FONTOS
A Rovatból

„Átlagosan négyszer annyiszor szakítanak félbe egy nőt egy szakmai megbeszélésen, mint egy férfit”

Hogyan jelennek meg a nők a filmekben? Mekkora esélyük van, hogy szóhoz jussanak egy multi értekezletén? Mi az, amire kapásból azt mondják, nem nekik való? Ezekről is szó esett a Törjük át az üvegplafont! konferencián.
Fotó: StockSnap / Pixabay - sassy.hu
2023. március 09.


Megosztom
Link másolása

Az Egyenlítő Alapítvány Törjük át az üvegplafont! címmel rendezett nemrég konferenciát. Mi elsősorban a női közösségek összetartó erejének paneljára és az általános női jogi-társadalmi vonatkozásokra koncentráltunk. A nők hangja kampány záróbeszélgetése volt az egyik legizgalmasabb, ezen Munk Veronika (Telex.hu), Heal Edina (az Egyenlítő Alapítvány vezetője), Gryllus Dorka színésznő, Bombera Krisztina (CauseArt Platform) vett részt Mészáros Antónia (Unicef Magyarország) moderálásával.

A résztvevők egyből belecsaptak a lecsóba, arra a kérdésre, hogy van-e egyáltalán különbség férfi és női hang között, Bombera Krisztina azt válaszolta, szerinte létezik női hang, bár nem hisz a külön női princípiumokban, de abban viszont igen, amit a genderelmélet is tanít: hogy mi, nők és férfiak különbözőképpen szocializálódtunk, és ezért értelemszerűen különböző dolgokat veszünk észre.

„Ha az újságírásban arról beszélünk, van-e női téma, azt gondolom, nem, nincs női téma. Hanem női perspektívából megvilágított témák vannak.”

Gryllus Dorka a film világából közelítette a problémát: „Jelenleg még az egész filmvilág egy férfiak által uralt világ.” Ez a színház felől nézve is látványos: hiszen jó ideig nem is voltak színésznők, mint tudjuk, a színpadi női szerepeket is férfiak játszották. „Most ez egy fontos téma világszerte, hogy miként lehetne a női perspekítvát jobban belevinni a film világába.”

A színésznő kutatásokra hivatkozva magyarázta el, hogy a filmekben látott nők még mindig a férfiak által látott és láttatni akart nőtípusokat jelenítik meg, és kevésbé dominál az, hogy a nők miként látják magukat. „Sokan próbálják megérteni és analizálni ezt a folyamatot most. Érdekes például, hogy egy adott jelenetben beszélnek-e egymással nők, ha egyáltalán szerepel nő a jelenetben – és ha ők egymással beszélgetnek, miről: van-e olyan jelenet, amikor NEM a férfiakról beszélgetnek...”

Gryllus felhívta rá a figyelmet, hogy az ötven pluszos nők, akik nagyjából a társadalom egynegyedét teszi ki, szinte egyáltalán nem jelennek meg a filmekben.

„Nem látunk egy gondolkodó, izgalmas nőt, aki nem nagymama, nem feleség, nem haldokló nagynéni, hanem egy olyan nő, akinek gyermekei vannak, jól van, jóban van a férjével, aki vele azonos korú (!), tehát a férfinak nem 20 évvel fiatalabb felesége van - és mondjuk ők egy jól működő család, akik akarnak együtt valamit. És mondjuk a nőnek van egy izgalmas terve... Érdekes téma, de mindez nem jelenik meg a tévé is a film világában.”

Munk Veronika az ELTE-n tanít újságírást. Elmondta, hogy a hírújságírás, ahonnan ő érkezik, talán az összes médiaterület közül a legférfiasabb.

„Én azt gondolom, hogy ahol az olvasók információt gyűjtenek vagy szórakozni akarnak, annak nincs jelentősége, hogy nők vagy férfiak. Nem gondolom, hogy egy hírújságnál el kellene különíteni női hangokat szép rózsaszín háttérrel és megvilágítva, így: 'figyeljetek, csajok, ez az, ami nektek való!', mert mindannyiunk életére hatással lévő dolgokat olvashatunk egy hírportálon. Viszont szervezeti szinten fontos, hogy pláne egy ilyen sztereotipikusan férfias szakmában, mint az enyém, legyenek látható csajok, legyenek olyan szereplők, akik miatt azt gondolják a tanítványaim, hogy érdemes-e belevágni.”

Mint kiderült, Munk tapasztalatai alapján az ELTE Média szakon a hallgatók 80 százaléka lány, és „mondjuk egy százalékuk megy újságírónak.”

Heal Edina, a konferenciát szervező Alapítvány vezetője korábban többnyire magas vezetői pozíciókban ült multinacionális cégeknél, és bevallása szerint nem is gondolkodott el akkor még azon, hogy a nő vagy férfi hang milyen arányban van jelen, illetve van-e distinkció.

„Most már rengeteg adatot látok és figyelek ebben az egyenlőségi témában. Nem biztos, hogy ki tudnátok találni, hogy a szakmai beszélgetéseken ugyanolyan titulussal ülő felek, akár professzorok közül milyen arányban jut szóhoz egy nő a férfiakhoz képest.

8-38 százalékig jutnak maximum szóhoz a nők egy szakmai beszélgetésben. Ami azt jelenti, hogy van úgy, hogy 92 százalékban csak a férfiak beszélnek, de minimum 60-70 százalékban.

Miután ilyen beszélgetéseket megfigyeltek a kutatók és rögzítették őket, még tovább vitték a kísérletet, és visszajeleztek a nőknek: "Van egy kis gond. Keveset beszéltél. Egyenrangú felek vagytok. Próbáljuk meg, hogy a legközelebbi beszélgetésen megpróbálod a felét kivenni az adott időnek."

Ekkor az történt, hogy a férfiak negatívan reagáltak arra, hogy ez a nő miért akar annyit beszélni, és a nő is azt érezte: ez így nincs a helyén.

„Vagyis olyan mélyen vagyunk kondicionálva arra, hogy a szakmai területen, ahol az eszünkért vagy a tudásunkért vagyunk ott, csendben vagyunk, mert csendben illik lennünk. Ezt sokszor tapasztaltam a munkám során is, amikor általában sok férfival dolgoztam együtt, azaz én voltam a kisebbség. Tapasztalat, hogy ha magához is veszi az ember a szót, ami amúgy is nehéz, mert kisebbség vagy, máshogy érzed magad, vagy ha ebbe nem is gondolsz bele, és amikor aztán végre magadhoz veszed a szót, akkor furcsa dolog történik. Munkahelyi környezetben átlagosan négyszer annyiszor szakítanak félbe egy nőt, mint egy férfit. Nem véletlenül hallgatunk annyit.”

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
Vigyázat! Az Európa-szerte kapható összes tonhalkonzerv hatalmas egészségügyi kockázatot jelenthet!
150 mintából 148 bizonyult egészségre ártalmasnak. Mondjuk, mi a probléma velük.

Megosztom
Link másolása

Figyelmeztetést adtak ki a tonhalkonzervekkel kapcsolatban, amelyek egy olyan anyagot tartalmazhatnak, ami „óriási közegészségügyi kockázatot” jelenthet.

150 Európában véletlenszerűen tesztelt konzervből 148-ban higanyt találtak, amely bizonyos ráktípusokkal is összefüggésbe hozható.

A termékek több mint fele meghaladta az EU-ban engedélyezett 1 mg/kg határértéket.

A toxikus fém különösen veszélyes lehet várandós nőkre, mert károsíthatja a magzati agy fejlődését és tüdőkárosodást okozhat.

Anglia, Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Németország tonhalkonzervjeit is megvizsgálták; Párizsban egy konzervben például rekordmagas, 3,9 mg/kg higanyszintet mértek.

A Bloom a Foodwatch France-szal közösen végezte a kutatást, és sürgős felhívást intézett a kormányokhoz az eredmények alapján. Felszólították az országokat, hogy „aktiváljanak egy védelmi záradékot” a 0,3 mg/kg feletti termékek értékesítésének megakadályozására.

Emellett kérték, hogy minden tonhalkonzervet távolítsanak el az iskolai menzákról, bölcsődékből, szülészetekről, kórházakból és idősotthonokból.

Karine Jacquemart, a Foodwatch France vezetője hozzátette:

„Ami végül a tányérunkon landol, egy óriási közegészségügyi kockázat, amelyet nem vesznek elég komolyan.

Nem adjuk fel, amíg nem lesz egy szigorúbb európai szabvány.”

Egy átlagos európai évente körülbelül 25 tonhalkonzervet fogyaszt, ami jelentős higanykitettséget jelenthet.

A higany különböző emberi és természetes forrásokból, például szén égetésével kerül a légkörbe. A higany mintegy 80%-a az óceánba jut, ahol a tengeri élőlények fogyasztják el. A tápláléklánc csúcsán végül olyan ragadozókban halmozódik fel, mint a tonhal.

A magas higanyszint kevésbé ismert hatásai közé tartozik a látás, a vesék és az idegrendszer károsodása is.

Patkányokon és egereken végzett kísérletek azt mutatták, hogy a higany fogyasztása különböző daganatokat is kiválthat - írja a The Sun.

A higanymérgezés különösen azok körében okoz aggodalmat, akik évek óta nagy mennyiségnek vannak kitéve.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
Reagált a szülni készülő nőket vasalásra, főzésre buzdító írásra az államtitkár, aki maga is „egy 5 gyerekes apuka, aki maga vasalja az ingjeit"
Kijelentése nem csillapította a közhangulatot.

Megosztom
Link másolása

Ahogy mi is megírtuk, felháborító üzenetet közvetítő prospektus terjed a kismamák körében. Egy újdonsült anyuka a védőnői szolgálattól kapott kismamapakkjában fedezte fel a kiadványt, ami az alábbi kijelentést tartalmazza:

„Gondokodjunk előre Apáról is! Nem árt felkészülni otthonra több napi étellel és néhány kivasalt inggel.”

Ezt a nőket lekicsinylő és férfiakat is megalázó prospektust a Nem tehetsz róla, tehetsz ellene Facebook-oldalon osztotta meg egy felháborodott olvasó.

A hír futótűzként terjed azóta a neten. Nem rég pedig Takács Péter egészségügyi államtitkár is reagált a leírtakra.

Kommentjében kiemelte, ő, mint „egy 5 gyerekes apuka, aki maga vasalja az ingjeit" szintén felháborítónak tartja, hogy ez a kijelentés nyomtatásba került, és több kismamához eljuthatott.

Állítása szerint ez egy magáncég kiadványa, az abban leírtak „semmilyen formában nem tükrözik az egészségügyi kormányzat álláspontját” – szemlézte a 444.hu.

Hozzátette, ő maga is mindent megtesz, hogy „csak szakmailag korrekt, üzleti érdektől mentes, családbarát szempontoknak megfelelő kiadványokat” kapjanak a védőnők.

Halász Noémi, a Momentum szegedi alelnöke nyílt levélben reagált Takács Péter hangzatos ígéreteire:

„Ahogy Ön is írja, ez egy tájékoztató anyag, mely egyelőre nem tiszta milyen úton, hány nőhöz jutott el. […] Felmerül ugyanakkor az, hogy hogyan juthat egyáltalán el a kismamákig egy ellenőrizetlen anyag! Önök, mindent központosítottak, a védőnői hálózatot sorra rombolták az elmúlt évek során. Nem elvárható, hogy a túlterhelt védőnők ellenőrizgessenek minden továbbadásra kapott anyagot! Az Önök feladata lenne, hogy szabályozott keretek között tartsák a kiadványokat, és csak szakmailag megalapozott, minden hasonlóan soviniszta megjegyzéstől mentes anyagokat juttassanak el a kismamákhoz! Mi lett volna, ha kifejezetten káros, veszélyes tanács van az anyagban?”

A képviselőnő kifejtette továbbá, hogy ha a kormánynak arra van kapacitása, hogy a gyerekvédelem jegyében könyvek tucatjait fóliázza be, akkor, hogy történhet meg, hogy a kismamáknak átadott anyagokat nem ellenőrzik?!

Halász továbbment az ügyben, egyenesen a prospektust kiadó cég ügyvezetőjét kereste fel. Ők készségesen vállalták, hogy a kiadványból az ominózus mondatot eltávolítják, sőt az egész kiadványt újraszerkesztik - derül ki a politikus legutóbbi Facebook-posztjából.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Te, aki röhögő fejet teszel mások halálhíre vagy tragédiák híre alá, áruld már el, mi ilyen „vicces”
Nem érzed, hogy gáz, amit művelsz? Nem tudod, hol a határ? Akkor én most elmondom.

Megosztom
Link másolása

Gyakran futok bele a közösségi oldalakon egy érthetetlen és ijesztő jelenségbe.

Nem csak nekem tűnt fel, és nem csak engem háborít fel.

Vannak, akik Facebookon mások halálhíre, tragédiákról, katasztrófákról, balesetekről szóló hírek alá röhögő fejet tesznek. akkor is, ha gyerekek haláláról van szó.

Sőt.

Akad, aki e hírek alatt poénkodni szokott.

Most ezekhez az emberekhez szólok.

Nem szégyellitek magatokat? Nem tanultatok illemet? Egy csepp emberség, tisztesség, empátia sem szorult belétek? Amúgy is, áruljátok már el, mégis mi ilyen "vicces" a tragédiákban?

Ha ne adj' Isten a ti családotokkal történne baj, nektek hogy esne, ha azon röhögnének mások? Ha azon poénkodnának? Ha kommentekben osztanák rólatok az észt és az idióta mémeket?

Felfogjátok egyáltalán, mennyire gáz, amit műveltek? És senki sincsen a környezetetekben aki rátok szólna, hogy mennyire bunkók vagytok?

Ha eddig senki nem szólt, akkor én most megteszem. Ti pedig kérlek, tegyétek már meg, hogy inkább nem reagáltok semmilyen módon ezekre a hírekre, ha képtelenek vagytok az empátiára.

És kérlek, tartsátok be az egyik közösségi aranyszabályt: ha nem tudsz segíteni, akkor legalább ne árts.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Ez a 3 szokatlan figyelmeztető jel egy héttel is megelőzheti a stroke-ot!
A stroke világnapja jó ok arra, hogy arról beszéljünk, amiről senki nem szeret.

Megosztom
Link másolása

A stroke életveszélyes állapot, de vannak figyelmeztető jelek, amelyek hetekkel korábban megjelenhetnek, és a gyors közbelépés segíthet elkerülni a szélütést. Egy The Lancet-ben megjelent kutatás szerint a stroke-ok túlnyomó része elkerülhető.

A stroke egy életveszélyes roham, amely akkor következik be, amikor az agy egy részének vérellátása megszakad.

Magyarországon évente közel 30 000 ember kap stroke-ot, és sokan közülük maradandó fogyatékossággal élnek tovább.

A stroke kockázata 55 év felett minden évtizedben megduplázódik, így idősebb korban különösen fontos a figyelmeztető jelek észrevétele.

A figyelmeztető jelek, amelyekre figyelj:

1. „Fura érzés”

Sokan „kis stroke”-ként vagy „figyelmeztető stroke”-ként emlegetik ezt az állapotot, amely orvosilag átmeneti ischaemiás rohamként (TIA) ismert.

Ez egy átmeneti érelzáródás, amely átmeneti tüneteket, például arcgyengeséget, karzsibbadást vagy zavart beszédet okozhat.

A TIA nem okoz maradandó agykárosodást, de azok, akik átélnek egy TIA-t, gyakran később teljes stroke-ot is kapnak. Magyarországon évente mintegy 10 000 embernél fordul elő TIA, és minden tizenkettedik érintett súlyosabb stroke-ot kap egy héten belül.

2. Brutál fejfájás

A fejfájás legtöbbször ártalmatlan, de bizonyos esetekben a stroke előjele is lehet. Egy 2020-as, a The Journal of Headache and Pain folyóiratban megjelent tanulmány szerint bizonyos esetekben fejfájás léphet fel akár egy héttel a stroke előtt.

550 stroke-ot szenvedett felnőtt vizsgálata során a kutatók azt találták, hogy az esetek 14,7%-ában fejfájás előzte meg a szélütést, amit „előjelző fejfájásnak” neveztek el.

A fejfájás típusait vizsgálva kiderült, hogy az esetek közel felében tenziós fejfájásról volt szó, egyharmaduk migrénes fejfájást tapasztalt, néhányan pedig hirtelen, robbanásszerű fájdalmat éltek át.

A fejfájások gyakran addig tartottak, amíg a stroke tünetei meg nem jelentek, bár néhány esetben a fájdalom néhány óra alatt elmúlt.

A kutatók arra a következtetésre jutottak: „Az ilyen fejfájások hirtelen megjelenése figyelmeztető jel lehet.”

3. Ijesztő szívritmuszavarok

A pitvarfibrilláció, az egyik leggyakoribb szívritmuszavar, ötszörösére növeli a stroke kockázatát. Ismerjük meg a saját pulzusunkat, hogy időben észrevegyük a rendellenességeket! A normál pulzus 60 és 100 ütés percenként, de pitvarfibrilláció esetén ez akár 140-re is felmehet. Ha szokatlan szabálytalanságot érzékelünk, forduljunk orvoshoz!

Hogyan ismerjük fel a stroke jeleit?

- Arc – Ha az egyik oldal lefittyed vagy zsibbad, kérjük meg az illetőt, hogy mosolyogjon. Ha nem szimmetrikus, sürgős orvosi segítségre lehet szükség.

- Kar – Kérjük meg a személyt, hogy emelje fel mindkét karját. Ha az egyik kar lefelé süllyed, hívjunk segítséget.

- Beszéd – Ha a beszéd zavart vagy összefolyó, az stroke-ra utalhat.

- Idő – Ha ezeket a jeleket észleljük, késlekedés nélkül hívjuk a mentőket (Magyarországon a 112-t).

Mi okozhat stroke-ot, és hogyan lehet megelőzni?

Az ischaemiás stroke, a leggyakoribb típus, egy olyan vérrög miatt alakul ki, amely elzárja az agy vérellátását. Az artériák természetesen szűkülhetnek az életkor előrehaladtával, de bizonyos tényezők – például

a dohányzás, az elhízás, az alkohol, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség – felgyorsíthatják ezt a folyamatot.

A ritkább a vérzéses stroke, amely az agyban bekövetkező vérzéssel jár, ezt gyakran a magas vérnyomás okozza.

A stroke kockázatának csökkentése

A dohányzás mellőzése, az egészséges testsúly megőrzése, a vérnyomás és a koleszterinszint rendszeres ellenőrzése, valamint az alkohol mérséklése mind segíthet a stroke megelőzésében.


Megosztom
Link másolása