Ettől az 5 diétás ételtől hízol a legtöbbet
„A diéta-ipar milliárdokat keres azzal, hogy elhiteti az emberekkel, hogy az egészséges étrendnek olyan termékeket kell tartalmaznia, mint a proteinszeletek, alacsony zsír- és kalóriatartalmú termékek, diétás italok és más erősen feldolgozott ételek és italok” - állítja Jillian Kubala táplálkozási szakértő a Newsweeknek.
Először is, a feldolgozott élelmiszerek általában nagy mennyiségben tartalmaznak mesterséges színezéket, tartósítószert, nátriumot és egyéb adalékanyagokat. Ezek olyan egészségügyi problémákkal hozhatók összefüggésbe, mint a rák, meg a szív- és érrendszeri betegségek - állítják a táplálkozási szakértők. És a sokszorosan feldolgozott élelmiszerek visszavethetik a fogyást.
- mondta Samantha Cassetty, a növényi táplálkozás szakértője. - Gondoljunk bele, milyen gyorsan meg tudunk enni 100 kalóriányi zsírmentes, cukormentes sütit, chipset vagy más erősen feldolgozott ételt ahhoz képest, hogy milyen gyorsan tudunk megenni 100 kalóriányi lencsét, ami szintén zsírmentes és cukormentes.
Egy kutatás során 20 résztvevőt kértek meg arra, hogy figyeljék, hogyan reagál a testsúlyuk egy erősen feldolgozott diétás élelmiszereken alapuló étrendre, szemben a teljes értékű élelmiszereken alapuló diétával.
Az étrendek kalória, fehérje, zsír, szénhidrát, rost és cukor tekintetében teljesen megfeleltek egymásnak, és mindenki annyit ehetett, amennyit akart.
Az emberek gyorsabban és többet ettek az ultra-feldolgozott ételekből, és átlagosan két kilót híztak két hét alatt. A következő időszakban pedig átlagosan két kilót fogytak a teljes értékű tápanyagokat tartalmazó diétán.
„Azt gondolom, hogy a cukor- és zsírmentes nassolnivalókról azt hisszük, hogy nincs drámai hatásuk a testsúlyra. Csakhogy sokan kevésbé elégedettek a diétás nassolnivalókkal, és addig esznek, amíg el nem érik ezt a pontot, ami már megnehezíti a fogyást” - mondta a dietetikus.
- mondta Kubala. - „Egy 2017-es kutatás megállapította, hogy a mesterséges édesítőszerek fogyasztása összefüggésbe hozható a testsúly, a testtömegindex (BMI) és a derék-körfogat növekedésével, valamint a magas vércukorszint, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a metabolikus szindróma és a szívbetegségek emelkedett kockázatával.”
Nézzük akkor, mely 5 diétás ételcsoport az, ami hízást okoz:
- Ízesített joghurtok - legtöbbször jelentős mennyiségű cukrot vagy mesterséges édesítőszert tartalmaznak.
- Diétás üdítők
- Turmix porok
- Proteinszeletek - általában magasan feldolgozottak, és mesterséges édesítőszereket tartalmazhatnak.
- Növényi alapú húspótlók - gyakran erősen feldolgozottak, hogy a hús állagát és ízét utánozzák.