3 felelősségteljes módja annak, hogy megvédd a gyereked a válási procedúra alatt
Amikor válás vagy különélés előtt állunk, hirtelen rengeteg új stressz ér minket. Amellett, hogy mindenféle dokumentációt és információkat kell felkutatni, ki kell találni, hogyan élsz majd meg az eddigi társad nélkül, miközben megpróbálsz úgy viselkedni a gyerekeid előtt, mintha minden rendben lenne.
Az egész borzasztó nyomasztó, de tartsd szem előtt, hogy ezzel az érzéssel nem vagy egyedül és nem is leszel, és tarts ki, mert sokan képesek rá.
Íme 3 módszer, amellyel a legfelelősségteljesebb szülők megvédik gyermekeiket a válás során:
1. A válással ugyan nem lesztek többet romantikus kapcsolatban partnereddel, de nem kell, hogy ez a családérzetre is kihasson
Térjünk a tárgyra. Lehet, hogy már fel is vetted a kapcsolatot egy ügyvéddel, hogy segítsen megtudni, mit kell tenned és milyen jogaid vannak. Ez jó! Okos. De, olyan ügyvédet fogadj, akit legalább annyira érdekel a gyerekek családérzete, mint amennyire a győzelem. Ha ugyanis a válási háború miatti pereskedés közben tönkreteszi a családot, akkor a győzelem vajmi keveset ér. A hagyományos bírósági eljárás helyett ezért aztán érdemes megfontolni az együttműködő válást, a közvetítést vagy más, nem vitarendező eljárást.
Győződj meg arról, hogy az ügyvédeddel minden egyes indítvány, intézkedés és kért értékelés mérlegelésekor végiggondoljátok a gyerekekre és az egyes szülőkkel való kapcsolatukra gyakorolt hosszú távú hatást is. Ez a Te felelősséged: értékeld, mérlegelj és gondold végig, mielőtt beleegyezel bármi olyan intézkedésbe, ami egyébként nem szükséges és családfenntartó. Gondolj arra, hogy minden ma meghozott döntésetek kihatással lehet a gyerekek életére. Ezért kell őket az első helyen kezelni és csakis az ő jólétükre koncentrálni.
2. Te és az exed életetek hátralévő részében társszülők lesztek - akár tetszik, akár nem
A kérdés itt már nem az, hogy együtt nevelitek-e a gyerekeiteket, hanem az, hogy mennyire ügyesen és együttműködően fogod tudni együtt nevelni őket. Hacsak egyikőtök nem mond le a szülői jogairól, a gyerekeiteknek két szülője van, két ember, akik mindig is a szívük egyik felét fogják birtokolni, két ember, akik a világot jelentik számukra. Még ha az egyik szülővel nem is mennek jól a dolgok, a gyerekek remélik és elképzelik azt az időt, amikor mindkét fél szeretni és gondoskodni fog róluk.
A te dühöd, fásultságod és az árulás érzése természetesen érthető, de nem tartozik a gyerekekre. A te felelősséged, hogy biztonságban legyenek, és ehhez az is hozzájárul, hogy mindkét szülővel a lehető legjobb kapcsolatot kell tudniuk ápolni. Ez pedig itt kezdődik minden egyes interakcióval. El kell kezdeni tisztelettel és udvariasan kommunikálni a másikkal, és itt a remek alkalom, hogy gyakoroljátok a közös problémamegoldást is.
Ha ez egyedül túl nagy feladatnak tűnik, érdemes egy erre specializálódott coach-csal együtt dolgozni, aki segít a zökkenőmentes társszülői folyamatok kiépítésében.
3. Ne feledd, hogy a gyerekek érdeke az, hogy két jó szülőjük legyen, akik minden porcikájukkal szeretik és gondoskodnak róluk!
A jót pedig nem nyomásként írjuk. Ez vonatkozik minden olyan szülőre, aki egy kicsit is odafigyel a gyerekei igényeire, és aki mindent megtesz - ami tőle telik - annak érdekében, hogy a lehető legtöbb szeretetet és törődést megadja nekik.
A szülői szeretet, az idő, a figyelem és a közös élmények sok mindenre megtanítanak minket. Azok a gyerekek, akiknek erős, elkötelezett kapcsolata van a szüleivel, felnőtt korban nagyobb eséllyel kerüli el a rossz döntéseket, és kevésbé fenyegeti őket lelki betegség. Röviden, a szülői jogokért folytatott harcot úgy kell a legjobban felfogni, hogy együtt harcolunk azért, ami a gyermekeinknek jó.
Forrás: YourTango