20 dolog, ami a hajhullásod oka lehet
10. Gyógyszer mellékhatása
11. Foltos hajhullás – autoimmun betegség vagy D-vitamin hiány miatt
A kopasz foltok megjelenése jelezheti azt, hogy a szőrtüszők növekedési fázisban gyulladásban vannak. Ilyenkor meg kell találni azt a gyulladást vagy gócot, ami kiváltotta. Ez a krónikus arcüreggyulladástól a prosztata-problémákig (nyilván férfiaknál) sokféle lehet, ezért mindenképpen járj utána, mi okozza!
12. PCOS
A policisztás ovárium szindróma több szervet is érintő betegség, amelynek hátterében örökletes cukor-anyagcsere állhat. A név onnan eredeztethető, hogy a petefészek kéreg alatt ciszták vannak - ezek a megérni akaró, de nem tudó petesejtek, tüszők. Mivel anyagcserezavar, mind a felderítése, mind a kezelése endokrinológus feladata. Annak idején Szabó Zsófi írt őszinte posztot arról, hogy miért nem tudott teherbe esni – az egyik probléma nála a PCOS volt.
13. Hajvasalás
Tapasztalatból tudjuk, hogy elég durva mértékű hajhullást okozhat a hajvasalás, még akkor is, ha minél többször próbáljuk meg szakemberre bízni. Ha pedig hosszú időn át mi magunk otthon csináljuk,akkor szinte biztos, hogy megritkul hajunk – kevesen vagyunk képesek úgy dolgozni a hajunkkal, mint a profi fodrászok. Azt javasoljuk, hogy fél év hajvasalás után tarts legalább fél év szünetet. De egyikünknél több év szünet és sok hajvágás kellett a regenerálódáshoz.
14. Nem megfelelő samponok
Egy fodrász azt tanácsolta nekünk, hogy ne használjuk évekig ugyanazt az egyféle sampont, váltogassuk időnként, próbáljunk ki más típust, más márkát is. Hajhullás elleni sampont is kipróbálhatunk.
15. Dermotex atka
Amennyiben minden más kizárható, és a vizsgálat során is arra jutunk, hogy az atkák jelenlétének tudható be a hajhullás, úgy ennek megfelelően kell megkezdeni a kezelést. Ha a hajhulláson túl a korábban egészséges haj elveszti a fényét, töredezetté válik, viszketni kezd, korpás, érzékeny lesz, esetleg gyulladásos foltokat is felfedezünk, rendszerint kiderül, hogy mindez az atkáknak köszönhető" - írja a Házi Patika.
16. Progeszteron-hiány
Változó korban, sőt, még változó kor előtt, 35 éves kor felett a progeszteron hiánya egy sor kellemetlen tünetet okozhat: elhízás, hüvelyszárazság, vizelet elcseppenés (köhögésre, nevetésre, tüsszentésre stb.), magas vérnyomás, hangulatingadozás, hajhullás, szőrösödés az arcon vagy mellkason, pattanás, depresszió, mellfeszülés vagy mellfájdalom, csontritkulás, ízületi problémák, izomcsökkenés a zsírsejtek javára, szív és érrendszeri betegségek, gyakori fejfájás és PMS, heves szívdobogás. A progeszteron pótlásával a tüneteket meg lehet szüntetni.
17. Inzulin-rezisztencia
Ha az alábbi tüneteket észleled: hízásra való hajlam, kimerültség, meddőség, hormonális zavarok, szorongás, ciszták, pattanások megjelenése, hajhullás, alvászavar, akkor fordulj orvoshoz. Az inzulinrezisztencia kezelés és megfelelő étrend nélkül cukorbetegséghez vezethet!
18. A hajszárító nem megfelelő használata
Banálisnak tűnhet, de ha túl forró levegővel szárítod a hajadat, és túl közel tartod a hajszárítód a fejbőrödhöz, akkor attól is hullhat a hajad.
19. Túl gyors fogyás
Ezért is érdemes ügyelni arra, hogy ne szabadulj meg hirtelen sok kilótól. Hetente fél-egy, legfeljebb másfél kiló mínusz az, ami még nem veszélyezteti az egészségedet.
20. Dauer és hajfestés
Sajnos van, akinél hajhullást okoz. Tarts egy fél év szünetet, akkor is, ha nehezedre esik, és addig használj kíméletes, lehetőleg vegyszermentes samponokat, hajápolókat.