagy a Challengers-ben, ahol egy szerelmi háromszög alakul ki Zendaya, Mike Faist és Josh O’Connor között.

Dr. Sally Johnston, az antropológia és szociológia professzora, aki a kutatást vezette, úgy

véli, hogy a szexualitás sokkal több, mint amit eddig gondoltunk róla.

Johnston mélyebben beleásta magát a kutatásba, hogy jobban megértse a folyamatot.

„Sokféle ember tapasztal szimbioszexuális vonzalmat, ami az emberek közötti kapcsolatokban megosztott energiához és erőhöz kapcsolódik”

— mondta.


Megosztom
Link másolása


LOVE
A feleségnek könnyek szöknek a szemébe, mikor rájön, férje miért hordja még mindig a már nem működő óráját
Bizony, nagyon értékes számára ez az óra, de nem azért, amiért elsőre gondolnád.

Megosztom
Link másolása

Chloé Miller a TikTok-on osztotta meg történetét, ami már a fél világot meghatotta.

A lány egy „törött ékszernek” köszönheti hírnevét, ahogy a TikTok csatornáján írja.

Chloé ugyanis több, mint 2,5 millió lájkot kapott arra a videóra, amiben elmesél egy kedves történetet férjéről.

A lány sokáig nem értette, férje miért hordja még mindig karóráját, ami már nem is jár.

„Most jöttem rá, hogy a férjem törött órája arra az időpontra és dátumra van állítva, amikor az esküvőnkön kimondtuk a boldogító igent.”

– írta a lány a videóhoz, aki csak akkor realizálta az okát.

A videó elárasztotta az internetet, sok kommentelő megkönnyezte a romantikus gesztust, mások azt is javasolták, menjen hozzá feleségül még egyszer, mert ez egy olyan pasi, akit nem szabad elengedni.

@cmiller335 Waittttt why do you have to be so sweet ugh!!!! ❤️❤️‍ #weddingtiktok #fyp #love #husband #weddingday #xyzbca #zyxcbaシ ♬ Where'd All the Time Go? - Dr. Dog


Megosztom
Link másolása