Az influenza 10 korai tünete, és ami megkülönbözteti a náthától
Az elmúlt években annyira a covidra koncentráltunk, hogy teljesen elengedtük az influenza elleni védekezést. Mondjuk, amíg karanténozott a világ és maszkkal, kesztyűvel védekezett, még arról is beszéltek az egészségügyi szakemberek, hogy esetleg ki is pusztul ez a kórokozó, mert nem marad ember, akit megfertőzzön. Nem így történt. Idén már elég meredeken emelkedik a megbetegedések száma, és mivel oltást alig kéri valaki, a karácsonyi jövés-menés be is robbanthatja a számokat.
A legtöbb ember pihenéssel és némi lázcsillapítóval átvészeli az influenzát, de egyeseknél komoly betegséget okozhat.
Az influenza a köhögéskor és a tüsszentéskor távozó vírusai a fertőzött emberek kezén vagy más felületeken akár 24 órán át is életképesek maradhatnak.
És ha egyszer már elkaptad, a tünetek nagyon gyorsan jelentkeznek. Dr. Marcel Curlin, az Oregon Health and Science University's School of Medicine docense a Huffington Postnak elmondta, hogy
Az influenza egyik legjellemzőbb különbsége a megfázáshoz képest, hogy nagyon hirtelen kezdődik, nem fokozatosan súlyosbodnak a tünetek. Lehet, hogy reggel még jól vagy, de kora délutánra nagyon rosszul érzed magad. De milyen tüneteket okoz az influenza?
Ha influenzás vagy, valószínűleg a következő tünetek keveréke jelentkezik nálad:
Hirtelen 38 Celsius-fokos vagy annál magasabb láz
Fájó izmok
Fáradtság, kimerültség
Száraz köhögés
Torokfájás
Fejfájás
Alvási problémák
Étvágytalanság
Hasmenés vagy hasfájás
Hányinger
A kisebb gyerekeknél ehhez a fülfájás is társulhat, és kevésbé aktívak.
Ha nem vagy biztos benne, hogy szimplán megfáztál vagy influenzában szenvedsz, a tünetek gyorsaságán kívül néhány más módon is meg lehet különböztetni a két betegséget:
Ha leterít az influenza, az szó szerint értheted, olyan rosszul leszel, hogy elképzelhetetlen, hogy a szokásos módon folytasd a napot, míg egy megfázás esetén ez nem jellemző.
Mit kell tenni, ha influenzás lettél?
Mivel az influenza nagyon fertőző, az orvosok azt kérik, hogy tartsd távol magad mindenkitől, hogy legalább te ne vidd tovább a fertőzést. A legjobb, amit tehetsz, hogy sokat pihensz és alszol, hogy a szervezeted gyorsabban felépüljön. Igyál sok vizet, és ügyelj arra, hogy ne legyél dehidratált. A láz és fájdalmak ellen paracetamolt vagy ibuprofent is bevehetsz.
Hogyan védekezhetsz az influenza ellen?
Az influenza elleni védőoltás az egyik legjobb módja a védekezésnek. De vannak más dolgok is, amelyeket minden nap megtehetsz, és amelyekkel csökkentheted az influenza kockázatát:
Gyakori melegvizes, szappanos alapos kézmosás. Ami most jön, azt utálni fogod, de nagyon hasznos:
És hogyan ne add tovább:
Az unalomig ismételt alapvetés: köhögés és tüsszentés közben takard el a szádat és az orrodat egy zsebkendővel.
Használat után pedig egyből dobd el a zsebkendőt a szemetesbe.