ÉLETMÓD

Építkeznek a szomszédban? Így profitálj belőle!

Egy kis pozitív hozzáállással egy füst alatt tehetsz szert megbízható szakemberekre és egy kooperatív szomszédra!
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. november 06.


Megosztom
Link másolása

Építkezés mellett lakni nem túl kellemes dolog. Folyamatosan szól valamilyen gép (markoló, betonöntő, flex, de minimum egy rádió), száll a por és a szigetelőanyag, és hát nem is nyújt túl szemrevaló látványt egy születőben lévő ház. Összetűzésbe keveredhetünk az új szomszéddal a birtokhatár, a szükségesnél magasabb mértékű zajhatás és egyebek kérdésében, bosszankodhatunk a munkavégzés során percenként röpködő cifra kifejezéseken…vagy felvehetjük a Jóbarátokból ismert, Alec Baldwin által megszemélyesített Parker optimista szemüvegét, és megvizsgálhatjuk, hogyan tudnánk a legtöbb jót kihozni ebből a kellemetlen helyzetből.

Legendás szakik és megfigyelésük

Az építőipari szakemberek kicsit olyanok, mint a bébiszitterek: az igazán jók a következő 5 évre már foglaltak.

Egy szomszédos építkezés kapcsán viszont még a megbízónál is pontosabban (de legalábbis többször) láthatjuk, hányszor kell egy falat újrahúznia az adott  kőműves csapatnak, mennyire profin kerülgeti a területen megóvásra kijelölt fákat a bobcat-es, vagy hogy hány cserepet törnek el az ácsok munka közben.

Érdemes kihasználni a spontán szakember börzét, hiszen még a polihisztor hobbi ezermesterek sem rendelkezhetnek minden ház körüli munkához szükséges szakképesítéssel, egy általunk is „lemeózott” munka pedig többet ér minden ajánlásnál.

A megfigyelés egyébként nem is lesz nehéz, hiszen az építkezés idejére ezek a munkások gyakorlatilag családtaggá válnak, főleg, ha az ő munkaidejük alatt mi is „berken belül” tartózkodunk, lásd home office-ból dolgozók, kisgyerekkel otthon maradók és társaik. Reggelente akaratlanul is együtt kezdjük a napot, magánéleti és munkaügyi problémáikba túlságosan is mély betekintést kapunk, és hát mi magunk is kicsit reflektorfénybe kerülünk azáltal, sokszor csak egy drótkerítés választ el minket.

Ha viszont szerencsések vagyunk, íly módon sikerülhet olyan festőt találnunk, aki patyolat tisztaságot hagy a tökéletesen elvégzett munkája után (és még a burkolók hibáit is kijavítja), vagy beszerezhetjük a környék szombaton is nyitva tartó tüzépesének a számát, aki az unokatesóján keresztül olcsón tud bontott, de hibátlan fa parkettát szerezni, vagy kiderül, hogy a másik szomszéd által ajánlott villanyszerelőnél van jobb és olcsóbb is a környéken.

Így neveld a szomszédodat

Rengeteg jövőbeli problémát megelőzhetünk azzal, ha az első pillanattól fogva kedvesek vagyunk leendő szomszédunkkal.

Nem kell rögtön meghívnunk a születésnapunkra, de egy kávéra nyugodtan meginvitálhatjuk, hogy kicsit megismerkedhessünk.

Végtére is a szomszéd a beköltözésével állandó darabja lesz a szűkebb értelembe vett környezetünknek, ezért egyáltalán nem mindegy, mennyit tudunk róla, és fordítva, minket és a közös metszéspontjainkat ő mennyire látja tisztán.

Kérdezzük ki a ház terveiről, hogy hányan és kik fognak benne élni, lesz-e háziállat, milyen nézeteket vall a kerttel kapcsolatban (fog-e permetezni, haszonállatot tartani, rendszeresen grillpartikat adni vagy hobbi lakatosműhelyt üzemeltetni a kert végi sufniban, stb.).

Segítsünk neki a környékkel kapcsolatban: milyen üzletek merre vannak, közintézményekről mi a tapasztalat, kihez nem szabad vinni a kocsit, ha elromlott, és így tovább. Hálás lesz a belsős infókért, és így biztosan nyitottabb lesz az olyan kényes kérdésekre, mint hogy mondjuk hova ne ültessen magasra növő, ne adj Isten gyümölcsöt potyogtató fát, vagy hogy ne a sütögető helyünk mellé tervezzék a kutyakennelt.

És ugyanígy fordítva: jobb, ha előre tudja, hogy például a mi nagyobbik gyerekünk rock bandája havonta egyszer nálunk gyakorol, és annak basszusai minden hangszigetelés ellenére át szoktak szűrődni a szomszédba is, de cserébe szívesen adunk majd kóstolót szezonban a vegyszermentesen termelt zöldségeinkből.

Ha az építkezés elején nincs még áram vagy víz a területen, fel lehet ajánlatni a vételezési lehetőséget,

de lehetünk jófejek magukkal a munkásokkal is: nyári melegben egy pohár víz, télen egy termosz meleg tea nem nagy ár azért, hogy baráti és kooperatív legyen a kapcsolat.

Egy ilyen nyitás után nagyobb eséllyel lesznek együttműködőek olyan kérdésekben, mint a flexelés hét helyett csak fél nyolckor történő kezdése vagy az óvoda után a kertben játszó gyerekek előtti káromkodások minimalizálása.

Ingyenes továbbképzés jogból és gépészetből + párválasztási tippek

Ha eddig nem voltunk tisztában a HÉSZ-szel vagy a szomszédjog és a birtokjog közti különbséggel, akkor egy ilyen intim közelségben történő építkezés majd szépen rávezet minket ezek mibenlétére és fontosságára. Legjobb persze, ha nem kerül ilyesmire sor, és csak műkedvelőként olvasgatjuk a józsefvárosi építkezős jogi kisokoshoz hasonló kiadványokat, melyek a már ott lakók jogait és lehetőségeit ismertetik a jogi bikkfanyelv használata nélkül.  Egy elmérgesedett helyzet jogi rendezése évekig nyúlhat, ezért is jó már ez elején együttműködő hangnemet ütni meg a szomszéddal.

A jogi szakzsargon mellett szert tehetünk egy másik nyelv ismeretére is, ha nyitott füllel járunk. Megtanulhatjuk, hogy az építési területek energiaellátását biztosító mobil elosztót, a felvonulási szekrényt bizonyos körökben kalocsának hívják (a Salgó polchoz hasonlóan köznevesült szó), hogy

az áram-védőkapcsoló, újkori nevén fírelé igazából FI relé, melyben az F nem a görög ABC egyik tagját, hanem a német Fehlerstromschutzschalter kifejezés kezdőbetűjét jelöli.

(Tisztelet azoknak, akit utóbbit hangosan, egymás után háromszor hiba és nyelvcsavarodás nélkül ki tudják mondani.)

Nagyon sok előítélet is feloldható annak köszönhetően, hogy az építkezéssel kapcsolatos információcserén kívül mi mindenről folyik a szó a munkások között.

(Alábbi példák a szerző saját gyűjtéséből valók)

Szó van például arról, hogy kinek hány napra előre főz a felesége, és ha végül nincs ideje megenni, hűtő híján pedig megromlik az étel és kidobásra kerül, otthon hogyan hallgat róla az asszony előtt. Vagy hogy hány palacsintát tud megenni egy öreg motoros szaki abból a hatból, amit ebédre hozott magával (csak hármat, ezért a másik három a meleg ebédet ritkán fogyasztó fiataloknak jut).

Hogy a „Adj egy felest!” kérés mögött nem mindig a Kőműves Actimel-nek, csavaros kiflinek vagy rakétának becézett 4-5 centiliteres alkoholt, hanem a szigetelőanyag táblaméretét értik.

Hogy kinek kell szólni, ha emberi fogat, lábszárcsontot találnak ásás közben, és kinek nem, ha pénzt.

Hogy milyen ruharétegzési technikát kell majd alkalmazni a hideg beálltával, vagy hogy miért kell fenntartásokkal kezelni az olyan szépségeket, mint Cher. („Hát mer’ érted, annyi rajta a smink meg a tudomisén, hogy mikor felkelsz mellőle reggel, azt se tudod, kicsoda!”)

Ez is elmúlik egyszer, és talán még hiányozni is fog

Ma még talán megmosolyogjuk a családi ház építésére is alkalmas betonnyomtatót vagy a káromkodásmentes robot kőművest, de lehet, hogy az unokáink már kizárólag ezekkel az építészeti megoldásokkal fognak élőben is találkozni. De valószínűleg azt is megmosolyogjuk, hogy 1925-ben Temesváron pert nyert az állatvédő egyesület azzal az építésszel szemben, aki a régi korok szokásához híven egy dobozba rejtett kakast tett a ház alapjába. (Utóbbi babona egyébként eldugott kis falvakban állítólag még ma is él.)

Egy másik, kevésbé véres szokás is kihalóban van, legalábbis az építőiparnak ezen legkisebb, legszemélyesebb szegmensében. A bokrétaünnep, vagyis amikor az építkezésben elérkeznek az épület legmagasabb pontjához, és arra feldíszitett fát raknak, ma már szinte csak a nagyobb építőcégeknél fordul elő.

Családi házak kivitelezése során már nem nagyon tűznek májusfát a szerkezetkész épületre, nem helyeznek el időkapszulát az alapozásnál, hiszen a legtöbb esetben nincs lehetőség és igény az összes munkást megvendégelni, vagy egyáltalán, leállni a kivitelezéssel. Pedig ezek az események alapvetően nem azért születtek, hogy legyen mit megírni a helyi újságban, vagy bemondani a TV-ben.

Azok tiszteletére adták őket, akik nélkül a legszebb terv is csak terepasztal játék lenne. Azért tartották őket, mert a jól végzett munka elismerése mindenkinek jól esik.

Szomszédként nem kell (és nem is szabad) régi hagyományokra hivatkozva borral vagy pálinkával kínálni a kőműves vagy az ács brigádot, de amikor épp elpattani készülnek az idegeink, jusson eszünkbe, hogy a mi otthonunk is ilyen emberi együttműködéseknek, türelemnek és kompromisszumkészségnek köszönhetően épült fel.

Hogy emberek által lett abból a rakás élettelen anyagból ember lakta otthon.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Enni kell a sárgarépát, de túl is lehet tolni - a sárgabarackkal is vigyázz!
Ha a bőröd olyan színűvé válik, mint egy dialízisre váró emoji, akkor karotinózisra is gyanakodhatsz - és ezt a legegészségesebb ételektől kaphatod.

Megosztom
Link másolása

Érdekes jelenség a karotinózis, vagyis amikor a túlzásba vitt béta-karotin bevitel olyan mértékű, hogy a bőr sötétsárgává válik. Tényleg besárgul az ember, szerencsére más, kellemetlen tünet nem kíséri a jelenséget.

Különben is, a karotinózis hosszú időn át történő túladagolás után jelenik meg

- ezért is olyan ritka. Béta-karotin található a sárgarépában, a sárgabarackban de még a körömvirágban is. Mit tesz isten, mindegyikük a sárga valamely sötét árnyalatában pompázik.

A béta-karotin az A-vitamin previtaminja,

vagyis fogyasztását követően A-vitaminná alakul a szervezetben. Ugyanakkor nem összetévesztendő a béta-karotin túladagolás az A-vitaminéval - utóbbinak sokkal súlyosabb következményei vannak, éppen ezért kell belőle a napi ajánlott mennyiséget bevinni.

A béta-karotint túlzásba vitte egy Redditező nő is, aki most közzétette, mi történt vele, miután minden nap sárgarépát evett.

A bőre fokozatosan vált egyre narancssárgábbá.

A nő egy decemberi fotót és egy frisset is megosztott magáról, ezeken látszik a különbség igazán. A korábbi képen olyan, mintha önbarnítót kent volna magára, a friss fotón viszont kicsit egészségesebben néz ki.

Sokan viccelődtek is a kommentelők közül, hogy ha ezt korábban tudják, a feleségüknek nem veszik meg a barnító krémet,

csak sárgarépát adnak nekik. Többen üdvözölték, hogy a nő "kigyógyult" a sárgarépa-betegségéből.

A Cleveland Clinic a Uniladnak megerősítette, hogy

a túl sok béta-karotint tartalmazó ételek fogyasztása narancssárgává változtathatja a bőrt.

Szerencsére ez a jelenség ritka, és van, hogy egy fél tál sárgabarack elnassolása után is jelentkezik a tünet, ugyanakkor nem kell attól tartani, hogy nem múlik el - viszonylag hamar visszaáll a bőr az eredeti színére.

A megkérdezett szakértő szerint

körülbelül 20-50 milligramm béta-karotint kellene naponta enni jópár hétig ahhoz, hogy megjelenjen a bőrelszíneződés.

Egy közepes sárgarépa cirka 4 milligramm béta-karotint tartalmaz, szóval a sárguláshoz 1-2 hónapig naponta 10 répát kellene elrágcsálni.


Megosztom
Link másolása