ÉLETMÓD

22 parányi alakítás a szokásaidon és egy éven belül teljesen megváltozhat az életed

Újratervezés ON!
Sassy - sassy.hu
2019. április 20.


Megosztom
Link másolása

Általában nem a hirtelen megtett, hatalmas, drámai fordulatok és drasztikus elrugaszkodások vezetnek hosszútávú sikerhez és boldogsághoz, hanem az apró, de hatásos lépések.

Persze, ha nyersz a lottón vagy másik országba költözöl, egy efféle grandiózus történés meggyorsíthatja a változás hullámát, habár szeszélyesebbé is teheti azt. Ha azonban apránként haladsz, és a Forbes szerzője által tanácsolt 22 mikro-szokást magadra veszed, egy éven belül jelentős átalakulásra számíthatsz az életedben.

#1 Ne félj a visszautasítástól

Lehetőség szerint naponta próbálj meg kapcsolatot kialakítani egy-két olyan emberrel, akivel együtt szeretnél dolgozni - még akkor is, ha biztos vagy benne, hogy nem nagy a valószínűsége, hogy válaszolni fognak.

Lehet szó egy lehetséges munkáltatóról, egy szervezetről, vagy éppen egy ügynökről, esetleg ügyfélről, akivel el tudod képzelni a közös munkát. Talán először süket fülekre találsz, de végül egészen biztos, hogy valaki válaszolni fog. Nincs semmi vesztenivalód, ugyanakkor potenciálisan sokat nyerhetsz.

#2 Írj rendszeresen egy keveset

Akár egy könyv az álmod, amit régóta meg szeretnél írni, akár egy üzleti terv lappang a fejedben régóta, akár egy blog ütlete rügyezik a tudatalattidban, a lényeg, hogy minden nap írj pár mondatot. A lendület önmagát erősíti majd és azon fogod kapni magad, hogy mindenféle megerőltetés nélkül vetsz "papírra" egyre több sort. De az elköteleződés kezdődjön egy-egy bekezdéssel.

#3 Figyeld a bankszámládat

Vezesd be, hogy naponta legalább egyszer ránézel a számládra. Soknak tűnik, mert az is. De a lényege abban rejlik, hogy így folyamatosan a tudatában leszel annak, hogy mennyi pénzed is van és, hogy mire költöd el azt. A pénzügyek eredményesebb menedzselése a számlák következetes és pontos mentális elrendezésével és kézbentartásával kezdődik.

#4 Tartsd karban a testedet, lelked és a környezeted

Nem kell minden nap maratont futnod ahhoz, hogy a legteljesebb életet éld. A valóságban sokkal többre mész azzal, ha az apróbb dolgok rendben tartására törekszel: például elvégzed a házimunkát, egészségesen főzöl, befizeted a számlákat, ügyelsz a munkaszerződések pontjaira vagy épp időt hagysz egy kis edzésre.

Az életed minősége közvetlenül és drasztikusan javul, ha a szükséges "karbantartást" beépítheted a napi rutinodba, és megtanulsz úgy tekinteni rá, mint valamire, ami segít és nem megakadályoz az idő kellemes eltöltésében. 

#5 Koncentrálj arra, hogy a jövőbeli éned komfortosan és jól érezze magát - ne pedig a jelenlegire

Ha meg akarod változtatni az életed, el kell kezdened mérlegelni azokat a szükségleteket és igényeket, amiket a jövőbeli éned magáénak szeretne és elsőbbségiként kezelni a jelenlegivel szemben. Az, hogy a jelen pillanat vágyaira koncentráltál, vezetett oda, ahol most tartasz. Ehelyett kötelezd el magad az olyan döntésekért, amik a jövőd hasznára válnak majd. Az "éljünk a mának" gondolata egyenlő azzal, hogy semmibe veszed az alapösztöneidet és vágyaidat, ez pedig egyáltalán nem vezet megvilágosodáshoz, hanem sokkal inkább az önpusztításhoz nyit kaput.

#6 Válaszolj rögtön

Ha valaki ír neked egy üzenetet, válaszolj, amint meglátod. Ha lehetőséged engedi, rögtön válaszolj az e-mailekre is. Ez biztosítja majd, hogy ne maradj le a munkádban és ne hagyd későbbi elintéznivalókat saját magad számára.

#7 Aludj rá egyet

Ha hallasz vagy látsz valamit, ami felingerel vagy idegesít (még akkor is, ha ez csupán egy gondolat, ami felröppen a fejedben) mielőtt reagálnál rá és ráfordítanád az energiád, kérdőjelezd meg. Ez némiképp szembe megy az előző tanáccsal, de itt nem feladatokról, hanem elsősorban személyes tapasztalatokról, például beszólásokról, negatív kommentekről van szó. Derítsd ki, hogy honnan származik és kérdezd meg magadtól, hogy a reagálásoddal kinek a malmára hajtod majd a vizet. Az, ha megtanulsz egy kis mikro-szünetet tartani egy kapott inger és az arra adott válasz között, meg fogja változtatni az egész látásmódodat.

#8 Elégítsd ki az alapvető igényeidet

Ugyan nem egy gép vagy, de bizonyos értelemben a testednek és az életednek szüksége van a különböző üzemanyagokra ahhoz, hogy működni tudjanak. Ha éhes vagy, egyél. Ha fáradt vagy, aludj. Ha mellőzöd az alapvető szükségleteidet, az kiégéshez vagy lerobbanáshoz vezethet.

#9 Válogasd meg, hogy kik vannak rád hatással

Közismert tény, hogy azok az emberek vannak a legnagyobb hatással a személyiségünk fejlődésére, akikkel a legtöbb időt töltjük.

De észreveszed vajon azt is, hogy amivel körülveszed és beleásod magad, ugyanekkora hatással bír és formál téged, ha csak nem még jobban. Vedd komolyan szemügyre, hogy kit követsz online és, hogy a jelenlétük mit ad hozzá a te napjaidhoz, illetve azt is, hogy mennyire szennyezett az otthoni vagy a munkahelyi élettered. A környezeted ugyanis egy csendes, de folyamatos hatást gyakorol rád.

#10 Ha valamit el szeretnél érni és szereted is csinálni, tegyél érte

Mel Robbin 5 perces szabály című könyve azt dolgozza fel, hogy számtalan esetben csupán pár másodperc tartja vissza az embereket a csodálatos ötleteik megvalósításától - az a pár másodperc, ami után az agyad közbeavatkozik. Az írónő azon az állásponton van, hogy kapka kapnod kell az ötleteiden és megvalósítani őket azelőtt, hogy meggyőzhetnéd magad az ellenkezőjéről.

#11 Attól még, ha valamit nem szeretsz, meg tudod csinálni

Ugyanakkor arra is rá kell jönnöd, hogy csak azért, mert nincs kedved megcsinálni valamit, az nem jelenti azt, hogy nem is tudod. Az érzéseid nincsenek hatással a képességeidre.

#12 Olvass többet

Nem baj, ha nem vagy egy született könyvmoly típus. Az, ha úgy érzed, egy könyvet sem tudsz befejezni, nem kifogás arra nézve, hogy megálljt parancsolj magadnak önmagad fejlesztésében és tanításában. Kövess olyan embereket a közösségi oldalakon, akik értekes cikkeket és gondolatokat posztolnak. Reggelente olvass el egy-két hírt. Hallgass hangoskönyvet útközben. Az, hogy mennyit olvasol, közvetlen kapcsolatban áll azzal, hogy mennyit fejlődsz, a fejlődésed pedig közvetlen kapcsolatban áll a sikerességeddel.

#13 Görgess kevesebbet

Amíg annak idején a tv csatornák random váltogatása volt az idő értelmetlen múlatásának egyik bevett formája, úgy az manapság a hírfolyam görgetése. Edzd magad arra, hogy minél kisebbre szűkísd az erre fordított időt. Próbálj ki egy olyan alkalmazást vagy böngésző kiegészítőt, ami megszabja, hogy egy bizonyos oldalon egy nap mennyi időt tölthetsz el, vagy számlálja, hogy hányszor nyitod meg az ominózus oldalakat. Nem kell végleg törtölni a közösségi alkalmazásokat, de érdemes figyelni arra, hogy ne tölts több órát lényegében semmittevéssel.

#14 Figyeld meg önmagad és az általad követett mintákat

Ahelyett, hogy kritizálnád magadat, amikor észreveszed, hogy halogatsz vagy egy egészségtelen szokásnak hódolsz, figyeld meg, hogy mi váltja ki. Figyeld meg, mikor érzed magad a legkönnyebbnek, leginspiráltabbnak, legfrusztráltabbnak. Nézz magadra külső szemmel, kezeld az életed úgy, mint egy kutatást. Tanulmányozd a reakcióidat - ez sokat segíthet abban, hogy tudatos irányba tereld az életed.

#15 Gyakrabban mondj nemet

Az energiád limitált és napokra szabott. Győzödj meg arról, hogy csupán olyan dolgokra fordítod, amik tényleg fontosak neked. Nem szabad rosszul érezned magad olyankor, ha alkalomadtán nemet kell mondanod valamire. Ez végsősoron önvédelem és az önfenntartásodat szolgálja.

#16 Olykor térítsd el a gondolataidat

Amikor egy kellemetlen és haszontalan gondolat gyötör, a megoldás általában nem abban rejlik, hogy a végsőkig rágod magad rajta. A megoldás általában az, hogy eltereled a saját figyelmed valami produktív cselekedettel. Ezzel sokkal többet segíthetsz magadon, mint a negatív gondolatok örvénylő spiráljával.

#17 Álltandóan és tisztán oszd meg a gondolataidat

Ötletelni jó dolog, de semmi értelme, ha az ötleteket nem tudod kifejezésre juttatni, vagy egy akciótervvel szolgálni a megvalósításukra.

#18 Használd, amid van

Ha legközelebb elkap a vágy, hogy vacsorát rendelj vagy új ruhát vásárolj a hétvégére, állítsd magad egy kis kihívás elé. Túrd fel a szekrényed és kincsekre bukkanhatsz és egyél abból, ami otthon van, még akkor is, ha annyira nem fűlik hozzá a fogad.

#19 Igyál egy pohár vízzel többet naponta

Ne kínozd magad a javasolt ennyi meg annyi vízmennyiséggel. Koncentrálj csupán arra, hogy egy kicsit több folyadékot igyál. Ha ez a rutinoddá válik, adj hozzá még egy kicsit.

#20 Egyél egy egészségtelen étellel kevesebbet naponta

Ne is próbáld tökéletesen az irányításod alatt tartani a diétád és minden egyes falatot, ami a szádba veszel. Inkább mondj le egy egészségtelen fogásról, amit egyébként választanál, lehetőség szerint naponta. Csak egyről.

#21 Tedd magad elérhetővé azok számára, akik segíthetnek a fejlődésedben

Győződj meg arról, hogy akik tájékozódni szeretnének veled kapcsolatban, tudjanak is. A személyes honlapod és az online jelenléted is egyfajta önéletrajz, így figyelj arra, hogy folyamatosan naprakészen tartsd és fejleszd. Így könnyen megérthetik, hogy mivel foglalkozol és miként lehet elérni téged.

#22 Kezdj minden napot a következő kérdéssel: "Hogyan változtathatom meg az életem ezen a napon?"

Lépj ki abból a hozzáállásból, hogy "túl kell élned a napot", és válts át arra, hogy az elkövetkező órák roskadoznak a rád váró lehetőségektől és valamely cselekedeted örökre megváltoztathatja az életed. Az egyetlen különbség a hajlandóságod arra, hogy másképp lásd a dolgokat, és az erőfeszítéseid, hogy jobbá tedd őket.

Forrás: Forbes

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Itt a memóriateszt, ami megmutatja, demens leszel-e - egy sorozatból már ismerheted
Csak rajzolni kell, de nem mindegy, mit és hogyan. Egyszerű, mégis hatásos demencia-teszt a neurológusok szerint.

Megosztom
Link másolása

Ha aggódsz amiatt, hogy a memóriád már nem olyan, mint régen, itt egy egyszerű, ötperces feladat, amely megmutatja, vannak-e jelei a korai memóriavesztésnek.

A teszt során azt figyelik, mennyire rajzolsz meg jól egy analóg órát.

Dr. Jesus Ramirez-Bermudez, a kognitív hanyatlást kutató mexikói neurológus szerint az órarajzoló teszt hatékony módszer a demencia detektálására, és ez az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb módja ennek, írja a Daily Mail.

A tesztet különböző neurológiai betegségekben szenvedő betegeknél alkalmazzák a probléma meghatározásához és nyomon követéséhez, ide tartozik a demencia is.

Ezt a tesztet rajzoltatta meg a Mads Mikkelsen főszereplésével fémjelzett Hannibal sorozatban a pszichiáter Will Grahammel egy ikonikus jelenetben.

A teszt csak annyiból áll, hogy egy üres lapra lerajzoljuk az említett analóg óra számlapját. Fel kell írni az összes számot 1-től 12-ig, majd be kell rajzolni a mutatókat egy adott időpontra, például 11.10-re.

A feladat arra támaszkodik, hogy a páciens emlékezzen arra, hogyan néz ki az óralap – ez a készség végrehajtói funkcióként ismert, amely magában foglalja, hogyan tervezzük, szervezzük és hajtjuk végre a feladatokat.

A végrehajtó funkció azon kognitív képességek közé tartozik, amelyek először kezdenek akadozni, amikor a demencia kialakul.

A tesztet évtizedek óta használják a klinikumban, és ha az óra egy ferde kör, helytelenül felrajzolt számokkal, az a demens állapot korai jeleire utal. Persze ebben is vannak szintek, 1-2 eltérés még nem jelenti, hogy nincs visszaút a szellemi hanyatlásból, de ha nehezen megy az óra rajzolása, akkor érdemes orvoshoz fordulni.

Ha a betegnek sikerül helyesen megrajzolnia az órát, az gyakorlatilag kizárja a demenciát.

Magyarországon nagyságrendileg 250 ezer ember él demenciával, ha a hozzátartozókat is ide soroljuk, akkor a lakosság 10%-a érintett az állapotban, írja a Katolikus Szeretetszolgálat, akik szerint a családok edukálása és segítése is kritikus fontosságú.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Egy neurológus elárulta, pontosan hány éves korban kellene abbahagyni a sörivást
Úgy tűnik, a sörözős napjaid meg vannak számlálva.

Megosztom
Link másolása

Egy neurológus pontosan megmondta, hány évesen lenne érdemes elhagyni a sörfogyasztást. Az ötletet Dr. Richard Restak amerikai neurológus osztotta meg könyvében, The Complete Guide to Memory: The Science of Strengthening Your Mind (Az emlékezet teljes útmutatója: Az elme megerősítésének tudománya). A könyv célja, hogy feltárja, hogyan működik az emlékezetünk.

Dr. Restak a könyvben kifejti, hogy az alkohol és az emlékezetünk között szoros kapcsolat van, és hogy az idősebb korban történő alkoholfogyasztás nem a legbölcsebb döntés, mivel az alkohol hatással lehet az idegsejtjeinkre.

„Az alkohol egy nagyon, nagyon gyenge neurotoxin – nem tesz jót az idegsejteknek” – írja. Hozzáteszi, hogy 65 éves kortól kevesebb idegsejtünk van, mint előtte.

„Fontos, hogy életünk azon szakaszában tartózkodjunk az alkoholtól, amikor az idegsejtek megőrzése már kulcsfontosságú.”

Bár mítosz, hogy az agy gyors ütemben veszíti el az idegsejteket az életkor előrehaladtával, újabb kutatások szerint életünk során csupán az idegsejtek 2-4%-át veszítjük el. Azonban az agy védelme idős korban továbbra is kiemelten fontos.

Dr. Restak szerint 65 éves kor körül érdemes jelentősen csökkenteni az alkoholfogyasztást, majd 70 éves korra teljesen elhagyni azt.

„Erősen javaslom, hogy ha 65 éves vagy idősebb vagy, teljesen és végleg hagyd ki az alkoholt az életedből” – írja.

Lehet, hogy azt gondolod: „Már úgyis öreg vagyok, mit árthat néhány sör?” Nos, úgy tűnik, elég sokat.

Dr. Restak egyik fő érve az alkohol mellőzése mellett az, hogy az absztinencia csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát. Ezt az érvet az Alzheimer Társaság adatai is alátámasztják, amelyek szerint azoknál, akik sokat isznak, nagyobb a valószínűsége a betegség kialakulásának.

A neurológus emellett kiemelte, hogy az ittas állapotban történő esések kockázata is megnövekszik, ami súlyos sérüléseket, sőt idősebb korban akár halált is okozhat.

Úgy tűnik, minden jó dolognak vége szakad egyszer – még a sörözésnek is.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ez a népszerű nasi akár 20%-kal is csökkentheti a demencia kockázatát
Eláruljuk, mit egyél, hogy védett legyél!

Megosztom
Link másolása

Naponta egy marék dió vagy mogyoró, esetleg mandula, és máris kisebb az esélyed a demenciára! Friss kutatások szerint azok, akik rendszeresen esznek dióféléket, 17%-kal csökkenthetik a rettegett betegség kockázatát. Ha pedig sózatlan verziót eszed, az előny eléri a 20%-ot is.

Miért ilyen csodás a dió?

A spanyolországi Castilla-La Mancha Egyetem és a portugáliai Porto Egyetem több mint 50 ezer ember szokásait vizsgálta hét éven keresztül. Kiderült, hogy

a napi 30 gramm diót elfogyasztók jelentősen kisebb eséllyel lesznek demenciások.

A kutatók szerint a dió csökkentheti a gyulladást és a koleszterinszintet, ami jót tesz az agynak.

„Egy marék dió naponta komoly védelmet nyújthat” – írták a kutatók a The Sun szerint.

A mediterrán diéta is segíthet

Nem csak a dió a megoldás. A mediterrán diéta – tele zöldségekkel, gyümölcsökkel, olívaolajjal és halakkal – akár 23%-kal is csökkentheti a demencia kockázatát. A „zöld” mediterrán verzió, amely még több növényi alapú ételt, például diót és zöld teát tartalmaz, szintén lassíthatja az agy öregedését.

Ezeket az ételeket fogyaszd az agyadért!

A Brit Szív Alapítvány szerint az agy egészségéért ezek az ételek a legjobbak:

- Teljes kiőrlésű gabonák

- Zöld leveles zöldségek (spenót, kelkáposzta)

- Diófélék (minden nap!)

- Hal (heti egy adag legalább)

- Olívaolaj (fő zsiradékként)

- Egy kis pohár vörösbor (de csak mértékkel!)

Sőt, a csokirajongóknak is van jó hír:

az étcsokoládé flavonoidjai szintén segíthetnek a demencia kockázatának csökkentésében.

Akár egy marék dió, egy tál saláta vagy egy pohár bor – ezek az apró szokások sokat tehetnek az agyad egészségéért.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ebből a pofonegyszerű ujj-tesztből kiderül, van-e komoly egészségügyi problémád
Egy három lépéses teszttel pillanatok alatt kiderül, ha baj van.

Megosztom
Link másolása

Sokszor nehéz észrevenni a komolyabb egészségügyi problémák jeleit, ezért nagyon fontos, hogy ha bármi szokatlant tapasztalsz magadon, fordulj orvoshoz. Bár a legtöbben tudjuk, hogy a duzzanatok, fájdalmak vagy az étvágy változása komoly jelek lehetnek, léteznek apróbb tünetek is, amelyek szintén figyelmet igényelnek.

Dr. Ahmed, aki a TikTokon @dra_says néven ismert, bemutatott egy egyszerű otthoni tesztet, amely segíthet felismerni a „dobverőujj” jelenségét. Ez az állapot a köröm és az ujjvégek megváltozásával jár, és komoly tüdő- vagy szívproblémákra utalhat.

Mi az a „dobverőujj”?

A „dobverőujj” olyan állapot, amelyben a kézujjak végei szokatlanul megvastagodnak és domború formát öltenek.

Ez a változás leggyakrabban krónikus egészségügyi problémák, például tüdő- vagy szívbetegségek jele lehet.

Az érintett ujjvégek melegebbé válhatnak az átlagnál, elszíneződhetnek (például vöröses vagy kékes árnyalatot vehetnek fel), és a körmök alakja is megváltozik: lefelé görbülnek, kanál alakúvá válnak. Ezek a tünetek arra utalhatnak, hogy a szervezet oxigénellátása nem megfelelő, ami komolyabb betegségek jele lehet. Az állapot figyelmeztető jelként szolgálhat, ezért orvosi vizsgálat szükséges, ha ilyesmit észlelsz magadon.

Dr. Ahmed szerint a dobverőujj esetén

„az ujjvégek nagyon kerekek és hagymaszerűek lesznek. Az ujjak végei nagyon fehérek lehetnek, a körömágy pedig rendkívül fényes.

A dobverőujj kialakulásának pontos kórélettana még nem teljesen ismert, de az általános konszenzus jelenleg az, hogy krónikusan alacsony oxigénszint okozhatja. Ez az állapot fizikális vizsgálat során mindig kiemelt figyelmet kap.”

@dra_says Simple check at home for finger clubbing. Educational purposes only #fingerclubbing #lungcancer #lowoxygenlevels #doctor #privategp #privatedoctor #cysticfibrosis #chronicillness #crohnsdisease #cysticfibrosis #ulcerativecolitis #infectiveendocarditis #congenitalheartdiseasepatient #heartdisease #heartproblems #lungabcess ♬ original sound - Dr Ahmed

Szerinte az ilyen változások mögött gyakran komoly problémák húzódnak meg, például tüdőrák, hörgőtágulat, cisztás fibrózis vagy tüdőtályog. Egyes szívbetegségek is előidézhetik ezt az állapotot.

Hogyan végezheted el a tesztet?

A teszt egyszerű és gyorsan elvégezhető otthon:

1. Érintsd össze a két mutatóujjad körömvégeit úgy, hogy a körmeid összeérjenek.

2. Olyan mozdulatot tegyél, mintha egy szívet formáznál az ujjaiddal.

3. A körömágyak találkozásánál egy kis résnek, úgynevezett „ablaknak” kell látszania.

Ha nem látsz ilyen rést, vagy újonnan jelentkezett „dobverőujj” tüneteket tapasztalsz, fordulj orvoshoz.

Miért fontos ez a teszt?

Dr. Ahmed szerint a „dobverőujj” hátterében általában krónikusan alacsony oxigénszint állhat, amelyet több súlyos betegség is okozhat. Bár a pontos okát még nem teljesen értik, az ilyen állapot mindig alapos orvosi vizsgálatot igényel.

„Ha úgy gondolod, hogy nálad is jelen van a dobverőujj tünete, különösen, ha új keletű, mindenképpen vizsgáltasd ki”

– tanácsolta Dr. Ahmed.


Megosztom
Link másolása