GYEREK

Gyerekek az esküvőn: igen vagy nem?

"A gyerekem nélkül egy lépést se!" vagy "Gyerekesek kíméljenek!"? Négy felállás, négy megoldás, számtalan lehetőség.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. július 08.


Megosztom
Link másolása

 

Vigyük, ne vigyük, hívjuk, ne hívjuk? Érvek és ellenérvek gyerekmentes-esküvő témában!

A gyerek a miénk és szeretnénk, ha ott lenne

Ha van már gyereked, akkor valószínűleg túl jól ismered a „Szülő tervez, gyerek közbetesz” közmondást. A szülő B, C és ZS tervet is bekészítve indul neki egy-egy eseménynek, előre kalkulál a 40 fokos tűző napsütéssel és a hirtelen lecsapó jégesővel, három napi hideg élelem és váltás ruha van nála, a gyerek mégis tud olyat produkálni, amit „nem látott jönni.”

Éppen ezért, egy esküvő, ahol a megérkezéstől kezdve a távozásig legalább tíz, időponthoz kötött tevékenység várható, nem a legbiztonságosabb terep a kisgyerekesek számára.

A nehezített pálya ellenére a legtöbben mégis azt szeretnék, ha a csimota is részese lenne a nagy napnak: láthassák őt parádéba vágva a távoli rokonok, bandázhasson a rég látott unokatesókkal, meg egyáltalán, szocializálódjon.

Utóbbiról szól Gábor Huba ceremóniamester nagyon is találó kérdése:

„Hogyan tanulja meg a gyerek a társas viselkedést, akár az esküvők hagyományát, ha sose viszik el oda?”

Egy esküvő ráadásul alapvetően családi esemény. A családba pedig beletartozik a kilencven éves déditől kezdve a két hónapos csecsemőig mindenki, tehát hivatalosan nem is lehetne kérdés, hogy mehetnek-e. És hogy ne csak gyerek nevelésének szemszögéből nézzük a dolgot: egy kisgyerekes anyukának (és apukának) is óriási feltöltődés lehet egy olyan nap, amikor ugyan gyerekkel együtt, de a mókuskerékből kiszabadulva újra csinosba öltözhet, amikor nem neki kell menedzselni a család étkeztetését, amikor családtagok és barátok között lehet, akik közül

mindig van egy gyerektelen, aki örömmel megy egy kört a babakocsiban alvó picivel, amíg a szülők olyan ritka örömöknek hódolhatnak, mint a saját tányérból való meleg étel megszakításmentes elfogyasztása és hasonlók.

Persze nem bazírozhatunk egy ilyen napot ismeretlenek/ismerősök kegyeire, ezért is jó, ha szülőként végiggondoljuk a szokásos A, B és Zs terveket az adott eseményre aktualizálva.

  • Mennyire kell ragaszkodunk a hétköznapi rutinokhoz? A gyerekünket mi ismerjük a legjobban, ezért sejthetjük, hogyan és mennyit fog bírni a kötött programokból. Ha az egyévesünk olyan típus, aki órákig elvan a kedvenc rágókájával az ölünkben egy hang nélkül (irigyeik sokan vannak), akkor nem kell a legszélső helyeket vadásznunk a szertartás vagy az ültetett vacsora idejére. Ha viszont tudjuk, hogy inkább hangosabb, mozgást igénylő gyerek, akkor senki se fog megsértődni, ha az ajtó közelében táborozunk le, vagy a nászmise alatt a templomhoz közeli játszótéren fárasztjuk őket.
  • Érdemes előre kitudakolni, lesznek-e puffer zónák, mind időben, mind térben, amikor és ahova mondjuk el tudunk menni szoptatni, pelenkázni, altatni, nagyobb gyereket lefoglalni. Ezekre nyugodtan kérdezzünk rá a jegyespárnál. Nekik is megnyugtató előre tudni, hány etetőszék, csendes szoba vagy komplett játszóház kellhet a szertartás vagy a lakodalom helyszínén.
  • Készüljünk fel minden felkészülhetőre. Vigyünk babakocsit, tabletet, takarót, színezőt, nedves törlőkendőt, ragtapaszt és maszkolószalagot, és amúgy is mindig mindenből legyen nálunk még kettő, legyen az a saját ruhánk vagy a gyerek kedvenc kisautója. És mivel úgyse tudunk mindenre felkészülni, engedjük meg magunknak azt a luxust, hogy egy napra eltekintünk a bevált megoldásoktól, szabályoktól, és engedjük a dolgokat a maguk medrében megoldódni.
  • Az egyik típusú vendég végigtáncolja az estét az aznap megismert új barátokkal, a másik egész este ül az asztalnál és a tortáját piszkálja. Igen, ez egyszerre igaz gyerekre és felnőttre is. Egyikkel sincs baj, szülőként pedig a mi dolgunk, hogy az egyik vagy a másik típust támogassuk akár a saját érzéseiben, akár mások elvárásaival szemben.

A gyerek a miénk, de nem szeretnénk, ha ott lenne

Ha végignézünk pár régi esküvői fotót mondjuk a Fortepan-on, nem nagyon látunk rajtuk 3-4 évesnél fiatalabb gyereket. Régen csak az a gyerek vehetett részt egy ilyen eseményen, amelyik már kvázi felnőttként tudott viselkedni. A frissen szült anyák meg a magas gyerekhalandóság miatt nem kockáztattak: ha úgy jött ki a szülés és a gyerekágyas időszak, akkor bizony kimaradtak az esküvőkből.

Ma már ugyan sokkal mobilisabbak a kismamák, mégis vannak, akik alkalomadtán nem hogy a pár hónapos, de sokszor az iskolás gyerekeiket is inkább otthon hagyják, ha meghívót kapnak egy számukra fontos ember esküvőjére.

Teljesen érthető egyébként, hogy mondjuk egy anya néha a gyerekei nélkül szeretne szórakozni.

Jogos igénye az évi 365 napos 0-24 órás készültségből néha kilépni, és csak a saját létfenntartására koncentrálni. Esetleg még arra, hogy hány Gin Tonic-ot tud elalvás vagy idő előtti asztalon táncolás nélkül elfogyasztani.

Sok édesanyának ezek az alkalmak jelentik az egyetlen lehetőséget a hétköznapokból való kiszakadásra, hiszen egy esküvői meghívást nem magának intéz az ember, úgymond passzív elszenvedője/élvezője a dolognak, amire viszont joggal hivatkozhat a férjnél/nagymamánál („Nem sérthetem meg Timiéket, ott kell lennem, meg amúgy is, csak én tudom Pista bácsit helyre tenni, ha belelovalná magát a politikai/vallási nézeteinek megosztásába, az meg gyerek mellett biztos nem fog menni.”)

Viszont ha szülőként úgy döntesz, hogy gyerek nélkül mész egy esküvőre, azt vállald fel mások és magad előtt is!

Ne magyarázkodj a vidéki/pesti rokonoknak, miért nem hoztad el azt az édes kis gyereket, és csapj a kezedre, ha percenként csekkolnád a telefonod, hogy hívtak-e otthonról.

Ha rábíztad valakire a gyereked, akkor bízz meg benne, és élvezd ki, hogy felnőtt témákról felnőtt emberekkel beszélgethetsz, vagy aludj egy jót az egyik kényelmesebb karosszékben.

A gyerek nem a miénk, de szeretnénk, ha ott lenne

Ha főszereplőként tárt karokkal várod a meghívott vendégeid apraját is, akkor számodra nem csak a kettőtök közti kötelék, hanem a hozzátok tartozókból álló kapcsolati háló is fontos.

Mivel ritkán esik egy esküvő két ember háttérországának olyan időszakára, ahol épp senkinek sincs kisgyereke, nem is lenne túlzottan fair az aktuálisan ebben az életszakaszban lévőket kategorikusan távol tartani. Engedd csak, hogy minden szülő maga dönthessen a saját gyerekei hollétéről, és ha úgy döntenek, csapatostul járulnának hozzá a jó hangulathoz, segítsd őket ebben!

  • Érdemes a szülőket előre tájékoztatni a nagy nap részletes forgatókönyvéről, mikor vannak a fix programpontok, mik azok az időszakok, amikor mondjuk el tudnak menni gyereket altatni, átpelenkázni, stb. A helyszínekről is küldjetek részletes leírást, hol találják majd a mosdókat, elvonulásra alkalmas szobákat vagy mondjuk a játszószobát.
  • Extra jófejség tőletek, ha készültök olyan étellel, amit biztosan megesznek a kicsik is: a rántott hús+sült krumpli ÉS ketchup valószínűleg mindenkinek bejön majd.
  • Animátort, arcfestőt, bábjátékost fogadni is jó ötlet, de a legjobb egy gyerekbarát DJ-t keríteni, aki pontosan tudja, mik azok a slágerek, amiket a felnőttek és a gyerekek is ismernek és szeretnek.
    A gyerekek által a Madagaszkárból ismert „I like to move it”, a Trollokban felcsendülő Justin Timberlake-nóta, a „ Can’t stop the feeling!” vagy a Gru első részét aláfestő, Pharrel Williams által előadott „Happy” szinte minden táncos lábút a parkettre csábít.

Mindentől függetlenül azért abban is adhatsz nekik útmutatást, hogy mik azok a számotokra fontos pillanatok, amiknél nem szeretnétek kiabáló vagy síró gyerekeket. Ilyen lehet az IGEN-ek kimondása, a kreatív fotózás, a nyitótánc vagy egy vetítés- bármi, ami nektek fontos. Hiszen végül is akármilyen cukik a gyerekek, ti vagytok a nap főszereplői.

A gyerek nem a miénk és nem szeretnénk, ha ott lenne

Menyasszonyok rémálma, amikor felfokozott hangulatban, az örömkönnyeket visszatoloncolva kimondaná az ember lánya a boldogító igent, mire felsír egy csecsemő vagy bejelenti egy hároméves, hogy „Kakilni kell”.

Vagy amikor valakinek, mondjuk a fotósnak vagy egy lelkes nagymamának eszébe jut, milyen jópofa lenne egy olyan csoportkép, ahol az összes gyerek fogja a menyasszony fátylát, aztán a gyerekek összevesznek azon, ki melyik részt tartja és csak a megfelelő lélekjelenléttel rendelkező többi felnőttön múlik, hogy egy darabban marad a ruha.

Hogy a fél percre átadott kisbaba lebukja a koszorúslány nagy gonddal varratott ruháját.
Hogy a cukorsokkot kapott ovisok széttrollkodják a nyitótáncot.
Hogy leöntik, kitépik, eltapossák, összekenik azt a napot, amire talán évek óta készül a menyasszony.

Na szóval igenis meg lehet érteni azokat, akik előre paráznak az ilyen helyzetektől, és nem szeretnék ezek megoldásával tölteni életük tervezetten egyik legszebb napját.

Meg lehet érteni, ha valaki nem akar még azzal is sakkozni, hogy hogy lesz jó a kisgyerekeseknek. Aki azt szeretné, ha mindenki csak magáért felelne. Ha csak a saját érzéseit kellene kordában tartania, vagy kiszabadulásuk esetén kezelnie. Ha mindenki felnőtt módjára viselkedne.

És itt szokott egy kicsit sántítani a dolog. Hogy miért nem viseljük el a gyerektől, ha gyerekesen viselkedik, és miért nézzük el a felnőttnek, amikor alkohollal vagy anélkül, de bizony gyerekesen viselkedik.

Ezért aztán ha valakinek fontos, hogy csak a részegen politizáló nagybácsi vagy a házi pálinkát mégsem annyira bíró koszorúslány okozzon felejthetetlenül kínos pillanatokat, az tényleg ne hívjon gyereket az esküvőre.

Vagy ha ők is zavarnának, rendezzünk elopement esküvőt, és utána egy olyan bulit a megválogatott VIP körnek, amit nem hívunk lakodalomnak.

Úgy általában véve pedig mindenki csak olyat hívjon meg az esküvőjére, akit kortól függetlenül, bármilyen állapotában szeretettel el tud viselni arra a pár órára.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GYEREK
Még nézni is rossz! Paris Hilton fia mentőmellény nélkül mászkált szabadon a száguldó katamaránon - videóval!
Nehéz elhinni,, hogy nem érezte veszélyben a gyereket, ráadásul a kedvenc fiát ebben a helyzetben.

Megosztom
Link másolása

Augusztus 28-án a 43 éves Paris Hilton egy videót osztott meg 19 hónapos fiáról, Phoenixről, amint az

egy száguldó katamarán fedélzetén mászkál kissé még bizonytalan járással mezítláb, szabadon.

Természetesen, mentőmellény nélkül, hiszen hogy nézne ki abban az ormótlan valamiben a videón?

Látva, ahogy Phoenix vidáman sétálgat a sebesen haladó járművön, néhány rajongó aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a gyerek nem viselt mentőmellényt.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

The Cutesie Crew (@hiltonbabies) által megosztott bejegyzés

„Anya, kérlek, mindig adj rá mentőmellényt a hajón!! Bármi megtörténhet. Ezért hívják balesetnek. Szeretettel,”

kommentálta valaki, míg egy másik hozzátette: „

Az idegeim kikészültek, ahogy néztem, mert nincs rajta mentőmellény! A vízen soha nem lehetünk elég óvatosak!”

Paris Hilton ma válaszolt az aggodalmakra, és megnyugtatta a rajongókat, hogy ő és férje, Carter Reum, szorosan felügyelték fiuk minden lépését a hajón.

„Sziasztok Mamák, köszönöm a tanácsotokat és hogy mindig törődtök az én #CutesieCrew-val,” írta.

„Ez egy nagy hajó, és a férjemmel mindenhol követjük őt, és sasszemekkel figyeljük. A gyerekeim a mindenem.”

A videóban egyébként Phoenix láthatóan jókedvű volt, ahogy körbejárta a katamaránt. Gátlástalanul lépett le a háborgó mélység fölötti hálóra is, mászott le a lépcsőn, bár néha elvesztette az egyensúlyát. Nekünk nehéz volt izzadó tenyér nélkül végignézni a felvételt. Nektek sikerül?


Megosztom
Link másolása

GYEREK
A Rovatból
A pandémia alatt született gyerekek közül sokakat még most is pelenkáznak
Sok járvány alatt született gyerek már iskolába megy Angliában, és minden eddiginél nagyobb nehézségekkel kell szembenézniük, mert megfigyelések szerint bizonyos készségek elsajátítása később jelenik meg náluk.

Megosztom
Link másolása

"Hatalmas növekedést tapasztaltunk a világjárványt követően azon gyerekek számában, akiknél kognitív funkcióik fejlődése késik a többi gyerekéhez képest" – ezt Catherine Joyce, az Action For Children jótékonysági szervezet angol nemzeti igazgatója nyilatkozta, és döbbenetes példákat hozott a jelenségre, írja a The Sun.

Idén májusban az Egyesült Királyságban megkezdték a Covid-19 világjárvány gyermekekre és fiatalokra gyakorolt ​​hatásainak vizsgálatát, amelynek egyik fókuszpontja a testi és lelki egészségükre gyakorolt ​​hatás volt.

Egy múlt hónapban közzétett jelentés szerint Angliában több mint 75 000 gyerek vár beszéd- és nyelvterápiára

– ez minden korábbinál magasabb –, miközben több mint negyedmillió gyermek vár mentális egészségügyi támogatásra az angliai gyermekügyi biztos szerint. A világjárvány idején született gyerekek száma e csoportot illetően magas.

Egy idén márciusban közzétett felmérés, amely az angol és a walesi általános iskolák 1000 alkalmazottját és 1000 iskolakezdő gyermek szülőjét kérdezte meg, feltárta, hogy

a gyerekek 24%-a nem tanult meg WC-re menni, 37%-uk nem tudott önállóan felöltözni.

Az iskolai dolgozók közel fele érezte úgy, hogy a kisgyermekek sokkal kevésbé voltak felkészülve az iskolakezdésre, mint azt előző 18 hónapban tapasztalták.

Catherine Joyce szerint látványosan megugrott azon esetek száma, ahol a gyerekek később kezdenek beszélni az átlaghoz képest, de más beszédhibák is megjelentek, valamint a motorikus képességek kifejlődése is későbbre datálható a pandémia előtt született gyerekekhez képest. Az öngondoskodási képességek kialakulása is csúszik.

"Egyes szülők is küszködnek gyermekük viselkedésével a kötődési problémák és a szeparációs szorongás miatt"

- nyilatkozta.

Más hozzáértők, például Keith Reed, a Parent-Infant Foundation vezérigazgatója szerint korábban is megfigyelhetők voltak ezek a "késések", a járvány alatt viszont megerősödtek az esetszámok.

"A családok elszigeteltségével, amikor a járvány idején a csecsemőket szinte alig láthatták az egészségügyi dolgozók a szükséges vizsgálatok során, a helyzet csak rosszabb lett. Erre még rádobjuk a később jelentkező megélhetési gondokat, és tényleg egy időzített bombát kapunk" - foglalta össze véleményét.

Egy anyuka a Sunnak adott interjújában mondta el, hogy óriási hatása volt gyereke fejlődésére, hogy nem vehettek részt 6 hetes kontrollokon a lezárások miatt, és nem tudtak társaságba menni, alig találkoztak emberekkel.

12 hónapos korában például a gyerek nem reagált a nevére.

Azt is elmondta, hogy míg ennyi idősen a nővére megértette a "hol van a kutya" kérdést, és rámutatott az ebre, addig a kistestvér erre nem volt képes. Évekkel később derült ki, hogy bár a beszéde fejlődött, átlag alatti hallással küzd. Csak négy éves korában került megfelelő beszéd- és nyelvi csoportba. Mindennek elejét lehetett volna venni, ha a kisgyermekkorban eljut a kislány a megfelelő kezelésekre.

Dr. Amanda Gummer kutatópszichológus és gyermekfejlesztési szakértő számára ez a példa nagyon is ismerős.

"Az első év döntő egy gyermek számára, mivel ez a gyors agynövekedés és az alapkészségek fejlesztésének időszaka. A kötődés, az érzékszervi tapasztalatok és a korai interakciók képezik a jövőbeli kognitív, szociális és érzelmi fejlődés alapját"

- összegezte.

Azt mondja, hogy a járvány idején kimaradt beavatkozási lehetőségek sokak számára súlyosbították a fejlődési problémákat.

"A korai beavatkozás nagyon fontos, és a szakértőkhöz való eljutás hiánya a járvány idején azt eredményezte, hogy néhány gyereknek kimaradtak a kritikus támogatási időszakok. Ezek a késések az idő múlásával egyre hangsúlyosabbak, és kihívást jelentenek."

Frankie Harrison klinikai pszichológus szerint a gyermekek támogatása a járvány miatt kialakult későbbi reakciók miatt sok erőt kíván a szülőktől, szerinte önhibáztatást élhetnek át, ha így a járvány után észlelik a fejlődési késéseket. Nagyon fontosnak gondolja, hogy a maguk mentális egészségével is foglalkozzanak a szülők, hogy ne ostorozzák magukat.

Alex Corgier, a Home-Start egészségügyi vezetője azonban szeretné megnyugtatni a szülőket, nem minden járvány alatt született gyerek küzd ugyanis nehézségekkel. De ha igen,

az ő helyzetük se veszett el véglegesen.

"Sokan remekül teljesítenek, és elérik minden fejlődési mérföldkövüket. Még ha gyermeke lassult fejlődést is mutat a világjárvány miatt, hihetetlenül ellenálló, és teljesen vissza tud térni a szükséges kerékvágásba" - mondja hozzátéve, a jó kapcsolatok kiépítése és az iskolával való nyílt kommunikáció óriási változást hozhat.

„A tanév előtti utolsó néhány napban maradjon pozitív, és

segítse gyermekét az iskolára való felkészülésben"

- javasolja a szakértő.


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Ennél meghatóbb videót ma már nem fogsz látni: így táncolt az apuka kislányával a szakadó esőben
Ilyen apukára vágyik minden kislány, nem csoda, hogy vírusként terjedt a felvétel.

Megosztom
Link másolása

TikTokra került fel az a tündéri videó, amiben egy 4-5 év körüli kislány arra kéri az apukáját, hogy menjenek ki és táncoljanak az esőben.

Átlagos esetben erre minden apuka válasza az lenne, hogy „na azt már nem”, itt azonban egészen más történik, az eredmény pedig könnyfakasztó.

A kislány ugyanis kimegy a szakadó esőbe az apukájával táncolni, aki láthatóan mindent belead, sőt még repeta kört is nyomnak, és csak akkor térnek vissza, mikor a vihar már jól hallhatóan az ajtóban van.

Ázottan és kimerülten, de fülig érő mosollyal az arcán köszöni meg a kislány az édesapjának, hogy táncolt vele az esőben.

Ez egészen biztosan örök emlék marad számukra.

A videót már majdnem 13 millióan látták és rengeteg komment érkezett, köztük ilyenek:

„Sosem fogja elfelejteni, ahogy az apukájával együtt táncoltak az esőben.”

„Ez a legszebb dolog, amit ma láttam.”

„Ha nem ilyen lesz a jövendőbeli férjem, akkor inkább nem is akarom.”

Az édes videót itt lehet megnézni:

@thechurcofamily This was so sweet #toddler#toddlersoftiktok#toddlers#dadsoftiktok#MomsofTikTok#parenthood#family#babyfever#baby#babies#cutebaby ♬ original sound - TheChurcoFamily


Megosztom
Link másolása


GYEREK
Elképesztő orvosi csoda: „Az én kisbabám kétszer született meg - három hónap különbséggel”
A fiatal édesanya bármire hajlandó lett volna, hogy megmentse a kisbabája életét.

Megosztom
Link másolása

Egy angol édesanya elmesélte rendkívüli történetét, azt, hogy kisfia, Luca „kétszer született” – egyszer hat hónapos terhesség után, majd másodszor is, a 38 terhességi héten.

Amikor a 23 éves Lisa Coffee megtudta, hogy babájának a gerinc- a gerincvelő fejlődési rendellenessége van, gondolkodás nélkül alávetette magát a baba életét megmentő műtétnek.

Az orvosok úgy döntöttek, hogy a magzatot 27 hetesen, vagyis a terhesség 6. hónapjában kiemelik az anyaméhből, hogy elvégezhessenek egy műtétet a probléma részleges megoldására.

Ezután visszatették őt az anyaméhbe, és a terhesség folytatódott egészen a 38. hétig. A kisfiú a születése után nyolc napot töltött az újszülött intenzív osztályon, mielőtt édesanyja hazavihette volna. Az orvosok azt mondták, hogy Luca valószínűleg soha nem fog tudni járni, és még több műtétre is szüksége lesz.

Az újszülött kisbaba hátán csak egy heg árulkodott arról, hogy három hónappal korábban megműtötték, most egyéves, és a gyógytornás kezelésekkel folyamatosan fejlődik, ami reményt ad a jövőjére.

„A kisagya állapota javul – mondta az édesanya. - Van némi folyadék az agyában, de eddig nem volt szükség drain beültetésére. A következő MRI-vizsgálata két éves korában lesz.

Ő egy csodálatos kisfiú, és hihetetlenül hálásak vagyunk azért, hogy ilyen messzire jutott. Nagyon hálás vagyok, hogy a műtét esélyt adott neki, hogy talán egyszer majd járni tud.”

Dr. Hana Patel elmondta, hogy az ilyen műtétek ritkák; csak minden ezredik terhesség igényel ilyen beavatkozást.

„Ebben az esetben a magzatnak már a méhen belül műtétre volt szüksége. Ezt általában életveszélyes rendellenességek kezelésére végzik. A spina bifida javítására is alkalmazzák, hogy javítsák a gyermekek életesélyeit. Bár nehéz ezzel élni, sokan képesek független és teljes életet élni.”

A kisfiúról és anyukájáról a képeket ITT lehet megnézni.


Megosztom
Link másolása