Fel a kanapéról: 30 perc mozgással lényegesen jobb lesz a memóriád
A fizikai elsorvadás és a mentális leépülés kéz a kézben járhat, több kutatás is vizsgálja az összefüggést, hogy az otthon tespedés egyik következménye az elbutulás.
A tudósok úgy vélik, hogy a reggeli aktivitás nem csak az előttünk álló nap hangulatát javítja, a memóriapontszámok kismértékű növekedésével is összefügghet.
A University College London tanulmánya kimutatta, hogy
A minőségi élet két alappillére a mozgás és az alvás minőség javítása tehát elengedhetetlen a mentális teljesítményhez. Jó hír, hogy nem kell százezreket otthagyni kondibérletre.
Dr. Mikaela Bloomberg, a tanulmány első szerzője szerint a fizikai aktivitás jót tesz az agynak, és a jó alvás mindezt fokozhatja.
A kutatók korábban megállapították, hogy a fizikai aktivitás a kognitív funkciók rövid távú javulásával és a demencia kockázatának csökkenésével is összefüggésbe hozható. Bloomberg azonban megjegyezte, hogy sok rövid távú hatásokat vizsgáló tanulmány laborkörülményeket vizsgált, és a mindennapi élet számos más tényezője más irányba befolyásolhatná az eredményeket.
Az International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity című folyóiratban Bloomberg és munkatársai arról számoltak be, hogy 76, 50-83 éves felnőttet vizsgáltak, akiknek nem volt kognitív károsodása vagy demenciája. Nyolc napon keresztül gyorsulásmérővel nyomon követték alvásukat és fizikai tevékenységüket az addig is megszokott mindennapi ritmusukban.
A résztvevők minden nap egyszerű online kognitív teszteket is kaptak, amelyek többek között a figyelmüket, a memóriájukat és az agyi feldolgozási sebességüket vizsgálták.
A csapat szerint eredményeik azt mutatják, hogy
Még Bloomberg szerint sem egyszerű megmondani, hogy ez a memóriajavítás érzékelhető-e a részvevők részéről, ezért a kognitív zavarokkal küzdő embereket is bevonnák a jövőbeni kísérletekbe.
– mondta.
A csapat azt is megállapította, hogy ha az ülőmunkát vagy az üldögélést (mondjuk streaming előtt tespedés formájában) naponta 30 perccel növeljük, másnap a munkamemória-pontszámok kismértékben csökkennek.
Bloomberg szerint fontos lehet, hogy pontosan hogyan tölti az ember ezt az üldögélős időt.
Bloomberg hozzátette, nem világos, hogy pontosan mi befolyásolja az edzés másnapi memóriára gyakorolt hatását, mivel a neurotranszmitterek jótékony hatásai csak néhány óráig tartanak. Azt is megjegyezte, hogy különböző mechanizmusok állhatnak a gyakorlatok agyra gyakorolt hosszú távú előnyei mögött.
A tanulmány középpontjában agyunk öregedése során történő védelme áll.
- mondta Bloomberg, aki szerint azért a társadalmi részvételünk és a saját jóllétünk javítása is elérhető azzal, ha a megfelelő alvással és az aktívabb élet kialakításával foglalkozunk.