„Nem kell tudnod festeni ahhoz, hogy működjön!” – a festés mindenkit képes meggyógyítani
A mentális leterheltség társadalmi szintű jelenség, kritikus fontosságú kezdenünk ezzel valamit. A pszichoterápiától kezdve különböző tevékenységekig sok minden segíthet, de borsos áruk miatt nem mindenki indulhat az irányukba. A művészet viszont lehet ingyen is, mert már a bottal a sárba firkálás is csökkenti a stresszt. Ha pedig találunk egy ceruzát meg egy cetlit a kupis fiók mélyén, ezekkel könnyen hadat üzenhetünk a szorongásnak.
Egész jól festesz!
A művészet terápiás hatású, és a legjobb, hogy nem kell hozzá tehetségesnek lenni. Akár egy egyszerű színezés is aktiválhatja a jutalom érzéséért is felelős homloklebenyt, és
Bár legtöbben úgy gondoljuk, hogy ha alkotunk, a végeredménynek minimum tökéleteshez közelinek kell lennie ahhoz, hogy jónak mondhassuk, de ez távolról sincs így. A művészet terápiára különösen igaz a klisé, miszerint a megtett út a lényeg, nem a végcél.
A művészeti alkotások elkészítése közben ugyanis maga a folyamat az, ami segít például a traumák feldolgozásában, és a festészetet alapul véve a színek használata, azok erőssége, az árnyékok és fény hatása, a vonalvezetés mind-mind árulkodó azt illetően, milyen lelkiállapotban vagyunk. Ha például egy terapeuta segít ezeket értelmezni, könnyebben megismerjük a saját folyamatainkat. A folyamat maga minimum egy mozgó meditációval ér fel, mert az alkotás áramlásába kerülve a külvilág zajai alig jutnak el hozzánk.
A terápiás festés tudományos háttere
Több tanulmány is készült arról, hogy a művészet jótékony hatással van az agyi tevékenységre és a stresszkezelésre. A színezés, a firkálás, a rajzolás és a festés is aktiválja az agy érzelmekért és együttérzéshez felelős részét, és boldogsághormonokat szabadít fel.
Így mindenképpen sikerélményt él át az ember - más kérdés, hogy az esetlegesen évtizedek alatt bebeszélt szégyenérzetünk bekapcsol-e ilyenkor, és annullálja-e a boldog folyamatainkat.
A rajzolással, festéssel kapcsolatban általában az jellemző, hogy meg van róla győződve a személy, hogy ő csak pálcikaembert tud, nem képes a rajzfeladatok végrehajtására, nem tud rajzolni. Lebecsüli a képességeit, készségeit. Ezek többségében abból erednek, hogy túlzó elvárásokat támaszt maga elé, úgy gondolja, neki tudnia “kell” rajzolni. Ezeket a gátakat például az Art is Therapy program tégláról téglára bontja le.
és a feladat sikeres megoldása erős pozitív visszajelzést ad. Ezeket az élményeket kibontva, átbeszélve analógiaként használva rámutatnak arra, hogy a berögzött sémák felülírhatóak, a ”képes vagyok” megtapasztalása rendkívül támogató élmény” - mondta el Koday Zsuzsanna klinikai szakpszichológus, a hazai Art is Therapy terápiás festőműhely alapítója.
Kutatók megfigyelték, hogy egy laza
Személyes tapasztalat, hogy aki az alkotás flowjába kerül, vajmi kevés eséllyel áll meg 45 percnél. Ez alapján mit okozhat egy három órás festés!
A kreatív folyamatok az érzelmi és fizikai jóllétre egyaránt hatással vannak, konkrét traumafeldolgozásban segítenek, bizonyos esetekben az étkezési zavarok helyreállításában, demencia csökkentésében is megfigyelték jótékony hatásukat, de néhol a skizofrénia kezelésének is aktív része, és az akut pszichotikus epizódok során javít a páciensek állapotán.
Depressziós és szorongásos tünetek csökkentésében pedig igencsak eredményes eszköz a művészet, egyszerűen megadja a hétköznapokhoz szükséges pszichológiai stabilitást. Koday Zsuzsanna, aki maga is terápiás festő-rajzoló foglalkozásokat tart, saját tapasztalatok mentén világít rá ennek működésére.
„A programban a rajzolás, festés mellett a stresszkezelő technikákra és a pszichoedukációra fókuszálunk. A rajzolás tudatos jelenlét gyakorlatnak is felfogható, hiszen a tevékenységben való elmerülés, a flow élmény a jelenben tart, így
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ezzel az esetlegesen fennálló tünetek is enyhíthetőek, kezelhetőek. A pszichoszociális kapcsolatokat a csoportélmény fejleszti, nyitottabbá teszi a résztvevőket, az élmények megosztása lebontja azt a hitet, hogy egyedül vagyunk a problémáinkkal.”
A festés, mint kommunikációs eszköz
Van, aki nehezebben fejezi ki magát verbális kommunikációval, de azt ne felejtsük el, hogy rajzokkal, festményekkel is lehet beszélni, ez nagyjából a legősibb kommunikációs formánk a barlangrajzok tanúsága szerint.
„A terápiás festés alatt rá lehet jönni, hogy ha képes vagyok megrajzolni egy színészportrét, amiről egy nappal ezelőtt még azt gondoltam, lehetetlen, akkor belegondolva akár képes lehetek arra is, hogy az érzelemszabályozási, problémakezelési megküzdési módjaimat fejlesszem, gazdagítsam. Ugyanis minél gazdagabb a megküzdési módjaim köre, annál valószínűbb, hogy előremutató stratégiát választok. Tehát sikeres viselkedésváltozáshoz arra van szükség, hogy új készségeket, stratégiákat tanuljak” - mutat rá a szakember.
A rajzolás és a festés reflexió is, segít feldolgozni a külvilágból érkező ingereket, miközben harmonizál és elmélyít. Kicsit kiszakít a mókuskerékből, amire valljuk be, sokunknak van szüksége. Akinek szüksége van az életében egy kis kikapcsolódásra, de képtelen kiegyensúlyozni a szimpatikus-paraszimpatikus idegrendszerét, és
vagy mondjuk social media függőséggel vagy más addikcióval rendelkezik, annak érdemes megfontolnia a festés hétköznapokba emelését, de igazából mindenkire jó hatással lesz.