ÉLETMÓD

No Mow May: ezért ne nyírd a füvet májusban!

Hozzánk is megérkezett a Vágatlan Május kihívás! Megy ki a divatból a fenntarthatatlan pázsit, helyette otthon is jön a tudatosan művelt, vadvirágos gyep.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. május 03.


Megosztom
Link másolása

Világ fűnyírói, pihenjetek!

Korábbi cikkünkben már említettük, hogy egy ökológiai szempontokat szem előtt tartó kertész májusban szabadságra küldi a fűnyíróját. A No Mow May, vagyis a Vágatlan/Fűnyírásmentes Május kezdeményezést az Egyesült Királyságban működő Plantlife nevű szervezet indította még 2019-ben.

A projekt célja, hogy felhívja a figyelmet a beporzók egyre szűkülő életterének problémájára, a klímaváltozásra és levegőminőség romlására.

Fentiek enyhítése céljából arra kéri a kerttulajdonosokat, hogy egy hónapig ne nyírják le a füvüket, vagy csak a szükséges, sokat használt részeket kurtítsák meg, a kevésbé forgalmas helyeket hagyják békén. Ezzel ugyanis több szén-dioxid kötődik meg, a fű környezetében lévő levegő hűvösebb, párásabb lesz, ami kedvező a benne lakó élőlények számára, bolygatás nélkül pedig sokkal több élelmet szolgáltató növény tud virágot bontani, magot érlelni.  Az internetnek köszönhetően ma már számtalan magán- és köztulajdonú fűnyírót pihentetnek ebben az időszakban, nem csak a smaragdzöld kertjeiről híres Albionban, hanem a világ más kertjeiben is. De mielőtt bárki pázsitnácinak nevezné a kezdeményezés elkövetőit, nézzük meg, miért érdemes letenni (vagy rá se állni) a kert ilyenfajta leszőnyegezéséről.

Lady Pázsit, a trendszetter

A híres angol gyep első magvait valamikor a XVII. század második felében vetették el ugyanazzal a nem titkolt szándékkal, amivel a mai gazdagok a Louis Vuitton táskájukat veszik- státuszmutogatásból.

Ugyanis kizárólag a korabeli pénzemberek engedhették meg maguknak azt a luxust, hogy a tulajdonukban lévő területek közül ilyen, konkrét hasznot nem hajtó, viszont költségesen fenntartható részeket különítsenek el.

A rongyrázás eme módja természetesen más gazdagoknak is megtetszett, így hamar meghódította a kontinens, majd az Újvilág alkalmazottakkal jól ellátott kertjeit is. Utóbbiak, mármint az amerikai gazdagok piaci igényét állítólag a kertész-zseni shaker közösségek elégítették ki oly módon, hogy nemesítették az első, ipari termesztésben is használható fűmagokat.

Idővel a kevésbé tehetős rétegek számára is életcéllá vált a saját pázsit, hiszen megtestesítette mindazt a high-life érzést, kockás plédeken elköltött pazar piknikeket, jól szabott öltönyökben való tollaslabdázásokat, amik együtt jártak egy ilyen zöld pénztemető fenntartásához szükséges anyagi biztonság érzésével.

Gyakorlatilag a fél világ beleszerelmesedett ebbe a zöld ruhás kirakatfeleségbe, csak senki se gondolt bele, mivel jár a fenntartása.

Ez a dekorszőnyeg ugyanis nem csak a telepítéskor, hanem egész élete során irreálisan sok gondozást, tápanyagot, öntözést és szakszerű fűnyírást igényel, amit fizetett kertész híján, egyszerű földi halandóként gyakorlatilag nem lehet kivitelezni, főleg nem egyetlen emberöltő alatt.

A közismert viccnek ugyanis sajnos igaza van: a tökéletes pázsit titka az évszázadokig tartó rendszeres nyírás és locsolás. Ezért aztán akinek még nincs, az jobb, ha bele se kezd, főleg nem a mi éghajlatunkon, ahol ráadásul az elmúlt évek aszályai miatt rendre víztakarékosságra kérik (vagy kényszerítik) a lakosságot.

Az a szép ősgyep

Azon túl, hogy a filmekben és fejekben élő pázsit megteremtéséhez és fenntartásához angol lordnak kell lenni, egy ilyen zöldfelület az élővilág szempontjából is jóval kevésbé hasznosítható: gyakorlatilag egy „dísz-monokultúra”. Ezzel szemben

a gyep jobb tűrőképességű, kevesebb ápolást igényel, és az azt alkotó növényfajok gazdagsága révén lényegesen nagyobb biodiverzitással büszkélkedhet, főleg, ha ősgyepről beszélünk.

Az ősgyep olyan, jellemzően pázsitfűfélékből és pillangósvirágúakból álló természetes növénytársulás, mely az adott terület földrajzi és biológiai tulajdonságaihoz egy hosszabb időszak után a legjobban alkalmazkodott. Egy ilyen élőhely azáltal, hogy a természetes szelekció révén minden évszakban tartalmaz nektárt és virágport adó növényeket, táplálékot és menedéket nyújt számtalan élőlénynek a gombáktól a gerincesekig.

Egy ember alkotta vagy használta kertben azonban rendszerint nincs már meg ez az ősgyep, hiszen minden egyes kapavágás vagy ásónyom évtizedek munkáját teszi tönkre, hogy aztán átvegye a helyét a gyomok és kultúrnövények közti állóháború.

Apropó, gyomok. A gyom az agrárium kifejezése, mely alatt a termesztett haszonnövény mellett felbukkanó, azt elnyomni képes planta non grata-t érti.

Így lehet az, hogy a pipacs, a búzavirág vagy a veronika számos faja a mezőgazdaságban gyomnövény, a mi kertünkben meg a vadvirágos rét megbecsült lakója, a pillangóbarát virágágyásunk oszlopos tagja vagy egyenesen talajtakaró növény.

Ősgyepet készíteni sajnos majdnem olyan hosszú és fáradtságos munka, mint pázsitot telepíteni.

Ezért is fontos telek vagy házvásárlás esetén jól megfigyelni a területet, hiszen lehet, hogy az első látásra összevissza, hol sárga, hol zöld füves felület valójában a legkönnyebben gondozható, ökológiai rezervátumként működő része a kertünknek, amit kár lenne felásni.

Ha viszont nincs ilyen szerencsénk, de boldog gyeptulajdonosok szeretnénk lenni, akkor érdemes először körbejárni a környék érintetlenebb helyeit és megfigyelni az ott előforduló növényeket - ezek a fajok ugyanis az ember gondozása nélkül is jól elboldogulnak, így nemesített változataik jól fogják érezni magukat a mi kertünkben is. Előfordulhat persze, hogy nincs időnk vagy kedvünk magunk bíbelődni a fajtaválasztással, ebben az esetben célszerű felkeresnünk egy olyan kertészetet, ahol segítenek egy, a mi kertünk lehetőségeinek és igényeinek megfelelően összeállított magkeveréket találni. Ha pedig megvan a mag, kész a vetési terv, és a család minden tagja katonás rendben várja, mikor kell locsolnia, már csak türelemre van szükségünk. Ugyanis sajnos sokan elfelejtik belekalkulálni egy füvesítés/gyepesítés munkálataiba a „békénhagyás idejét”.

Mert hiába a leggondosabban előkészített morzsalékos föld, a megfelelő időben vetett helyes összeállítású magkeverék, ha kikelés után nem hagyunk neki kellő időt a megerősődésre, és túl hamar vesszük használatba, a munkánk kárba fog menni. Ezért érdemes nem egyszerre, hanem  helyes stratégiát felállítva, módszeresen foglalni el a terepet. Ha pedig beállt a rendszer, ugyanígy járni el a gondozás, fűnyírás kérdésében is.

Kíméletes népirtás

Képzeljük el, hogy ostrom alá veszik a házunkat. Még nem látjuk a tankokat, de érezzük: a föld dübörög, a levegő melegszik, és ahogy telik az idő, egyre több menekült érkezik hozzánk. Egyenletes, áthatolhatatlan gyűrűben közeledik felénk az ellenség, nincs esélyünk elmenekülni.

Ha szerencsénk van, a támadók megállnak a házunk előtt, kegyelmet gyakorolnak, el is vonulnak - maguk mögött hagyva a romba döntött városokat, letarolt földeket. Mi pedig ott maradunk a több ezer menekülttel élelem és lakhely nélkül.

Hát valahogy így kell elképzelni egy rosszul kivitelezett fűnyírást vagy kaszálást.

Akár egy kiskert, akár egy városi park fűnyírásáról beszélünk, fontos ismernünk az ott honos élőlények mobilitását. Ha fontos nekünk a füvünkben lakó élőlények élete, egyáltalán nem mindegy, hogyan nyírjuk a füvet.

A Kiskunsági Nemzeti Park oldalán így írnak a kaszálás irányának kérdéséről:

„Ha egy területet kívülről befelé haladva kaszálnak le (középre tartó spirálvágás), akkor a végén megmaradt területre koncentrálódnak a menekülni képes hüllők, emlősök, madárfiókák, földön szívesen mozgó madarak (fogoly) jelentős része, és ha azt is lekaszálják, akkor ezek sorsa is megpecsételődött, ezért kötelező védett természeti területen a sávos vagy a spirálisan kifelé tartó kaszálás."

Egy kiskertben persze kevésbé számít az ember „földön szívesen mozgó madarakra”, de a hüllők, rovarok számára is fontos, hogy humanitárius folyosót biztosítsunk nekik, ha fűnyírásra kerül a sor.

A legjobb persze, ha a kertünk ember által ritkábban használt részein egyáltalán nem bolygatjuk a dolgokat, vagy mozaikszerűen végezzük a fűnyírást. A fűnyíró feltalálása előtt ez nem volt kérdés, hiszen a kézi kaszálás idejében ergonómiai okai voltak annak, hogy egy réten vagy kertben mindig akadt elegendő menedék az élőlények számára: egy nap alatt még fél hektárt is alig tudott lekaszálni az ember, mert a füvet csak harmatosan lehetett jól vágni. Még nagyobb területeken is, ahol csapatban dolgoztak, ez a kis lépésekben haladó kézi betakarítás sokszor akár egy hónapig is eltarthatott.

Így mindig voltak frissen kaszált, le nem kaszált, illetve különböző korú újrasarjadt területek is. Ennek köszönhetően minden állat megtalálhatta a maga számára legoptimálisabb élőhelyet, illetve a növények is - ha nem is a teljes területen - magot érlelhettek.

Ehhez képest a manapság közterületeken végzett gépi kaszálás igazi atombomba: a dobkaszák szinte a föld felszínén vágják el a növényeket, ezáltal gyakorlatilag ledarálják a gyepek mikrodomborzatát, a benne található hangyafészkekkel együtt. A dobkaszáknak ráadásul van még egy nagyon rossz tulajdonsága: szívóhatásuk miatt a talaj felszínén mozgó, gyors helyváltoztatásra képtelen élőlények jelentős része a késeik között leli halálát. Egy ilyen terület regenerálódása évekbe telik.

Jusson eszünkbe ez a mészárlás, ha frissen kialakított városi méhlegelőt látunk, hiszen a hosszú évek módszeres pusztítása után senki se várhatja el, hogy hipp-hopp egész évben dúsan virágzó paradicsom legyen a letarolt gyep helyén.

Tippek kertes és kerttelen gyepbarátoknak

Akinek van kertje, az azért, akinek nincs, az azért csatlakozzon a kihíváshoz. Saját lehetőségeinket mi ismerjük a legjobbat, ezért például lehet, hogy a mi kertünkben egy Vágatlan Április vagy egy Vágatlan Június kivitelezése több haszonnal jár, mint az elterjedt májusi nyírásszünet.

Gondoljunk magunkra méhpásztorként, aki egész évben élelmet és szállást biztosít a nyájnak - ha kell, részleges munkabeszüntetéssel. Azon túl, hogy olyan növényekkel gazdagítjuk a kertet, melyek egymást váltva egész szezonban táplálékot nyújtanak a beporzóknak, biztosítsunk nekik vizet is, és ha nincs természetes búvóhelyük, csináljunk nekik bogárhotelt.

Akinek pedig nincs saját kertje, az nevezze ki magát a lakóhelye vagy egy általa sokat látogatott zöld terület önkéntes gyepmesterének. Ha még nincs rajtuk méhlegelő, rovarhotel kialakítva, kezdeményezhetjük a fenntartónál vagy egy környékbeli zöld szervezetnél a létesítésüket, és ha már ott vagyunk, csatlakozhatunk is hozzájuk (mármint a zöld szervezethez, nem a fenntartóhoz).

Amit pedig bárki meg tud tenni, az az edukálás, szóban és írásban is. Nyugodtan hívjuk fel a kerttulajdonos ismerősök figyelmét a téma fontosságára, osszuk meg ezt vagy más, a témával foglalkozó cikket a közösségi médiában.

Végül pedig: vegyünk virágot helyi őstermelőtől! Minél többen vásárolunk hazai szezonális vágott virágot, a virágtermelők annál több élelmet biztosítanak a beporzók számára.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Videóval! Egy lányt hazaküldött a női HR-es az irodából túl szexi ruhája miatt, míg a férfi HR-es megdicsérte egy SOKKAL szexibbért
A kommentelők szerint itt bizony női irigységről van szó. Szerintetek?

Megosztom
Link másolása

Egy Marie Dee nevű TikToker – egyébként kétgyerekes családanya – nagy vihart kavart, és 22 millió nézőt vonzott be az egyik videójában, amelyben rögzítette, ahogy a női HR-es hazaküldi őt a munkahelyéről, mert szerinte az öltözéke „túl sok mindent mutat", és ezzel „eltereli a figyelmet".

A fiatal nő teljes alakban meg is mutatja a ruhát. Egy valóban testhezálló, magasított nyakú, térdig érő, fekete ruháról van szó. A felvételen persze csak a HR-es hangja hallatszik, ahogy azt mondja: "Sajnálom, de ilyet nem viselhetsz ezen a munkahelyen."

A kommentelők többsége szimpátiáját fejezte ki Marie iránt, szerintük egyszerűen csak arról van szó, hogy a HR-es irigy.

„Az a baja, hogy túl jól nézel ki. Ez neki már rögtön nem profi egy irodában. Hallani a hangján az irigységet” – írták többen is.

Marie ettől vérszemet kapott, és férje segítségével csinált egy másik videót is, amelyen egy kifejezetten szexis, mély dekoltázsú, zöld ruhát vett fel, egy kardigánnal, és besétált ezúttal a férfi HR-eshez, hogy szerinte ez rendben van-e.

„Persze, nagyon jól nézel ki” – hallatszik a férfi hangja, aztán, amikor a lány megfordult, meg is ismételte a bókot. Nem küldte haza, pedig itt azért már lehetett volna mibe belekötni.

Íme a két videó, a tanulságot pedig mindenki vonja le maga.

@notmariedeeThis is getting ridiculous.♬ original sound - NotMarieDee

@notmariedee Replying to @s0cialgarbage ♬ original sound - NotMarieDee

Forrás:The Sun


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ha e 3 dolog bármelyikéről álmodsz, tekintsd figyelmeztetésnek!
Lehet elsőre nem is gondolnád, de sok mindenre fény derülhet az álmainkból.

Megosztom
Link másolása

Az álmok gyakran rejtélyes üzeneteket hordoznak magukban, amelyek bepillantást nyújtanak az életünk rejtelmeibe. A chicago-i Mystic Memo, a spirituális olvasó, a TikTok-on megosztotta értelmezéseit három specifikus álomról, amelyekre figyelmeztetésként kellene tekintenünk.

1. Erőszak

Az erőszakos álmok nem csupán rémálmok, hanem mélyebb jelentéssel is bírnak. Ezek gyakran arra figyelmeztetnek, hogy valaki vagy valami megpróbál irányítani bennünket, és fontos megérteni, hogy mi (vagy ki) okozza ezeket az érzéseket. Az ilyen álmok lehetnek a feloldatlan traumák kivetülései is.

2. Váratlanul megharap egy állat

Ha egy állat megharap álmunkban, az arra figyelmeztet, hogy valaki szándékosan árt nekünk, és lehet, hogy ezeket az embereket vagy helyzeteket jobban meg kell vizsgálnunk.

„Ezek olyan emberek az igazi világodban, akik a hátad mögött tesznek veled dolgokat. Szándékosan próbálnak ártani neked, szándékosan szövetkeznek ellened. Még az is lehet, hogy káromkodva beszélnek rólad”

- fejtette ki Memo.

3. „Ébredj fel!”

Amikor valaki rád kiabál álmodban utalhat változásra vagy veszélyre, mindenesetre jobb, ha hallgatunk a kis hangra. Egyes szakértők szerint ezek felhívást jelenthetnek arra, hogy változtass az életeden, vagy a pihenő állapotodban fenyegető veszélyt jelzik.

„Ez inkább hátborzongató. Ha valaha is hallod, hogy valaki vagy valami azt mondja neked álmodban, hogy »ébredj fel«, akkor jobb, ha azonnal felébredsz!”

- magyarázta Memo.

@becomingmemo The running away dreams too! #dream #interpretation #interpretaciondesueños #spiritualtiktokhelp #spiritualtok #fyp #fy #dreaming #woketok ♬ original sound - Mystic Memo

Az álmokban rejlő üzenetek megértése kulcsfontosságú lehet a személyes fejlődésünk és az életünk irányításának szempontjából. Fontos, hogy figyeljünk ezekre az intuíciókra, és megértsük, mit próbálnak közölni velünk az alvás közbeni élményeink, a visszatérő jelenségeket pedig érdemes lehet dokumentálni egy álomnaplóban.

Forrás: YourTango


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
3+1 módszer, amivel pofon egyszerűen megszabadulhatsz az idegesítő legyektől
Végre itt a jó idő, azonban a meleggel együtt megjelennek a bosszantó kis szárnyasok is.

Megosztom
Link másolása

Mindannyian szeretjük a nyarat, de van egy dolog, ami sajnos borzasztó idegesítő tud lenni. Ezek pedig a legyek.

Szerencsére van néhány egyszerű módszer, amivel könnyen megszabadulhatunk tőlük.

1. Csapdába ejtés

A légycsapdák nagyon praktikusak, és ha esetleg nem akarsz venni külön, akkor a konyhában található összetevőkből is könnyedén készíthetsz otthon.

Lehet például csapdát állítani befőttesüveg, cukor, víz és mosogatószer összekeverésével, hiszen a cukor édes illata becsalogatja majd a legyet, de kijutni már nem fog tudni az üvegből.

2. Illóolajok

Bizonyos illatok nem csak a szúnyogok ellen, hanem a legyek elűzésére is jó lehet. Ablak közelébe téve pedig ha szerencsénk van, még csak be sem fognak jönni a lakásba.

A szakértő szerint az eukaliptusz, a levendula és a borsmenta is jól működik légyűzőként. Ehhez érdemes ilyen illóolajokat beszerezni, amiket vattapamacsokra csepegtetve a stratégiailag fontos helyekre tenni.

3. Ecet

Nem tudjuk kellően hangsúlyozni, hogy az ecet mennyire hasznos egy háztartásban. Gyakorlatilag bármire használható. Szakértő szerint egy csipetnyi vízzel összekeverve remek légyriasztó készíthető. Hasonlóan jól működik az almaecet is, hiszen szaguk odavonzza a legyeket, azonban ha ezt egy tálba öntve tartod némi vízzel, kijönni ugye már nem fognak tudni belőle. Ha esztétikusabb megoldásra vágynál, egy kilyuggatott fóliával le lehet takarni a tálat.

Érdemes időnként cserélni, reméljük, ez mindenki számára egyértelmű.

+1. Légycsapó

Na nem a hagyományos, hanem a növény. A Vénusz légycsapója elnevezésű növény ugyanis szereti a világos és párás helyeket, és remekül el tudják kapni ezeket a kis bosszantó kártevőket.

Nyilván nem tudja megoldani a teljes problémát, de jobb, mint a semmi.

Forrás: The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
3 + 1 szuper tipp az erkélyed berendezéséhez - még akkor is, ha kertes házban élsz
Legyen kicsi vagy nagy, az erkély mindenképpen értékes része az otthonodnak.

Megosztom
Link másolása

Ha nincs kerted, egy erkélyen akkor is kapcsolódhatsz a természethez. Ezért is fontos, hogy a lakás berendezésekor erre a kis szabad terülketre is gondolj, és olyan teret alakíts itt ki, ahol szívesen időzöl. Érdemes strapabíró, de kényelmes bútorokat és a lakás berendezéséhez illő kültéri textíliákat választanod, egy tárolóként is funkcionáló asztalkába pedig bepakolhatod a mécseseket és a takarókat, amelyek aztán a tavaszi és nyári estéken még hangulatosabbá és kényelmesebbé teszik az erkélyedet.

Ha van kerted, egy erkély akkor nagy segítség: épp csak kiülnél néhány percre? Felesleges rendesen felöltözni, rendes cipőt venni - az erkélyre úgy léphetsz ki, mintha bent maradnál.

A padlója nem koszos, és a szomszéd diófáján futkározó mókust még jobban is látod, ha kicsit magasabbról nézed.

Ezek az erkélyed berendezésének legjobb módjai:

1. Munka a szabadban

Kiléphetsz a napfényre, élvezheted a friss levegőt vagy hallgathatod a madarak csicsergését. Mivel közel van szobáidhoz, biztos, hogy van wifi, így akár ki is ülhetsz dolgozni, ha éppen otthonról végzed a munkád. Kutatások szerint már napi 20-30 perc a szabad levegőn is csökkentheti a stressz-szintet még a legdurvább munkanap során is.

2. Kertészkedés függőlegesen

Egy jól kihasznált erkéllyel kicsiben a kert minden előnyét megteremtheted. A függőlegesen rendezett balkonládákkal például akár egy apróbb erkélyen is tudsz zöldségeket, fűszernövényeket vagy gyümölcsöket termeszteni, a falra lógatott kaspókból terjeszkedő futónövények pedig a belvárosban is dzsungelhangulatot teremtenek - állítják az IKEA szakértői.

3. Olvasósarok a langyos délutánokhoz

Az erkély egyaránt lehet a csendes pihenés, a meditálás, olvasás vagy teázás helyszíne, és a szociális életed középpontja is. Kialakíthatsz egy kellemes olvasósarkot vagy tehetsz ki étkezőasztalt és székeket, így bármikor elvonulhatsz kikapcsolódni, de áthívhatod a barátaidat egy esti koktélozásra vagy megvendégelheted a családod egy ebéddel.

+1 Tudod, a plusz szoba

Az erkély megnyitja az otthonodat a szabadtér felé, így egy kis lakás esetében is sokkal tágasabb érzetet kelt. Egy erkélyes lakásban kevésbé érzed bezárva magadat még akkor is, ha egész nap nem tudtál kimozdulni, ráadásul az erkély négyzetméterei értékes életterei lehetnek az otthonodnak.

Mindent összevetve, ha erkélyes lakásban élsz, szerencsésnek mondhatod magadat, ne hagyd veszni a lehetőséget, és alakítsd úgy az erkélyedet, hogy idén már minden előnyét kiélvezhesd!


Megosztom
Link másolása