GYEREK
A Rovatból

Jó szülő vagy? Kérdezd meg ezt az egy dolgot a gyerekeidtől, és megtudod

Sőt, magadnak is felteheted ezt a kérdést a szüleiddel kapcsolatban.

Megosztom
Link másolása

Alain De Botton, az The Architecture of Happiness (azaz a Boldogság építészete) című könyv szerzője elárulta, hogy egyetlen kérdéssel megtudhatjuk, jó szülők vagyunk-e.

A Harry Stebbings által vezetett 20VC podcast egyik epizódjában a filozófus arról beszélt,

hogyan deríthetjük ki, hogy magabiztos gyermeket neveltünk-e fel. A kulcskérdés pedig: szeretnének-e híresek lenni?

A válaszból kiderül, hogy jó szülő vagy-e:

„A jó szülőség egyik jele, ha a gyermekednek nincs vágya arra, hogy híres legyen”

– vallotta be De Botton Stebbingsnek.

A szakértő kifejtette, hogy azok a gyerekek, akik nem áhítoznak a hírnév után, elegendő belső megerősítést kapnak, így nincs szükségük külső elismerésre.

„Nem vágynak arra, hogy idegenek ismerjék őket” – tette hozzá. „Elégedettek azzal, ha egy kis, valóban közel álló emberekből álló körben ismerik és értékelik őket.”

Azok a gyerekek, akik nyilvános elismerésre vágynak, inkább egyirányú közvetítési rendszert keresnek, mintsem valódi, kétirányú kapcsolatot.

De Botton szerint a hírnévre vágyók azt remélik, hogy népszerűségük révén tiszteletet és szeretetet kapnak.

Azonban a híres emberek gyakran éppen az ellenkező érzésekkel találkoznak: irigységgel, bizonytalansággal és negatív visszajelzésekkel.

Sokan hasznosnak találták De Botton nézőpontját saját viselkedésük megértéséhez, míg néhányan bevallották, hogy a felismerés túlságosan is közelről érintette őket.

„Ez sok mindent megmagyaráz” – vallotta be egy hozzászóló. „Most már minden világos.”

„Tesó, most leleplezted anyámat” – döbbent meg valaki.

„A fenébe, most mindannyiunkat lebuktattál” – írta egy másik.

„Ó, ne. Mindig sztár akartam lenni. Ez mindent megmagyaráz” – osztotta meg egy néző.

Mások viszont teljesen egyetértettek azzal, hogy nincs szükségük a hírnévvel járó külső elismerésre.

„Egész életemben kritizáltak, nem szeretném, ha ezt az egész világ is megtenné” – írta egy néző.

„Én csak gazdag és ismeretlen akarok lenni” – tette hozzá egy másik.

„A belső megerősítés felbecsülhetetlen érték” – jelentette ki egy TikTok-felhasználó.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
Kozma Orsi szerint ő későn lett anyuka, mert 36 évesen szült, és érzi a generációs különbségeket közte és ikerlányai között
„Azt gondolják, azért jó, ha az ember idősen lesz szülő, mert akkor már lenyugodott, bölcsen rá tud látni a gyermekére. ”

Megosztom
Link másolása

Palikék vendége volt nemrég Kozma Orsi.

Az énekesnővel Palik László, Dombovári Vanda és Wágner Tamás beszélgetett az anyaságról, a szülői feladatokról és arról, milyen kihívást jelentenek egy családnak, ha ikergyermeik lesznek.

Kozma Orsi elárulta, hogy ő "későn lett anyuka", mivel 36 évesen szülte meg az ikerlányait, és érzi a generációs különbségeket.

"Azt gondolják, azért jó, ha az ember idősen lesz szülő, mert akkor már lenyugodott, bölcsen rá tud látni a gyermekére."

Erre Palik László így reagált:

"Tagadom. Teljesen más már a türelmi kapacitásunk hozzájuk. Nekem sokkal több van."

Kozma Orsi egy kérdésre, hogy különlegesnek gondolják-e az emberek ma is, ha valakinek ikrei vannak, azt válaszolta, hogy igen.

Őt magát sokkolta a hír, amikor megtudta, hogy ikrei lesznek, különösen, hogy hármasikreknek indult a terhessége.

Miután megszületett a két lánya, a legnagyobb gond az volt, hogy ki alszik, mikor alszik, ki eteti a gyereket, mikor megyünk sétálni, mi mikor tudunk pihenni, és még úgy is kemény volt az első másfél év, hogy a párja szülei és az ő szülei is tudtak nekik időnként segíteni.

Bevallotta, nem mindig tud mit kezdeni azzal, ahol a gyerekei tartanak. Próbál a fejükkel gondolkodni, empatikus lenni, de 48 éves nőként máshol tart az életben, mint a lányai, akik csak nyáron lesznek 12 évesek.

Ráadásul nagyon eltérő személyiség a két lánya. Arról is szó volt, hogy néha rá van kicsit feszülve a teendőkre, különösen akkor, amikor valamilyen határidős, iskolai feladatot kellene megcsinálniuk, ám a gyerekei éppen valami mással szeretnének foglalkozni.

A teljes adást itt nézheted meg:


Megosztom
Link másolása

GYEREK
Ben Affleck nem hajlandó 6000 dolláros cipőt venni a gyerekének, mert erre nincs szüksége egy tininek
A színész fontosnak tartja, hogy megtanítsa a gyermekeinek a munka fontosságát és a pénz értékét.

Megosztom
Link másolása

Ben Affleck nemrégiben azzal keltett figyelmet, hogy elutasította a 13 éves fia, Samuel kérését.

A fia egy pár 6 000 dolláros Dior Air Jordan 1 sportcipőt szeretett volna megvetetni vele.

A Los Angeles-i Got Sole sneaker rendezvényen készült videóban Ben Affleck humorosan megjegyezte: „Ez rengeteg fűnyírás lesz,” majd hozzátette: „Te csak azért szereted ezeket, mert drágák.” Samuel azzal védekezett, hogy „Nem, ezek menők! Mindig is azt mondtam, hogy jól néznek ki.”

Ben Affleck később egy interjúban elmondta, hogy fontosnak tartja, hogy megtanítsa a gyermekeinek a munka fontosságát és a pénz értékét.

Azt is mondta, hogy pénze neki van, a fia „csóró”, és ha ilyen drága cipőt szeretne, akkor keresse meg az árát. Hozzátette: "Szeretjük a gyerekeinket, mindent meg akarunk adni nekik, de azzal ártunk, ha nem tanítjuk meg nekik, hogy a vágyott dolgokért meg kell dolgozniuk."

A színész szerint nincs szüksége egy tinédzsernek ilyen drága cipőre.

Azt is mondta, hogy a fia, Samuel most kezdi csak megérteni a munka értékét és fontosságát, lassú megvilágosodásában pedig a "balul elsült cipővásárlás" lényeges állomás volt.

Ben Affleck és volt felesége, Jennifer Garner közösen neveli a három gyermekét: Violetet (19), Seraphinát (16) és Samuelt (13). A színész elmondása szerint idősebb lányai már klasszikus tini munkákat végeznek, például bolti eladóként dolgoznak.

Amennyire ez egyáltalán lehetséges a helyzetükben, igyekeznek a gyermekeiket a reflektorfénytől távol tartani. Ben Affleck korábban úgy nyilatkozott, hogy az apaság "élete legfontosabb része", és "elsősorban apa" szeretne lenni.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
A húsvéti nyúl, amire csak terápiában mernél visszaemlékezni - jöjjenek a rémes vintage fotók a múlt századból
A mai gyerekeknek fogalmuk sincs, milyen szerencsések.

Megosztom
Link másolása

A húsvéti nyúl, amitől generációk kaptak maradandó lelki sérülést – és rémisztő vintage fotók, amiken nem tudsz nem nevetni (vagy sírni).

Volt egy időszak, amikor a húsvéti nyúl nem volt puha, nem volt aranyos, és végképp nem volt barátságos.

Sőt, ha őszinték akarunk lenni: inkább hasonlított egy horrorfilm mellékszereplőjére, mint ünnepi kabalafigurára.

Az 1950-es és 60-as évek Amerikájában a húsvéti fotózás egyet jelentett a kollektív gyermekkori traumával.

Tavasszal minden évben eljött az a nap, amikor a szülők ünneplőbe öltöztették a gyereket, elvitték valami húsvéti rendezvényre – tojáskeresés, vásárlás, plázás program –,

és ott várta őket A Nyúl. Aki nem pihe-puha plüss volt, hanem szőrös textilszörny,

gyakran üveges szemekkel, természetellenes mosollyal és ijesztően emberi arányokkal.

A gyerekek tiltakoztak, sírtak, könyörögtek – a szülők viszont fotót akartak, így ment mindenki a nyúl ölébe. És ott készült el az a kép, amit ma már csak pszichológiai feldolgozás után lehet újra elővenni.

Honnan jött a húsvéti nyúl – és mikor lett ennyire rémisztő?

A húsvéti nyúl eredetileg a német folklórból származik. A 18. században német protestánsok vitték magukkal Amerikába az „Osterhase” nevű mitikus nyulat, aki színes tojásokat hozott a jó gyerekeknek – hasonló elven működött, mint a Mikulás.

Csakhogy az 1950-es évek Amerikájában valakinek bele kellett bújnia a nyúljelmezbe. És itt kezdődött a baj. Lelkes nagybácsi, egy gyanús szőrös ruha, és egy maszk, amitől a gyerekek inkább hittek a sátánban, mint a nyúlban.

Miért félelmetesek ezek a képek?

Ha megnézed ezeket a vintage fotókat, rögtön megérted: ezek a nyulak nem tudtak mosolyogni, de rémisztően bámulni annál inkább. A jelmezek gyakran túl emberiek vagy épp torzan állatiasak voltak. Sok kép úgy néz ki, mintha egy horrorfilm jelenete volna – csak épp a főszerepben egy négyéves gyerek kerül a szörny ölében, rettegve, miközben a szülők azt kiabálják a háttérből: „Mosolyogj, édesem!”

Az internetet elárasztó galériák (például a Bored Panda és a Vintage Everyday összeállításai) szerint ezek a képek olyan nosztalgikus időutazások, amik megmutatják, mennyit változott a gyerekekhez való viszonyunk, és a vizuális kultúránk is.

A mai gyerekeknek fogalmuk sincs, milyen szerencsések

Ma már a húsvéti nyuszi cuki. Instagram-filteres, bolyhos, puha – egy igazi influencer. A mai gyerekeket nem üldözi egy emberméretű, groteszk kabalafigura, és valószínűleg sosem kell majd visszanézniük egy olyan képet, ahol halálfélelem tükröződik a szemükben, miközben egy szőrös maszk vigyorog mögöttük.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
A Rovatból
Meghan Markle elmondta, milyen fájdalmas veszteség volt számára, amikor elvetélt a második gyermekével
Sokan nem is tudták, hogy Lilibet gyakorlatilag a harmadik gyermeke, mivel 2020 nyarán elveszített egy kisbabát.

Megosztom
Link másolása

Meghan Markle fájdalmas emléket osztott meg a hallgatóival a legutóbbi podcast műsorában.

2020-ban elvetélt a második gyermekével.

A veszteséget elmondása szerint ő és a királyi család is nehezen dolgozta fel, és a sebeket csak a kislánya, Lilibet érkezése tudta valamelyest gyógyítani.

Erről egyébként először egy cikkben számolt be, amit a The New York Times jelentetett meg. Ebben Harry herceg felesége leírta, hogy

egy reggel, miközben elsőszülött fiát, Archie-t pelenkázta, éles görcsöt érzett, és abban a pillanatban tudta, hogy elveszíti a második gyermekét. A vetélés után kórházba került, a férje mellette volt.

Meghan Markle most a podcastben elmondta, hogy a vetélés során meg kellett tanulnia elengedni valamit, amiben annyi remény és szeretet volt. Kiemelte, hogy az ilyen esetek gyakran csendben, előjelek nélkül történnek, közben az anyák továbbra is igyekeznek megfelelni minden elvárásnak. ​

A podcastben Meghan hangsúlyozta, milyen fontos számára, hogy anya lehet, és arról is beszélt, hogy mennyire nehéz volt a vetélés után újra egyensúlyba hozni a munkát és a családi életet.

Az epizód célja az volt, hogy nyílt párbeszédet indítson az anyaságról, a veszteségről és a nők egészségéről.

Forrás: People magazin

Megosztom
Link másolása