ÉLETMÓD

Rosszul alszol? Válaszd a reggeli szexet és az almát a kávé helyett

Az egészség egyik megkerülhetetlen záloga a minőségi alvás - ehhez pedig több izgalmas út is vezet. Tényleg egészségesebbé tesz a reggeli szerelmes együttlét? Kutatók szerint igen!

Megosztom
Link másolása

Óraátállítás után sokszor még a jó alvóknak is kihívás kipihenni magukat - főleg, ha egy órával vissza kell tekerni a mutatókat. Álljon itt néhány módszer a rossz alvás megszüntetésére. A The Sun Superman póztól reggeli szexig összeszedett tippcsokra nagy segítség lehet, hogy napközben kiegyensúlyozottabbak maradhassunk.

"Az alváshiány hatással van a hangulatunkra, így stresszesnek, ingerültnek, szomorúnak vagy szorongónak érezhetjük magunkat"

– mondta el a lapnak Dr. Kat Lederle, a The London General Practice alvás- és cirkadián ritmus specialistája.

A test alkalmazkodik az óraátállítás kihívásaihoz, de addig is, amíg beáll az új ütem, vagy ha alkalmanként nem sikerül kivitelezni a jó alvást,

lehet például miniedzést tartani.

"Mozdulj, mozogj, mozogj. Lehet, hogy nincs kedved hozzá, de a kora reggeli mozgás segíthet leküzdeni a görcsösséget" - mondja Lisa Artis, a The Sleep Charity munkatársa, aki hozzáteszi, nem kell durva sportra gondolni. Elég egy gyorsgyaloglás, egy nyújtás, vagy körözhetünk a konyhakövön egy rövidet, 30 másodperctől egy percig tartó intervallumban. Az ilyenkor élénkülő véráramlás segít felébredni.

Innen már csak egy kis ugrás az, hogy a szex is egy mozgásforma!

Mondjuk ha az ember kialvatlan és fáradt, nem sokszor van kedve a szerelmes együttléthez, de a szakértők szerint az ember jobban érzi magát utána, fittebb és éberebb is.

Ennek az az oka, hogy a szervezet szex közben endorfin hormont termel,

amelytől jól érezzük magunkat, kevésbé vagyunk stresszesek, és jobban kapcsolódunk szeretteinkhez. A reggeli szex egyben természetes energialöket is, köszönhetően a fokozott véráramlásnak.

A reggeli nyújtózást se felejtsük el.

Az a lényeg, hogy minél több oxigént juttassunk reggeli ébredés után a szervezetbe, mert ez éberré tesz. A The Sun szerint nincs tökéletesebb ehhez a Superman nyújtópóznál. Kiegészíthető egyébként légzőgyakrolatokkal is.

"Álljon fel egyenesen, karjait kicsit távolítsa el a testétől, a fejét döntse fel, hátát enyhén hajlítsa hátra, majd vegyen 10 mély lélegzetet, és fújja ki lassan - ajánlják a szakemberek, mert ez a pozíció nyitja a mellkast, és több oxigént tud felvenni általa a szervezet.

Szundikálnál? Inkább maradj állva!

Ha az ember hajlamos elaludni ültében egy hosszú éjszaka után, ne kockáztassa meg a kirúgást, inkább dolgozzon állóhelyzetben, amennyiben a munkaköre ezt engedi.

Egy álló munkaasztal egyébként is kiváló egészségbe fektetés, és akkor is segíthet, amikor az ember előző éjjel keveset aludt.

Használata csökkenti az izmok inaktivitását, amely összefüggésbe hozható az elhízással, a szívbetegségekkel és a demenciával.

Egy tanulmány kimutatta, hogy a dolgozók 87%-a több energiát érzett magában rövid távon, miután egy órát állva dolgozott. Ha valaki nem tud ilyen pózban dolgozni, akkor érdemes időzítőt beállítania, hogy legalább 30 percenként felálljon és mozogjon egy sort.

A magnéziumbevitel kulcskérdés!

"A magnézium segítheti leküzdeni az alvászavarokat, és amúgy is elengedhetetlen az élelmiszerek hasznosítható energiává alakításához" – mondja Kayla Daniels táplálkozási terapeuta, aki szerint az alacsony magnéziumszint izomgyengeséghez és fáradtság kialakulásához vezethet. A tökmag, a spenót és a dió jó természetes magnéziumforrás, de a szerves kötésű magnéziumkészítmények sem rosszak.

A magnéziumszint stabilizálása mellett a vércukorra is figyelni kell.

A fáradtság arra késztet bennünket, hogy egészségtelen ételeket részesítsünk előnyben. Hafiz Shariff, az Owl + Lark cirkadián fitneszcég alapítója tojást a teljes kiőrlésű pirítóst ajánl a nap indításához, ezzel a napközbeni cukoréhség is csökkenthető, a ledület pedig kitart délig is. Ez azért fontos, mert napközben jó kerülni a magas cukor-, zsír- vagy kalóriatartalmú ételek fogyasztását.

"Egy maroknyi mandula banánnal párosítva fantasztikus módja annak, hogy koncentráltak maradjunk, és fenntartsuk az energiát a koffein hirtelenen megnövekedő izgató hatása, majd hirtelen kiürülő hiánya nélkül"

– mondja Hafiz.

Segít ebben az alma, ami ugyanakkor még a fáradtság ellen is küzd azáltal, hogy természetes, egyenletes energiafelszabadulást biztosít.

"Természetes cukrokban, például fruktózban gazdagok, amelyet a szervezet lassabban dolgoz fel.

Az alma tele van C-vitaminnal és antioxidánsokkal is, amelyek támogatják az általános energiaszintet azáltal, hogy elősegítik a vas felszívódását" - mondja a szakember.

Hogyan segít a small talk segít ébren maradni?

A szakértők szerint, ha napközben 1-2 mondatot váltunk idegenekkel vagy távoli ismerősökkel face to face, az jót tehet az energiaszintünk fenntartásában.

"Amikor kilépünk a komfortzónából egy szomszéddal vagy kollégával való beszélgetéssel, energikusnak érezhetjük magunkat"

– mondja Dr. Frida Rångtell, a Napper babaalvás-figyelő alkalmazás alvásszakértője, aki szerint az álmosság leküzdésében is nagy segítség a csacsogás.

Luke Cousins, a Nuffield Health országos fiziológiás vezetője szerint az energiaszint ebédidő környékén általában megzuhan a természetes cirkadián ritmusunk vagy a jól ismert kajakóma miatt. Szerinte

egy rövid mikroalvás, úgynevezett "power nap" dél és 2 óra között növelni tudja az energiaszintünket. Ám az nagyon fontos, hogy ez 20 percnél több időt ne emésszen fel, mert akkor épp fáradtabbak leszünk.

Ha az alváshiány tartósan rombolja az egészséges életmódot, orvoshoz kell fordulni. Már Magyarországon is vannak alvásklinikák, érdemes megvizsgáltatni, minden rendben van-e a cirkadián ritmusunkkal.

Az alvás alapvető emberi szükséglet, és ennek hiánya növeli a súlygyarapodás, a cukorbetegség és a szívbetegségek, valamint a mentális egészségi állapotok, például a szorongás és a depresszió kockázatát.

Így nem csak arról van szó, karikás lesz-e a szemünk vagy sem, vagy milyen a délutáni közérzetünk.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása