GASZTRO

Vegán péntek Steiner Kristóffal: „Mi a receptje a gluténmentes kovászodnak?”

Nimi & Kristóf Konyhája minden pénteken megosztja veled egy egyszerű, de nagyon finom vegán étel receptjét. Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

„Mi a receptje a gluténmentes kovászodnak?” Az egyik leggyakoribb kérdés, amit kapok tőletek, amióta itt, a Sassy-n megjelent a pizzatésztám receptje - és mindig megígérem: jövő héten leírom, de valahogy eddig sosem váltottam be a szavam. Nem azért, mert rejtegetem!

Csak arról van szó, hogy...

nincs konkrét arány és hozzávaló, recept és módszer, hogyan éljük az életet - a kovásszal is nagyjából ez a helyzet.

Már majdnem három éves, és annyi minden történt vele! Ő az első, aki eszembe jut, ha a konyhánk illatára gondolok. Szinte érzem a tenyeremmel a selymes, puffadó kenyértésztát, és máris, hiányzik az izgalom: nézni a sütő kis ablakán át, ahogy növekszik a kenyér, türelmetlenül várni, amíg kihűl, majd végre hallani a kéreg énekét, ahogy a késem kinyitja, és morzsák repkednek, akár a konfetti.

Egyetlen péksüteményemet sem tudnám kétszer ugyanúgy készíteni, és nem is akarom - úgy vagyok velük, mint a Szex & New York Samanthája a férfiakkal: „Minek kérdezi, hogy mit csinálok hétvégén?! A hétvége már a következő pasié!”

Van, hogy egy nap akár háromféle is készül,

a kovászt meg nem győzöm etetni, falja a mindenféle liszteket, amiket adok neki - mert hogy ő sem tradícionális recept, van benne mandula, rizs, teff, kender, kukorica, meg mindenféle liszt.

Tudom: gyengíti a kovászt, ha nem egyféle lisztből van, de… ez az én hobbim, ez a mi kenyerünk, ez a családi „pékségünk”, és nem azért kísérletezek lázasan, hogy írjak egy kenyeres könyvet, vagy sütödét nyissak, hanem mert csak, mert jó, mert imádom.

„Szeretem a kerek kenyeret, bagettet, zsemlét, és néha formában is sütöm”

Először is - amikor elkezdtem vele dolgozni, ez egy egyszerű, hagyományos, klasszikus kovász volt búzalisztből és vízből, amit egy barátomtól kaptam - a nagymamája több, mint 70 éves kovászából nevelgette.

Lassan, de biztosan megkockáztattam, hogy gluténmentesítsem (nem igazi szó, elnézést), és néhány naponta gluténmentes liszttel etettem. Minden használat után 3 evőkanálnyit tettem hozzá.

Mindig azt használtam, ami volt: kókusz, mandula, kukorica, quinoa, teff, és sok más GM liszt került bele, és persze víz.

Nagyon ritkán tettem hozzá pár csepp kovászos uborka levet, csak hogy adjak neki egy kis löketet.

Rendszerint szobahőmérsékleten hagyom, de ha 2-3 napnál tovább nem használom, hűtőben tartom. Boldog és egészséges – gyönyörű buborékokkal! Ezzel a módszerrel néhány hónapon belül nagyrészt gluténmentes lett a kovász, mára pedig már biztosan teljesen az.

Fontos: ne ess pánikba, ha néhány nap elteltével folyadékot látsz a tetején – ez egy természetes folyamat, a kovász alkoholt termel, egyszerűen öntsd le róla, vagy keverd bele. A kissé rózsaszínes árnyalat is normális.

3-5 evőkanál szobahőmérsékletű kovásszal dolgozom 300-500 gramm liszt esetén, amihez kb fele mennyiség vizet adok: ha 2 bögre volt a liszt, akkor 1 csésze a folyadék.

Általában Eden Premium Bake Free lisztet használok, de mindig keverek bele valami kis meglepetést:

…len, szezám, tök, napraforgómagot, néha szárított gyümölcsöket, darált dióféléket, fűszereket és gyógynövényeket, mint például chili, fahéj, szerecsendió, rozmaring - vagy amit csak megkívánok.

A formázásról:

ne gyúrd, nyomkodd, püföld, és tekerd annyit, mint a hagyományos kenyér tésztát – nincs benne glutén, amelynek újra kell rendeződni, ha „agresszív” vagy, elpusztítod a növekvő légbuborékokat.

Szeretem a kerek kenyeret, bagettet, zsemlét, és néha formában is sütöm – bármilyen alakzat működik. Szórj még finomságokat a tetejére, és vágj egy szexi vonalat vagy néhány szép mintát rá közvetlenül sütés előtt.

Ami a sütési módot illeti - én mindig hideg sütőbe teszem a kenyeremet, így van esélye tovább nőni, amíg beáll a hőmérséklet. Az aljára teszek egy pici csésze vizet – így levegősebb és ropogósabb lesz a kenyér.

Körülbelül 75-90 percig sütöm - mivel 15 a bemelegedési idő, plusz egy óra kell neki, amikor már lángoló meleg van benn. Én szeretem beállítani a sütőt 220 fokra, később már nem játszom vele. Imádom, hogy kissé megég a kenyérhéjam!

„Annyira jó, hogy soha többé nem veszel majd bolti GM kenyeret”

Ha kész, hagyjuk kihűlni egy rácson, és csak akkor szeleteljük, ha már nem gőzölög. Tárold textilzsákban, bambusz- vagy szalmakosárban, így három napig friss marad. Annyira jó, hogy soha többé nem veszel majd bolti GM kenyeret.

Nagyjából ennyi – most már nyugdíjba vonulhatok. Kérlek, ha belevágtatok, jelöljetek be minket Instán vagy itt, nagyon örülnénk ha láthatnánk eredményeiteket. GM kovászt persze a semmiből is neveltem már, az abszolút lehetséges, csak lassabb.

Súlyos glutén allergiában szenvedőknek: egy barátunk élelmiszerlaboratóriumában teszteltük a kenyerünket, biztonságosan fogyasztható, DE ha bizonytalan vagy, nincs módod tesztelni, kérlek, ne neveld át a gluténes kovászodat GM-re, hanem KEZDJ GM-lisztekkel.

Ehhez használj 1 rész lisztet 2 rész vízzel. Nem kell bele élesztő vagy sütőpor!

Keverd össze, takard le egy konyharuhával, és hagyd állni 2 napig, majd etesd újra, az első alkalommal használt liszt/víz adag 1/4-ével.

Minden etetés után 8-12 órán át szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Két héten belül már használható lesz, egy hónap nap után pedig szuper-erős  - ugyanazt a sütési módot alkalmazd, amit az átnevelt kovásznál írtam.

Végezetül… ne csak azért süss, hogy ehess, és etethess. Tanulj a kenyértől. Tanulj türelmet. Tanulj bizalmat. Tanulj magabiztosságot. Tanuld meg, mit jelent az idő. Tanuld meg, mit jelent a pontosság, és a kísérletezés közötti egyensúly.

Tanulj mértéket. Tanulj tradíciót és forradalmat. Tanulj magadról, tanulj másokról, tanulj a világról. Tanulj az életről. Tanulj a kenyértől. Süss érted, értünk, mindannyiunkért. Mindenért. Vagy… csak úgy. Süss.

A hat macskánk után szoros verseny, hogy ki hiányzik jobban, mikor utazunk - a barátaink, vagy a mamakovász… Még több recept szakácskönyveinkben, és az Instánkon - @kristofsteiner & @nimrodagan, és YouTube csatornánkon: Kristóf’s Kitchen.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
A Rovatból
Vegán péntek Steiner Kristóffal: „az a ropogós sült krumpli, amit pár éve készítettetek nekünk – nem bírok nem gondolni rájuk”
Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

Az emberek gyakran kérdezik tőlünk, hogy nem unatkozunk-e  egy kis tengerparti faluban Görögország dél-keleti csücskében, egy apró félszigeten, amely az évek során egyre inkább feledésbe merült és szinte elhagyatott lett.

És a válasz az, hogy… nem! Először is azért, mert

itt vagyunk egymásnak, és mert keményen dolgozunk azon, hogy jó kapcsolatokat alakítsunk ki saját önmagunkkal, de azért is, mert hihetetlenül jó barátaink vannak.

Akikkel mindig azon viccelünk, hogy lehet valami közös vonás mindannyiunkban, hiszen a legtöbb ember számára nem magától értetődő választás, hogy egy ilyen Isten háta mögötti helyen építsen otthont.

Ezúttal Gittit, Tomast és gyönyörű szőrös kislányukat, a négylábon járó Junát mutatom be. Amikor nem Svájcban tartózkodnak, és sí- és snowboard felszerelést és ruházatot árulnak, egy csodaszép helyen, kis sétatávolságra laknak otthonunktól, egy hagyományos, régi falusi házban, amelyet Gitti gyönyörűen felújított, saját tervei alapján.

Mindketten imádjuk Gitti ízlését, nagyra értékeljük egyszerűségét, színkombinációit és a különleges érzéket, hogy az apró részletekre is odafigyel.

Ételei olyanok, mint az otthona: egyszerű ízek, izgalmas színekkel és részletekkel, amitől minden örömteli és nagyon finom lesz.

Legutóbbi összejövetelünkre készülvén arra kért minket, hogy készítsük el „azt a ropogós sült krumplit, amit pár éve készítettetek nekünk – nem bírok nem gondolni rájuk”.

Íme - egyszerűen, szeretettel:

Rázott krumpli sütőben ropogósra sütve

Hozzávalók:

10/15 kis méretű burgonya, vagy 6/8 nagy burgonya 4-be vágva.

¼ csésze olívaolaj

6 gerezd fokhagyma

Egy teáskanál mustár

Egy teáskanál füstölt paprika

Fél csésze sörélesztő (opcionális)

2 evőkanál kukoricadara

zsálya / kakukkfű / rozmaring

só és bors

 

Elkészítés:

A sütőt 180 fokra előmelegítjük.

A burgonyát csak megmossuk, mert az élet rövid, nem vesztegetünk időt a hámozásra.

A krumplit egy lábosban megfőzzük 2 evőkanál sóval. Nem akarjuk, hogy túl puhává váljanak.

Lecsepegtetjük, és visszatesszük az edénybe. Az összes fent említett hozzávalót ráöntjük a burgonyára, és a fedővel a tetején az egészet alaposan összerázzuk.

A burgonyát tepsire borítjuk anélkül, hogy bármelyik takarná a másikat, és 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük 45 percre.

Opcionális öntet: 2 evőkanál tahini, fél csésze víz, 2 citrom, 1 kanál olívaolaj, kanál élesztő, só és bors… vagy csak egy jó fokhagymás majonéz.

További receptek szakácskönyveinkben, vagy ingyenesen a YouTube csatornánkon: Kristóf’s Kitchen, és Instán: @kristofsteiner & @nimrodagan


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
A Rovatból
Steiner Kristóf: „Jöjjön a padlizsán burgundi mártásban - egy étel, ami szinte bűnösen finom”
Vegán pénteki receptünk nem csak azokat csábítja el, akik nem esznek húst, a padlizsán füstös-fokhagymás ízével mindenkit megbabonáz.

Megosztom
Link másolása

Nincs az a nem-vegán, akit ne csábítana el ez a sütőben fokhagymával tökéletesre sült, füstös padlizsán, vörösborban karamellizált lilahagyma, szárított paradicsom és sárgarépa raguval megpakolva, illatozó mandula morzsával szórva…

A receptem összetevői - ahogyan ez minden ételemre igaz - nem túl hűségesek a fogáshoz,

bátran neki lehet esni pár hozzávaló hiányában is, mások kiválthatóak, és persze társíthatóak spontán felbukkanó alapanyagokkal is, mi több:

padlizsán helyett cukkíni,

hagyma helyett édeskömény,

paprika helyett káposzta levelek,

szárított paradicsom helyett olajbogyó,

répa helyett zeller, vagy karalábé,

paradicsompüré helyett spenót - kész is a könnyedebb, mediterrán változat.

Az én gasztro-ideológiám szerint az ételkészítés játék és szenvedély - még egy ilyen kulináris klasszikus esetében is.

Ezért is adom kölcsön rendszeresen éttermi együttműködések során: volt már vendég a Liszt Ferenc-téri Menza konyháján, és a debreceni Kis Padlizsánban is.

Most pedig már évek óta a Makery, a világ első és egyetlen „csináld magad” étterme menüjén várja a foodie-kat, akik barátokkal, családdal, munkatársakkal, vagy akár kettesben, egy szokatlanul szexi randin készítenék el közösen.

Aubergine au vin - azaz padlizsán burgundi mártásban

Hozzávalók (2 személyre):

1 nagy, vagy 4 bébi padlizsán

1 lilahagyma, vagy 8 szem gyöngyhagyma

6 gerezd fokhagyma

1 közepes szál sárgarépa

½ szál fehérrépa

1 kisebb kápia paprika

2 szem vargánya, vagy (ne legyünk kajasznobok) más gomba

6 szem aszalt paradicsom

babérlevél, rozmaring, zsálya, kakukkfű (vagy ami éppen akad)

só, bors, füstölt paprika

1 ágacska rozmaring

1 ágacska kakukkfű

1 babárlevél

Olívaolaj

pár csepp természetes szirup - mint agave, juhar, vagy almaszirup

1 evőkanál sűrített paradicsom

1 kiskanál mustár

1 dl száraz vörösbor

2 evőkanál mandulaforgács

Elkészítése:

180 C-fokra melegítem a sütőt, és amíg forró lesz a hangulat, 4 fokhagyma gerezdet hosszában elfelezek, olívaolajjal csepegtetem.

Kis késsel kis lyukakat döfök a padlizsánba, és beléjük csúsztatom a gerezdeket, majd mindegyik mellé odacsúsztatok néhány rozmaring levelet is.

Kikeverek 4 evőkanál olívaolajat fél kiskanál mustárral, füstölt paprikával, kis sóval, borssal, pár csepp sziruppal, és az édes-ragacsos mázzal megmasszírozom a padlizsánomat.

Sütőpapírral bélelt tepsire téve a sütőbe tolom a padlizsánt, és hagyom megizzadni, majd megpörkolődni. Közben előkapok egy jókora serpenyőt - jöhet a bohém zöldségragu.

A paprikát és a szárított paradicsomot egyforma csíkokra szeletelem. Ha lilahagymát használok, kövér hajócskákra negyedelem, ha mogyoróhagymát, semmi dolgom velük.

A maradék két fokhagymát karikákra szeletelem, a répákat pedig egész vékonyka karikákra nyesem, akár krumplihámozóval - így nem kell majd előfőzni.

Az igazán gazdag vaj-szerű ízért olíva és kókuszolajat olvasztok össze - ezen pirítom aranylóra a sokszínű, mégtöbb ízű zöldségeimet, az aromás babérlevél társaságában.

Mikor majd’ megégnek, loccsantok rájuk egy kis vörösbort, mustárt, szirupot, és rámorzsolom a kakukkfüvet. Ekkor kerül bele a negyedekre szelt gomba is.

Alaposan összerázom magas lángon, hogy kapjanak még egy kis színt és extra ízt, egy kis füstölt paprikával szórom, majd gyengéden átforgatom a ragut.

A padlizsán, méretétől függően 20-25 perc alatt sül belül vajpuhára, kívül kissé ropogósra - ez egy késdöféssel azonnal kideríthető.

Ha majd’ elolvad, kiveszem a sütőből, kanyarintok belé egy kis hasadékot, s finoman felnyitom - ide pakolom a ragú ⅔-át, míg a maradékot sebtiben leturmixolom a sűrített paradicsommal.

Végül száraz serpenyőben illatosra megpirítom a mandulát - ez kerül az ételköltemény tetejére, amely zsályás-gyömbéres édesburgonya pürével szinte bűnösen finom.

Ha pedig egy balzsamecetes lilakáposzta saláta, vagy egy citromos-fokhagymás ceruzabab is társul mellé, nincs visszaút a dekadenciából: függő leszel, és örökre magadénak akarod.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
Vegán péntek Steiner Kristóffal: „Ez a Buddha-tál receptje, szeretettel Methanából”
Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

„Melyik volt a kedvenc fogásotok?” - tesszük fel a kérdést elvonulásainkra látogató vendégeinknek minden retreat utolsó lakomáján, a válasz pedig többnyire ugyanaz: A Buddha-tál.

Ez a mandala-szerűen tálalt, száz színű, minden-ízű fogás nem egy kőbevésett recept szerint készül: gasztro mottóm, a „minden kiváltható mindennel” itt különösen igaz.

Csodálatos egyesével végig kóstolgatni minden külön árnyalatát, majd összekeverve, gazdag salátaként habzsolni. Küldjük mindazoknak, akik már jártak nálunk Methanán

…és azoknak is, akik még úton vannak hozzánk. Reméljük egyszer elkészíthetjük neked 150 éves falusi házunk, Khelone konyhájában, amelyet a fogáshoz hasonlóan magunk terveztünk.

Methana Buddha bowl, 2 főre

A mázas édeskrumpli:

Sütő 180 fokra melegítve! 1 kisebb édesburgonya hosszában félbevágva, majd megkenve 1 evőkanál szójaszósszal & pár csepp alma (vagy más) sziruppal, sózva-borsozva, kis római köménnyel, szezámmaggal hintve, majd sütőpapírral bélelt tepsiben, vágott felivel lefele, szezám olajjal fröcskölve, 15-20 perc alatt készre sütve.

Az izgalmas quinoa:

1/4 csésze (kb. 60 gram) quinoa - száraz lábasban 1 percig pirítva, majd felöntve másfélszeres vízzel, felforralva, aztán lefedve főzve takarékon 11 percen át, jobb, ha tálalásig nem is vesszük le a fedőt. Ekkor kerül bele 4 szem szárított paradicsom - apróra vágva, 6-8 levél friss bazsalikom, apróra vágva, plusz só és bors.

A kukorica-mogyoró kence:

4 evőkanál morzsolt főtt kukorica 2 evőkanál sós mogyoróval, 4 evőkanál növényi tejjel, 1 evőkanál szezám olajjal, 1 evőkanál szójaszósszal simára turmixolva (de chili is mehet bele).

A ragacsos-ropogós tofu:

100 gramm tofu kinyomkodva, ormótlan falatokra bontva, meghempergetve 2 evőkanál keményítőben, 1 evőkanál sörélesztő pehelyben, 1 evőkanál lenmagban, 1-1 csipet: kurkumában, sóban-borsban. De préselt fokhagyma, és gyömbér is jól áll ám neki! Mindez kis olívaolajon lepirítva, utolsó percekben füstöltpaprikával megszórva.

A céklás-lilakáposztás lencsesaláta:

1/2 főtt cékla, 1/8 lilakáposzta, 1 szál zellerrel és 1/4 lilahagymával apróra vágva, 6 evőkanál főtt lencsével keverve, balzsamecettel, olívaolajjal, só-borssal ízesítve.

Az avokádó-korona:

1 avokádó félbe vágva, 1 citrommal meglocsolva, 1 szál koriander zölddel megkoronázva, himalájai fekete sóval hintve - ez kerül a tálra utoljára, nehogy megbarnuljon.

Mindez mandala-szerűen tányérra pakolva, majd a dicséreteket bezsebelve fogyasztva, akár pirított tortillával, akár egy szelet friss kenyérrel.

Még több recept Insta oldalainkon - @kristofsteiner & @nimrodagan, YouTube csatornánkon - Kristóf’s Kitchen, és szakácskönyveinkben.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
Itt a világ legegyszerűbb kenyér-receptje, amit nem kell dagasztani sem!
A lusta szakácsok és kenyérimádók egyaránt rajonganak érte!

Megosztom
Link másolása

Egy TikToker megosztotta a legegyszerűbb házi kenyér receptjét, amely mindössze négy összetevőből áll, és egyáltalán nem igényel dagasztást – ráadásul nagyon jól néz ki.

A frissen sült kenyér illata tagadhatatlanul az egyik legkellemesebb illat, főleg, ha a te otthonodat tölti be éppen. A friss, ropogós héjú kenyér igazi csemege, amivel nem tud vetekedni a bolti soha.

A házi kenyér elkészítése azonban elsőre ijesztőnek tűnhet, különösen, ha a tészta dagasztásának és kelesztésének hosszadalmas folyamatával kell szembenézni.

A dagasztás milyensége ugyanis döntő része a kenyér minőségének, legtöbbször azon múlik, hogy kellemesen könnyű cipót kapunk vagy valami sűrű cuccot.

De most a közösségi médiában végigfutott egy videó, ami szerint teljesen kihagyhatod a dagasztást, és így is tökéletes kenyeret süthetsz mindössze négy egyszerű hozzávalóból.

A receptet a @lets_eat_uk felhasználó osztotta meg, aki praktikus főzési tippjeiről ismert.

Íme a dagasztás nélküli kenyér receptje:

Hozzávalók:

450 g kenyérliszt

Két teáskanál instant élesztő

Két teáskanál só

375 ml jó meleg, de nem forró víz

Az amatőr pék így lelkendezett: „Ez a legegyszerűbb, leglustább és legfinomabb házi kenyérrecept, amely abszolút nem igényel dagasztást.”

@lets_eat_uk Easy Homemade Bread - No Kneading and only 3 ingredients Ingredients  450g bread flour  2 Tsp fast action or instant yeast  2 Tsp Sea Salt or Kosher Salt  375ml very warm water (not hot) Method Add your Flour, Yeast & Salt into a mixing bowl whisk or mix well to make sure all the ingredients are well incorporated.  Then add 375ml of warm water and mix well. Then place cling film or a kitchen towl over the top and let proof for 2-3 hours Once your dough has doubled in size and is wobbly like jelly, Preheat your oven to 230°C/450°F (220°C fan) and place your baking tray or pot into the oven to heat up for 15 minuets  Flour your surface and place on your dough, lightly flour and form your shape by twisting and tucking the dough underneath, you then then score at this point if you'd like Grab yourself some baking paper and place the dough onto the paper  If you don’t have a Dutch oven, boil the kettle and grab an oven proof pot or tray to create a steam effect . Remove your pot from the oven and place your dough inside using the baking paper. Put into the oven on the middle shelf along with the boiling water and cook for around 40 minuets If you have a dutch oven, place in oven with lid on for 30 mins then remove lid for 10 mins. Remove from oven and let cool on a cooling rack for 15 minuets and that’s it! #bread #baking #foodie #howto #satisfying #easyrecipe ♬ Little Things - Adrian Berenguer

Elkészítése:

Ennek a finom kenyérnek az elkészítéséhez egyszerűen keverd szárazon össze a kenyérlisztet, a sót és az élesztőt. Ezután add hozzá a meleg vizet, és egy fakanál nyelével alaposan keverd össze, amíg egynemű lesz.

Fedd le a tálat konyharuhával, és hagyd pihenni a tésztát körülbelül két-három órán keresztül, amíg a duplájára nő.

Ha a tészta megkelt, melegítsd elő a sütőt 220 C-ra, és tedd be üresen a kiválasztott sütőedényt, körülbelül 15 percre, hogy átforrósodjon, amíg előkészíted a tésztát.

A konyhában egy sima felületet szórj meg liszttel, és borítsd rá a tésztát. Óvatosan nyújtsd ki és hajtsd vissza az oldalait hatszor-nyolcszor, mielőtt megfordítanád és sima, kerek cipót formáznál. Lisztezd be a tetejét, de azt a felületet is, amin hagyod.

Takard le a tésztát, hogy tovább keljen – de csak amíg a sütő felmelegszik. Vedd ki a sütőből a felforrósodott formát, tedd át bele a kenyeredet, ha akarod, gyorsan felhasíthatod egy nagyon éles késsel 1-3 helyen a tetejét, majd tedd vissza a sütőbe. Kétszáz fokon egy órát süsd.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk