Magyar orvosok: egyre többeknél okoz hosszú távú allergiát a géllakk
Allergiás kontakt dermatitisz, irritatív gyulladás, elvékonyodott körömlemez, bakteriális fertőzés, zöld köröm szindróma - ezek mind a géllakk használatára visszavezethető körömelváltozások, amelyekből
A Semmelweis Egyetem Bőr- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika adjunktusa, dr. Lőrinc Kende szerint az esetszámok növekedése a géllakk nem szakszerű felvitele és az UV lámpa helytelen használata miatt nőtt.
Viszkető érzés, pirosság és apró vízhólyagok is kialakulhatnak a köröm körül és az ujjbegyeken, áll az Egyetem tájékoztatásában.
"A mellékhatások az immunrendszer válaszreakciója következtében akár néhány napon belül megjelenhetnek, és kialakulhat egy tartós, hosszú távú allergia" - mondta el az orvos.
A szakemberek szerint a lehető leggyorsabban el kell távolítani ilyenkor a teljes géllakkozást, majd dermatológushoz menni. A bőrgyógyász a gyulladáscsökkentők mellett akár antibiotikumokat is felírhat a felülfertőződés elkerülése végett. A kezeletlen dermatitisznek komoly következményei lehetnek.
Nemcsak kontakt bőrgyulladás alakulhat ki, hanem irritáció is, ilyenkor célzott teszttel meg kell állapítani, mely összetevő nem fér össze a felhasználója szervezetével. A gyulladások megszüntetésével később már használható géllakk, de körültekintően, a szakemberek például csak képzett manikűrösök szolgáltatásainak igénybevételét ajánlják.
"Az egyik leggyakoribb a zöld köröm szindrómának nevezett elváltozás, melyet a pszeudomonasz nevű baktérium okoz. Tünetei
amelyből akár súlyosabb gyulladás is kialakulhat, illetve másodlagos gombás felülfertőződésre is hajlamosíthat" - részletezte az adjunktus.