Akiknek az életük kezdete is nehezített pálya, és minden szívdobbanásuk egy győzelem
Koraszülött babák mindig is voltak, viszont nem minden korban lehetett megmenteni őket, ám az orvostudomány a korán érkező újszülötteket ma már képes életben tartani. Az már más kérdés, hogy milyen kilátásai vannak ezeknek a babáknak, és milyen koraszülött utóbetegségek merülnek fel a későbbiekben. Merthogy
Magyarországon évente körülbelül minden tizedik újszülött koraszülöttként érkezik a világra, vagyis a várandósság 37. hete előtt születik meg. Ezeknek a babáknak nemcsak az életük kezdete nehezített pálya, hanem gyakran egész életük során érezhetőek lehetnek a korai születés következményei. Az elmúlt években azonban a magyar koraszülött-ellátás jelentős fejlődésen ment keresztül, köszönhetően a modern technológiának, az orvosi szakértelemnek és a családbarát szemlélet térnyerésének.
De milyen kockázati tényezők veszélyeztetik a koraszülötteket? Mi áll a koraszülés hátterében? Egyáltalán, megelőzhető a koraszülés? Dr. Valent Sándor, a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese válaszol.
Mikortól beszélünk koraszülésről?
„Koraszülésről akkor beszélünk, ha az élve születés a 37. terhességi hét előtt történik” – kezdi a beszélgetést Dr. Valent Sándor, majd hozzáteszi, hogy az orvostudomány fejlődésének köszönhetően olyan esetekben is sikerült már életben tartani újszülötteket, amikor csupán 350-500 gramm súllyal születtek, habár fontos megjegyezni, hogy a túlélés esélye alacsony az 500 gramm alatti újszülöttek esetében. Tehát hiába jó tudni, hogy a korán induló szüléseknél is megmenthető a csecsemő, a koraszülött csecsemők szülei ettől még nem nyugodhatnak meg teljesen. Ugyanis az idő előtti világrajövetel komoly fejlődési kockázatokkal járhat, amelyek a gyermekek életét is befolyásolhatják. A súlyosabb következmények közé tartoznak a koraszülöttséggel járó utóbetegségek, amelyek hosszú távú kezelést és gondozást igényelnek.
Továbbá érdemes megemlíteni a bélrendszert érintő nekrotizáló enterokolitiszt, amely a bélfal gyulladását és elhalását okozza, és egyes esetekben műtéti beavatkozást is igényel.”
Többek között ez magyarázza, hogy a koraszülöttek ellátása mindennapos intenzív ápolást, állandó odafigyelést és szakértelmet kíván. A koraszülés szakszerű ellátása csak a megfelelően felszerelt központokban valósítható meg, ilyen a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája, ahol a legfejlettebb inkubátorok, lélegeztetőgépek és speciális ápolási rendszerek állnak rendelkezésre. „Rendkívül fontos, hogy az idő előtt született babákat a szülés helyszínén azonnal intenzív osztályon lássuk el, hogy minimalizáljuk a szállítási trauma kockázatát. Amennyiben felmerül a koraszülés, úgy a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája ellátják a kismamákat” – mondja a szakember.
Mi állhat a koraszülés hátterében?
A válasz nehezebb, mint gondolnánk. „A koraszülés okai nem szűkíthetők le egyetlen tényezőre, rendkívül sokfélék lehetnek. Például a fertőzések a gyakori kiváltó okok közé tartoznak, hiszen ezek a fertőzések meggyengítik a méh és a magzatburok szöveteit.
Egyes esetekben genetikai okok is hozzájárulhatnak a koraszüléshez, ahogyan különböző életmódbeli tényezők, mint a tartós fizikai megterhelés vagy a lelki terhek” – mondja az orvos, aki megjegyzi, hogy a társadalmi-gazdasági tényezők, így az életkörülmények és a táplálkozási szokások is hozzájárulhatnak a koraszüléshez. Egyik édesanya sem tudhatja előre, hogy érintett lesz-e, ugyanakkor jó hír, hogy a koraszülés kockázata csökkenthető.
Hogyan előzhető meg a koraszülés?
A koraszülés megelőzése összetett feladat. „A várandósság alatti egészséges életmód, megfelelő vitaminbevitel, és a túlzott fizikai megterhelés elkerülése kulcsfontosságú annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a koraszülés.
Gondoljunk csak egy kétgyermekes édesanyára, aki háztartást vezet, gyermekeket nevel, dolgozik, és közben szíve alatt hordja a harmadik gyermekét. Számára például a stresszkezelés sokkal fontosabb és sokkal nehezebb a mindennapi tényezők miatt.”
Ezért is fontos, hogy a terhesség elején megtörténjen a kockázatfelmérés, és a magas rizikófaktorba sorolt várandós anyák több figyelmet kapjanak. Dr. Valent Sándor elmondása alapján ebben nagy szerepe van a magyar védőnői hálózat munkájának, amellyel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy egy világszerte egyedülálló hálózat.
Minden szívdobbanás egy győzelem
Amikor bekövetkezik az, amire senki sem számított, és amit minden kismama szeretne elkerülni, elengedhetetlen a szülői együttműködés az orvosokkal, ápolókkal és az intenzív osztály szakembereivel, akik felfoghatatlan kitartással küzdenek minden egyes lélegzetvételért.
Magyarországon a koraszülött-ellátásban egyre nagyobb hangsúlyt kap a családbarát szemlélet, amely a szülőket és a babákat egyaránt a középpontba helyezi. Az orvosi ellátás ma már nem csupán a babák életfunkcióinak fenntartásáról és fejlődésük biztosításáról szól, hanem arról is, hogy a szülők aktív részesei lehessenek gyermekük gondozásának, és érzelmileg támogassák a legkisebbeket a nehéz első időszakban.
A családközpontú ellátás egyik alapköve, hogy a szülők folyamatosan jelen lehetnek a perinatális intenzív centrumokban (PIC). Sok esetben akár napi 24 órában is a baba mellett lehetnek, ami nemcsak az érzelmi kötődést erősíti, hanem csökkenti a stresszt mind a baba, mind a szülők számára.
Az úgynevezett kenguru-módszer, amely a bőr-bőr kontaktust alkalmazza, különösen hatékony: a baba közvetlenül az anya vagy ritkán az apa mellkasán pihen, eközben stabilabbá válik a légzése, a szívritmusa és a hőháztartása. Ez a módszer nemcsak a babák élettani állapotát javítja, hanem segíti a szülőket abban, hogy magabiztosabban lássák el gyermeküket.
A családközpontú ellátás nemcsak a babák, hanem a szülők számára is segítséget nyújt. Az orvosok és ápolók aktívan oktatják a szülőket, hogy hogyan láthatják el gyermeküket otthon, a speciális igényekhez igazodva. Ez növeli a szülők önbizalmát, és csökkenti azt a tehetetlenségérzést, amelyet sokan megtapasztalnak a koraszülés után. Ezen túlmenően számos intézmény biztosít pszichológiai támogatást is, amely segíti a családokat a koraszüléssel járó érzelmi kihívások feldolgozásában.