Szereted a vegán csokit? A legegészségtelenebbek közt vannak az ultrafeldolgozott növényi élelmiszerek
A növényi alapú ultrafeldolgozott élelmiszerek szívbetegséggel és korai elhalálozással hozhatók összefüggésbe egy friss tanulmány szerint, írja a CNN.
Ez viszont nem jelenti azt, hogy makarónin, sült krumplin vagy mélyhűtött élelmiszeren kell élni, de a növényi csokik, fánkok se lesznek az érrendszer barátai.
– tartja Duane Mellor, a birminghami Aston Medical School dietetikusa és vezető tanára egy kutatásra hivatkozva.
„Nem mindig állja meg a helyét, hogy a növényi alapú élelmiszer egy az egyben egészséges, hiszen végül is a cukor is növényi alapú" - mondta Mellor közleményében.
Valójában az ilyen növényi alapú gyorsételek fogyasztása drámaian megemeli a rossz koleszterinszintet, kialakulhat tőlük magas vérnyomás, és az ezzel együtt járó szívbetegségek, valamint az idő előtti elhalálozás – állítja egy új tanulmány, amely a szerzők szerint az első az ultrafeldolgozott növényi élelmiszerek kutatásában.
- húzta alá Renata Levy, a tanulmány vezető szerzője, az Epidemiological Research kutatója.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek számos ipari folyamaton mennek keresztül, mint például a hevítés, a tápanyagok és fehérjék feldarabolása, formázás és préselés, és vegyi anyagokat adtak hozzájuk a szín, illat, íz és állag szimpatikussá tétele miatt.
Emellett nagyon kényelmes őket felhalmozni otthon és fogyasztani, mert az ember csak előveszi, és sokszor főzés nélkül megeheti őket. Népszerűek, de semmiképp nem ajánlott rendszeres fogyasztásuk.
A feldolgozatlan élelmiszerek közé tartoznak a friss gyümölcsök és zöldségek, nem vegán, hanem vega étkezés során pedig még a tojás és a tej. A minimálisan feldolgozott élelmiszerek közé tartoznak a kulináris összetevők, például a só, a gyógynövények és az olajok, valamint az olyan élelmiszerek, mint a konzervek és a fagyasztott zöldségek.
- mondta az első szerző, Fernanda Rauber, a Nupens/USP kutatója.
„Ezért eredményeink alátámasztják a feldolgozatlan növényi alapú élelmiszerek felé történő elmozdulás fontosságát, vagy legalábbis érdemes figyelembe venni a feldolgozás mértékét a szív- és érrendszeri egészségügyi kockázatok javítása érdekében” - mondta Rauber közleményében.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek káros hatásairól készült tanulmány részletei
A The Lancet Regional Health — Europe folyóiratban hétfőn publikált tanulmány az Egyesült Királyság Biobank nevű longitudinális vizsgálatának adatait használta fel, amely Angliából, Skóciából és Walesből vett adatokat.. Több mint 118 ezer 40 és 69 év közötti ember válaszolt az étrendjével kapcsolatos kérdésekre. Ezt az információt később összevetették a szív- és érrendszeri kockázati tényezők kialakulásával kapcsolatos kórházi és halálozási adatokkal.
A kutatók azt is megállapították, hogy a friss, fagyasztott vagy minimálisan feldolgozott növények 7%-kal csökkentették a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, miközben 13%-kal a szívbetegség miatti halálozás kockázatát.
A tanulmány olyan növényi alapú húskészítményeket is vizsgált, mint a vegán kolbászok és vega-húsok (többnyire valamilyen hüvellyesből készült verziókat), amelyek természetüknél fogva az ultrafeldolgozott csoportba kerültek.
Nehéz volt azonban meghatározni, mekkora kockázatot hordoznak ezek az élelmiszerek – mondta Peter Scarborough, az Egyesült Királyság Oxfordi Egyetemének népegészségügyi professzora. Maga nem vett részt a vizsgálatban, csak véleményezte azt.
„A növényi alapú húsalternatívák az ebben a tanulmányban szereplő összes növényi alapú ultrafeldolgozott élelmiszernek csak 0,5%-át teszik ki” - mondta Scarborough közleményében.
amelyek alapvetően is egészségtelennek számítanak állandóan fogyasztva, ezért Scarborough szerint a tanulmányból még nehéz bármilyen következtetést is levonni.
és ezek már hangsúlyozzák az egészségtelen ételek, például a chipsek stb., a cukorral édesített italok, sütemények, kekszek és édességek kerülését” – ezt már Tom Sanders, a londoni King's College táplálkozástudományi és dietetikus professzora állítja a tanulmányt kritizálva.