Ez a milliók által szedett gyógyszer deviáns szexuális viselkedést okozhat, beleértve a pedofíliát is
„Súlyosabb, mint egy kis libidónövekedés”: több millió embernek felírt gyógyszerről derült ki, hogy pedofíliáig fajuló szexuális késztetést is okozhatnak.
Egyes Parkinson-kór és nyugtalan láb szindróma ellen használt gyógyszercsoport olyan brutális mellékhatásokkal járhat, amik teljesen tönkretehetik a betegek életét. A BBC-nek többen arról számoltak be, hogy amióta dopaminagonistákat szednek,
Az érintettek szerint a brit GlaxoSmithKline (GSK) gyógyszercég már 2003-ban tudott a „deviáns szexuális viselkedés” kockázatáról, mégsem figyelmeztették kellő határozottsággal a betegeket és az orvosokat sem. A dopaminagonisták lényege, hogy utánozzák a dopamin hatásait, amely a mozgás irányításáért és a jutalmazásért felelős agyi terület kulcsfontosságú vegyülete.
Az impulzuskontroll-zavarok – például a hiperszexualitás vagy a szerencsejáték-függőség – a felmérések szerint
Bár a betegtájékoztató a mellékhatások között megemlíti a „szokatlan szexuális késztetéseket”, sokan állítják: az orvosuk sosem hívta fel erre a figyelmüket, ők pedig évekig nem értették, miért viselkednek egészen másképp, mint korábban.
Az Egyesült Államokban azt javasolják, hogy a dopaminagonistákat csak rövid távon írják fel. A BBC ugyanakkor hozzájutott egy 2003-as GSK-jelentéshez, amely két olyan férfi beteg esetét is leírta, akik Ropinirole-t szedtek Parkinsonra, és deviáns szexuális viselkedést mutattak.
Legkevesebb 20 nő, aki RLS miatt szedett dopaminagonistákat, szintén arról beszélt a BBC-nek, hogy a gyógyszerek elképesztő káoszt okoztak a szexuális életükben és a mindennapjaikban, miközben senki sem figyelmeztette őket. Az egyikük, Claire, elmondta: a Ropinirole először remekül bevált nyugtalan láb szindrómára, de körülbelül egy év után soha nem látott szexuális vágyat váltott ki.
– holott párkapcsolatban élt.
– vallotta be. Amint abbahagyta a szedését, a kényszeres viselkedés is szertefoszlott, ő viszont most szégyelli magát a történtekért, és rémisztőnek tartja, milyen veszélyeknek tette ki magát.
Többen azt is mondták, hogy az orvosaik semmilyen rendszeres ellenőrzést vagy kiértékelést nem végeztek a mellékhatások kapcsán. Egy Sarah nevű interjúalany arról számolt be, hogy az addig alacsony libidója az egekbe szökött:
Öngyógyításként opioid fájdalomcsillapítókhoz és altatókhoz nyúlt, végül rehabra került, ami miatt elveszítette a jogosítványát és a munkáját. „Tisztában voltam vele, hogy nem vagyok ilyen, csak épp nem tudtam uralkodni a késztetéseimen” – fogalmazott.
2011-ben négy, Ropinirole-t szedő Parkinson-beteg indított kollektív pert a GSK ellen, mondván, a gyógyszer miatt eladósodtak, illetve tönkrementek a kapcsolataik. A BBC szerint a gyógyszercég arra hivatkozott, hogy a 2003-as megfigyeléseit megosztotta az egészségügyi hatóságokkal, és már akkoriban módosította a betegtájékoztatókat. A felperesek viszont azt állították, hogy a 2000-es évek elejétől rendelkezésre álltak adatok a kockázatokról, mégsem került figyelmeztetés a gyógyszerismertetőbe egészen 2007 márciusáig.
A per végül egyezséggel zárult, de a GSK nem ismerte el a felelősségét.
A GSK szerint mint minden gyógyszernek, ennek is lehetnek mellékhatásai, ezeket pedig egyértelműen feltüntetik a betegtájékoztatóban.
Közben sok betegnek pont az a gondja, hogy ezek a figyelmeztetések annyira elnagyoltak, a doktorok pedig nem hangsúlyozzák őket, hogy évekre vagy akár évtizedekre is pokollá teheti az életüket és a hozzátartozóikét is – mire kiderül, hogy az ok esetleg nem is bennük, hanem a pirulában keresendő.