A legrejtélyesebb kapcsolati jelenség a tengeralattjárózás, amire nehéz magyarázatot találni
Szoktál online ismerkedni? És megtengeralattjáróztak már? Miller Gertrúd, párkapcsolati tanácsadó, önértékelési trénerrel interjúztunk a témában.
A tengeralattjárózás egy párkapcsolati kifejezés, amely az online ismerkedéssel és a modern randevúzási szokásokkal hozható kapcsolatba. Eredetileg a tengeri hadviselésben használt taktikai manőverre utal, amikor egy tengeralattjáró váratlanul eltűnik a radarok elől, majd később egy váratlan pillanatban felbukkan. A párkapcsolatokban is hasonlóan történik ez a rejtélyes a jelenség. Ebben a témában szakértőnk, Miller Gertrúd, párkapcsolati tanácsadó, önértékelési tréner segít eligazodni.
- Mi a tengeralattjárózás?
- Valójában a tengeralattjárózás egy olyan viselkedési forma, amikor egy kibontakozó, vagy éppen egy már meglévő aktív kapcsolat során az egyik fél fizikailag váratlanul eltűnik, szinte felszívódik. Ilyenkor az online térben is elérhetetlenné válik. Hiába keressük, minden kommunikációt megszakít velünk.
A tengeralattjáró egyszerűen alámerült, ezzel a hasonlattal élve, nem tudni hol van, merre jár, szem elől tévesztettük az illetőt.
Nyilván, ez egy tudatos döntés, bár partnere számára ezt semmi nem jelezte előre. Az áldozat bizonytalanságban várja, hogy keressék vagy, hogy visszahívják. A helyzet tovább fokozódik, amikor váratlanul újra felbukkan az illető, és úgy tesz, mintha mi sem történt volna. A tengeralattjározó visszatérésekor semmilyen magyarázattal nem szolgál, és gyakorlatilag akkor bukkan fel, amikor azt a kedve tartja.
- Miért tengeralattjárózik valaki?
- Sokan panaszkodnak erre a mai kapcsolatokban, és valójában több, összetett oka lehet ennek.
Személyiség problémákból adódik ez a viselkedés, aminek az egyik leggyakoribb oka, az elköteleződéstől való félelem, vagy hogy nem mer belevágni egy komolyabb kapcsolatba.
A tengeralattjárózó szorong emiatt, ezért inkább „eltűnik”, hogy elkerülje a kapcsolat elmélyítését, vagy hogy ne vegyék őt komolyan.
Nagymértékű bizonytalanság is lehet emögött, akár a kapcsolat jövőjét illetően, de az is lehet, hogy az illető egyszerűen nem tudja mit is akar a másiktól.
Felvetődik az is, hogy időre van szüksége, hogy tisztázza magában az érzéseit és váratlanul dönt a tengeralattjárózás mellett, hogy időt nyerjen.
Ezzel az eltűnéssel idézi azt elő, hogy átgondolhassa a helyzetet, anélkül, hogy döntenie kelljen.
Ez természetesen nem korrekt a partnerrel szemben, nem őszinte, így a bizalom nagymértékű csorbát szenved.
- Mi válthatja ki ezt a viselkedést valakiben?
- Közrejátszhat a traumatizált gyerekkor, ahol vele is így bántak, valahogyan átélte azt, hogy elhagyták, így ezt a mintát ismeri és gondolja a helyes eljárásnak. De lehetséges, hogy azt hiszi, így kevésbé bántja meg a másikat, főként, ha mindezt váratlanul és gyorsan teszi meg. Ezek a személyek jellemzően nem vállalnak felelősséget, nem érzékelik ezt a helyzetet konfliktusnak.
Ez az empátia hiányát és a másik érzéseinek figyelmen kívül hagyását jelezi.
Ezért is nagyon valószínű, hogy aki jól érzi magát ebben a furcsa párkapcsolati világban, az egocentrikus. Sajnos előfordulhat hogy egyszerűen nem is gondol a másik érzéseire, és feljogosítva érzi magát erre a viselkedésre.
- Kívülről ránézve erre a mintára, nem nehéz azt feltételezni, hogy az illető kettős- vagy többes életet él. Lehetséges?
- Igen. Nem utolsó sorban, azért is tengeralattjárózik valaki, mert több kapcsolatban is lavírozik.
Egyszerre több vasat tart a tűzben, lehet, hogy házas, vagy van egy komoly párkapcsolata is.
Ilyenkor a visszatérése, a felbukkanás talán pont azért történik, mert az alternatív kapcsolat valamiért megszűnik. Az is benne van a történetben, hogy egyszerűen unatkozik és amikor újra eszébe jutunk, felbukkan egy kis figyelemért.
- Hogyan hat ez az áldozatra?
- A tengeralattjározó magatartása reményt ad, majd elveszi azt az áldozattól, eljátszogat vele, manipulatív magatartással, hitegetheti a másikat, akire ez lelkileg súlyosan romboló hatással van.
Különösen fájdalmas lehet azoknak, akik az eltűnő féllel szoros érzelmi kötődést alakítottak ki.
Ez a viselkedés gyakran hagyja a másikat kétségek között vergődve, hiszen nincsenek meg azok az érzelmi lezárások, magyarázatok, amelyek egy hagyományos szünet, vagy szakítás esetén jelen vannak. Gyakori probléma, hogy ilyen esetben az áldozat magában keresi a hibát, amiért a másik indokok nélkül tűnt el.
A ,,bántalmazott" áldozatnál az érzelmi bizonytalanság hosszú távon komoly hatással lehet az önértékelésre és ezáltal az új kapcsolatai kialakítására. Bántalmazást mondok, mert a tengeralattjárózás az egyik legrombolóbb jelenség, ami a másikat tönkre teszi lelkileg, és fizikailag.
Számos áldozat kapcsolatfüggővé válik, büntetve érzi magát, depressziós is lehet, szakembertől kell segítséget kérnie mielőbb.
Azok számára, akik már eleve önbizalomhiánnyal vagy más mentális egészségügyi problémával küzdenek, kifejezetten traumatizáló egy ilyen kapcsolat.
Gyakori a bizalomvesztés, ami nemcsak az adott személyre vonakozik, hanem általában az emberek iránt is megnyilvánul. Az egészben az is érdekes, hogy nem feltétlenül csak a naiv emberekkel történik ilyesmi meg. Fontos ugyanakkor, hogy akivel ez megtörténik, feltétlenül beszéljen róla valakivel, akinek ad a szavára, mert egy kívülálló sokkal jobban átlátja a dolgokat és így könnyebben szembenézhetünk a valósággal.
- Mi a dinamikája a tengeralattjárózásnak?
- Azzal kezdődik, hogy megismerkedünk valakivel, kapcsolatba kerülünk, talán már együtt járunk egy ideje. Aztán hirtelen, minden előzetes jel és ok nélkül megszakad minden kommunikáció. A tengeralattjáró elmerül, nincs se kép, se hang, se üzenet, semmi.
Így a ghosting is belép a képletbe, a kommunikáció hiánya miatt, mert a tengeralattjározó ignorálja a partner üzeneteit, hívásait. Az áldozat értetlenül áll a helyzet előtt.
A tengeralattjárózás esetében sem fizikai, sem online kapcsolat nincs az eltűnő állapot idején. Szó szerint a másik fél nem tud róla semmit. Azt sem tudjuk, hogy mennyi ideig fog ez az állapot tartani. Ami különösen zavaró és frusztráló lehet, hogy ez idő alatt mások jelzéseiből azt tapasztalhatjuk, hogy az illető nagyon is éli az életét, aktív a facebookon vagy más felületen.
A következő szakasz, amikor újból felbukkan a partner életében. Ugyanolyan váratlanul és előzetes értesítés nélkül jelenik meg, mint ahogyan alámerült. Lehet hogy telefonál, vagy ír, de akár személyesen is betoppanhat az elhagyott másiknál.
Nagyon furcsa helyzet, mert a meglepettség miatt az áldozat talán inkább örül, mint haragszik.
Ez a viselkedési mód megjelenhet akár egy baráti vagy kollegális kapcsolatban, sőt expartnerek esetében is. Nyilván egy barát vagy kolléga tengeralattjárózása kevésbé visel meg bárkit érzelmileg, mint egy romantikus partneré, de valójában egyik sem természetes.
- Mit tehetünk, ha megtengeralattjáróztak?
- Sokan panaszkodnak erre, mert szinte mindenkivel előfordul ez a jelenség, aki randevúzik manapság, de a fent leírt dinamikát megismerve észrevehetjük idejében. Ha ezt megértjük, akkor nem kezdjük el például mentegetni a partnert, hogy azért nem jelentkezik mert nagyon elfoglalt.
Világosan kell azt látni, hogy mindenkinek kell lennie egy percének arra, hogy válaszoljon egy üzenetre, ha akar.
Ebben az esetben a tengeralattjározó nem akar, hiszen válaszra sem méltat napokig, hetekig, jellemzően csak akkor jelentkezik, amikor kedve tartja. Ez egy hatalmas vörös zászló, mert ez a gondolkodásmód nem valószínű, hogy megváltozik, bárhogy is folytatódjon ez a kapcsolat.
Mivel a tengeralattjárózás egy káros párkapcsolati dinamika, súlyos érzelmi sebeket okozhat, amelyekre nem vagyunk felkészülve. A legfontosabb, hogy az áldozat felismerje ezt a viselkedést, és tudatosan kezelje, megvédje magát a további érzelmi sérülésektől.
A kommunikáció és a saját határok felállítása és tiszteletben tartása mind olyan eszközök, amelyek segíthetnek abban, hogy minimalizáljuk a tengeralattjárózás negatív hatásait az életünkben.
A tengeralattjárózás jelentős érzelmi megterhelést okozhat, amely befolyásolhatja az érintett személy önbizalmát. Ezért az önismeret és ennek a jelenségnek a megismerése kulcsfontosságú a helyzettel való megbirkózásban, mert segíthet abban, hogy egészséges és kiegyensúlyozott, játszma mentes kapcsolatokat alakíthassunk ki a jövőben.
Amikor a tengeralattjározó visszatér egy-egy eltűnés után, kérjünk válaszokat, mi miért történt, és hogy mit várhatunk tőle a jövőben.
Ha az illető nem tud elfogadható magyarázatot adni, vagy nem vállalja a felelősséget, az rossz jel. A vétlen félnek a saját határait egyértelműen ki kell jelölnie, el kell mondani, hogy a kapcsolatukba mi fér bele.
Dolgozni kell az önbecsülésen is, hogy senki ne keresse magában hibát, mert nem kell eltűrni ezt a viselkedést. Egy egészséges kapcsolat alapja a bizalom és a következetesség, ezek hiánya súlyos károkat okozhat mindenkiben.
- Miért maradnak benne mégis sokan az ilyen romboló viszonyokban?
- Meg van ennek is az oka, nem csak az önbizalomhiány. Az illető szeretmorzsákat szórva újra és újra reményt ad, ebben hintáztat.
- Kikre jellemzőbb inkább ez a hozzáállás?
- A statisztikák szerint inkább a férfiakra. Saját észrevételem szerint a nárcisztikus személyiségzavarban szenvedők működésébe is illeszkedik a ghostingolással együtt. Az online térben nagyon sok érzelmi veszély leselkedik a párkeresőkre, ami miatt kiszolgáltatottá válhatnak. A digitális közegben nem érthetőek tökéletesen a pszichológiai játszmák.
Ezek az emberek álarcok mögött képesek megbújni, ezért körültekintőbbnek kell lenni az online világban.
Ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor az nem is az. A mai világban a legfontosabb, hogy mindenkinek legyen valós önismerete, amiben kijelölt határok vannak valós elvárásokkal.
Ne fogadjuk el szó nélkül, ha valami nem tetszik nekünk, és ne hagyjuk magunkat megtéveszteni.
Mindenki megérdemli a tiszteletet és az őszinteséget egy kapcsolatban, ne elégedjünk meg kevesebbel, fontos hogy helyén kezeljük a dolgokat. Magunknak ártunk a legtöbbet, ha ezeket az értékeket nem tartjuk szem előtt. Ha már egyszer megtengeralattjáróztak miket, akkor jusson eszünkbe, hogy bármikor előfordulhat újra, ezért figyeljünk a jelekre, hogy ne essünk bele ismét ebbe a fájdalmas kelepcébe.