TRENDI

Lengyel, magyar: Vinted-barát! Kihagyhatatlan lengyel márkák, amikre érdemes rákeresni a használt ruha piacon!

Olcsó és jó minőségű second hand bőrcipőt, alkalmi ruhát vagy épp iskolatáskát keresel? Hagyd a fast fashion-t, nézd meg inkább ezeket a brand-eket!

Megosztom
Link másolása

Dübörög a Vinted, a használt ruhák és eszközök online piacának litván székhelyű platformja. Olyannyira dübörög, hogy néha még a csomagküldő szolgáltatókat is bedönti.

Az applikáció hazai megjelenésekor sokszor még bizalmatlan magyar közönség ma már bátran adja-veszi a mérethibás webshopos megrendeléseitől kezdve a nagyi nippjein át a gyerek megunt videójátékáig szinte mindenét.

A vásárlói oldal az itthon közismert, többnyire fast fashion brand-ek termékeivel találkozhat a legtöbb ruházati hirdetés kapcsán,

azonban van néhány, a magyar felhasználó számára idegenül csengő márkanév, amin átsiklik a tekintet, pedig érdemes lenne bejelölni őket a keresés szűkítése közben.

A hazai vásárlóknak nem újdonság, hogy saját fiókjukat megnyitva a magyar posztok mellett rengeteg lengyellel is találkoznak. Ennek oka egyébként prózai:

a Packeta mindkét országban szerződött ügyfele a cégnek, így az onnan érkező csomagok is az itthoni áron jutnak el hozzánk. A lengyel atyafiak használt cuccait azonban nem csak az olcsó szállítás miatt, hanem a számos, Magyarországon nem forgalmazott magas minőségű termék miatt is érdemes nyitott szemmel keresni!

Bőrcipőben verhetetlen

Akárhogy hívjuk is a vegán bőröket, azok túlnyomó többsége bizony csak műanyag. A növényi alternatívák- mint az ananászbőr vagy a gombabőr- mellett a legtöbb mesterséges bőr nem más, mint egy viszonylag gyorsan megkopó, ellenben nagyon lassan lebomló  poliuretán alapú kompozit anyag.

Nem véletlen, hogy a pár évig tartó alternatív bőr-korszak után a divatipar és a felhasználók körében is újra a valódi bőr a népszerűbb.

Természetes anyag, strapabíró, és szemben az 500 év alatt lebomló poliuteránnal, a bőrrel 20-50 év alatt végez a természet.

Két baja van csak: az egyik, hogy állati eredetű, ezért sokak számára etikátlan a viselése, a másik pedig az ára.

Egy jó minőségű bőrcipő ugyanis sokszorosa műbőr vagy textil társainak.

A Vinted-en azonban elképesztően sok second hand bőrcipő keresi új gazdáját, sokuk látszatra vagy gyakorlatilag is nullkilóméteres, így tényleg csak az árán látszik, hogy nem kereskedőtől vesszük.

A hazai hirdetések jobbára a fast fashion üzletek bőr termékeit kínálják,

a lengyelek viszont hozzánk képest dúskálnak a kézműves, de legalábbis nem világmárkák által Távol-Keleten gyártott bőráruban.

Ezért, ha tartós, jó minőségű bőrcipőt vadászunk, jól tesszük, ha egy kicsit tudatosabban használjuk a szűrőt.

Ha az alapanyag kiválasztásánál már bejelöltük a bőr és a velúr címkéket, érdemes a márkák választó menüjét is megnyitni, és figyelni a lengyel hangzású brand-ekre.

Ha csak egy „márkát” jelölnénk be, az a Skóra legyen.

A Skóra ugyanis nem egy márka, hanem lengyelül a bőr.

Ezalatt a „márkanév” alatt fut ugyanis a spanyolországi szandál, az angol Exquisite-ben vásárolt velúr magassarkú vagy ez az olasz méhkirálynős csodatáska is.

A lengyel bőripart többek között az itthon is kapható Wojas, Rylko, Eksbut, vagy az olasz hangzású, de szintén lengyel Prima Moda vagy Monnari képviseli, ezeket a márkákat is érdemes bejelölni, ha fontos nekünk, hogy földrajzilag hozzánk közelebb álló vállalkozások és dolgozók munkáit viseljük.

Bőrcipő-téren persze nem csak lengyel gyártmányú kincsekre bukkanhatunk:

ha még el nem vitték az orrunk elől, kaphatunk lila-sárga batikolt mintás Dr. Martens bakancsot 18 ezerért, pink Ralph Lauren  szandált 14 ezerért vagy, hogy magyar márkát is említsünk, csipkés G&T edzőcipőt 24 ezerért.

Shein helyett Quiosque

Bár az ázsiai gyártók által diktált őrületes és veszélyes tempót a lengyel textilipar sem tudja (és remélhetőleg nem is akarja) tartani, a magyarországi cégekhez képest még mindig kedvezőbb a helyzetük.

Egyfelől a komoly ipari háttérnek köszönhetően a nagy világmárkák is náluk varratnak, emellett azonban a vásárlók viszonylag sok lengyel tulajdonú ruházati céget is eltartanak.

Ebből kifolyólag pedig értelemszerűen a Vinted-re is sok lengyel márka kerül fel.

A nálunk is kapható fast fashion helyett érdemes ezeket is átnézni, ha valami olyasmit szeretnénk, ami kisebb eséllyel köszön vissza ránk az utcán.

Az egyik ilyen márka a C’Flo, melynek főleg virágos, romantikus ruhái között találhatunk turikincseket, legtöbbjük ráadásul pamut vagy 100% viszkóz anyagú,

mint például ez a kék alapon apró virágmintás darab, vagy ez a másik, szintén kék-sárga színvilágú, derékban húzott nyári ruha.

Alkalmi ruhában is sok lengyel brand terméke kerül fel a Vinted-re, ezek ráadásul sokszor tényleg csak egyszer, vagy egyszer sem hordott darabok, csak valaki egyszer ár kifizette helyettünk a bolti árukat. Az egyik ilyen márka a Quiosque,  melynek újonnal 20-30 ezres ruháit itt 4-5000 forintokért árulják a lengyel hölgyek.

Ez a 100% lenvászon darab például csak 4500 forint, ha még nem kelt el.

Az S.Moriss (nem S.Oliver!) tipikus „esküvői vendég” ruhái ugyan helyenként itthon is kaphatók, címkével vagy lecímkézve, másodkézből azonban jóval olcsóbban juthatunk hozzájuk.

Ez a bordó csipke, akár menyecskeruhának is beillő darab például csak 3200 forint.

És hogy a kevésbé szűkre szabott koktélruhás vonalból is hozzunk példát, a szintén lengyel Tom and Rose márkától ezt a nyáriesti fröccsözésért kiáltó ruhát hoztuk mutatóba.

Gyereknek áll a világ

Ha valakik, az édesanyák pontosan tudják, mekkora kincs minden online használtruha bolt, ruhacserés Facebook-csoport vagy az épp tárgyalt Vinted. Mindig nyitva vannak, nem zavarja őket, ha vásárlás közben főzünk vagy gyereket altatunk, és a csomagátvevő boxoknak köszönhetően nem kell az átvételükhöz  otthon lennünk vagy postán sorban állnunk. Anyaként ráadásul sokkal több ruhát veszünk  a gyereknek, mint magunknak, hiszen a kicsik gyorsan nőnek, a gyerekruhák pedig hamar elhasználódnak.

Kivétel ez alól az, amelyiket kapták, de nem hordták, vették, de mégse lett jó a méret vagy

nagy egyetértésben, a gyerekkel együtt vásárolták, de a boltból hazaérve valamilyen légköri változásnak köszönhetően a ruha (nem, soha nem a gyerek!)  megváltozott, és mégsem lesz felvéve sohasem.

Szerencsére utóbbi ruhák ma már zömmel nem a szekrény alján, hanem a neten várják, hogy új gazdára leljenek.

Ilyen fajta gyerekruhában pedig meglepően erősek a lengyelek. Nekik ráadásul nem csak a H&M vagy a Pepco nyújt segítséget a csemeték ruházkodásához, hanem sok lengyel vállalkozás is, akik igyekeznek nem csak a trendek követésében, hanem a minőségi anyaghasználatban is otthon vannak.

Az Atut néven futó márka például kifejezetten csak a legjobb pamutfajtákból dolgozik, ruháikat természetes lanolin lágyító és méhviasz segítségével teszik még puhábbá és kellemesebbé. Újszülöttől a kiskamasz méretig találunk tőlük ruhákat a Vinted-en.

Egy másik brand, az 5/10/15 nem csak a gyerekeknek, hanem a szülőknek is készít kényelmes, főleg hétköznapi ruhákat (mint például ez a lufi mintás nyári ruha) , a vállalat kollekciói közül a Lincoln & Shark például azoknak a szülőknek nyújt megoldást, akik nem szeretik a mostanában kapható széles, de rövid gyerekfelsőket, ezek a darabok ugyanis a hosszabb derekúaknak (és a veséknek) kedveznek.

Egy másik, gyerekkel kapcsolatos termék, aminek beszerzése erős fejtörést és pénzrakosgatást szokott okozni a szülőknek: az iskolatáska. Számtalan gondosan kiválasztott iskolatáskát cserélnek le már az első osztály második hetében, mert az adott Pistikének hirtelen ciki lett a Mancs őrjáratos táska, és a nagyszülők inkább vettek neki egy Star Wars-osat. A Mancs őrjáratos meg jó esetben felkerült a netre, egy másik Pistike (és szülei pénztárcájának) legnagyobb örömére.

A hazai és a lengyel iskolatáska-kínálat ugyan nem mutat nagy eltérést, hiszen a két legtöbb találatot adó Coolpack vagy a St. Right termékeit itthon is kapni, használtan azonban szinte csak a Vinted-en tudjuk megvenni őket.

Összehasonlításképpen, ez a trópusi mintás St. Right táska újonnal majdnem 11 ezer forint, használtan (vagyis címke nélkül) már csak 2800-ba kerül.

A magyar Pirex-hez hasonló lengyel Strigo termékeit is érdemes átnézni, hiszen itthon, akciósan ez a tengeri mintás hátizsák is legalább 9000 forintba kerül, míg ugyanez használtan 4000 forint plusz postaköltségért már a miénk lehet.

Akár iskolatáska, akár party ruha vagy bőr szandál:

a lengyelektől vásárolnotok nem kell félnetek, jó lesz.

Nem csak nektek és nekik, hanem a környezetnek is.

Ha pedig jobban szeretjük vásárlás előtt kézbe venni, felpróbálni a ruhákat, látogassunk el mondjuk a Cápák között-et is sikeresen meghódító Fritzson-Bajdon Tünde által alapított Swappis egyik üzletébe.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


TRENDI
A Rovatból
Ez undorító: tényleg koszosan és izzadtan rakják a polcra a Primark ruháit?
Egy volt dolgozó tálalt ki, aki szerint sok a higiéniai és a minőségbeli probléma is.

Megosztom
Link másolása

Nemrég nyította meg Magyarországon első üzletét, ami előtt hetekig állt a hosszú sor, most viszont egy volt dolgozójuk okozott nekik kellemetlen pillanatkat Skóciában, bár az általa elmesélt sztori a cég összes egységét érintheti.

Ahogy arról a The Scotish Sun beszámolt, Caitlin,

az üzletlánc egy korábbi dolgozója szerint rettentő állapotok uralkodtak az áruházban,

ami igen komoly higiéniai kérdéseket is felvet. A skóciai Braehead, Renfrewshire-i boltjában dolgozott, így az elmondottak erre a boltra értendők, bár szerinte másutt is lehet gond a ruhák tárolásával. A célja az, hogy az információmegosztással segítse a vevőket.

Úgy tapasztalta, az esetek többségében ötnél többen próbáltak fel egy-egy ruhadarabot.

Ráadásul, ahogy fogalmazott, túl sok termék nem került a szemétre - utalt ezzel arra, hogy akár olyan ruhákat is árultak, amiknek nem lett volna keresnivalójuk a kínálatban minőségbeli okokból. Rendszeres volt, hogy

sminkfoltokkal, izzadt hónaljfoltokkal tettek vissza a dolgozók ruhadarabokat a polcokra és fogasokra.

Azt is kifogásolta, hogy alapvetően egy mérethiányos termékből más áruházból kérhettek volna át a dolgozók ruhákat a vásárló által kívánt mértékben, de erről nem tájékoztathatták őket.

Egyébként azt is elmondta, hogy ha a vevő szakadást vagy hibát talál a ruhán, a kasszánál kérhet rá kedvezményt. A dolgozó ilyenkor a felettesét hívja, aki, ha tényleg fennáll a probléma, megad egy bizonyos százalékot.

Caitlin legfontosabb tanácsa azoknak, akik a Primarkban vásárolnak még ezek után is:

mindenképpen mossák ki a holmikat a viselés előtt.
Ezt egyébként is érdemes megtenni, teljesen függetlenül attól, hol vásároltuk az adott ruhadarabot.


Megosztom
Link másolása

TRENDI
Kidobja a rövidnacit a Z generáció a szekrényből, helyette boxeralsót hordanak a lányok is idén nyáron
Aztán nehogy véletlenül bokazoknit vegyél fel hozzá, mert öregnek és cikinek fognak gondolni a Z generáció tagjai.

Megosztom
Link másolása

Újabb Z generációs divattrend hódít.

Lehet, hogy ez lesz 2024 meghatározó trendje?

A Z generációs lányok ugyanis férfi alsónadrágra cserélik a rövidnadrágot (shortot, ahogyan éppen a Z generáció tagjai nevezik.

Nincs új a nap alatt, már az 1990-es években is hordtak a lányok például kockás boxeralsót forrónaci (igen, ez a rövidnaci) helyett. De a Femina szerint az 1980-as években kezdett terjedni, egy népszerű Levi’s reklámnak köszönhetően.

Most TikTokon, Pinteresten és Instagramon is felbukkant az alsónemű utcai viseletként.

Boxeralsóhoz természetesen nagy méretű (oversize) felsőket, pólókat húzz, mert a Z generáció szerint ez a divat, és ha jót akarsz magadnak, a sportcipődhöz ne bokazoknit vegyél fel, hanem sima rövidzoknit, különben öreg és ciki leszel a Z generáció szemében.

Forrás: Pinterest, Femina


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

TRENDI
Magyar divattervező ruháját választotta a Bridgerton színésznője - fotón a ruhaköltemény
Ki nem találod, kinek a csodás ruháját akarta viselni Nicola Coughlan! Az egyedileg neki készített darabban lélegzetelállítóan festett a színésznő.

Megosztom
Link másolása

Nicola Coughlan az ékes bizonyítéka annak, hogy nem kell modellalkatúnak lenni ahhoz, hogy jól álljanak rajta nagy divatcégek ruhái. Sorra keresik meg a gigamárkák, divattervezők és sztárok is, mert

ha valakinek a szettjét viseli, az már jelent valamit.

A Bridgerton sorozat sztárja viselte már többek közt Kim Kardashian fehérneműkollekcióját is modellként. Elképesztően fotogén, ezért nem csak a plus size típus miatt keresik fel sokan.

Most a Washington Post fotózására vette fel a Nanushka magyar divatmárka szívdöglesztő ruhakölteményét.

A Glamour szerint Sándor Szandra és csapata régóta akarta már öltöztetni a sztárt, ezért felajánlottak neki egy személyre illesztett ruhát. A végeredmény pazar lett.

Egy barna kabátruha és egy ugyanolyan színű magassarkú egészíti ki Nicola Coughlan szépségét.

"Te tényleg az igazi, belső és külső szépség megtestesítője vagy" - ilyen és ehhez hasonló kommentek záporoznak a ruhában pózolós Insta posztja alatt.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

TRENDI
Iszonyú jóképűek az új magyar űrhajósok
A második magyar űrküldetésre jelentkezők közül egy gépészmérnök került ki kvázi győztesen, aki a következő magyar űrhajósunk lesz Farkas Bertalan után. A tartalékűrhajós pedig egy villamosmérnök lesz, mindketten a harmincas éveikben járó ifjú titánok.

Megosztom
Link másolása

Hogy pontosan mikor jut ki az űrbe az újonnan megválasztott magyar űrhajósunk, nem tudni, ám óriási szenzáció már az is, hogy 44 évvel Farkas Bertalan űrutazását követően ismét lett egy magyar űrhajós, aki elhagyva a bolygót kutatásokat végezhet az űrben.

Többszáz jelentkezőből választották ki Kapu Tibor 32 éves gépészmérnököt, aki most már a kutatóűrhajós pozíciót is megjelölheti LinkedIn oldalán.

A Külügyminisztérium közleményben kiadott tájékoztatása szerint Kapu Tibor főleg az autóiparban dolgozott akkumulátor-fejlesztési területen.

Fotó:Hunor Program Facebook
A HUNOR Program néven futó űrhajós küldetést nem bízzák a véletlenre, így ha bármi történne a leendő kutatóűrhajóssal, egy tartalékost is kijelöltek. Ő lenne a 35 éves villamosmérnök, Cserényi Gyula.

Együtt végezhetik majd az űrhajós kiképzést.

Farkas Bertalan felbocsátásának 44. évfordulóján, május 26-án határozta meg a HUNOR Program irányító testülete, ki lesz Magyarország második kutatóűrhajósa és tartalékosa.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk