Íme 8 rossz szokás, amik valójában károsítják az agyadat
Az agy egy rendkívüli számítógép, ami több milliárd neuronból, azaz idegsejtből áll. Ezek a neuronok idegrendszerünk alapvető egységei, amelyek mindent irányítanak, amit teszünk: lélegezünk, járunk, érzünk és gondolkodunk.
Az egészséges és boldog élethez tehát vigyáznunk kell rá, de akaratlanul is károsítjuk azzal, hogy rossz szokásokat alakítunk ki. Tanulmányok azt mutatják, hogy high-tech társadalmunk napról napra lassabbá és butábbá teszi az agyunkat.
Mivel sok esetben nem is tudjuk, hogy ezek a mindennapi tevékenységek, amelyeket átalában élvezünk, károsítják az agyunkat.
Íme az a 8 agykárosító dolog, amely tönkreteszi az elmédet:
1. Magas cukorfogyasztás
Mindenki tudja, hogy amikor sok cukrot fogyasztunk, megemelkedik a vércukorszintünk. A magas vércukorszint csökkenti az agyi eredetű neurotróf (BDNF) termelését, amely az agy számára elengedhetetlenül fontos kémiai anyag az új emlékek létrehozásához és az új dolgok megtanulásához.
Ennek eredményeképpen a magas cukortartalmú étrend korlátozza az agy tanulási és emlékképzési képességét. Valószínűleg ez az a pont, ahol rájössz, hogy miért volt gondod a rövid távú memóriáddal az utóbbi időben.
2. A túl sok képernyőidő negatívan hathat a mentális egészségre
A modern technológia és a világjárvány megnövelte a képernyő előtt töltött időnket az elmúlt néhány évben, ezzel együtt pedig csökkentette a személyes találkozások számát. Sajnos azonban tanulmányok azt mutatják, hogy ez utóbbiak fontosak a mentális egészségünk szempontjából. A Michigani Egyetem kutatása azt is megállapította, hogy egy 10 perces személyes beszélgetés javítja a kognitív funkciókat.
A túl sok képernyő ráadásul nem csak az agyunkra hat negatívan, de árthat a csuklónak, a hátnak, a szemnek, a nyaknak és a fülnek is, de megzavarhatja az alvásminőségünket is.
A kutatók szerint a túlzott képernyőidő bizonyítottan káros hatással van kreativitásunkra, intellektusunkra és érzelmi egészségünkre.
3. Alváshiány
Mindannyian tudjuk, hogy a központi idegrendszerünk a szervezetünk fő információs autópályája. Az alvás létfontosságú ahhoz, hogy testünk tökéletesen működjön, de a súlyos álmatlanság zavarokat okozhat abban, ahogyan az ideigeink továbbítják és feldolgozzák az információkat.
Az alvás során az agyadban lévő idegsejtek között olyan utak jönnek létre, amelyek segítenek az új ismeretek felidézésében. Az alvásmegvonás lemeríti az agyadat, így az képtelen lesz hatékonyan ellátni funkcióit.
4. Túlfogyasztás
A túlevés olyan rossz étkezési szokásnak tekinthető, amely hosszú távú egészségügyi következményekkel jár többek között az agyra nézve. Fizikai hatással van rád, és komoly egészségügyi kockázattal jár, beleértve az elhízást, a szívbetegségeket, a cukorbetegséget és a magas vérnyomást, amelyek mindegyike összefügg az olyan agyi betegségekkel, mint például az Alzheimer-kór.
5. Multitasking
Idővel a multitaskingból származó stresszhormonok károsíthatják az agy memóriaközpontját. Koncentrálj egyszerre egy feladatra a jobb hatékonyság és a jobb memória érdekében.
A multitaskingot végző emberek folyamatosan elterelik a figyelmüket, és nem olyan koncentráltak, mint azok, akik csak egyetlen egy feladat elvégzésére használják az agyukat. A multitaskingolóknak nehezebb kiszűrniük a felesleges információkat.
6. Mozgáshiány
Nem mindig vagyunk motiváltak arra, hogy edzőterembe járjunk, vagy tartsuk magunkat az egészségügyi céljainkhoz. Könnyen megfigyelhetjük, hogy januárban megugrik az edzőterembe járók száma, de néhány héttel később vissza is esik.
Tanulmányok szerint a hosszú ideig tartó fizikai inaktivitás anatómiai változásokat hoz létre az agyban, ami növeli a szívbetegségek kockázatát. Az is igaz, hogy a hosszú órákon át tartó, mozgás nélküli ülés negatívan hat az agy egészségére.
Hogy motivácáltabbak legyünk a sportoláshoz vagy egy hosszú sétához, ne feledjük, hogy életünk végéig csak egy testünk van, és kötelességünk megőrizni az egészségét.
7. Rossz hallás
A mai hangos környezetben az érzékeny fülek szenvednek a legtöbbet. Manapság a füleidnek sokkal több zajjal kell megküzdeniük, vegyük csak a közlekedési zajzajokat, a metrózúgást, a mindenhonnan áradó zenét vagy a környéken zajló építkezéseket.
A zajszint napjainkban őrületesen magas. A kutatások azt mutatják, hogy a hallásproblémák emiatt napról napra nőnek. De az is kiderítették, hogy a fülgyulladások hosszú távon hallási nehézségeket és neurológiai komplikációkat okozhatnak.
8. Folyamatos információ
A túl sok információtól megfullad az agyad.
Kutatások szerint egy átlagos amerikai naponta körülbelül 34 GB információt fogyaszt, ami az elmúlt 3 évtizedben legalább 350%-kal nőtt.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy ha folyamatosan több információt kapunk, mint amennyit kezelni tudunk, az károsíthatja az agyunkat azáltal, hogy folyamatosan irreleváns, új információkat kezelünk.
A túl sok adat a kognitív funkciókra is hatással van, különösen a döntéshozatalra.
A felsorolt szokások nagy része tehát mindennapos és talán nem is tudjuk, mennyire károsak a mentális és fizikai egészségünkre. Érdemes odafigyelni rájuk! Próbálj meg kiegyensúlyozott életet élni: minőségi alvás, sok víz, egy kis mozgás és egy egészséges étrend már jó kezdet lehet a hosszú és kiegyensúlyozott élethez.
Forrás: YourTango