„Mindig is szerettem csinálni, de ez most megdöbbentett” - Milyen valójában a szex a menopauza után?
Ha ebben a cikkben nem fogsz arccal és névvel szereplő megszólalókat olvasni, az nem azt jelenti, hogy ők, akik a témáról nyilatkoztak, nem élő emberek. Nem, nem is én találtam ki őket, és nem én adtam a szájukba a mondatokat. Hús-vér nők ők, akik nem szeretnék, ha megbélyegeznék őket, mert hiába léptek be a menopauzába, hiába múltak el valamennyi évesek, még nem érzik magukat elég öregnek ahhoz, hogy leírják őket. Sem a szomszédok, sem a kollégák, sem a szexuális partnereik.
Az, hogy nőként mennyire ki vagyunk szolgáltatva a hormonjainknak, már tizenéves korunk elején, az első menstruációtól kezdve megtapasztaljuk. Először persze örülünk neki, büszkeség, meg ilyesmi, hiszen már mi is nagyok vagyunk - így érezzük legalábbis.
Sőt, még arról is ábrándozunk, milyen könnyű lenne az élet, ha a menstruációnk egyszer s mindenkorra megszűnne, mekkora szabadságot élhetnénk meg!
Vagy csak elkezd akadozni. Szó sincs már akkor felszabadult életről, meg szabadságról.
A legszemérmesebben kezelt része a változó kornak pont az, amit senki nem lát.
Milyen valójában a szex a menopauzában és utána? Ennek jártunk utána.
Evelin 52 éves. Épp a közepén van a változó kornak, és ezt az időszakot arra használja fel, hogy kitalálja magát - újra. Elment egy rajztanfolyamra és festeni kezdett. De néhány kevésbé pozitív mellékhatással is küzd: a menopauzával együtt járó fizikai tüneteken túl
A menopauza - amely konkrétan akkor áll be, amikor eltelik 12 hónap menstruáció nélkül - jellemzően valahol 40 és 58 éves kor között jelentkezik, az átlagos életkor 51 év. A menopauzához több mint 36 különböző tünet társul. A hormonszint ingadozása hüvelyszárazsághoz, hőhullámokhoz, megereszkedett bőrhöz, súlygyarapodáshoz vezethet, amelyek mind hatással lehetnek a szexuális életedre.
A szakértők szerint szerint a menopauzában lévő nők fele számol be a szexuális vágy elvesztésről vagy alacsony libidóról.
Számos pszichoszociális oka lehet annak, hogy valakinek ebben az életkorban miért csökken a libidója. Hogy ne menjünk messzebb, ilyenkor a leggyakoribb a válás, és ugyan nem lehet megmondani, hogy a kihűlő hitvesi ágy miatt válnak-e többen, vagy amiatt lett hideg az ágy, mert egyedül maradtak benne, ez mindenképpen fontos tényező. A házasság romba dőlésén túl stresszt okoz az idős szülők ápolása vagy az üres fészek szindróma (amikor az imádott gyerekek kirepülnek), sokan pénzügyi változásokon is keresztülmennek egy elvesztett munkahely miatt, ami szintén az átlagosnál nagyobb számban sújtja az ötvenes női korosztályt. A krónikus stressz aztán összezavarhatja a hormonszintet, ami alacsony libidóhoz vezethet.
Andrea ötvenéves volt, amikor azt kezdte érezni, hogy nem esik jól a szex, fáj együtt lenni a férjével. Először kis kellemetlenséget érzett csak minden együttlét után, később már a behatolás is fájt - és mivel kevés örömet adott az együttlét amúgy is, elkezdte kerülni ezeket az alkalmakat. Férje reagálhatott volna úgy is, hogy közösen megpróbálnak túljutni a nehézségen, ehelyett keresett egy húsz évvel fiatalabb beosztottat a munkahelyén, és egy év múlva már a válóper is lezajlott. Andrea azóta nem keresi a szexuális kapcsolatot: „Jól esne, ha lenne mellettem valaki, aki figyel rám, akire figyelhetek, akivel megoszthatom az élet örömeit, hiszen a szexen kívül még annyi érdekes és izgalmas dolog van a világban, de amikor arra gondolok, hogy akkor ágyba is kellene bújnom vele, inkább kikapcsolom a társkereső alkalmazást.
Bár a mainstream narratíva régóta úgy ábrázolja a klimaxos nőket, mint a virágkorukon túljutott, aszexuális lényeket, a csökkent libidót nem mindenki tapasztalja meg. Györgyi 63 éves, és az ő esetében a nemi vágy egyáltalán nem csökkent. Amikor 54 évesen belépett a menopauzába, hőhullámokkal és hüvelyi szárazsággal küzdött, de azt mondja „a szex csodálatos lett”.
„Mindig is szerettem a szexet, de ez most megdöbbentett - mondta. - Úgy tűnt, hogy az érzések valami új, csodálatos módon minden héten változtak.
Lívia, aki most 65 éves, épp a menopauza végén ment férjhez. A hüvelyszárazságot hírből sem ismeri. Eleinte úgy tűnt, hogy minden rendben van a kapcsolatával, sokat utaztak, rengeteg közös élményt szereztek, de néhány év után úgy érezte, hogy már csak házvezető a házasságon belül, mert a férje egyáltalán nem vágyott arra, hogy szexeljenek: „Az ember egy darabig megmagyarázza magának, hogy a másik fáradt ehhez, de egy idő után szembe kellett néznem vele, hogy János bizony idősebb nálam 10 évvel, és ő már nem vágyik a szexre. Ez pech.”
Kitti 33 éves, és súlyos endometrózisa miatt műtétileg idézték elő nála a menopauzát. Amit ő tapasztalt a szexuális élete körül, azok a változások nem erőteljesek:
Bár most már szükségünk van síkosítóra, de nem tapasztaltam változást az orgazmusra való képességemben vagy az orgazmus gyakoriságában.”
Míg a nők nagy része a fizikai és szexuális változásokat már önmagában elviselhetetlennek érzik, más esetben a menopauza a hormonok ingadozása miatt durva hangulatváltozásokhoz vezethet, és egyes esetekben a már meglévő mentális problémák, például a depresszió súlyosbodásához is.
„Vezető beosztású és a koromnál jóval fiatalabbnak látszó nő voltam, amikor 51 évesen megszűnt a menstruációm. Kétségbeesetten rohantam orvostól orvosig, hogy csináljanak valamit, de 10 évvel ezelőtt ez a téma gyerekcipőben járt Magyarországon. Nem volt orvos, aki hajlandó lett volna hormonokat felírni nekem, hogy elejét vegyük a változásoknak. Nem akartam elfogadni, hogy ennyi volt az életem aktív és sikeres szakasza - meséli Vali. - Szerencsére a férjem nem kezdett más szemmel nézni rám azután sem, hogy minden klimaxos tünetet produkáltam, amit csak lehet.
A testi változásokat megemészteni nem könnyű, pláne, ha nincs mellettünk egy szerető társ. Ráadásul nőként arra vagyunk kondicionálva, hogy minden áron, bármi áron átvészeljük a kellemetlenségeket és a nehéz időszakokat. De ez nem mindenkinek sikerül.
„Az én perimenopauzális depresszióm 42 éves koromban kezdődött - mondja Alíz. - Egyre haszontalanabbnak éreztem magam, ami a férjemre is hatással volt. 46 éves koromban már nagyon rossz volt otthon a helyzet.”
Magyarországon, pláne vidéken nagyon kevés olyan szakember van, aki kifejezetten a menopauzára szakosodott, a szülész-nőgyógyászok nagy része a szülésre helyezi a hangsúlyt, nem a termékeny kor végére. Nem csoda, hogy hiába járt orvostól orvosig, és próbált ki minden létező gyógymódot, amit csak talált (amiből itthon igen csak kevés van), Valihoz hasonlóan Alíznak is csak az idő hozott megkönnyebbülést.
Elkezdte újjáépíteni a szerelmi életét a férjével - aki egy időre ugyan elköltözött, de végül otthagyta a szeretőjét és visszatért a közös otthonba.
Mindez azt jelenti, hogy nincs olyan, hogy „normális szex” a menopauza után. A libidó teljesen megszűnhet vagy tízszeresére nőhet, vagy maradhat nagyjából ugyanolyan szinten, mint volt előtte. Annak viszont rengeteg módja van (persze ha ott van, vagy kitart mellettünk a társunk), hogy az intimitást megéljük és megőrizzük, függetlenül attól, hogy a testünk min megy épp keresztül.
Legyen bármilyen kellemetlen, beszéljünk a párunkkal arról, amin épp keresztülmegyünk, akár fizikai akár egyéb dolgokról van szó.
A klimax után talán a szex már nem foglalja magában a behatolást. De vannak más intim aktusok, amikkel élhettek. Ilyen az ölelés, a csók, az érzéki simogatás, és még egy csomó minden, ami nektek örömet okoz.
Igen, a hüvelyszárazság olyan probléma, amin nem tudsz egyszerűen túllépni. Kérhetsz az orvosodtól olyan hüvelykrémet, ami valamennyi ösztrogént tartalmaz, az adhat némi megkönnyebbülést. És ne felejtsd el, a dokik szerint nincs olyan, hogy túl sok síkosító. Keress olyat, amiben E-vitamin, hialuronsav vagy akár kókuszolaj van. A legtöbb, amit magadért megtehetsz, hogy öntudatos leszel. Te ismered legjobban a tested. Vedd észre a fizikai változásokat és a mentális változást is. Figyeld meg, hogyan érzed magad miattuk, és ha nehezen is birkózol meg velük, ne ítéld el magad, tudd, hogy az életednek ez a szakasza teljesen normális.
Bár nehéz lehet segítséget kérni, hasznos, ha a perimenopauza korai szakaszában proaktív leszel, és keresel olyan csoportot, akiknek a segítségére számíthatsz. Vannak ilyen zárt facebook csoportok is, támogató közösséggel.
Gondold végig, kik azok az emberek, akiknek bármikor írhatsz, ha szükséged van rá?
Ígérd meg, hogy cserébe te is ott leszel nekik, ha szükségük lesz rád.
És ami a legfontosabb: higgy magadban. Bár a menopauza elkerülhetetlenül behozza az életedbe a kellemetlenségeket és a fájdalmat, nem kell csendben tűrnöd a változó test következményeit. Ha a tüneteid bedurvulnak, ne hagyd, hogy bárki azt mondja neked, hogy tűrj némán tovább.