ÉLETMÓD

7+1 nyarat megkeserítő tünet, amire segítség a most virágzó orbáncfű

Az orbáncfű egy fantasztikus és sokoldalú gyógynövény, amire nagy szükség van nyáron is. De vigyázz vele, mert fényérzékenyítő.

Megosztom
Link másolása

Most virágzik országszerte az orbáncfű (Hypericum perforatum), ami egy sárga virágú növény, és széles körben használják a gyógyászatban. A kaszálókon, réteken való tündöklése közel esik Keresztelő Szent János ünnepéhez, akiről az angolszász St. John's Wort nevét kapta.

Ugyanezt a napot Szent Iván éjjeleként is ismerjük, amely napon sok pogány rituálét végeznek, ezeknek is alapja az orbáncfű.

Sokszor koszorút fonnak belőle jövendőmondásra, vagy 23-áról 24-re virradóra szedik le más mágikus képességei miatt.

A magyar néphagyomány szerint az orbáncfű elűzi a démonokat, ami izgalmas hasonlóságot mutat a tudomány mai állásával. Ha azt vesszük, hogy többszáz évvel ezelőtt nem volt szavunk a komor gondolatokat okozó depresszióra, vehetjük úgy, hogy ezeket a rossz gondolatokat vélték démonoknak.

Az orbáncfű ugyanis a nyugati orvoslás szerint is figyelemreméltó kedélyjavító.

Antidepresszáns hatását klinikailag igazolták, a depresszió tüneteit képes csökkenteni. Több, mint 20 tanulmány áttekintése alapján az orbáncfű ugyanolyan hatásosnak vagy hatékonyabbnak bizonyult, mint a szelektív szerotonin-újrafelvétel-gátlók (SSRI-k) – a depresszió kezelésére általánosan használt gyógyszercsoport. Az egyik tanulmány hasonló hatásokat talált a triciklikus antidepresszánsokhoz képest.

Azt is megállapították, hogy az orbáncfű csökkentheti a menopauza utáni depressziót.

Az orbáncfűt számos egészségügyi probléma kezelésére alkalmazták a történelem során teaként, tinktúraként és olajként is. Vese- és tüdőproblémáktól kezdve a memóriajavításon át az alvászavarokig használták.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BANYA (@banyanni) által megosztott bejegyzés

Manapság sokan fordulnak az orbáncfűhöz, mint természetes gyógyítóhoz olyan állapotok kezelésében, mint az említett depresszió, a szorongás vagy akár az ADHD. Közvetlenül a bőrre téve sebek, zúzódások és izomfájdalom esetén is segíthet.

Mégis kiemelendő ez a depresszión túli hét eset, amiben az orbáncfű hasznos lehet:

Premenstruációs szindróma (PMS): fizikai és érzelmi tünetek ellen, amelyek általában 1-2 héttel a menstruáció előtt jelentkeznek.

Psoriasis: autoimmun bőrbetegség, amely gyulladt bőrfoltokat okoz.

Szomatikus tünetek zavara: A fizikai tünetekre való extrém összpontosítás, amely jelentős szorongáshoz vezet.

Obszesszív-kompulzív zavar (OCD): Olyan mentális egészségi állapot, amely ellenőrizhetetlen, tolakodó és folyamatos rögeszméket okoz, egyfajta rendmánia, de más kényszerekben is megnyilvánulhat.

Figyelemhiányos/hiperaktivitási zavar (ADHD): figyelmetlenség (nem tud összpontosítani), hiperaktivitás (nyugtalanság) és impulzivitás (gondolkodás nélküli döntéshozatal) jellemző az ADHD-s emberre.

Szezonális érzelmi zavar: a szezonális változások miatt fellépő depresszió.

A nyolcadik főbb állapot, amiben az orbáncfű bevethető, inkább egy szokás: ez pedig

a dohányzás. Az ebben való leszokást segítheti azzal, hogy a kényszereket csökkenti.

Arra viszont nagyon figyeljünk, hogy ha belsőleg isszuk teáját, vagy ha külsőleg kenjük is, erősen fényérzékenyítő kémiai összetevőt tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy

használata után 10-12 órán át nem érheti UV fény a bőrt.

Ezért jó este iszogatni a teáját. 12 hétig tartó fogyasztását biztonságosnak tartják a kutatások felnőtt, gyógyszert nem szedő ember esetén.

Fogyasztása előtt mindig konzultálni kell orvossal vagy gyógyszerésszel,

mert egyes vényköteles gyógyszerek hatását felerősítheti, antidepresszánsok mellett például nem javasolt használata. Másokét, mint például a fogamzásgátlók, viszont csökkentheti. Nagyon hatékony gyógynövény számos esetben, de a körültekintés a fogyasztása során elengedhetetlen.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Veszélyes! A fogorvosok mindenkit figyelmeztetnek, akik rendszeresen a zuhany alatt mosnak fogat
Azzal, hogy ott mosunk fogat, azt kockáztatjuk, hogy komoly károkat okozunk magunknak és megbetegszünk.

Megosztom
Link másolása

A fogaink ápolása mindennapos feladat, az egészségügyi szakemberek azt javasolják, hogy naponta kétszer mossuk meg azokat, hogy távol tartsuk az olyan kellemetlenségeket, mint a lepedék és a baktériumok.

A fogmosás nemcsak abban segít, hogy egészségesek és erősek maradjanak azok a fogak,

de a sárgulást is megakadályozhatjuk, ha helyesen mossuk őket. Néhány egyszerű tippel pedig újra gyöngyházfehérré varázsolhatjuk a fogainkat, ha elszíneződtek.

A szájvíz használata egy másik módszer arra, hogy a szánkat tisztán és egészségesen tartsuk. Ha ezt a fogselymezéssel és rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel együtt végezzük, mindent megteszünk azért, hogy a fogaink egészségesek maradjanak még idős korban is.

Ennek ellenére sokan még mindig hibáznak a fogápolás során. Egy fogorvos figyelmeztetést adott ki azoknak, akik egy különös helyen mossák a fogaikat.

Nem, nem a mosdókagylóra gondolunk. Az nyilvánvalóan a legkézenfekvőbb hely a napi kétszeri fogmosáshoz.

Dr. Zaeem, az Ordo elektromos fogkefe gyártó cég szakértője elmondta, milyen gyakori hibákat követünk el a szájápolási rutinunkban, és mit kellene tennünk helyette.

A doki figyelmeztette azokat, akik úgy döntenek, hogy a legjobb hely a fogmosásra a zuhany alatt van.

Sokan vannak így és logikusnak is tűnhet, hiszen a napi tisztálkodást egy helyen le lehet tudni, de ezzel nem teszünk jót az egészségünknek.

„Néhány ember számára ez a kézenfekvő választás, hiszen épp a testüket mossák – mondja Dr. Zaeem. - Azonban nem jó ötlet a zuhany alatt fogat mosni, mert a nedvesség kedvez a baktériumok elszaporodásának.

Ez azt jelenti, hogy a tiszta fogkeféd most baktériumokkal van tele, és így a szád is. Ráadásul a zuhany melege károsíthatja a fogkefe sörtéit is.”

Tehát nemcsak, hogy kevésbé lesz hatékony a fogkeféd, de a zuhany gőze miatt a sörték baktériumok melegágyává válhatnak, amit aztán a szádba teszel. Nem hangzik túl jól, ezért jobb elkerülni.

„Minden fogkefe feje idővel elkopik, így kevésbé lesz hatékony, könnyebben szennyeződik, és több kárt is okozhat a fogaknak és az ínynek.

Azt javasoljuk, hogy két-három havonta cseréld a fogkefe fejét,

legyen szó elektromos vagy manuális fogkeféről, így biztos lehetsz benne, hogy a fogkeféd a legjobb teljesítményt nyújtja.”

Via LadBible


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Mikor kell hideg és mikor kell meleg borogatás? A szakértők elmagyarázzák!
Régi, de hatékony módszer, ha beteg van a családban.

Megosztom
Link másolása

A borogatás régi, de hatékony módszer; különböző egészségügyi problémák enyhítésére használható.

Az otthoni betegápolásban fontos szerepet kap - gondolj csak arra, ha lázas a gyerek, és a homlokára vizes ruhát raksz, vagy arra, ha megrándul a bokád, és azt borogatod.

A borogatás előnye, hogy egyszerűen elkészíthető, sokféle helyzetben nyújt segítséget, és nem drága megoldás.

A Webbeteg most azt gyűjtötte egybe, hogy mikor milyen borogatást kell/lehet használni.

A hideg borogatás nem jéghideget jelent a lap szerint. 'Az optimális hőmérséklete 14-16 ºC, és naponta többször, de csak 5-10 perces időszakokra lehet felhelyezni, mivel az ennél hidegebb és hosszabb ideig tartó alkalmazása égéshez hasonló sérüléseket okozhat. A hideg borogatás célja a hőelvonás, illetve a fájdalom- és vérzéscsillapítás. Ennél fogva kiválóan alkalmazható akut fájdalmak kezelésére (például sportsérülések, ficam, rándulás stb. esetén), felületi visszérgyulladás, ekcéma és vérömlenyek enyhítésére, illetve langyosabb hőmérsékletű formájában (~30 ºC) magas láz és fejfájás enyhítésére is.

A meleg borogatás célja viszont a vérkeringés javítása vagy az izomlazítás.

"Eredményesen alkalmazható krónikus fájdalmak és ízületi gyulladás, hasi görcsök, illetve lágyrészek fájdalmának kezelésében. Emellett hatékony fülgyulladás, homlok- és arcüreggyulladás esetén, ami megkönnyíti a gyerekek ilyen jellegű gyulladásainak kezelését is. A meleg borogatás hőmérséklete kb. 40 ºC, és érdemes a borogatás köré tenni egy száraz törölközőt is, ezzel is lassítva a hőleadást".

A felmelegedő borogatás a harmadik megoldás: a hideg vizes borogatásra egy felmelegített törölközőt rakunk, hogy a vizes rész fokozatosan melegedjen fel. Görcsoldó hatású, fokozza az adott terület anyagcseréjét, enyhíti a krónikus ízületi gyulladás fájdalmait és a nyirokerekben jelentkező pangást.

A negyedik típusú borogatást mi javasoljuk: ez gyógynövényekkel készül a betegség típusától függően. Helyi gyulladások, bőrfertőzések, bőrproblémák enyhítésére használható kamillával, körömvirággal vagy cickafark főzettel. Ennek érdemes utánanézni.

Fontos, hogy sebekre nem teszünk vizes borogatást, és mindig ellenőrizni kell, hogy a meleg borogatás nem forró-e.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

ÉLETMÓD
Csak ezt az egy dolgot kell hozzákeverned a kávédhoz, hogy felpörgesd a fogyást!
Hogyan olvadhatnak le a kilók egymás után? Elmondjuk a cikkben!

Megosztom
Link másolása

Ha úgy érzed, felesleges kilókat cipelsz a testeden, akkor minden bizonnyal szeretnél megszabadulni tőlük.

Ennek bevált módszere az életmódváltás és a fogyás.

Az első szabály, hogy minél változatosabban étkezz, minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyassz, és hogy kerüld a napi édességfogyasztást. A másik, hogy legyen meg a kalóriadeficit, vagyis kevesebb kalóriát vigyél be, mint amennyit elhasználsz. A harmadik, hogy mozogj rendszeresen (gyalogolj, fuss, tornázz otthon, járj fitneszterembe - csináld, amelyik jólesik), a negyedik, hogy pihend ki magad, és aludj eleget, mert az alváshiány is hízáshoz vezethet.

De ezen kívül van még egy trükk, ami segíthet a fogyásban.

A Mirror azt írja, keverj gyömbért a kávédba vagy teádba. A friss gyömbér ugyanis nem csak gyulladáscsökkentő, hanem antioxidáns-tartalmának köszönhetően enyhíti a fájdalmat, ráadásul segíti az emésztést, élénkíti a vérkeringést.

Nem véletlenül használják hányinger, gyomorproblémák és puffadás esetén.

A kávéba/teába kevert gyömbér tehát segít a fogyásban is.

Fontos azonban, hogy ne állandóan fogyassz gyömbért, hanem kúraszerűen, illetve ha gyomorfekélyed van vagy magas a gyomorsavad, akkor kérd ki orvos és dietetikus tanácsát a gyömbérfogyasztással kapcsolatban.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

ÉLETMÓD
50 százalékkal növeli a rákos megbetegedések kockázatát, ha reggelente kihagyod ezt az egyetlen egy lépést a rutinodból
Elképesztő eredményre jutottak azok a kutatók, akik a szájban lévő baktériumok és a rákos megbetegedések közötti kapcsolatot vizsgálták.
K.O., Fotó: Unsplash - sassy.hu
2024. szeptember 28.


Megosztom
Link másolása

Érdekes eredményre jutott egy új tanulmány, amely szerint van a reggeli rutin során egy olyan lépés, amit ha rendszeresen kihagyunk, növelhetjük a rákos megbetegedés kockázatát.

Ez pedig nem más, mint a reggeli fog- és szájápolás.

De ki gondolná, hogy a szájhigiéniának ennyi köze lehet a nyaki- és szájbetegségek kialakulásában? Ehhez a területhez tartozik a száj- és orrüreg, a garat, a gége, a nyálmirigyek és a pajzsmirigy rákos megbetegedések.

A kutatások korábban már azt is megállapították, hogy a fogínybetegséghez kapcsolódó baktériumok növelik a cukorbetegség és a szívbetegség kockázatát.

A fogínybetegség, más néven parodontitis akkor alakul ki, amikor a fogakon felhalmozódik a lepedék.

A kutatók most több mint egy tucat baktériumfajt azonosítottak, amelyekről úgy vélik, hogy megdöbbentő mértékben, akár 50%-kal növelhetik a laphámrák kockázatát.

A tanulmány vezető szerzője, Soyoung Kwak, a NYU népegészségügyi posztdoktori munkatársa hozzátette: „Eredményeink új betekintést nyújtanak a szájüregi mikrobiom és a fej-nyaki rákok közötti kapcsolatba”.

Kwak és csapata nagyjából 160 000 amerikai étrendjét, életmódját és kórtörténetét elemezte.

A résztvevők által adott nyálmintákat mikrobák szempontjából megvizsgálták és tartósították. A 15 év alatt a résztvevők közül 236-nál diagnosztizáltak fej- és nyaki laphámsejtes rákot. A kutatók összehasonlították a diagnosztizáltak szájüregi mikrobáit azzal a 458 résztvevővel, akik rákmentesek maradtak. A csoport megállapította, hogy a szájban rutinszerűen megtalálható több száz baktérium közül 13 faj növelte a rák kockázatát.

Ez a csoport 30%-kal nagyobb valószínűséggel kapcsolódott a fej- és nyaki laphámsejtes karcinóma kialakulásához.

Öt másik, ínybetegségben gyakran előforduló fajjal kombinálva az általános kockázat 50%-kal nőtt.

A kutatók szerint azt fontos megérteni, hogy az eredményeik inkább korrelációt, mintsem közvetlen kapcsolatot állapítanak meg a baktériumok és a rák között. A következő feladat annak a megállapítása, hogy milyen mechanizmusokkal tudnak ellene a leghatékonyabban beavatkozni. Az azonban már most biztos, hogy a megelőző fogmosás és a fogselyem használata egyelőre messze a legjobb védekezés a problémás baktériumokkal szemben.

Forrás: New York Post


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk