6 hasznos tipp, ami segít munkát találni 50 fölött
A legfrissebb adatok szerint ismét emelkedik Magyarországon a munkanélküliek száma. Ha egy vállalatnál elbocsátásokra készülnek, elsősorban azokat küldik el, akiknek a bére vagy az életkora magasabb az átlagnál. Akár néhány év, akár évtizedek múltán kerülünk ki a munkaerőpiacra, mindenképpen elveszettnek érezhetjük magunkat.
Túlképzett? Túl magas fizetést kérne? Rugalmatlan? Ki tudja, mi jár a HR-esek fejében, amikor eleve kiszelektálják azokat az önéletrajzokat, melyeket a hetvenes évek előtt születettek adnak be.
Van azonban néhány tipp, ami segíthet megugrani a lehetetlennek tűnő akadályokat:
1. A képességekre koncentráljunk, ne az életkorra
Hozhatnak bármilyen törvényt, az életkoron alapuló megkülönböztetés él és virul. Ezért érdemes az önéletrajzunkban áthelyezni a hangsúlyt: racionalizáljunk és töröljük a 10 évnél régebbi munkatapasztalatokat. A végzettségeink felsorolásakor sem kell feltüntetni az évszámot. Ugyan nem szabad hazudni az életkorról, de nem is kell kiemelni azt, helyette a képességeinket helyezzük előtérbe.
2. Hogy állunk az egészséggel?
Ha az egészségi állapotunk miatt veszítettük el a munkánkat, kicsit nehezebb dolgunk van. Az állásinterjúkon azonban csak rajtunk múlik, mennyi információt osztunk meg magunkról. Ha a betegségünk nem befolyásolja a feladataink elvégzését, nem szükséges beszélnünk róla. A legtöbb HR tanácsadó szerint az előző állás elvesztésének okait minden esetben viszonylag könnyedén és pozitívan fogalmazzuk meg.
3. Update-eljük a skilljeinket
Ha ezt a mondatot értjük, máris bebizonyítottuk, hogy a HR-esek előítélete alaptalan. Az 50 fölötti munkavállalók ugyanis gyakran szembesülnek a digitális tudásukat és készségeiket kétségbevonó hozzáállással. Ettől függetlenül fontos lépést tartani a szakterületünk friss eredményeivel. A jelentkezésünk során pedig tegyük egyértelművé, hogy szeretjük a kihívásokat és nyitottak vagyunk új készségek elsajátítására.
4. Ne féljünk részmunkaidőt kérni
Számtalan oka lehet, ha részmunkaidőben vagy home office-ban szeretnénk dolgozni, nem kell félni attól, hogy ezt szóba hozzuk az állásinterjún. A vállalkozások egyre inkább felismerik, hogy a rugalmas munkavégzés, vagy a home office biztosítása segít megtartani a legjobb munkavállalókat.
5. Tanulás, pályamódosítás
Bármikor kerülünk ki újra a munkaerőpiacra, gondolkodjunk el egy új szakképesítés megszerzésén. A leendő munkáltatók számára ezzel bizonyíthatjuk, hogy képesek vagyunk alkalmazkodni és új készségeket elsajátítani, de mindez egy teljesen új karrier kezdete is lehet.
Érdemes más iparágak állásajánlatait is megnézni, gyakran előfordul, hogy egy új területen tudjuk kamatoztatni a megszerzett gyakorlatunkat.
6. Ne becsüljük alá magunkat
A legnagyobb csapda, ha mi magunk is elhisszük, hogy nem érünk már semmit. Az idősebb munkavállalók nagy előnye a széleskörű munkatapasztalat. Ezt remekül érvényesíthetjük, amikor az álláspályázat során a HR-esek trükkös kérdéseket tesznek fel, például, hogy mit csinálnánk bizonyos helyzetekben. 50 fölött ritkán kell kitalált válaszokat adnunk, a fiatalokkal szemben valós példákat hozhatunk fel ahelyett, hogy olyan dolgokról mesélnénk, melyekről fogalmunk sincs.