ÉLETMÓD

7 tipp életed legjobb alvásáért - a levendulától a szexig

Mikor aludtál egy jót utoljára? Ha ma, akkor ez a cikk nem neked szól. Ha viszont a jól alvás kifejezés nem szerepel a szótáradban, akkor ideje megtudnod, hogy mi lehet az oka, és adunk néhány tippet ahhoz is, hogy éjjel végre úgy aludj, mint a tej.

Megosztom
Link másolása

A felnőttek 30 százaléka (és az idősebbek fele) küzd krónikus álmatlansággal. Ráadásul a nők 40 százalékkal nagyobb valószínűséggel tapasztalnak álmatlanságot életük során, mint a férfiak - mintha nem lenne már így is elég bajunk, ugye?

Az alvászavarok annyira gyakoriak, hogy a nyugati országokban konkrétan közegészségügyi járványnak tartják.

Mivel világszerte ez az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma, mindenképpen többet kell beszélnünk róla.

Mi számít álmatlanságnak?

Az álmatlanságnak számos meghatározása van. Bármilyen alvással kapcsolatos probléma annak számít, amely hatására a szervezeted nem jut hozzá a szükséges, jó minőségű pihenéshez.

Az álmatlanság ezerarcú, különböző formákban jelentkezhet:

- Van akinek problémát jelenthet az elalvás,

- másnak az éjszakai megébredés,

- a gyakori felébredés (amikor félálomban forgolódsz egész éjjel)

- vagy túl korai kelés.

Ha rendes alvázavaros vagy, akkor tudod, hogy nem ritka ezeknek a tüneteknek a csúnya kombinációja sem.

Élete során rövidebb-hosszabb ideig a legtöbb ember belefut álmatlansági epizódokba. Ugyanakkor az orvosi értelembe vett álmatlansági zavarnak vannak konkrét klinikai kritériumai, amelyek alapján az egészségügyi szakemberek diagnosztizálnak. A panaszok jellemzően krónikusak, ami azt jelenti, hogy a beteg folyamatosan tapasztalja az álmatlansági tüneteket.

Az álmatlansági zavar orvosi kritériumai az egyszerű álmatlanság tüneteivel szemben a következők:

nehézségek az elalvásban és/vagy az alvás megtartásában hetente legalább három éjszaka legalább három hónapon keresztül, vagy az, amikor az alvászavar szorongáshoz, egészségromláshoz vezet.

Érdekesség, hogy gyógyszer, vagy betegség is okozhat alvási nehézségeket, ezért érdemes a probléma felmerülésekor orvoshoz fordulni, és együtt átnézni a rendszeresen szedett gyógyszerek lehetséges mellékhatásait és az általános egészségügyi állapotodat.

Honnan tudod, hogy álmatlanságban szenvedsz?

Egy-egy rossz éjszaka bárkinek belefér. Az álmatlanság kifejezés meg elég ijesztően hangzik. A betegség tünetei olyan fokozatosan alakulnak ki, hogy sokszor csak azt veszed észre, hogy már tényleg nagyon-nagyon kivagy. Hogy miért? Mert nem tudsz elaludni, vagy ha az éjszaka folyamán felébredsz valamiért, akkor nem tudsz visszaaludni. Álmatlanságban szenvedsz akkor is, ha egyébként hatkor kelnél, de már ötkor felébredsz - így tartják a téma szakértői.

Napközben pedig jönnek azok a tünetek, amelyeket az okoz, hogy nem aludtad ki magad, mert nem aludtál eleget. Például krónikus fáradtságot, koncentrációs nehézségeket, ingerlékenységet és olyan fizikai tüneteket tapasztalhatsz, mint a rendszeres fejfájás.

Mindenkinél előfordulhatnak időnként alvászavarok, de fordulj orvoshoz, ha három hónapnál tovább tartanak az alvásproblémáid.

Sokszor csak azt veszed észre, hogy már tényleg nagyon-nagyon kivagy

Nem vagy biztos benne, hogy tudod, milyen a normális elalvás? Nem vagy biztos benne, hogy egy rossz álomból vagy pisilési kényszerből ébredés az álmatlanság kategóriájába tartozik-e? Mindjárt eláruljuk.

A normális elalvás:

Egy felnőttnek lefekvés után 10, de legfeljebb 20 percen belül el kellene aludnia. Ha 20 percnél tovább tart, amíg elnyom az álom, beszélj az orvosoddal.

Pisiszünet:

Ha mégis felébredsz az éjszaka közepén, azoknak az ébrenléteknek rövideknek kell lenniük (legfeljebb 5-10 percnek). Ha az éjszaka folyamán rendszeresen több mint 20 percig ébren vagy, mindegy, hogy mi ébresztett fel, beszélj az orvosoddal.

Friss ébredés:

Egy másik tényező is jelezheti az álmatlanságot, mégpedig az, ahogy érzed magad ébredéskor. Ha nyúzottan, fáradtan kelsz, nem vagy kipihent, az a rossz alvásminőség és az álmatlanság jele lehet. Ha hét-nyolc óra alvás után is kimerültnek érzed magad reggel, beszélj az orvosoddal.

Az álmatlanság tüneteinek alkalmi jelentkezésekor, vagy amíg az orvossal próbáltok a dolog végére járni, kipróbálhatsz néhány tippet, ezek segítenek a jobb alvásban.

Tippek életed legjobb alvásához:

1. Ne vigyél be koffeint déli 12 után

Rossz hír: a koffein megzavarhatja az alvási ciklusodat. Ez persze egyénenként változik attól függően, hogy a koffein milyen gyorsan bomlik le a te szervezetben. Van, aki meg tud inni egy eszpresszót délután 5 órakor, és úgy alszik éjjel, mint a bunda, míg van, aki még reggel 9-kor sem ihat meg egy csészével anélkül, hogy ne érezné a hatását éjszaka.

Ha nem vagy biztos benne, hogy melyik táborba tartozol, a szakértők azt ajánlják, hogy tizenkettő után állj le a koffeinbevitellel.

Igen, ez azt jelenti, hogy búcsút kell mondanod a délutáni jegeskávénak is. De koffein nem csak a kávéban van. A kóláktól kezdve az edzés előtti táplálék kiegészítőkön át, a migrén elleni tablettán keresztül a zöld teáig és a csokoládéig minden tartalmazhat koffeint, ezért ellenőrizd a termékek címkéjét, ha éjszaka alvásproblémákkal küzdesz.

2. Korlátozd az esti képernyőidőt

Egy újabb rossz hír, ha a Netflix filmjei a lefekvés előtti bűnös rituáléd részét képzik, vagy csak késő este tudod átpörgetni a híreket. Az elektronikus eszközök (TV, tablet, laptop és mobiltelefon) kék fénye negatív hatással van a természetes melatonin-termelésedre, az pedig befolyásolja a szervezeted alvási képességét. A képernyők amellett, hogy stimulálnak, stressz és feszültség forrásai is lehetnek. Igen, lépj le a TikTokról este, és legyen egy kis nyugalmi időd lefekvés előtt, ha pedig felébredsz az éjszaka közepén, ne nyúlj a telefonod után, és ne kezdd el olvasni a kedvenc blogodat, amíg újra elálmosodsz. Mert attól csak méginkább felébredsz.

Ha nyugtalannak vagy szorongónak érzed magad ébredéskor, kapcsold fel a kislámpát, és olvass egy kicsit unalmas, pihentető könyvet, mondjuk azt, amit napközben épp azért tettél félre, mert nem volt elég izgalmas.

Most pont egy ilyenre van szükséged. Esetleg kelj fel (erről bővebben írunk mindjárt az 5-ös pontban).

3. Legyél következetes

Ha hétvégente délig alszol, vagy hetente egyszer átbulizod az éjszakát, a tested valószínűleg nehezen tudja azonosítani, hogy mikor kellene aludnia, és mikor kellene ébren lennie. A szakemberek azt ajánlják, hogy legyél minél következetesebb az alvásoddal kapcsolatban. Minden nap ugyanabban az időben ébredj (igen, még hétvégén is), és próbáld meg elkerülni a napközbeni szunyókálást, mert az az esti alvásidődbe harap bele. Az alvásod akkor működik a legjobban, ha rendszeres vagy, ezért próbálj minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és felkelni. Ja, és ha hajlamos vagy az ebéd utáni szundikálásra, inkább ne tedd.

4. A stresszoldás

Lehet, hogy te is tapasztaltad már, hogy amikor valami kiborít, utána elég rosszul alszol. Ha nyomaszt a munkád vagy a magánéletedben kavar valaki, csak forgolódsz az ágyban és elalvás helyett is a problémád jár a fejedben, vagy felébredsz az éjszaka közepén és ugyanezért nem tudsz visszaaludni. Amikor a szervezet egész nap magas fordulaton pörög, nehéz elaludni éjszaka.

Ez aztán egy ördögi körbe ránt, mert az alváshiány befolyásolja, hogy mennyire sikeresen tudsz megbirkózni napközben a kihívást jelentő helyzetekkel, a kudarc meg még több stresszt okoz.

De ideges lehetsz amiatt is, hogy nem alszol eleget, vagyis a nem elég alvás miatti stressz megakadályozza, hogy eleget aludj. Általánosságban azt tanácsolják a szakértők, hogy napközben próbálj ki stresszoldási technikákat, és ha nem javul a helyzet, kérd szakember segítségét a stressz kezeléséhez. Ha home office-ban dolgozol, még fontosabb, hogy legyen valamiféle rituálé, ami jelzi a szervezetednek, hogy a munkanap véget ért. Így könnyebben le tudod tenni a munka okozta feszültséget.

5. Az ágyat csak alvásra és szexre használd

Általános szabályként: az ágy csak alvásra és szexre való (a szex az alváshoz is fontos, csak hogy tudd). A tévénézés, a laptopon való munka, az Instagram pörgetése az ágyban elég rossz hatással van az éjszakai nyugalmadra.

Ha az ágyadat csak az alvásra (és igen, a szexre) használod, az elméd megérti, hogy az ágyba bújás azt jelenti, hogy itt a pihenés ideje.

Ha azonban az ágyban dolgozol, tévézel, vagy akár veszekszel a pároddal, az agyad az alvás megszokott helyszínét más (akár nagy stresszt okozó) tevékenységekkel társítja. És hopp, máris oda az a kellemes ellazultság és nyugalom, ami ahhoz kell, hogy egy jót aludj.

Tedd az ágyadat tiszta területté, hogy amikor este bemászol a paplan alá, az agyad és a tested is tudja, mit kell most csinálnia. Aztán vizsgáld meg az alvás előtti rituáléidat. Például a lefekvés előtti olvasás remek módja a lazításának, de nem mindegy, milyen könyvet olvasol. Egy karrierrel kapcsolatos írás szorongást válthat ki, egy izgalmas regény túlstimulál. Fontold meg, hogy az ágy helyett egy fotelben olvass, amíg elég fáradt leszel ahhoz, hogy ágyba bújj. Esetleg olvass valami nagyon unalmas könyvet.

Ami az éjszaka közepén történő felébredést illeti, egyes szakértők nagyon drasztikusak.

Az egyik iskola azt ajánlja, hogy ha 20 percen belül nem tudsz visszaaludni, kelj fel az ágyból, és csinálj valami durván mást, amíg nem érzed magad újra fáradtnak.

Nehéz elhinni, hogy ha éjjel felkelsz és kivasalod az ágyneműt, az majd elálmosít. De az biztos, hogy másnap reggel nagyon hálás leszel magadnak érte.

6. Próbáld ki a levendulát

A hálószobádban lévő illatosító pálcikák nem csak dekorációnak vagy a szoba illatosítására jók. Az illóolajak hatékonyan segíthetnek az ellazulásában és az elalvásban.

Az alvással foglalkozó szakemberek munkájuk során az egyik legnagyobb hacknek az illóolajokat tartják.

A levendulaolaj mindenkinél beválik, kellemes illata ellazít, ezzel enyhíti a szorongást, és könnyebbé teszi az elalvást. Serkenti a melatonin termelődését is, az pedig álmosító hatású.

A levendulaolaj illata ellazít, enyhíti a szorongást

Használhatsz levendulás párnaspray-t, vagy szedj most nyár elején egy csomó levendulát, húzd le a szárról a kis virágos bogyócskákat, száríts le őket, majd tedd egy nagy tálban a hálószobádba. Ha elalvás előtt átforgatod a tálban lévő levendulát, elönti a szobát az illata, csökken a stressz, és jön az álom.

7. Tapasztald ki, hogy nálad mi működik (és mi nem)

Tippjeink kiiktatják az álmatlanság néhány gyakori okát, de nem vagyunk egyformák. Nem létezik egyetlen tökéletes módszer, ami mindenkinél beválik. Fontos megismerni a saját szervezetedet, hogy tudd, neked mire kell figyelned, és mi az, ami miatt nem kell izgatnod magad.

Kezdd azzal, hogy megfigyeled, mi az, ami zavarokat okoz nálad. Ellazít az esti tusolás, vagy épp ellenkezőleg, felfrissülsz tőle?

Mi a helyzet az esti pohár borral? Jól alszol utána vagy azokon az éjszakákon kész rémálom az elalvás?

Hogy reagálsz a testmozgásra? A futós napokon alszol jobban, vagy amikor épp pihenőt tartasz? Ha reggel futsz, vagy ha este? A lényeg, hogy tegyél meg mindent, amit csak tudsz a nyugodt alvás érdekében, beleértve azt is, hogy a háziorvosoddal vagy egy jó arc pszichológussal együttműködve keresel megoldást.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Millióik vannak veszélyben, ha paracetamolt szednek - sürgős figyelmeztetést adtak ki az orvosok
Bár a paracetamol továbbra is az egyik leggyakrabban használt fájdalomcsillapító, a szakértők figyelmeztetnek, hogy hosszú távú szedése komoly egészségügyi problémákat okozhat.

Megosztom
Link másolása

A paracetamol, más néven acetaminofen, az egyik legnépszerűbb fájdalomcsillapító, hiszen olcsó, hatékony és általában biztonságosnak tartják. De vajon mennyire biztonságos ez a gyógyszer valójában?

Aggasztó kutatási eredmények

Egy nemrég az Arthritis Care and Research folyóiratban megjelent tanulmány szerint a paracetamol rendszeres szedése idősebb felnőtteknél súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.

A Nottingham Egyetem kutatói több mint 180 ezer olyan ember egészségügyi adatait elemezték, akik rendszeresen kaptak paracetamolt, és összehasonlították őket közel 400 ezer olyan emberrel, akik nem szedték a gyógyszert.

A kutatás megállapította, hogy a paracetamolt szedők nagyobb kockázatnak vannak kitéve több komoly egészségügyi probléma, például gyomorfekély, szívelégtelenség és krónikus vesebetegség kialakulása szempontjából.

A kutatásuk során a következő, elég rosszul hangzó adatokat találták:

Gyomorfekély bevérzése: 24%-kal magasabb kockázat

Alsó emésztőrendszeri vérzés: 36%-kal magasabb kockázat

Szívelégtelenség: 9%-kal nagyobb valószínűség

Kik számára lehet veszélyes?

Bár a paracetamol a gyógyszergyár szerint ritkán okoz mellékhatásokat, bizonyos emberek számára nem biztonságos. Kik ők és mivel összefüggésben mutatták ki a magasabb kockázatokat?

Testsúly: A szokásos dózis túl magas lehet 50 kg alatti személyeknek.

Máj- vagy vesebetegségek: Ezekkel a problémákkal küzdők számára a paracetamol szedése veszélyes lehet.

Alkohol: Akik rendszeresen több mint 14 egység alkoholt (kb. 6 pohár bor) fogyasztanak hetente, szintén veszélyeztetettek, mivel az alkohol is megterheli a májat, akárcsak a paracetamol.

Ibuprofen és paracetamol: Szabad együtt szedni?

Az orvosok szerint a paracetamol és az ibuprofen – amely gyulladáscsökkentőként működik – biztonságosan szedhető együtt.

Azonban fontos, hogy ne szedjünk egyszerre két olyan gyógyszert, amely paracetamolt tartalmaz.

Bár a paracetamol továbbra is az egyik leggyakrabban használt fájdalomcsillapító, a szakértők figyelmeztetnek, hogy hosszú távú szedése komoly egészségügyi problémákat okozhat bizonyos embereknél. Dr. Weiya Zhang, a tanulmány szerzője szerint: „További kutatásokra van szükség az eredmények megerősítéséhez, de az idősek esetében a paracetamol elsődleges fájdalomcsillapítóként való alkalmazását alaposan meg kell fontolni.”


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Az Alzheimer-kór lényegesen kevesebb embert betegít meg azok közül, akik két gyakori foglalkozást űznek
Olvasd el azt is, hogyan csökkentheted hétféleképpen a demencia kockázatát.

Megosztom
Link másolása

A taxisofőrök kisebb eséllyel halnak meg Alzheimer-kórban, mivel a mindennapi vezetés frissen tartja az agyukat – derül ki egy tanulmányból.

A tudósok megállapították, hogy a taxisofőröknek és mentősöknek az átlagnál alacsonyabb a halálozási aránya ebben a betegségben.

Úgy vélik, ennek oka az lehet, hogy az útvonalak fejben tartása és kiszámítása egy létfontosságú agyterületet erősen tart idősebb korban is - írja a The Sun.

Az amerikai halálozási nyilvántartások elemzése szerint a taxisofőrök Alzheimer-kórral összefüggő halálozási aránya 1,03 százalék, szemben az országos átlaggal, ami 3,9 százalék.

A mentősöknél még ennél is alacsonyabb arányt találtak: mindössze 0,74 százalékot.

Dr. Anupam Jena, a Harvard Egyetem kutatója így nyilatkozott: „A gyakori navigációs és térbeli feldolgozási feladatok bizonyos mértékű védelmet jelenthetnek.”

Egy korábbi tanulmány kimutatta, hogy a londoni taxik sofőrjeinek különösen fejlett a hippokampuszuk – az agynak az a része, amely a memóriáért felelős. Köztudott, hogy a túl kevés szellemi stimuláció növeli az Alzheimer-kór, a demencia vezető okának kockázatát.

Prof. Tara Spires-Jones, az Egyesült Királyság Demencia Kutatóintézetének munkatársa azonban rámutatott:

„A tanulmányban szereplő taxi- és mentős sofőrök halálozási életkora körülbelül 64–67 év volt, míg más foglalkozások esetében ez az érték 74 év.”

„Lehetséges, hogy hosszabb élet esetén náluk is kialakult volna Alzheimer-kór.”

Az Alzheimer-kór és a demencia kialakulásának kockázata csökkenthető bizonyos életmódbeli változtatásokkal. Bár egyetlen magatartás sem garantálja a megelőzést, számos kutatás azt sugallja, hogy az életmódbeli szokások módosítása pozitívan befolyásolhatja a kockázatot.

Az Alzheimer Társaság szerint a demencia kockázata a legalacsonyabb azoknál, akik középkorban – 40 és 65 éves kor között – egészséges szokásokat alakítanak ki.

Íme néhány egyszerű változtatás, amelyet megtehet:

- Mozogj rendszeresen: Javítja a szív egészségét, a vérkeringést, és segít fenntartani az egészséges testsúlyt.

- Fogyassz kevesebb alkoholt: Hetente legfeljebb 14 egység alkohol ajánlott, ami körülbelül egy korsó sör vagy egy kis pohár bor naponta. A túlzott alkoholfogyasztás növeli az agy és más szervek károsodásának kockázatát, így a demencia kialakulásának esélyét is.

- Ne dohányozz: A dohányzás rontja a vérkeringést, különösen az agyi ereket, valamint károsítja a szívet és a tüdőt.

- Vegyél részt társas tevékenységekben: A szociális kapcsolatok erősítik az agy stresszoldó képességét és javítják a hangulatot. A depresszió és a társadalmi elszigeteltség a demencia kockázati tényezői közé tartoznak.

- Kezeltesd egészségügyi problémáidat: A magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség mind növelhetik a demencia kockázatát.

- Óvd látásodat és hallásodat: A látás- és hallásvesztés növeli a demencia kialakulásának kockázatát, és a hallásvesztés a demencia korai tünete is lehet.

- Vigyázz a fejedre: A traumás fejsérülések elindíthatják az Alzheimer-kórt okozó anyagok felhalmozódását az érintett agyterületeken.

Az életmódbeli változtatások időben történő bevezetése jelentősen csökkentheti a demencia kockázatát és javíthatja az életminőséget.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Az Alzheimer-kór évtizedekkel azelőtt kezdődik, hogy észrevennéd - 4 figyelmeztető jel, hogy bajban vagy
Az Alzheimer-kór elsősorban a 65 év felettieket érinti, de fontos lehet figyelni túl a korai intő jelekre.

Megosztom
Link másolása

Dr. Daniel Amen, kaliforniai agykutató szerint a betegség már évtizedekkel a tünetek megjelenése előtt elkezdődik. Az Alzheimer fokozatosan rontja le a memóriát, a gondolkodási képességeket és a mindennapi tevékenységeket.

4 fontos jel, hogy bajban lehetsz:

1. Romló memória

Ha azt veszed észre, hogy a memóriád lényegesen rosszabb, mint 10 évvel ezelőtt, érdemes odafigyelni.

Bár a néha előforduló feledékenység az öregedés normális része, a demenciával élők gyakran elfelejtenek fontos eseményeket vagy beszélgetéseket is.

Az Alzheimer elsőként a hippokampuszt támadja meg, amely az új emlékek kialakításáért felelős.

2. Rossz döntések és meggondolatlan viselkedés

Az agy elülső lebenyének károsodása miatt nehézségek adódhatnak a döntéshozatalban, a problémamegoldásban és a pénzügyek kezelésében. „Mintha az agyad leállna” – magyarázta Dr. Amen.

3. Rövid figyelmi idő

Az Alzheimer-kórban szenvedők számára nehéz lehet a figyelmüket hosszabb ideig egy feladatra összpontosítani. Ha egyre gyakrabban tapasztalsz ilyen problémát, érdemes szakemberhez fordulni.

4. Rossz hangulat, durva érzelmi hullámzás

Az Alzheimer-kórban szenvedők közel fele küzdhet depresszióval. Gyakori az ingerlékenység, a hangulatingadozás és az érzelmek feletti kontroll elvesztése. A betegek könnyen összezavarodhatnak, szoronghatnak, főleg, ha ismeretlen helyzetbe kerülnek.

Mi növelheti a kockázatot?

Dr. Amen szerint bizonyos életmódbeli tényezők növelhetik a demencia kockázatát.

@docamenWarning signs your brain health might not be in the best standing..♬ original sound - BrainMD

Ezekre érdemes odafigyelni:

Túlsúly:

„Ahogy nő a testsúlyod, romlik az agyad működése” – figyelmeztetett Dr. Amen. Ezen nincs mit magyarázni.

Energiahiány:

Ez az agyba irányuló csökkent véráramlás jele lehet. Állandó fáradtságot érzel, kimerült vagy, lelassulsz, csökken az életkedved.

Erekciós zavar:

„Ha a véráramlás problémát okoz az egyik testrészben, az máshol is fennállhat” – mondta a szakember.

Krónikus álmatlanság vagy alvási apnoé:

Az alvás segíti az agy méregtelenítését és a felesleges anyagok kiürítését. Ha rosszul alszol, mindezek nem történnek meg rendesen, és ez később problémát okoz.

Az egészséges életmód, a rendszeres mozgás és a megfelelő alvás mind hozzájárulhat az agyad hosszú távú egészségéhez. Ne várj a tünetekre – kezdj el időben figyelni magadra!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Megcáfolta a gyermekorvos: ez a 3 otthoni gyógymód NEM hatásos megfázás tüneteinek kezelésére
Pedig biztos, sokunknak javasolta már a nagymamája valamelyiket…

Megosztom
Link másolása

Dr. Meghan Martin a floridai Johns Hopkins gyermekkórház sürgősségi gyermekorvosa elárulta, mik azok az otthoni gyógymódok, amiket gyakran alkalmazunk megfázás és influenza tüneteinek kezelésére, ám egyáltalán nem hatásosak, sőt egyenesen károsak lehetnek.

Dr. Martin szívesen osztja meg tudását a közösségi médiában követőivel, akik ezt nagyra értékelik. A videója, amiben megcáfolja néhány házi kezelés hatékonyságát, például több mint 40 ezer lájkot kapott.

Mutatjuk is, mik azok a praktikák, amik a doktornő szerint a valóságban semmit sem érnek:

Hagyma a zokniba

Az első gyógymód, amiről Dr. Martin beszélt, hogy nyers burgonya- vagy hagymaszeleteket teszünk éjszakára a zokninkba, amivel egyesek szerint ki lehet vonni a „méreganyagokat” a szervezetünkből, amikor betegek vagyunk.

„Nincs olyan mechanizmus a szervezetünkben, amely a lábunkon keresztül kihúzza a méreganyagokat, vírust vagy a hurutot.”

– mondja a doktornő.

Hagyma az ágy alatt

Egy másik trükk, amikor meghámozol egy hagymát, félbevágod, és a hagyma felét az ágyad alá teszed, amikor alszol.

A doktornő szerint nem érdemes valós eredményt várni tőle, de nincs nagy egészségügyi kockázata, ha mégis kipróbálnád.

„A szobádnak hagymaszaga lesz, de az egészségügyi kockázatok alacsonyak”

– tette hozzá Dr. Martin.

Csak abban az esetben kell odafigyelni, ha kisállatok vannak a házban, mert ha megeszik, nekik akár árthat is.

Fokhagyma gerezd az orrba

Nem utolsó sorban Dr. Martin szerint idén az a technika is népszerű volt, hogy az emberek hámozott fokhagyma gerezdeket dugtak az orrukba, hogy megszüntessék az orrdugulást.

„Ezt nem ajánlom, mert a hámozott fokhagyma valójában irritálja az orr belső felszínét, a nyálkahártyát”

– mondta a doktornő, és hozzátette, ez a trükk egyenesen fokozhatja is a váladéktermelődést, ahelyett, hogy javítana a helyzeten.

A videóhoz sok egyetértő komment érkezett, ám voltak, akik továbbra is kitartanak a házi praktikák mellett. Dr. Martin szerint amíg nem veszélyeztetjük velük az egészségünket, nyugodtan lehet kísérletezni.

@beachgem10 There are so many home remedies on social media! Some are helpful and others can be harmful. When it comes to vegetables, consider making soup! Groceries are expensive! #sick #hack #homeremedy #doctor #vegetables #foot ♬ original sound - Beachgem10

Via


Megosztom
Link másolása