Megakadva – 6 ártalmatlannak tűnő jel, hogy „rejtőzködő” depressziód van a pszichológus szerint
Biztos ismered a mondást, hogy egy embernek néha nem árt leülnie egy kicsit, és megvárni, amíg a lelke "utoléri" őt. A mai világ annyira pörög, és benne te is, hogy sokszor észre sem veszed, hogy a lelked egyszerűen nem bírja szuflával a rengeteg történést. Pedig ahogy a test, úgy a lélek is megérdemli a karbantartást, a feltöltődést, mert könnyen depresszióba, pánikbetegségbe vagy valami konkrét, szervi betegségbe csúszhatsz bele. Ha ezeket veszed észre magadon vagy a szerelmeden, barátnődön, szeretteden, ideje bekapcsolni a vészjelzőket. És lazítani, felengedni, visszavenni a tempóból.
A Psychology Today mentális betegségekkel foglalkozó szakértői szerint az úgynevezett "rejtőzködő depresszió" nagyon is létező kórkép, és éppen azért olyan veszélyes, mert a tüneteket nem vesszük észre, vagy ignoráljuk. A rejtőzködő depresszió uralkodó tünete az "elakadás-érzés", de ez 6 további tünetre bontható, amelyek együttes jelenléte már komoly aggodalora adhat okot. Íme a jelek.
Vagyis érdeklődésvesztés olyan dolgok iránt, amelyeket eddig szerettél, lázba hoztak, motiváltak, vagy épp kikapcsoltak. Ez lehet a munkád, a hobbid, a kedvenc sportágad. Ha hosszabb időn át úgy érzed, egyszerűen már nem érdekelnek ezek a dolgok, akkor komoly stressz gyötörhet a lelked mélyebb rétegeiben, amely blokkolja a korábban életörömet okozó tevékenységeidet.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy bedepizel, mert nem te vagy Angelina Jolie vagy Mark Zuckerberg. Mindenkiben él egy kép arról, hogy milyen ember is szeretne lenni, milyen életet kíván élni. Ez persze nem mindig van harmóniában azzal, akik valójában vagyunk, sőt, ez az érzés motiváló is lehet, hogy jobbak legyünk, többet teljesítsünk. De ha állandósul az érzés, hogy nem érezzük jól magunkat a bőrünkben, hogy nagyon távol állunk attól, amik szeretnénk lenni, ahogyan élni szeretnénk a mindennapjainkat, az már komoly depressziós tünet.
Ez sem azt jelenti, hogy nem szabad így vagy úgy érezned, persze hogy kellenek az érzelmi reakciók az élet történéseire. De ha minden érzésedre – főként a negatívokra – úgy tekintesz, mint a szentírásra, vagy egy ítéletre, amely már soha nem fog változni, az baj. A "minden szar-mindenről én tehetek-soha nem lesz jobb" mantra az agyba annyira bele tud ragadni, hogy szinte képtelenség kiszedni onnan. Az érzések átmenetiségének tudata (vagyis az, hogy bármit is érzek most, idővel el fog múlni) fontos tényező egy egészséges személyiség működésében.
Aki érzi, hogy nincs jól, az önkéntelenül is el akarja nyomni ezt az érzést. Ilyenkor jönnek be az elkerülő viselkedésformák, vagyis olyan helyettesítők, amelyektől átmenetileg jobban leszünk, de nem ezek jelentik a megoldást. Sőt, csak rosszabb lesz tőlük minden. Jön a mániás vásárlás, a szerencsejáték, az alkohol, a dohányzás, a gyógyszerek, szélsőséges esetben a drogok és az önsebzés. Ezek már jóval komolyabb jelek, mindenképp szakértő segítségére van szükség.
Ha a kedvenc sajttortád, egy új ruha, egy pohár vörösbor, vagy egy jó szex csak ideig-óráig tud jobb kedvre deríteni, de utána ismét visszacsúszol a rossz közérzetbe, az is a rejtőzködő depresszió jele. Egy egészséges embernek ezek a dolgok nem kizárólagos, rövid távú örömforrások, vagyis nem az a funkciójuk, hogy tompítsák a belső nyomorúságot.
Mindenki boldog akar lenni, ebben nincsen semmi különös. Ám aki depresszióval küzd, annak a boldogságvágy egyfajta fixációvá válik. Most nem vagyok jól, de le fogom küzeni, túljutok rajta, és utána minden csodálatos lesz. Ez nem így működik. Az életben a jó és a rossz elfogadása, egészséges megélése szintézisben kell, hogy legyen. A görcsös "nemsokára-jobban-leszek" érzés egy megrekedt lelkiállapot, amiből nehéz kitörni.
Ha a fenti jeleket érzékeled magadon (vagy a jelekből többet egyszerre), mindenképpen érdemes egy szakember tanácsát kikérni. Akár egy rövid terápiát is végigcsinálni. Ez segít abban, hogy a lelki elakadás, a rejtőzködő depresszió nem mélyüljön el, ne uralkodjon el rajtunk, és kilábaljunk a minket lehúzó gondolati és hangulati örvényből.
Fotó: Pixabay